ekonomije

V Nemčiji nova žarišča, ponekod se vračajo karantenski ukrepi

08. 05. 2020 11.30

V Evropi se v veliki meri že sproščajo ukrepi. Pričakovano je, da se bodo kmalu odprle tudi meje. Avstrijski kancler denimo napoveduje odprtje meje z Nemčijo že pred poletjem. A stanje po svetu še zdaleč ni pod nadzorom. V Rusiji je že šesti dan zapored več kot 10.000 novih okužb, v ZDA pa so zabeležili že več kot 75.000 mrtvih.

Rekordno število okužb v Rusiji in Braziliji. Američani: Smo šele na začetku

07. 05. 2020 07.22

V ZDA je zaradi covida-19 umrlo najmanj 73.431 ljudi, pristojni pa opozarjajo, da se je boj proti pandemiji v državi šele dobro začel. Ameriški predsednik Donald Trump je ob tem dejal, da je koronavirus hujši, kot so bili napad na Pearl Harbour leta 1941 ali teroristični napadi 11. septembra 2001. V Evropi je medtem število žrtev preseglo 150.000. V Rusiji so znova zabeležili rekordno število novih primerov, Brazilija pa postaja novo žarišče koronavirusa.

Heynckes brez dlake na jeziku: Vrednosti prestopov in plač so bile 'nemoralne'

03. 05. 2020 17.16

Upokojeni nemški nogometni strokovnjak Jupp Heynckes pripada generaciji, ki ni bila vajena tako visokih odškodninskih zneskov ob prestopih nogometašev pred tremi in več desetletji, ko je bil nogomet bolj kot ne igra za oči in dušo navijačev. Danes je stanje povsem drugačno, vrhunski šport je postal pravo gladiatorstvo, kjer so pravila igre začrtana v prid kapitalu, s čimer pa se nekdanji strateg Reala in Bayerna ne more sprijazniti.

Koronavirus in digitalna disrupcija

02. 05. 2020 07.00

"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

V ZDA protestniki vdrli v poslopje kongresa Michigana

01. 05. 2020 09.17

V ZDA se je več sto protestnikov zbralo pred poslopjem državnega kongresa Michigana, del njih je skušal vdreti v kongres v prestolnici Lansing, a so jih ustavili državni policisti. Predsednik Donald Trump medtem vztraja, da si bo ameriška ekonomija v nekaj mesecih "zelo opomogla", v letu 2021 pa kar "spektakularno". Po več kot treh mesecih pa so na Kitajskem spet odprli veliki turistični znamenitosti, Prepovedano mesto in Veliki kitajski zid.

L'Equipe: Nogometaši PSG-ja nočejo niti slišati o znižanju plač

28. 04. 2020 16.07

V Franciji trenutno velja prepoved vseh javnih zbiranj in športnih dejavnosti zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa. Ukrepe naj bi začeli postopoma sproščati. Medtem vodstva francoskih nogometnih klubov kot po tekočem traku igralce prepričujejo, da sprejmejo znižanje plač. Večina nogometašev razume situacijo in je pripravljena sodelovati, le pri najbogatejšem PSG-ju igralci o znižanju nočejo niti slišati.

OZS: Stranke kljub prepovedi od izvajalcev zahtevajo urejanje nohtov, trepalnic in pričesk

24. 04. 2020 12.51

"Borimo se z najemninami in bančnimi posojili, ljudje pa po ulicah hodijo z urejenimi pričeskami," opažajo na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Opozarjajo, da se je kljub prepovedi izvajanja storitev zaradi zajezitve epidemije novega koronavirusa razpaslo delo na črno med nekaterimi frizerji in kozmetiki. Ob tem pa imajo tisti, ki spoštujejo prepoved in so praktično brez prihodkov, velike težave s plačevanjem najemnin.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Avstrijci na prve obiske po 1. maju, stroga pravila v šolah, pri frizerjih ...

22. 04. 2020 07.28

Po svetu je s koronavirusom okuženih že več kot 2,5 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 177.000. Medtem ko se stanje v Aziji in Evropi umirja, pa v ZDA še vedno bijejo bitko. Strokovnjaki v ZDA poleg tega napovedujejo, da bi se lahko pozimi virus v sezoni gripe vrnil v še hujši obliki. Sosednja Avstrija se med drugim pripravlja na sproščanje ukrepov.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet

21. 04. 2020 12.24

"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

V Italiji število okuženih prvič od začetka epidemije padlo

20. 04. 2020 08.02

Poleg Slovenije danes tudi številne druge države začenjajo opuščati nekatere ukrepe, ki so jih uvedli zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19. Tako so na Norveškem z današnjim dnem med drugim odprli vrtce, na Danskem frizerske salone, v Nemčiji pa je rahljanje ukrepov odvisno od posameznih dežel. V Italiji pa je danes prvič od začetka epidemije število trenutno okuženih z novim koronavirusom padlo v primerjavi s številom predhodnega dne.

'Družba, ki se bo polarizirala, ne bo imela dobre prihodnosti'

17. 04. 2020 13.46

Kaj nas je naučila sedanja kriza? Kakšni naj bodo nadaljnji ukrepi? Kakšna so znanstvena spoznanja? Kako zagnati gospodarstvo? Kako ob tem poskrbeti za najranljivejše? Kakšno naj bo zdravstvo? Dileme, možnosti in primerjave. Široka razprava o tem, kako naprej. O prihodnosti po soočenju z epidemijo in kako iz te krize iziti, so govorili strokovnjaki z zdravstvenega, ekonomskega in socialnega področja.

V Italiji okrevalo že več kot 40.000 okuženih, Velika Britanija podaljšala zaprtje države

16. 04. 2020 10.06

V Španiji je v zadnjem dnevu covid-19 terjal 551 smrtnih žrtev, skupno pa je umrlo 19.130 ljudi. Skupno so potrdili 182.816 okužb. S tem je Španija po številu potrjenih okužb na drugem mestu za ZDA. Pojavlja se sicer bojazen, da je virus v resnici terjal precej več žrtev. Oblasti v Madridu in Kataloniji namreč opozarjajo, da so zabeležili po tudi nekaj tisoč žrtev več, kot jih sporočajo državne oblasti. Razmere pa se izboljšujejo v sosednji Italiji, kjer znova beležijo padec števila smrti, manj ljudi pa je tudi na intenzivni negi.

Na intenzivnih oddelkih v Italiji 1000 bolnikov manj kot pred 14 dnevi

15. 04. 2020 07.32

V Italiji še naprej upada število hospitaliziranih bolnikov. Na intenzivnem oddelku zdravijo 1000 bolnikov manj kot pred dvema tednoma, ko so dosegli vrhunec epidemije. Danska je kot prva država v Evropi v okviru rahljanja ukrepov, ki so jih sprejeli za preprečitev širjenja novega koronavirusa, po več kot mesecu dni znova odprla centre za dnevno varstvo, vrtce in osnovne šole. V kitajskem Vuhanu pa medtem zapirajo eno od začasnih bolnišnic, kjer so zdravili bolnike s covidom-19, zgradili pa so jo le v 10 dneh.

V Španiji pada število okuženih, na Otoku 778 žrtev covida-19

14. 04. 2020 07.12

Avstrija bo kot ena od prvih držav v Evropi odprla nekatere trgovine in poslovalnice, ki jih je zaprla v okviru boja proti epidemiji. Nekatere omejitve bodo sprostili tudi v Benečiji, v Španiji pa so mnogi že lahko šli na delo. Število novih dnevnih okužb v Španiji je sicer najmanjše po 18. marcu, a je covid-19 znova terjal več življenj, in sicer 676. Povišanje števila smrti, a tudi dnevnih okužb, so zabeležili v Veliki Britaniji, kjer je umrlo 778 ljudi.

Koronavirus, kapitalizem in država

11. 04. 2020 07.00

Koronavirus je ohromil svetovni kapitalistični sistem. Države so skoraj povsod po svetu uvedle karanteno, prepoved zbiranja ljudi, samoizolacijo, ponekod celo izredne razmere. Kapitalistično gospodarstvo je posledično obstalo. Vsi ekonomisti, tako najbolj zagrizeni neoliberalni ekonomisti kot tudi (neo)keynesianci, so enotnega mnenja, da mora država v tej popolnoma novi situaciji prevzeti ključno vlogo za blažitev posledične krize in recesije, ki pa je v tem trenutku neizbežna. To se bo tudi zgodilo – države se bodo množično zadolževale z namenom rešiti kapitalizem.

Po upadu znova porast: v Evropi in ZDA še naprej narašča število žrtev

07. 04. 2020 08.12

Novi koronavirus je življenje pri nas in po svetu obrnil na glavo. Na stari celini po optimizmu novi podatki opozarjajo, da 'še zdaleč ni konec'. Razmere v Evropi se v nekaterih državah namreč drastično slabšajo, zaostrujejo se tudi v ZDA. Na Kitajskem pa prvič od izbruha koronavirusa niso zabeležili nobene smrtne žrtve.

V Italiji v enem dnevu skoraj tisoč smrtnih žrtev, v ZDA več kot 100.000 okuženih

27. 03. 2020 09.40

Žalostna novica iz Italije. Po zadnjih podatkih so našteli kar 969 novih smrti, kar je največ doslej. 50 jih je sicer umrlo že včeraj, a so jih na seznam prišteli danes. Novih okužb je manj kot včeraj, in sicer 4401. V ZDA so medtem našteli že preko 100.000 primerov okužbe, s tem pa so prehiteli tako Kitajsko kot Italijo.

Nekaterim od 10- do 200-odstotni dodatek na osnovno plačo, s.p.-jem pa naj bi odpisali prispevke

23. 03. 2020 13.15

Predsedniki koalicijskih strank so uskladili usmeritve za pripravo novega zakonskega paketa za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, na podlagi katerih so zbrali še predloge ministrstev in svetovalne skupine pod vodstvom ekonomista Mateja Lahovnika. Vlada bo smernice obravnavala na večerni seji, je napovedal premier Janez Janša.

Ko se svet ustavi

21. 03. 2020 07.52

Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

Delo od doma: kako se nanj pripraviti in kako se izogniti občutku izoliranosti

14. 03. 2020 07.00

V času hitrega širjenja novega koronavirusa in sprejemanja strogih ukrepov za njegovo zajezitev postaja delo od doma naša nova realnost. S prilagajanjem novemu načinu dela lahko omilimo gospodarske posledice hkrati pa naredimo veliko za celotno družbo. Ob tem nekateri z učinkovitimi nasveti že nudijo pomoč tako delodajalcem kot delavcem.

Pivčeva, Koritnik, Šircelj in Hojs uspešno prestali zaslišanja

11. 03. 2020 07.00

Tudi kandidat za ministra za finance v tretji vladi Janeza Janše Andrej Šircelj in kandidat za notranjega ministra Aleš Hojs sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Pred njima sta zeleno luč že dobila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in kandidat za ministra za javno upravo Boštjan Koritnik.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Globalni spektakel ameriških volitev

26. 01. 2020 07.00

Ameriški predsednik Donald Trump bo medijske kolumne po svetu polnil še vsaj devet mesecev. 3. novembra bodo Američani odločali o morebitnem podaljšanju te dobe še za štiri leta, saj ob upoštevanju republikanske večine v senatu ne gre pričakovati, da bo proces odpoklica predsednika uspešno izpeljan do konca. Trump bo, kot vse kaže, znova kandidiral na regularnih volitvah za predsednika ZDA.

'Opravičujem se, da sem nekatere zadeve izrekel v afektu'

22. 01. 2020 10.23

"Ponosen sem, da sem Slovenec, me je pa sram, da imamo Slovenci gnilo državo." S temi besedami župnik Aleksander Osojnik začenja svoj sporni zapis, v katerem državljane poziva, naj prenehajo plačevati davke. Od "nesprejemljivih izjav" in "žaljivih trditev", ki med drugim v zapisu letijo na nekatere slovenske politike, se je že distancirala ljubljanska nadškofija.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Analitiki: Izgon tujih sil iz Iraka bi bil sramoten konec drage ameriške misije

18. 01. 2020 16.38

Ameriško obrambno ministrstvo zatrjuje, da se ZDA ne nameravajo umakniti iz Iraka, čeprav iraški parlament vlado poziva, naj konča tuje vojaške operacije v državi. Če bodo ZDA na tak način morale zapustiti Irak, bo to sramoten konec dolgoletne ameriške misije, za katero so ZDA porabile na stotine milijard dolarjev, ocenjujejo analitiki.

Ruski parlament za novega premierja potrdil Mihaila Mišustina

16. 01. 2020 06.46

Ruski parlament je za novega premierja potrdil Mihaila Mišustina, ki ga je na položaj predlagal predsednik Putin. Mišustin, ki širši javnosti doslej ni bil poznan, je od leta 2010 vodil davčno upravo. V uvodnem nagovoru poslancem je Mišustin poudaril, da mora oblast znova zgraditi zaupanje v odnosu z gospodarstvom in napovedal spremembe na bolje.

O družbi spektakla

04. 01. 2020 10.30

Ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja je ameriški komunikolog Murray Edelman politično komunikacijo definiral kot neprekinjeno obveščanje o novitetah in stalno konstruiranje in rekonstruiranje družbenih problemov, kriz, nasprotnikov in vodij, kar ustvarja zaporedni niz groženj in upanja.

Pozitivni učinki mobilne aplikacije Vklopi razum, zahtevaj račun

02. 01. 2020 19.09

Davčni inšpektorji bodo tudi letos bogato nagradili tiste, ki bodo zbrali največ potrjenih računov. Nagradna igra Finančne uprave je očitno uspešna, saj je prispevala k dvigu davčne kulture in zmanjševanju sive ekonomije. Lani so pobrali kar za 90 milijonov več davkov kot leto prej. Inšpektorji pa doslej niso kaznovali niti enega potrošnika, ki po nakupu v trgovini ni vzel računa.