dražje cene

Nad zelenico z robotsko, bencinsko, akumulatorsko ali električno kosilnico?

14. 04. 2021 13.54

Eno najpogostejših vrtnarskih opravil je košnja trave. Delo vam bo močno olajšala kakovostna kosilnica. Toda kakšno izbrati? Za manjše površine so primerne električne kosilnice, za srednje do velike površine motorne kosilnice in bencinski parkovni traktorji za večje parkovne površine. Ekološko ozaveščeni posegajo po akumulatorskih kosilnicah, robotskih in ročnih, ki delujejo na potisk s hojo.

Marčevska inflacija posledica dražje elektrike in naftnih derivatov

31. 03. 2021 10.57

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin marca zvišale. V letni primerjavi je bila rast 0,1-odstotna, k inflaciji so največ prispevale višje cene elektrike. Na mesečni ravni je bila inflacija 0,3-odstotna, najbolj pa so se v primerjavi s februarjem podražili naftni derivati, je izračunal državni statistični urad.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?

30. 03. 2021 06.00

Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Zakaj kljub obljubam, da bo liberalizacija koristna, točimo dražje gorivo?

27. 01. 2021 06.00

Potem, ko smo septembra lani, ko je vlada dvignila roke nad regulacijo cene pogonskih goriv, poslušali, da bo zdaj priložnost za konkurenco večja in da bo liberalizacija koristna za potrošnike, smo zdaj priča rasti cen. Zakaj? Ceno resda oblikuje več dejavnikov, med njimi tudi marže trgovcev z gorivi. So te ključne oziroma ali bomo v prihodnje točili še dražje ali ceneje, smo vprašali strokovnjaka Petra Novaka.

Ponudnik za vzpostavitev sistema elektronske vinjete zavrača očitke

18. 01. 2021 15.27

Dars je prejel tri ponudbe za vzpostavitev sistema elektronske vinjete, ki bo po načrtih začel delovati decembra prihodnje leto. Med ponudniki je bil tudi slovaški SkyToll, ki zavrača navedbe o dvomu glede cene in referenc, ki so jih navedli. Kot so zapisali, imajo izkušnje s pobiranjem cestnin tudi na Češkem, kjer so se stroški pobiranja cestnin znižali za kar dve tretjini, cestninski prihodki pa povečali za pet odstotkov.

Kakšna je prihodnost avtomobilske industrije in kaj kupiti?

06. 01. 2021 06.00

Smo Slovenci, ki smo pregovorno znani po tem, da radi kupujemo nove avtomobile, da so za nas statusni simbol, spremenili svoje navade ali gre zgolj za posledico koronakrize? V primerjavi z letom 2019 je bilo lani prodanih več kot četrtino manj avtomobilov, in čeprav je marčevsko krizo avtomobilska industrija preživela, je prodaja še precej negotova. Kaj se splača kupiti, kakšne so alternative, kje smo danes?

Za prenovo Hotela Brdo izbrano podjetje Makro 5 gradnje

21. 12. 2020 12.11

Javni gospodarski zavod Protokolarne storitve RS se je po tem, ko je v četrtek potekel rok za oddajo ponudb, danes že odločil, da bo prenovo Hotela Brdo izvedlo koprsko podjetje Makro 5 gradnje za 11,5 milijona evrov skupaj z DDV. Naročnik je namreč ostale tri ponudbe, ki so bile bistveno dražje, zaradi njihove cene zavrnil kot nedopustne.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Kemis ne bo več dovažal nevarnih odpadkov na Vrhniko, GZS zaskrbljena

14. 10. 2020 16.45

Kemis je sporočil, da bo spoštoval odločbo Inšpektorata RS za okolje in prostor. Ta je odločil, da je eden izmed objektov na Vrhniki nelegalna gradnja, zato v tem delu objekta Kemis ne sme več opravljati svoje dejavnosti. To pomeni, da bodo v Kemisu ustavili dovoz nevarnih odpadkov na Vrhniko.

Bo konkurenca med ponudniki poskrbela za nižje cene ali se bomo vozili dražje?

30. 09. 2020 06.00

Cen goriv odslej ne bo več določala država. Nas čaka podražitev naftnih derivatov? Za koliko? Kaj pa dolgoročno, bo res sledila pocenitev? Kaj na sprostitev pravijo prevozniki in kdaj bo začela delovati aplikacija s cenami goriv na vseh črpalkah po Sloveniji, ki se je že sesula?

Levica meni, da bi morali Vizjaka zaradi nakupa delnic Petrola razrešiti

25. 09. 2020 16.15

Koordinator Levice Luka Mesec je ocenil, da bi ministra za okolje Andreja Vizjaka, na katerega letijo očitki zaradi nakupa delnic Petrola, morali razrešiti. "Vizjak je to storil že drugič. Prvič je leta 2013 pred načrtovano prodajo Telekoma Slovenije podobno kupil delnice te družbe," je dejal Mesec, ki meni, da gre za konflikt interesov.

Kje je končalo 110 ventilatorjev oz. kako je Madžarska priskočila na pomoč Sloveniji

21. 07. 2020 17.52

Da sta premier Janez Janša in Viktor Orban tesna politična zaveznika, ni nobena skrivnost. Kot kaže, pa drug drugemu pomagata tudi iz zagat, v katerih se znajdeta. 110 medicinskih ventilatorjev, ki jih država po izbruhu afere z zaščitno opremo ni želela odkupiti od podjetja Geneplanet, naj bi namreč odkupili Madžari. In to po krepko zasoljeni ceni.

Kreme za sončenje: dražje ni nujno boljše

05. 07. 2020 17.00

Znate pravilno uporabljati kreme za sončenje? Če želimo obljubljeno zaščito, mora biti nanos dovolj debel, obnavljati pa ga je treba vsake 2–3 ure oziroma takoj po kopanju, obilnem znojenju ali otiranju z brisačo. Še posebej previdni moramo biti pri otrocih in prav najmlajšim namenjene kreme s pod drobnogled vzele potrošniške organizacije.

Stanovanjske nepremičnine v prvem četrtletju dražje, poslov manj

24. 06. 2020 12.01

Cene stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so bile v prvem četrtletju letos povprečno za 1,1 odstotka višje kot v predhodnem četrtletju in za 5,5 odstotka višje kot v enakem obdobju lani. Promet je bil nižji, število prodaj rabljenih nepremičnin pa je bilo najnižje v zadnjih petih letih.

V Evropi 'vojne napovedi' poceni letalskim vozovnicam in kratkim letom

17. 06. 2020 07.47

Ali bodo poceni letalske vozovnice v Evropi postale preteklost? Po Avstriji je zdaj tudi Švica napovedala nove okoljske dajatve pri nakupu letalskih vozovnic, kar bo pomenilo, da bo tisti, ki bo potoval skozi Švico, letalskega prevoznika stal dodatnih nekaj deset ali celo sto evrov, odvisno od destinacije in potovalnega razreda. Prevozniki najverjetneje tega stroška ne bodo krili, ampak ga bodo prevalili na potnika. Pojavljajo pa se še tudi omejitve pri letih, krajših od 350 kilometrov. Kaj vse to prinaša slovenskemu Brniku?

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?

16. 06. 2020 12.46

V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije

25. 05. 2020 19.08

So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

Kaj se bo zaradi epidemije pocenilo in kaj se bo podražilo?

12. 05. 2020 17.44

Gotovo ste že spoznali, da se je pocenil bencin, ampak ali ste opazili, da so se podražili sveža zelenjava, maslo in oljčno olje? Cenejši, celo do 30 odstotkov, so novi avtomobili iz zalog, pasti pa utegnejo tudi cene nepremičnin, ki bi jih Slovenci s kar dvajsetimi milijardami evrov v bančnih depozitih gotovo lahko pograbili. Kaj bo torej dražje oziroma je že in kaj se utegne še poceniti?

Ivan Gale o podrobnostih podpisa sporne pogodbe: 'Žalostno je, da je minister po razkritjih začel serijsko lagati'

06. 05. 2020 07.41

Ivan Gale je na Facebooku objavil nekaj novih dokazov in pojasnil. Pojasnil je ozadje podpisa pogodbe s SLA MARKETING, d.o.o., ki mu jo je očital minister Počivalšek. "Žalostno je to, da je minister po mojih razkritjih začel serijsko lagati v javnosti. Razumem, da je to počel, ko sem bil v njegovi pisarni. Sem se navadil. Ampak da si to upa početi javno, pa mora biti z njim nekaj hudo narobe. Najbolj žalostno pri vsem pa je, da mu predsednik vlade zaupa," je zapisal Gale.

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo

05. 05. 2020 12.17

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?

27. 04. 2020 06.00

Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

Nova afera z maskami? Na embalaži oznaka FFP2, notri pa običajne kirurške maske

18. 04. 2020 18.42

Iz skladišča civilne zaščite v Rojah so po vsej Sloveniji razposlali maske, ki na embalaži nosijo oznako FFP2 - čeprav gre v resnici za povsem običajne kirurške maske, ki so primerne za vsakdanjo uporabo prebivalcev, ne pa tudi za zaščito medicinskih delavcev. V skladišču so sicer napako opazili in sporne maske delili kot kirurške. Toda, zakaj so v embalaži FFP2 mask zapakirane kirurške maske in predvsem, po kakšni ceni je vlada te maska kupila - po ceni, sodeč po embalaži, ali po ceni vsebine? Smo po maskah iz prtičkov na pragu nove afere z maskami?

Država je za maske iz serviet plačala 860 tisočakov ali od 76 do 80 centov za masko

16. 04. 2020 06.47

Kdo je prižgal zeleno luč za 860 tisočakov vredna posla mask iz serviet, ki niso primerne za zdravstvo, kjer jih najbolj primanjkuje? Zavod za blagovne rezerve ali Uprava za zaščito in reševanje? Medtem ko odgovornost valita drug na drugega, so župani nad kakovostjo mask ogorčeni in jih že vračajo Upravi za zaščito in reševanje. Podjetji Korez-Sorting group in Zaščita Lukač o kakovosti ne dvomita in zanikata, da bi na račun epidemije kovali dobičke, ki naj bi bili celo 30-odstotni. In zanimivo, Tržni inšpektorat, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarstvo, kjer je tudi Zavod za blagovne rezerve, pa je za enako masko, a v drugi spletni trgovini, že uvedel inšpekcijski nadzor.

Maske se bodo v tednu dni podražile od 30 do 50 odstotkov

02. 04. 2020 07.00

Razkrivamo, kako je Kitajska z včerajšnjim dnem prepovedala prodajo mask tistim podjetjem, ki se ne ukvarjajo z medicinsko opremo in ne dosegajo predpisanih standardov kakovosti. Razlog? Maske brez ustreznih certifikatov. Posledica pa – še višje cene mask, saj se bo ponudba zmanjšala, povpraševanje pa je vsak dan večje. Tako že danes napovedujejo, da bodo enormne cene mask še višje – v tednu dni za od 30 do 50 odstotkov. Že včeraj pa so se za 30 odstotkov podražile surovine za maske.

Rezervirati ali ne rezervirati potovanj v času koronavirusa?

15. 03. 2020 07.00

V tem času se pojavlja veliko takšnih in podobnih vprašanj glede pravic potrošnikov, ki so že pred časom sklenili potovalni aranžma oziroma rezervirali letalske karte, hotelske nastanitve in druge turistične storitve, pa tudi tistih, ki to še nameravajo storiti. Kako ravnati, da se izognemo nepotrebnim stroškom in slabi volji zaradi morebitnih odpovedi?

Pri nas buren odziv na kritike cene testa. Znanstvenik vztraja: 10 evrov je primerno

10. 03. 2020 09.32

Eno najpomembnejših sredstev v boju proti koronavirusu so testi. Olfert Landt, Nemec, ki stoji za testom, ki ga uporabljajo tudi naši laboratoriji, pravi: "Odpovedal sem se zasebnemu življenju, da skušamo izpolniti vsa naročila, delam 16 ur na dan, tudi konce tedna, jem za računalnikom, ki sem ga "sinoči" ugasnil ob pol štirih zjutraj. V štirih tednih sem izgubil tri kilograme teže." Ampak testov je v tem trenutku na srečo dovolj.

Je dvig plač res kriv za dražje domove za ostarele, vrtce in komunalo?

19. 02. 2020 08.56

Višje minimalne plače, višje plače javnim uslužbencem in višje pokojnine – v parlamentu se sliši lepo, a če matematika ni vzdržna, za korenčkom pride palica. Na Jesenicah se bo na primer že z marcem položnica za komunalne storitve zvišala za več kot 40 odstotkov, podražili pa se bodo tudi domovi za ostarele in vrtci po državi. Občine opozarjajo, da država ne nameni dovolj denarja za višje stroške.

V Mariboru občutno zvišanje cen komunalnih storitev

13. 02. 2020 16.11

V Mestni občini Maribor se obeta občutna podražitev komunalnih storitev. Če bodo mestni svetniki potrdili predlagane cene, se bo cena komunalne košarice za povprečno mariborsko gospodinjstvo zvišala za 4,5 evra. Po besedah vodstev občine in javnih podjetij je to pripisati predvsem zvišanju minimalne plače in drugih stroškov.

Izredni nadzor zaradi dražje oskrbnine v domovih za starejše

14. 01. 2020 15.31

Ministrica za delo Ksenija Klampfer je odredila izredni nadzor nad vlogami za izredno uskladitev oskrbnine v domovih za starejše. Skupnost socialnih zavodov je decembra napovedala, da se bodo domovi in posebni socialnovarstveni zavodi po novem letu podražili za dva do tri odstotke. Vendar mora dati soglasje k povišanju tudi ministrstvo.

Regulirani pogonski gorivi dražji

31. 12. 2019 06.47

Polnjenje rezervoarja jeklenega konjička s 95-oktanskim bencinom ali dizelskim gorivom je spet nekoliko dražje. Regulirani pogonski gorivi sta se namreč podražili.