dražje cene

Katera smučišča vas bodo s svojo ponudbo in ceno najbolj prepričala?
02. 02. 2022 14.04
Pred vrati je podaljšan prost konec tedna za šolarje pred 8. februarjem, kulturnim praznikom, konec meseca pa bodo sledile še zimske šolske počitnice, ki bodo za marsikatero družino ali posameznika pobuda, da se odpravi smučarskim užitkom naproti. A kje bo lahko dobil največ za svoj denar? Večina z zastarelimi napravami ne sledi tehnološkemu razvoju v tujini, a to ne pomeni, da v Sloveniji ni mogoče kakovostno preživeti smučarskega dneva. Na ZPS so analizirali ponudbo smučišč v Sloveniji in bližnjih državah. Ugotovitve o slovenskih smučiščih so primerjali z izbranimi smučišči v tujini.

Bo evro še podražil življenje na Hrvaškem?
18. 01. 2022 18.54
Od januarja prihodnje leto ne bo več treba pred vsakim dopustom menjati evrov v hrvaške kune, naši južni sosedje se namreč že intenzivno pripravljajo na uvedbo skupne evropske valute. Bankovce in kovance bodo krasile podobe kune, glagólice, šahovnice, Nikole Tesle in zemljevida Hrvaške. Že od 5. septembra letos bodo morale biti vse cene na Hrvaškem označene tako v kunah kot evrih. Vlada je predstavila tudi nov zakon o evru, ki naj bi med drugim preprečil drastične podražitve ob uvedbi skupne evropske valute, ki se je Hrvati in tudi številni turisti veselijo. Kljub temu pa jih skrbi, da se bo življenje še podražilo.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00
"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Odbor DZ podprl predlog za regulacijo cen medicinskih pripomočkov
11. 01. 2022 18.28
Odbor DZ za notranje zadeve je podprl novelo zakona o javnem naročanju, s katero koalicija predlaga regulacijo cen nabav medicinskih pripomočkov in opreme. Predlog bo po oceni koalicijskih poslancev pripomogel k znižanju nabavnih cen v zdravstvu, v delu opozicije pa nasprotno menijo, da bo še dodatno odprl vrata korupcijskim tveganjem.

2022: Padec cen ni verjeten, inflacija naj bi se gibala med pet in deset odstotki
08. 01. 2022 07.00
V zadnjih mesecih smo doživeli velike podražitve energentov, ogrevanja in hrane, inflacija je bila decembra v primerjavi z letom prej kar petodstotna. Koliko se bo še podražilo življenje v tem letu in kje lahko pričakujemo največje podražitve?

Cigler Kralj: Pri minimalni plači sem iskal kompromis. Sindikati nezadovoljni
06. 01. 2022 19.15
Minister za delo Janez Cigler Kralj je pri pripravi predloga o uskladitvi letošnje minimalne plače le z inflacijo iskal kompromis, ki bi zadovoljil vse socialne partnerje, so, potem ko je prišlo do nezadovoljstva s strani delodajalcev, sindikatov in določenih političnih strank, sporočili z ministrstva za delo. Toda tudi prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo tudi zneski položnic, pa gorivo in izdelki na trgovskih policah.

'Položnice za ogrevanje bi morali stanovalci plačevati po nižji, gospodinjski ceni'
31. 12. 2021 06.46
Povišane cene energentov in posledično občutno dražje položnice za ogrevanje so razkrile tudi številne anomalije, na primer da stanovalci večstanovanjskih objektov niso gospodinjski odjemalci, kot bi pričakovali, ampak poslovni odjemalci, zaradi česar bodo njihovi zneski za ogrevanje še višji. Odgovora, zakaj je tako, pa nimajo. O problematiki sta spregovorila Mimi Šegina, predstavnica stanovalcev domžalskega večstanovanjskega naselja in Boštjan Udovič z Zbornice za poslovanje z nepremičninami.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

V Ljubljani 20-odstotna podražitev ogrevanja, Petrol zvišal cene elektrike in plina
01. 12. 2021 07.38
V Ljubljani je od danes dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo z današnjim dnem zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Na slovenskih smučiščih: 'Vsi topovi so pripravljeni. Čakamo le na ugodne temperature'
21. 11. 2021 20.12
Na slovenskih smučiščih se že intenzivno pripravljajo na prihajajočo smučarsko sezono. Kakšna bo ob epidemioloških ukrepih, kdaj bodo zagnali prve žičnice in koliko bomo odšteli za dnevne vozovnice, ki bodo letos nekoliko dražje?

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Z novim letom v središču Ljubljane dražje parkirnine
15. 11. 2021 21.01
Ljubljanski mestni svetniki so podprli predlog o zvišanju cen parkirnin v središču mesta. V coni 1 se bo ura parkiranja z 80 centov podražila na 1,2 evra, v coni 2 pa s 60 na 70 centov. Po pojasnilih Mestne občine Ljubljana (Mol) bodo z dvigom poenotili cene na urejenih javnih parkiriščih in ulicah.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina
13. 11. 2021 18.06
Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'
27. 10. 2021 07.00
Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

Zaradi dviga cen energentov se dražijo tudi osnovne življenjske potrebščine
15. 10. 2021 19.21
Pred drastičnim dvigom cen se, kot kaže, ne morejo ubraniti niti osnovna živila. V soboto praznujemo že 41. svetovni dan hrane in v teh desetletjih se je naše dojemanje hrane in oskrbe z njo precej spremenilo. Ne le količina, zavedamo se tudi, kako pomembna je kakovost hrane. A koliko in kakšno kakovost si bomo v teh časih, ko hrana postaja žrtev 'eksplozije cen' energentov in inflacije, sploh lahko privoščili? Posledice dviga cen energentov se bodo namreč pokazale tudi v rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin.

Dražje ogrevanje tudi zaradi manipulacije in pohlepa
12. 10. 2021 13.50
Novi rekordi, cene energentov in električne energije so poletele v nebo. Cena zemeljskega plina je letos zrasla na prostem trgu tudi do 400 odstotkov, električne energije za 80 odstotkov. Priča smo več kot 10-odstotnim spremembam cen energentov na trgu. Je k temu res pripomoglo samo povečano povpraševanje, potem ko so se zrahljali ukrepi zaradi covida-19? Delno je k temu pripomogla tudi manipulacija, predvsem pa pohlep in veliko zaslužkarstvo.

Rekordne cene goriv na Hrvaškem. Kaj pa v Sloveniji?
05. 10. 2021 10.56
Cena dizelskega goriva na Hrvaškem je prvič presegla mejo 11 kun (1,47 evra) za liter. Cena dizla se je tako praktično poravnala s ceno bencina. Tudi v Sloveniji se goriva dražijo: odkar je vlada pred enim letom uvedla liberalizacijo cen, so te poskočile za več kot 30 odstotkov (95-oktanski bencin) oziroma skoraj 40 odstotkov (dizel). Rekordnih vrednosti sicer (še) ne dosegamo: najdražje gorivo smo točili pred devetimi leti, ko smo za liter 95-oktanskega bencina plačali 1,576 evra, za liter dizelskega pa 1,444 evra.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Ogrevanje to sezono dražje: cene zemeljskega plina 'nerazumno' naraščajo
15. 09. 2021 20.06
Kakšne bodo letos položnice za kurjavo? Vse kaže, da precej višje kot lani. Cene energentov namreč v zadnjih mesecih nenadzorovano rastejo. "Tako visokih cen še nismo videli," pravijo v Energetiki Ljubljana. Najbolj se to pozna pri dobavi zemeljskega plina, saj se je njegova cena v zadnjem obdobju zvišala za več kot 100 odstotkov. Medtem Matjaž Frelih iz Domplana izpostavlja, da je bila cena zemeljskega plina v lanski ogrevalni sezoni na zgodovinsko nizki ravni.

Kdo ne bi višal davkov, kdo bi višal plače in kdo uvedel delno obvezno cepljenje?
12. 09. 2021 17.38
Trije nemški kanclerski kandidati so se soočili še na drugem od treh velikih soočenj. Glavne razlike med njimi so doslej jasne, zato so tokrat štele podrobnosti. Znova je imel največ dela Armin Lachet (CDU/CSU), ki po anketah sodeč caplja daleč za Olafom Scholzem (SPD). Čeprav mu je uspelo blesteti na bolj "tehničnih vprašanjih", pa znova ni očaral volivcev.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Hrana, gradnja, elektronika ... Astronomske podražitve: preden bo bolje, bo še slabše
29. 08. 2021 07.16
Da je življenje vse dražje, da so podražitve na vsakem koraku, ni več prav nobena skrivnost. Večje vprašanje pa je, kdaj bo trend dosegel vrhunec ali se obrnil, saj si analitiki glede tega nikakor niso enotni. Medtem ko nekateri menijo, da bo trend rasti cen trajal nekaj mesecev, so drugi mnenja, da bo tako še vsaj kakšno leto ali dve. Še najbolj so si enotni glede tega, da se bo za potrošnika, ki ima vse bolj občutek, da ima povsem prazne žepe, situacija še poslabšala – preden se bo izboljšala.

Vse več Slovencev potuje s turistično agencijo
22. 07. 2021 20.42
Nič več tako imenovanih rezervacij first minute, pač pa so v igri predvsem zadnje minute. In nič več v eksotične čezmorske kraje, temveč vedno bližje, predvsem v mediteranske države v Evropski uniji. Takšne so potovalne navade Slovencev, ki jih v letošnji turistični sezoni zaznavajo v turističnih agencijah. Za potovanja se odločajo predvsem cepljeni, namesto cene letalskih kart pa potnike vse bolj zanima, kako je z varnostjo potovanja.

Vrtoglave cene: plačljiva uporaba klime, za 13 kilometrov s taksijem 107 evrov
10. 07. 2021 09.49
Senčniki, ležalniki, 13-kilometrska vožnja s taksijem za več kot 100 evrov, plačilo uporabe klimatskih naprav – gostje na Hrvaškem morajo pri sebi vedno imeti denarnico, piše Dnevnik.hr. V krajih, ki si jih hrvaški gost s povprečnim dohodkom težko privošči, nekateri za nočitve odštejejo tudi do 450 evrov. Gre predvsem za goste iz zahodne Evrope in Združenih držav Amerike.

Kdo si lahko privošči stanovanje za 1,8 milijona evrov?
12. 06. 2021 06.00
Cene nepremičnin se vzpenjajo v nebo, ponudbe je premalo, povpraševanja ogromno, krediti so poceni, najemniški trg pa popolnoma neurejen, zdi se, da se gradijo le še nadstandardna domovanja, ki to v resnici niso. Kakšno stanovanje si dandanes lahko privošči nekdo s povprečno plačo, ki znaša okoli 1.300 evrov?

Obetajo se podražitve, prihaja inflacija
01. 06. 2021 14.47
Ne gre le za vaš občutek, ker se dejansko vse draži. V oddaji Preverjeno tokrat analiziramo cene hrane, energentov in storitev. Do konca leta ne bo dražja le hrana, in sicer za od 4 do 5 odstotkov, ampak se bodo zaradi dražje elektrike in nafte podražile tudi cene komunalnih storitev, vse pa izhaja iz povečanega povpraševanja, ki sledi obdobju epidemije.

Nepremičnine bodo še dražje, vse več ljudi želi na podeželje
30. 05. 2021 07.45
Stanovanjski trgi po vsej Evropi kažejo znake nadaljnje rasti, v številnih regijah se predvideva močna rast cen, je pokazala raziskava, ki še razkriva, da se vedno več ljudi zaradi sprememb življenjskega sloga, ki jih je povzročil covid-19, seli na ruralna območja. Pri nas medtem še posebej v Ljubljani zaznavajo pomanjkanje novih stanovanj za srednji razred, ki so cenovno bolj dostopna.