ekonomije

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija

14. 12. 2019 10.13

Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Nazaj na osnove: mandat nove Evropske komisije bo v znamenju ekonomije

07. 12. 2019 07.00

Lászlo Trossanyi (madžarski kandidat), Janusz Wojciechowski (poljski kandidat), Rovana Plumb (romunska kandidatka) in Sylvia Goulard (francoska kandidatka), ki so veljali za sporne kandidate, na srečo niso huje ohromili procesa imenovanja nove Evropske komisije (EK).

Evropski parlament razglasil podnebne izredne razmere

28. 11. 2019 12.56

Evropski parlament je s 429 glasovi za in 225 glasovi proti podprl resolucijo o razglasitvi podnebnih izrednih sprememb v Evropi in po svetu. Resolucijo je predlagala politična skupina liberalcev, in sicer zaradi stalnega naraščanja globalnih temperatur, najvišjih ravni emisij toplogrednih plinov in ekstremnih vremenskih pojavov.

O Banki Slovenije

16. 11. 2019 07.00

John Maynard Keynes je ob priložnosti pokazal upanje, da bo kmalu prišel dan, ko bodo ekonomski problemi postavljeni na pravo mesto in se bodo ljudje začeli ukvarjati z resničnimi problemi – življenjem in medsebojnimi odnosi. Na žalost se je Keynesova vizija pokazala kot težko uresničljiv cilj. Ekonomska vprašanja (p)ostajajo vedno bolj odrezana od življenja ljudi, ki se pa prav tako velikokrat ne ukvarjajo z življenjem.

Večje povpraševanje po bolj izobraženih: najbolj iskani vzgojitelji in učitelji

11. 11. 2019 13.37

Število prostih delovnih mest, ki jih delodajalci sporočajo Zavodu RS za zaposlovanje, se je letos sicer nekoliko zmanjšalo, a ostaja na visoki ravni. Ob tem se povečuje povpraševanje po visoko izobraženih, vse več je tudi zaposlitev za nedoločen čas.

'Strmim k temu, da se mora človek nenehno izobraževati'

11. 11. 2019 11.48

Plesalka šova Zvezde plešejo je na uradni predstavitvi svojega plesnega priročnika gostila številne obraze, ki so se zavrteli na plesnem podiju priljubljenega šova.

'Vedno obveščamo, ko so potrošniki neposredno v stiku z nevarnim živilom'

06. 11. 2019 10.43

Zaupanje potrošnikov v hrano, ki jo dobimo na krožnike, je znova na preizkušnji. Ko smo končno prebavili informacije o žveplanih čevapčičih in sporni poljski govedini, smo zdaj izvedeli, da je bilo lani uničenih skoraj 3000 kilogramov slovenskega medu zaradi vsebnosti antibiotikov. Glavna inšpektorica zagotavlja, da je "vsaka špekulacija, da je med z antibiotiki na trgu, neupravičena."

Nova medena afera: v medu odkrili sledi prepovedanih antibiotikov

05. 11. 2019 18.43

Slovenski čebelarji so čebelam dajali prepovedane antibiotike, je pokazal notranji nadzor v podjetju Medex. Ugotovitve je potrdila Uprava za varno hrano, v podjetju pa so morali uničiti skoraj tri tone medu svojih dobaviteljev. A ob novi aferi, podobni tisti izpred štirih let, ko so v medu našli sledi prepovedanih pesticidov, se znova postavlja vprašanje, zakaj UVHVVR o tem ni obvestil javnosti.

Kakršni državljani, takšna oblast

02. 11. 2019 07.28

V politološki literaturi je obče sprejeto stališče, da naj bi strankarske delitve in smeri strankarskega združevanja v osnovi odsevale temeljne razredne, rasne, socialne, etnične, kulturne, religijske in druge delitve v družbi.

Našli najstarejši biser na svetu

21. 10. 2019 06.00

Arheologi so med izkopavanjem na neolitskem najdišču na otoku Maravah v Abu Dabiju našli zanimivo najdbo. Med razkrivanjem tisočletnih plasti so namreč našli majhen rožnat biser, ki je star približno 8000 let in je tako najstarejši biser na svetu. Najdba pa je razkrila, da so ljudje že več kot 5800 let pred našim štetjem nabirali bisere in najverjetneje z njimi tudi trgovali.

Čez travnike, gozdove in vasi okoli Triglava

19. 10. 2019 10.20

Medtem ko tuji mediji že nekaj časa pišejo, opevajo in čakajo, da zaživi nova slovenska pohodniška pot okoli Julijskih Alp – Juliana Trail, je ta zdaj uradno ugledala luč sveta. Gre za 270 kilometrov dolgo pot, ki obkroži Triglav, a nanj ne stopi. Bistvo Juliane Trail je, da razkrije manj obljudene kotičke in pripomore k razbremenitvi krajev, ki jih turizem preveč duši.

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti

18. 10. 2019 05.00

Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?

16. 10. 2019 05.00

Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Erdogan se ne želi pogajati s 'teroristi', odslovil tudi Pencea

16. 10. 2019 14.18

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je odločno zavrnil ameriški poziv k prekinitvi ognja na severu Sirije. Kot je dejal, prekinitve ne bo razglasil, dokler ne bodo s svoje meje pregnali teroristov. "Imamo jasen cilj," je dodal ter zatrdil, da jih sankcije ne skrbijo. Zavrnil je tudi pogajanja s kurdskimi borci.

Odbor za finance za revizijo prodaje Adrie skladu 4K

11. 10. 2019 20.28

Člani odbora DZ za finance so na nujni seji na predlog Levice iskali krivce in vzroke, da je Adria Airways propadla le nekaj let po privatizaciji. Računskemu sodišču so sklenili predlagati, da opravi revizijo prodajnega postopka in prodajne pogodbe Adrie Airways nemškemu finančnemu skladu 4K in jo v najkrajšem možnem času posreduje DZ.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'

06. 10. 2019 07.55

"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Kako se znani Slovenci spominjajo začetka študija?

05. 10. 2019 08.03

"Prvega pol leta sem bila kot Simon Gregorčič, gledala sem proti hribom in jokala za mojo lepo dolino Soče," se svojih začetkov študija spominja kuharska mojstrica Ana Roš. Predsednik Pahor je bil predan študent, ki si je že kot bruc denar za študij služil z manekenstvom. Vsi sogovorniki pa se strinjajo, da so študentska leta ena najlepših.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino

03. 10. 2019 07.31

Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

Parlament je mrtev, živel brexitski diktator Boris

29. 09. 2019 10.27

Britanija je zaradi brexitske razklanosti v parlamentu, v obeh velikih strankah, v državi in celo v družinah v največji politični in ustavni krizi. Po brexitskih dramah tega tedna, v katerem je vrhovno sodišče glavnega zakonodajalca Borisa Johnsona razglasilo za zakonolomca, ki je nezakonito zaprl parlament, posredno pa za lažnivca, ki je lagal celo kraljici, brexit spominja na labirint brez izhoda.

KOMENTAR: Slovensko letalstvo po 110 letih doseglo dno

29. 09. 2019 07.00

Grozeči stečaj letalske družbe Adria Airways ni slučajnost, niti ni zgolj posledica prodaje finančnemu skladu 4K Invest. Gre za dolg niz slabih odločitev in neobstoječih strategij za letalstvo v Sloveniji. V Sloveniji so politiki na vodilna mesta pogosto postavljali ljudi, ki so bili bolj politično kot strokovno podkovani za vodenje podjetij in uradov, ki se ukvarjajo z letalstvom. Časi, ko je Edvard Rusjan z neverjetno željo sestavil letalo in z njim med prvimi v Evropi poletel v nebo, so mimo.

O neoliberalizmu

28. 09. 2019 07.01

Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Kriza socialdemokracije v Evropi: ali obstaja luč na koncu temnega tunela?

24. 09. 2019 06.00

V zadnjih desetih letih so skoraj vse socialdemokratske stranke doživele pretrese, tudi v kontekstu gospodarskih, socialnih in političnih negotovosti. Medtem ko so osemdeseta in devetdeseta leta minulega stoletja minila v znamenju preoblikovanja in obnove evropske socialne demokracije, pa je zadnje desetletje zaznamoval dramatičen, če ne celo nepopravljiv padec ene najstarejših in najbolj odpornih političnih družin v evropski demokratični tradiciji.

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe

15. 09. 2019 07.00

"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

Na čelu Telekoma Slovenije odslej Matjaž Merkan

27. 08. 2019 17.49

Ena najpomembnejših državnih družb, Telekom Slovenije, ima po štirih mesecih spet predsednika uprave. Nadzorni svet se je le tri dni pred skupščino, na kateri bodo imenovali dva nova nadzornika, odločil, da novega šefa imenuje v obstoječi sestavi. V ožjem izboru so bili trije kandidati, predsednik uprave pa je postal Matjaž Merkan.  

Zakon o delu na črno: učinkovit ali pretiran?

20. 08. 2019 18.58

Kako učinkovit je zakon o delu na črno, ki med drugim dovoljuje pomoč bližnjega soseda, ne pa tudi daljnjega sorodnika ali prijatelja? Po prvem viharju, ko je bil sprejet, je zdaj znova završalo po akciji finančne policije na enem od dolenjskih dvorišč pred hišo, ki jo je pomagal pokrivati sorodnik lastnika.

1000 evrov kazni zaradi pomoči prijatelju pri prekrivanju strehe

19. 08. 2019 18.51

Dolenjca, ki je svojemu daljnemu sorodniku brezplačno pomagal pri prenovi hiše, je finančna uprava obtožila dela na črno in oglobila za tisoč evrov. V čeladah in s pištolami za pasom na dvorišču pred odkrito domačo hišo. Pod njegov zapis na Facebooku se je usul plaz ogorčenih komentarjev, na Fursu pa se branijo, da so ravnali v skladu z zakonom.

Predsednik uprave Telekoma naj bi postal Matjaž Merkan

14. 08. 2019 19.44

Prihajajo kadrovske spremembe v Telekomu, enem največjih podjetij v državni lasti, ki je od spomladanskega odhoda predsednika uprave Rudija Skobeta brez pravega šefa. To naj bi se spremenilo še pred imenovanjem dveh novih nadzornikov na skupščini konec meseca. Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah, bo mesto predsednika uprave Telekoma zasedel Matjaž Merkan.

Mladi smo žrtve nenadzorovanega tehnološkega napredka

10. 08. 2019 07.00

Zadnje desetletje je zaznamovano predvsem s spletnimi družbenimi omrežji ter razvijanjem in upravljanjem medosebnih odnosov preko teh omrežij. Lahko bi rekli, da so v luči informacijske revolucije na udaru predvsem mlajše generacije, ki so prikrajšane za praktično izkustvo javnosti in zasebnosti v fizičnem svetu.