dso

Bo država prenehala kriti del stroškov v domovih za starejše?

30. 07. 2023 20.21

Slaba novica za starejše in njihove svojce. Zdi se namreč, da je podražitev oskrbnin v domovih za starejše neizogibna, saj ministrstvo za solidarno prihodnost ni uspelo prepričati finančnega ministrstva, da bi podaljšali interventni zakon, s katerim je država krila del stroškov dela v domovih. "Zahtevamo pomoč države," so jasni v Skupnosti socialnih zavodov. Če je ne bo, bodo morali domovi, kot pravijo, zvišati cene oskrbnin.

Bo breme dražjih oskrbnin padlo na oskrbovance in njihove svojce?

28. 07. 2023 18.44

Ali bo več kot 20 tisoč oskrbovancev domov za starejše, ki jim svojci že zdaj pomagajo pri plačevanju oskrbe, moralo za svoje oskrbnine ponovno odšteti več, celo za četrtino? Vlada namreč ni in očitno za zdaj tudi ne bo podaljšala interventnega zakona, s katerim je domovom za starejše pomagala kriti del stroškov. Kar pomeni, da bi domovi nastale stroške morali prevaliti na stanovalce. V Skupnosti socialnih zavodov zahtevajo pomoč države. A ministrstvo za solidarno prihodnost je domovom že marca sporočilo, naj v finančnem načrtu za drugo polovico letošnjega leta načrtujejo, da bodo iz proračuna dobili manj denarja, več pa bodo morali dobiti iz samih oskrbnin.

'Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini'

11. 07. 2023 18.49

Neusmiljene vremenske razmere lahko obremenjujoče vplivajo tudi na zdrave ljudi, posebej ogroženi pa so starejši, kronični bolniki, otroci in nosečnice. Zato strokovnjaki svarijo: "Ne izpostavljajte se soncu sredi dneva in telesnim naporom." "Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini," pa pravi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. V DSO Fužine, kjer starejši vestno upoštevajo napotke in ostajajo v senci, pa pravijo, da je ozračje zanje zdaj ravno pravšnje.

Ročnik SDH dolguje več kot štiri milijone: mu bodo zasegli jahto?

06. 07. 2023 19.33

Dvakrat obsojeni propadli velenjski podjetnik Tomaž Ročnik je po sobotnem brodolomu korak bliže zaporu. Celjsko okrožno sodišče je zavrnilo njegovi prošnji za alternativno prestajanje kazni. Ročnik se lahko na odločitev pritoži še na višje sodišče. Kako pa je mogoče, da Slovenski državni holding, ki mu Ročnik še vedno dolguje več kot štiri milijone evrov, ni vedel, da je lastnik luksuznega plovila? Po mnenju pravnega strokovnjaka Mihe Šepca ni več nobenih pravnih ovir, da država 11-metrske jahte ne bi zasegla.

Domovi za starejše bodo še dražji: položnice višje tudi za 150 evrov

15. 06. 2023 18.30

Ob vsej draginji, ki smo ji priča, je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo ta udarila več kot 22 tisoč oseb, ki bivajo v domovih za starejše, in posledično njihove svojce, ki jim pomagajo plačevati oskrbnine. Zdaj je jasno: oskrbnine v domovih za starejše naj bi se marsikje podražile predvidoma že s 1. julijem, ponekod tudi za 10 odstotkov in več. In koliko bi torej to zneslo na mesec?

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Ob prazniku žena sodelavci v DSO Fužine prevzeli dopoldanske izmene

08. 03. 2023 17.22

V nekaterih podjetjih so ženskam za praznik omogočili krajši delovnik ali pa jih peljali na kosilo. V Domu starejših občanov Fužine pa so se moški kolegi organizirali tako, da so popoldansko izmeno povsem prevzeli oni, zato da bodo ženske sodelavke večer lahko preživele skupaj izven doma in nazdravile ob svojem dnevu.

'Glavni razlog, da v domovih za ostarele ne pride do sprememb, je denar'

03. 03. 2023 18.41

Kaj storiti, ko svojec po zahtevnem zdravljenju zapusti bolnišnico s kanilo, ki mu omogoča dihanje, vi pa nimate časa, da bi zanj ves čas skrbeli? Zanj ne morejo poskrbeti niti v domu za starejše, saj nimajo ustreznega kadra. Prav na to opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, zato ponovno pozivajo ministrstvo za zdravje, da z dopolnitvijo kadrovskih normativov in drugimi ukrepi domovom omogoči zaposlovanje dodatnih diplomiranih medicinskih sester.

DSO: Vodstveni delavci zahtevajo 700 evrov dodatka, plače že 17 let iste

25. 01. 2023 11.54

Zahtevam po višjih plačah zaposlenih v javnem sektorju se je pridružila še ena, tokrat iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Kot so sporočili, so plače direktorjev domov za starejše in posebnih socialnih zavodov nespremenjene že 17. leto, zato od vlade zahtevajo takojšnjo uvedbo dodatka v višini 700 evro bruto mesečno na plače direktorjev in ostalih vodilnih delavcev iz plačne skupine B, kot so namestniki direktorjev za zdravstveno nego, pomočniki direktorjev in strokovni vodje.

Inšpektorat direktorico pozval k vračilu covidnih dodatkov

24. 01. 2023 17.50

Ali je direktorica metliškega doma starejših občanov res sebi in svoji namestnici nezakonito izplačala covidne dodatke za leti, ko je po Sloveniji pustošil koronavirus? Dodatke za delo v rizičnih razmerah in nevarnost ter posebne obremenitve v času epidemije so prejeli vsi zaposleni v metliškem domu. V Združenju socialnih zavodov sicer pravijo, da si jih zaslužijo vsi, ki so delali v epidemičnih razmerah, od hišnikov do direktorice. S tem se inšpektorat ne strinja in je tako direktorico kot njeno namestnico že trikrat pozval k vračilu izplačanih dodatkov.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Manipulacije, zavajanje in boj za glasove na referendumih

23. 11. 2022 07.44

Na družbenih omrežjih so se pojavile zavajajoče objave, ki sicer spominjajo na referendumsko kampanjo 3xZA, vendar skušajo avtorji z njimi pod pretvezo, da gre za objave koalicijskih strank in Inštituta 8. marec, volivce nagovoriti, naj na referendumih glasujejo proti. Koalicijske partnerice so že napovedale, da bodo zaradi slednjega vložile kazensko ovadbo, zdaj pa so ukrepanje po pravni poti napovedali tudi v Inštitutu 8. marec, v katerem bodo objave predložili odvetnici. Ob tem so poudarili, da je zaskrbljujoče tudi, da ljudje sploh ne vedo, da referendumi potekajo ter o čem se na njih glasuje. O manipulacijah na referendumih so medtem spregovorili tudi trije poslanci SDS, stranke koalicije pa so volivce pozvale, naj pokažejo, da 24. april ni bil le naključje.

DSO: Covidni dodatki le za delo v sivi in rdeči coni. Ministrstvo: To ne drži

09. 11. 2022 13.16

Kljub zagotovilom države, da bodo dijaki in študenti, ki so v času epidemije pomagali v javnih zavodih, prejeli covidne dodatke, pa nekatere ustanove trdijo, da so do dodatkov upravičeni le tisti mladi, ki so pomagali v sivi in rdeči coni. Na obrambnem ministrstvu to zanikajo in pozivajo predstavnike dijakov in študentov, naj zberejo nerešene primere in jim jih v zbiru posredujejo, da bodo skupaj reševali posamezni primer glede na vsebino.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?

17. 10. 2022 19.12

Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

Zamenjava identitete: v bolnišnici očitke o pomanjkljivem nadzoru zavračajo

29. 09. 2022 13.29

V povezavi s preiskavo zamenjave identitete dveh pacientov v SB Celje je pred kamere znova stopil strokovni direktor celjske bolnišnice Franc Vindišar. Predstavil je aktivnosti, ki jih v bolnišnici izvajajo za razjasnitev izrednega dogodka, in se odzval na nekatere navedbe v medijih. Vindišar je ostro zavrnil namigovanja, da so v bolnišnici nadzor opravili pomanjkljivo, po njegovem mnenju je do zamenjave prišlo zaradi nedoslednosti in pomanjkljivosti v sistemu obravnave stanovalcev socialnovarstvenih zavodov.

Po smrti pacienta bolnišnica obvestila napačne svojce, pokojnega že pokopali

15. 09. 2022 08.53

Vodstvo Splošne bolnišnice Celje je potrdilo, da so po smrti starejšega pacienta obvestili napačne svojce. Kot so pojasnili, so iz doma starejših občanov v enem rešilcu prepeljali dva pacienta, ki nista imela identifikacijskih oznak, prav tako pa nista mogla komunicirati z osebjem bolnišnice, zaradi česar so ju že ob sprejemu narobe identificirali. Ena oseba je medtem umrla, to so tudi že pokopali, v sredo popoldan pa so v bolnišnici za napako izvedeli, ko so iz bolnišnice odpustili drugega bolnika. Direktor Trubarjevega doma upokojencev Robert Potočnik pa nam je povedal, da je v sredo v njihov dom prišla oseba, za katero so mislili, da je umrla.

'Nihče si ne zasluži česa takšnega. Narobe je šlo vse, kar je lahko'

15. 09. 2022 13.25

"Zgodba je pretresljiva, težka in neverjetna," je po tragičnem dogodku, ki se je zgodil v Splošni bolnišnici Celje, dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. "Nekdo je včeraj pokopal očeta, danes pa je izvedel, da je živ. Drugi pa je danes izvedel, da je oče mrtev," je opisal. Jasen je, da gre tu za vrsto napak v celotni verigi – od premestitve pacientov iz DSO do procesa identificiranja pokojnega – in da je kaj takšnega v 21. stoletju, v dobi digitalizacije, nekaj nedopustnega. Ter da vlada in ministrstvo sprejemata odstop vodstva celjske bolnišnice, saj da je to tudi edina pričakovana poteza.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

Jeseni dražje oskrbnine za starejše? 'Nekateri nimajo niti za kavo'

03. 08. 2022 19.57

Ne le zaradi hrane, elektrike in plina, za katere bomo prav vsi državljani morali odšteti več, za najstarejše in najranljivejše, ki že tako v žepih nimajo prav veliko, bodo mesečni stroški poskočili tudi zaradi neenotnosti politikov. Nova vlada je namreč zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Se torej tako levica kot desnica borita za dobrobit starejših ali gre le za politične igre in nabiranje točk na njihovih plečih?

Polnoletne osebe lahko prejmejo drugi poživitveni odmerek proti covidu-19

19. 07. 2022 14.22

Posvetovalna skupina za covid-19 je pripravila posodobljena priporočila za cepljenje proti koronavirusu, med katerimi je tudi cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva, ki je omogočen vsem polnoletnim osebam. Slednji je priporočljiv predvsem za osebe s povečanim tveganjem za težji potek bolezni, oskrbovance domov starejših občanov in vse osebe, stare 80 let ali več. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom je ob tem priporočljivo tudi za osebe, stare 60 let in več.

Račun za ogrevanje: s 5000 na 40.000 evrov

09. 06. 2022 19.00

Draginja kot posledica vojne v Ukrajini bo na vseh področjih življenja neizogibna. A s podražitvijo energentov smo se začeli spopadati že prej. Samo spomnimo, kako so že v februarju poročali o računih za elektriko, ki so posameznikom narasli tudi do 200 evrov. Ko so račun dobili v Medgeneracijskem centru Bistrica v Domžalah, je vodstvo najprej mislilo, da gre za pomoto: Znesek se je namreč dvignil za več deset tisoč evrov. In na koncu so morali to neverjetno podražitev plačati stanovalci centra, saj vodstvu ni preostalo drugega.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Dolgotrajno zaprtje šol zaradi epidemije diskriminatorno do mladostnikov

29. 04. 2022 16.00

Zagovornik načela enakosti v poročilu za leto 2021 ugotavlja, da je bilo v preteklem letu dolgotrajno zaprtje šol zaradi epidemije covida-19 diskriminatorno do mladostnikov, najbolj v primeru ranljivih skupin. Pogoj PCT po drugi strani ni bil diskriminatoren, niti ni bila diskriminirana pravica starostnikov do bolnišnične obravnave.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice

28. 03. 2022 10.56

Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

Lepe zgodbe tudi v težkih trenutkih: na pomoč bodo priskočili prostovoljci

13. 01. 2022 19.05

Z enakimi težavami in strahovi kot v šolah se te dni soočajo tudi v slovenskih vrtcih. Zaradi okužb in odrejenih karanten v številnih vrtcih v pedagoški proces že zdaj vključujejo študente, svetovalne delavce in celo organizatorje prehrane. Da je tudi v najtežjih trenutkih možno najti lepe zgodbe, pa pravijo v Domu starejših občanov Grosuplje, saj se je za pomoč pri oskrbi – če bo ta seveda potrebna – povsem prostovoljno javilo že 25 občanov Grosuplja.

Obvezno cepljenje proti covidu-19 za nekatere zaposlene?

13. 01. 2022 15.42

V letošnjem programu za cepljenje, ki so ga pripravili epidemiologi NIJZ, predlagajo, da bi bilo cepljenje proti covidu-19 uvrščeno med tiste ukrepe, ki bi bili potrebni za določeno delovno mesto. Katera bi bila ta delovna mesta, bi odločil specialist medicine dela, je napovedal zdravstveni minister Janez Poklukar. Doslej so se sicer v javnosti pojavile ideje o obvezi cepljenja zdravstvenih delavcev in zaposlenih v socialno-zdravstvenih zavodih.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron

06. 01. 2022 09.38

Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Možen scenarij 400.000 obolelih in v karanteni, zapiranje države v prihodnje ni izključeno

05. 01. 2022 09.31

Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da bi se lahko v prihodnjih tednih glede na hitro širjenje različice omikron zgodilo, da bo naenkrat okuženih ali v karanteni 400.000 ljudi v Sloveniji. Ob hospitaliziranih 542 covidnih bolnikih pa "s težkim korakom stopamo v peti val epidemije," je dodal. Svetovalna skupina za covid-19 je v ponedeljek imela na mizi tudi morebitno uvedbo zaprtja države, Poklukar pričakuje, da bodo o tem v prihodnjih tednih znova odločali.