dražje cene

Prvi mož Wizz Aira napoveduje poletno podražitev vozovnic
08. 06. 2022 10.54
Cene letalskih vozovnic bi lahko poleti poskočile za okoli 10 odstotkov, ocenjuje prvi mož nizkocenovnega letalskega prevoznika Wizz Air Jozsef Varadi. Vozovnice so sicer že sedaj dražje kot pred izbruhom pandemije covida-19, ki je za dve leti močno okrnila letalski promet.

Točno to potrebuje vaša koža za vidno pomladitev
06. 06. 2022 00.15
Ste si že kdaj ogledovali negovalne kreme za obraz, ki imajo vrtoglavo ceno? Kdo mislite, da odšteje za kremo več kot 100 ali pa celo 300 eur? Zagotovo tiste, ki vedo, kaj vnašajo v svojo kožo in vedo, da je nega obraza izjemno pomembna, saj se naša starost, počutje in razpoloženje najprej pozna ravno na našem obrazu.

Življenje v Sloveniji zadnjih 20 let še ni bilo tako drago
02. 06. 2022 19.06
V maju je inflacija dosegla 8,1 odstotka, kar je največ po aprilu leta 2002, cene blaga so se v primerjavi z majem 2021 dvignile za skoraj deset, cene storitev pa za približno pet odstotkov. Najbolj so se v zadnjem letu podražili energenti, z njimi pa tudi praktično vse osnovne življenjske potrebščine. Inflacija se z energentov torej širi na blago in storitve. Kaj vse je dražje in za koliko? Se je kaj morda pocenilo?

Kandidat za finančnega ministra prestal zaslišanje pred odborom DZ
30. 05. 2022 14.47
Kandidat za ministra za finance Klemen Boštjančič je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za finance. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo devet poslancev, pet jih je bilo proti. Člane odbora so najbolj zanimali njegovi načrti na področju davčne zakonodaje, kjer zagovarja progresivno obdavčitev, a ne namerava hiteti.

Kljub pocenitvi energentov aprila nadaljevanje rasti cen uvoza
30. 05. 2022 11.49
Cene uvoženih izdelkov so bile aprila za 1,7 odstotka višje kot marca in za 29,2 odstotka višje kot pred enim letom. Najopazneje so se glede na marec zvišale cene v skupini kovine, cene v oskrbi z elektriko in plinom pa so precej padle. Še naprej so se dražili naftni derivati in živila. Medletno so cenovni indeksi visoki.

Na humanitarne organizacije se po pomoč obrača tudi vse več zaposlenih
26. 05. 2022 09.52
Življenje postaja vse dražje. Višajo se cene hrane in ostalih življenjskih potrebščin, kar v vse večjo stisko potiska številne družine, ne le tiste, ki so že prej le s težavo preživele mesec, vse težje namreč postaja življenje tudi za številne zaposlene, ki jim plača ne omogoča več človeku dostojnega življenja. Družinam namreč veliko težavo predstavljajo tudi izredni stroški, ki so razporejeni tekom leta, kot so šolske potrebščine in kurjava, v času poletnih šolskih počitnic pa je družinski proračun mnogih družin zelo obremenjen tudi s stroški za nakup prehrane, saj otroci nimajo uravnoteženih obrokov v šoli, opažajo v Verigi dobrih ljudi.

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin
25. 05. 2022 19.59
Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

'Za razliko negativnega euriborja so banke bogatele, potrošnik pa je bil prikrajšan'
20. 05. 2022 06.02
Po leta trajajočih nesoglasjih zaradi kreditov v švicarskih frankih zdaj še zapleti zaradi negativne obrestne mere euribor. So banke res sporno obračunavale spremenljive obrestne mere? Čeprav je bil euribor že od leta 2015 negativen, so ga banke obračunavale kot ničlo. Bi res lahko kreditojemalci plačali več sto, morda več tisoč evrov manj? Tako Zveza potrošnikov Slovenije kot zavod Kolektiv 99 pripravljata skupinske tožbe, v Združenju bank Slovenije pa očitke, da neupravičeno služijo na račun potrošnikov, zavračajo.

Letošnje počitnice na Hrvaškem bodo občutno dražje
16. 05. 2022 16.37
Cene namestitev v kampih in hotelih na Hrvaškem so se že povišale za od 20 do 25 odstotkov, kažejo analize. Na vrhuncu poletne sezone pa bi lahko bilo bivanje v hotelu dražje za 50 odstotkov. Razlogi za višje cene namestitev so povezani z rastjo cen hrane, energije in stroškov dela. Kljub temu je cenejše namestitve še mogoče najti predvsem v južnem delu Hrvaške, ocenjujejo poznavalci.

Na Jadranu poleti tudi do 50 odstotkov višje cene
09. 05. 2022 15.32
Cene namestitev na Jadranu so v zadnjih dveh sezonah zaradi manjšega povpraševanja rasle minimalno, letos pa bo bivanje v nekaterih hotelih na vrhuncu turistične sezone dražje tudi do 50 odstotkov, piše hrvaški časnik Večernji list. Najugodnejše bo bivanje na jugu obale.

'Pomembno je tudi vsako vaško smučišče, ki ima vlečnico'
09. 05. 2022 06.06
12 let je minilo, odkar je bila v Sloveniji zgrajena zadnja večja žičniška naprava. Ko je lani na starega leta dan gospodarsko ministrstvo sporočilo, da bodo razvezali 33-milijonski mošnjiček za sofinanciranje novih, so si mnogi pomeli roke. Toda nekaj mesecev pozneje so upravljavci smučišč še vedno v negotovosti. Prijavilo se jih je 12, priglasili pa so za 80 milijonov evrov investicij. Še vedno ni jasno, kdo bo denar dobil, če sploh. Medtem pa iz ozadja mahajo tudi tisti hribčki, na katerih so prve zavoje delale cele generacije bodočih ljubiteljev belih strmin.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Prevozniki pozivajo k vsaj 10-odstotni podražitvi prevozov
04. 05. 2022 19.22
Posledice rekordnih cen goriva so že tu. V Sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici prevoznike pozivajo k podražitvi prevozov za vsaj deset odstotkov, kot nekakšen dodatek na gorivo, pravijo. A višje cene goriv bodo posledično podražile celotno verigo, od tovarne do končnega potrošnika. Zato lahko pričakujemo dražje storitve in izdelke, tudi hrano, saj je na prevoz vezano tako rekoč vse. Ob še višjih cenah se obrtniki bojijo, da se bo povpraševanje po izdelkih in storitvah zmanjšalo.

Ob visokih cenah goriva podražitve napovedujejo tudi prevozniki
03. 05. 2022 06.00
Novo vlado čaka velik izziv – podivjane cene bencina in dizla. Cene pogonskih goriv v Sloveniji so dosegle najvišjo vrednost doslej. Liter bencina je od nedelje dražji za 10, liter dizla pa za kar 30 centov. Za 50-litrski rezervoar dizla, za katerega smo še v soboto plačali 77 evrov, je treba po novem odšteti več kot 90 evrov. Na črpalkah ob avtocestah so cene še višje. To je nevzdržno, so ostri prevozniki. Če ne gre drugače, bodo tudi sami podražili prevoze, s tem pa bo dražje tudi naše življenje. Dražilo se bo vse – od hrane do surovin in ostalega. Kako je v tujini in kaj čaka naše državljane?

Inflacija na letni ravni višja za 6,9 odstotka: kriva draga hrana in bencin
29. 04. 2022 11.13
Cene življenjskih potrebščin so se aprila na letni ravni zvišale za 6,9 odstotka, kar je 1,5 odstotne točke več kot v marcu. Na mesečni ravni so se po marčnem 1,1-odstotnem padcu tokrat dvignile za 2,6 odstotka. K inflaciji so največ prispevale cene naftnih derivatov in hrane, je objavil statistični urad.

Evrsko območje v prvem trimesečju z nekoliko počasnejšo rastjo
29. 04. 2022 11.39
Bruto domači proizvod (BDP) območja z evrom se je po sezonsko prilagojenih podatkih v prvih treh mesecih letošnjega leta na četrtletni ravni povečal za 0,2 odstotka, kar je malenkost nižja rast kot v prejšnjem četrtletju. Celotna EU je v tem času zabeležila 0,4-odstotno gospodarsko rast, kaže prva ocena Eurostata. Stopnja inflacije v območju evra ostaja na rekordnih ravneh, saj vojna v Ukrajini še naprej spodbuja rast cen energentov. Po oceni Eurostata je imelo 19 držav s skupno evropsko valuto aprila 7,5-odstotno inflacijo, potem ko je bila marca rast cen 7,4-odstotna.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg
26. 04. 2022 10.46
Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.

Marca na letni ravni 5,4-odstotna inflacija, na rast cen vplivali dražji naftni derivati
31. 03. 2022 11.01
Po podatkih Statističnega urada Slovenije so bile marca življenjske potrebščine na letni ravni dražje za 5,4 odstotka. Na zvišanje cen so najbolj vplivale podražitve naftnih derivatov. Bencin se je denimo na letni ravni podražil za 30,3 odstotka, dizelsko gorivo pa za 29,5 odstotka. Na mesečno deflacijo je imela največji vpliv pocenitev električne energije za 38,9 odstotka.

'Vpliv ukrajinske vojne na turizem bo daljši, kot bo trajala sama vojna'
30. 03. 2022 14.02
Vojna v Ukrajini bo vplivala tudi na turizem v Sloveniji, meni gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Gostov iz Rusije v določenem obdobju ne bo, močno se bo zmanjšal obisk iz Ukrajine, vpliv se bo verjetno poznal tudi pri čezatlatskih in azijskih gostih. Zato se bo moral turizem ob podpori države prilagoditi in skušati nadomestiti izpad, je prepričan minister.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52
Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19
Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Položnica za elektriko: namesto 95 ta mesec le 38 evrov
17. 03. 2022 13.00
Z vladnimi ukrepi zaradi podražitev elektrike so se zneski na položnicah ta mesec močno zmanjšali: ni več stroškov za omrežnino in nekaterih dajatev. Koliko se je v povprečju znižal račun za elektriko, kako in kdaj so ukrepe sprejemale vlade drugod po Evropi in koliko manj bo pri nas zato denarja za naložbe?

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41
Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38
Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01
Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Pogonska goriva občutno dražja, dizel poskočil na 1,67 evra
08. 03. 2022 07.17
Napovedi o drastičnih podražitvah pogonskih goriv so se uresničile. Dizel je za več kot 18 centov dražji, 95-oktanski bencin pa se je podražil za okoli 10 centov na liter. Tako cene 95-oktanskega bencina kot dizla so s tem dosegle nove rekordne vrednosti. O dobavah naftnih derivatov je premier Janša v ponedeljek zvečer sestankoval tudi z ministri in vodilnimi v večjih naftnih trgovcih pri nas.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00
Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Februarja na letni ravni 6,9-odstotna inflacija
28. 02. 2022 10.50
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja na letni ravni v povprečju zvišale za 6,9 odstotka, od januarskih pa so bile višje za 1,4 odstotka. Februarska letna inflacija je najvišja po juliju 2008, največ pa so k njej prispevale višje cene električne energije, plina in drugih goriv.

Inflacija januarja pri skoraj šestih odstotkih
07. 02. 2022 11.16
Letna inflacija je januarja dosegla 5,8 odstotka. To je 0,9 odstotne točke več kot decembra lani in največ po avgustu 2008, ko se je zaključevala večletna konjunktura pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo. Mesečna inflacija je bila januarja pri 0,4 odstotka, potem ko je bila decembra ničelna. Inflacija tako precej presega evrsko povprečje.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.