ecdc

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

V Avstriji prvi sum na opičje koze, Belgija odredila obvezno karanteno

22. 05. 2022 12.43

V Avstriji na Dunaju je bil ponoči zaradi suma na bolezen opičjih koz hospitaliziran 35-letnik. Dokončna diagnoza naj bi bila po napovedih znana najkasneje v ponedeljek zjutraj, a moški kaže tipične simptome, kot so vročina in gnojni mehurčki po obrazu. Belgija pa je kot prva država na svetu uvedla obvezno 21-dnevno karanteno v primeru potrjene okužbe z opičjimi kozami. V državi so sicer doslej potrdili štiri primere te bolezni. Primeri opičjih koz so bili do zdaj potrjeni v 14 državah, v katerih ta bolezen ni endemična. O sumu na bolezen po novem poročajo tudi s Kanarskih otokov in iz Grčije, prve okužbe pa so medtem potrdili tudi v Švici in Izraelu.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Na zemljevidu ECDC Slovenija nič več povsem temno rdeča

19. 05. 2022 16.45

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Slovenija ni nič več obarvana povsem temno rdeče, kar se je zgodilo prvič po septembru lani. Vzhodna polovica države je po novem obarvana rdeče. Zemljevid ECDC je sicer vse bolj siv, saj približno polovica držav opravlja premalo testiranj.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask

16. 05. 2022 06.29

Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

V letalih in na letališčih v EU maske ne bodo več obvezne

11. 05. 2022 12.47

Maske se poslavljajo tudi z evropskih letališč in iz letal, saj njihova uporaba s ponedeljkom ne bo več obvezna. Evropska agencija za varnost v letalstvu in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni sta odločitev sprejela zaradi ravni precepljenosti in prekuženosti, pa tudi zato, ker so številne države članice že odpravile večino protikoronskih omejitev.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?

30. 04. 2022 11.19

Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

V ECDC zaskrbljeni: Hepatitis je redka bolezen, a posledice so lahko hude

29. 04. 2022 09.24

Hudi primeri hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih so zaskrbljujoč dogodek za javno zdravje, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Bolezen je po oceni ECDC precej redka, vendar je tveganje za otroke zaradi možnih posledic ocenil kot visoko.

Poklukar o akutnem hepatitisu: V Sloveniji en primer, otrok dobro okreva

28. 04. 2022 11.40

Minister za zdravje Janez Poklukar je s predstojnikom Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslavom Petrovcem spregovoril o akutnem hepatitisu nejasnega vzroka pri otrocih. V Sloveniji je bil potrjen primer pri enem otroku, ki pa že dobro okreva in je v domači oskrbi, je povedal minister. Starše je pozval, naj ostanejo mirni, kljub temu pa naj bodo pozorni na morebitno zlatenico, svetlo blato oziroma temen urin. V primeru teh simptomov naj otroka odpeljejo k pediatru.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb

25. 04. 2022 12.09

V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa

20. 04. 2022 16.43

V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Širjenje neznanega hepatitisa, ki prizadene otroke

19. 04. 2022 18.29

Primere hepatitisa neznanega izvora so doslej zabeležili v še štirih evropskih državah in ZDA, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pred tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejšnji teden sporočila, da spremlja 84 primerov akutnega hepatitisa, prve so 5. aprila potrdili v Veliki Britaniji. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od 10 let. V posameznih primerih so nekateri potrebovali celo presaditev jeter.

V Evropi sum na salmonelo v čokoladnih izdelkih za otroke, odpoklic izdelkov tudi pri nas

06. 04. 2022 14.24

Evropska agencija za varnost hrane ter Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni preiskujeta primere salmonele v nekaterih serijah čokoladnih izdelkov Kinder. Doslej je bilo potrjenih 105 primerov, še 29 je sumov na salmonelo, večinoma pri otrocih, mlajših od 10 let. Določeni izdelki so odpoklicani tudi pri nas. V primeru, da boste izdelek vrnili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino, so spomnili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Čustveni Espargaro po krstni zmagi: Naprej sem pomislil na ženo in otroka

04. 04. 2022 18.48

Zgodovina se je pisala na dirki motoGP za Veliko nagrado Argentine. Aleix Espargaro je član svetovnega prvenstva že od leta 2004, zdaj se je veselil prve zmage. Hkrati je 32-letni španski dirkač poskrbel za premierno zmago Aprilie, ki je na ta uspeh željno čakala vse od povratka med motociklistično elito leta 2015. Espargaro je v zadnjem delu dirke večkrat napadel večji del preizkušnje vodilnega Jorgeja Martina na Pramac Ducatiju in na koncu uresničil svoje sanje.

Po soočenju: Kdo je med soočenjem govoril resnico, lagal, zavajal?

30. 03. 2022 06.00

Po ponedeljkovem prvem predvolilnem soočenju na POP TV smo dodatno analizirali verodostojnost izjav, ki so jih podali sodelujoči prvaki SD, LMŠ, Levica, Konkretno, SAB, Gibanje Svoboda in NSi ter podpredsednik SDS Aleš Hojs. Več izjav ne drži, tako glede javnega dolga države, zdravstvenih uspehov države s soočanjem covidne krize kot tudi cene elektrike pred in po odhodu Roberta Goloba z vrha Gen-I.

Ali je Slovenija po številu smrti bolnikov s covidom-19 primerljiva z državami z višjo precepljenostjo?

07. 03. 2022 06.00

Predsednik Konkretno in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v predvolilnem intervjuju za našo medijsko hišo dejal, da je umrljivost covidnih bolnikov v Sloveniji primerljiva z državami, v katerih imajo večji delež precepljenih proti covidu-19. Preverili smo, ali to drži.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo

21. 02. 2022 07.31

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Na zemljevidu ECDC celotna Evropa še naprej temnordeča

17. 02. 2022 15.02

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni ECDC je objavil nov zemljevid, na katerem ostajajo vse evropske države obarvane v temnordeče. Slovenija je v celoti temnordeča, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika pandemije covida-19, že vse od 23. septembra, torej skoraj pet mesecev.

Že drugi teden Evropa obarvana v temno rdečo barvo

10. 02. 2022 13.35

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni ECDC je objavil nov zemljevid, na katerem ostajajo vse evropske države obarvane v temno rdečo barvo.

Na zemljevidu ECDC temno rdeča vsa Evropa

03. 02. 2022 16.53

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni so temno rdeče vse evropske države. S tem tednom so se sicer spremenila merila, na podlagi katerih pripravljajo epidemiološki zemljevid. Po novem namreč upoštevajo tudi delež cepljenih v posamezni regiji.

Veljavnost covidnega potrdila v EU ni več neomejena

01. 02. 2022 06.32

V Evropski uniji so stopila v veljavo nova pravila glede veljavnosti covidnih potrdil. Ta niso več nujno neomejena. Večina držav bo predvidoma sledila priporočilom Bruslja pri pogojih glede prehajanja meje, še vedno pa bodo same postavljale pogoje glede potrdila in koriščenja storitev v državi.

Na zemljevidu ECDC največ temno rdeče doslej

27. 01. 2022 13.32

Evropa je povsem v primežu omikrona. Na novem tedenskem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni, na katerem z različnimi barvami prikazujejo širjenje okužb, je tako skoraj v celoti obarvana temnordeče, izjema so le trije rdeči "otoki" na Poljskem in v Romuniji. Slovenija je z barvo, ki označuje najslabšo epidemiološko sliko, obarvana že štiri mesece. Prihodnji teden se bodo merila za pripravo zemljevida spremenila.

Na zemljevidu ECDC ostaja skoraj vsa Evropa temnordeča

20. 01. 2022 15.43

Na danes posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) ostaja skoraj vsa Evropa obarvana temnordeče, tudi Slovenija. Z rdečo barvo, kar pomeni nekoliko boljše epidemiološke razmere, so obarvani samo še deli Romunije, Poljske in Madžarske.

V evropski strokovni reviji objavili raziskavo slovenskih epidemiologov

14. 01. 2022 18.05

Cepljenje proti covidu-19 pomembno zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo zaradi covida, so ugotovili epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v najnovejši raziskavi, v kateri so ocenjevali učinkovitost cepljenja. Ugotovitve je na svoji spletni strani objavil tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Nov zemljevid ECDC: skoraj povsem temnordeča Evropa

13. 01. 2022 13.29

Tako enotna Evropa, kot je na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC), že dolgo ni bila. Skoraj vsa Evropa je namreč obarvana temnordeče, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika epidemije covida-19. 14-dnevna incidenca okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev presega 500.

V EU doslej cepljenih 80 odstotkov odraslih, Slovenija šesta najslabša

07. 01. 2022 14.57

V EU so doslej cepili 80 odstotkov odraslih, kažejo najnovejši podatki Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pri tem po podatkih italijanskih oblasti v državi še ni cepljenih 2,1 milijona starejših od 50 let. V Franciji, kjer je proti covidu cepljenih okoli 90 odstotkov odraslih, pa predsednik Macron ne odstopa od svojih izjav, s katerimi je razburil nasprotnike obveznega cepljenja. V Nemčiji medtem zaostrujejo ukrepe, a skrajšujejo karanteno.

V Italiji le še pogoj PC, v Avstriji na prostem FFP2 maske in krajša karatena

06. 01. 2022 11.35

Za osebe, ki se odpravljajo v Veliko Britanijo, bodo od petka veljala manj stroga pravila. Polno cepljenim ter osebam, mlajšim od 18 let, ob prihodu ne bo treba več predložiti negativnega testa na covid-19. Prav tako se tem potnikom ob prihodu na Otok ne bo več treba samoizolirati ter opraviti PCR-test na drugi dan prihoda. Italijanska vlada je medtem v sredo zvečer poleg obveznega cepljenja za starejše od 50 let in predvideva denarne kazni do 1500 evrov za tiste, ki tega ne bodo spoštovali, sprejela še dodatne protikoronske ukrepe. V Avstriji bodo zaščitne maske FFP2 na prostem obvezne, če ni dvometrske osebne razdalje, karatena pa se bo skrajšala na pet dni. Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temno rdeča.

Na zemljevidu ECDC večina Evrope ostaja rdeča ali temnordeča

06. 01. 2022 17.51

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) skorajda celotna Evropa ostaja obarvana rdeče ali temnordeče. V tej kategoriji je še vedno tudi Slovenija. Epidemiološke razmere se glede na zemljevid v nekaterih državah slabšajo, v drugih pa izboljšujejo.

Poklukar: V tem tednu bomo 'pretresali' vse vrste ukrepov

03. 01. 2022 10.52

Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da imajo v luči zaostrovanja epidemiološke situacije v državi na mizi predloge številnih ukrepov, o katerih bodo odločali ta teden. "Iskali bomo najboljše rešitve za zdravstvo in družbo kot celoto," je zagotovil. Napovedal je spremembe na področju odrejanja karanten – sedaj namreč ob tesnem stiku z okuženim ni treba v karanteno le tistim, ki so prejeli poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19.