ekonomije

DEJSTVA: Ali so predsedniki strank navajali pravilne podatke?
18. 04. 2022 20.08
Na POP TV ste lahko spremljali že četrto predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave politikov. Uroš Slak je v oddaji gostil Janeza Janšo, Tanjo Fajon, Luko Mesca, Marjana Šarca, Mateja Tonina, Zdravka Počivalška in Alenko Bratušek. Robert Golob je zaradi okužbe s koronavirusom na soočenju sodeloval prek videopovezave.

Poziv ministrstvu, naj razpiše dodatna vpisna mesta za ukrajinske študente
17. 04. 2022 19.35
V Ljubljani želi študirati skoraj 200 študentov iz Ukrajine, zato je Univerza že pozvala ministrstvo, naj razpiše dodatna vpisna mesta in prijavne roke. Ukrajinskim študentom, ki so se znašli v hudi stiski, univerza nudi psihosocialno in pravno pomoč. Organizirala bo tudi tečaje slovenskega jezika.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00
Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

V Dallasu poteka poslovno-investicijska konferenca Texas Feels Slovenia
08. 04. 2022 21.49
V Dallasu se je z nagovorom ministra za javno upravo Boštjana Koritnika začela poslovno-investicijska konferenca z naslovom Texas Feels Slovenia, ki je tudi osrednji dogodek obiska slovenske delegacije pod vodstvom ministra v ZDA. Konference so se udeležili številni potencialni ameriški poslovni partnerji in investitorji.

Stranki Naša prihodnost in Dobra država na volitve s skupno listo
28. 03. 2022 17.00
Stranki Naša prihodnost in Dobra država se na državnozborske volitve podajata s skupno listo: Naša prihodnost in Dobra država. Na listi se nahajajo tako kandidati obeh strank kot tudi tisti iz vrst Zveze za Dolensko in Gibanja SOS. Slednji so minuli konec tedna izkazali svojo podporo obema strankama oziroma skupni listi Naša prihodnost in Dobra država.

'Štopar', čigar glavo so (pomotoma) hoteli v Kijevu
21. 03. 2022 07.09
"Dobesedno sem bil štopar," se nasmehne, ko se spomni, kako se je že odločil, da bo v Ukrajino nekako spravil medicinsko opremo, ko ga je poklical naš urednik Jure Tepina, ki se je kot posebni poročevalec s snemalcem prav tako odpravljal tja in ga je želel povprašati glede potrebne zaščitne opreme. Nazadnje sta se dogovorila, da na vzhod Evrope odpotujejo skupaj, naša ekipa bo peljala humanitarno pomoč, Zorenč pa bo svetoval glede varnosti. Manj kot 24 ur po vrnitvi iz Ukrajine smo ga že gostili v naši istoimenski oddaji, zdaj pa je nekdanji pripadnik specialne enote Slovenske vojske svoje vtise o vojni vihri na evropskih tleh povzel še za našo spletno stran.

Ruski napad na Ukrajino: med varnostnimi razmisleki in Putinovim šovinizmom
19. 03. 2022 07.00
Na Youtubu kroži posnetek kontroverznega predavanja, ki ga je imel leta 2015 na Univerzi v Chicagu slavni profesor mednarodnih odnosov John J. Mearsheimer. Naslov predavanja je "Why is Ukraine the West's Fault?" in v času mojega pisanja ima že več kot 20 milijonov ogledov. Mearsheimer, sicer eden najbolj slovitih zagovornikov raziskovalne paradigme, ki se v mednarodnih odnosih imenuje realizem (natančneje, napadalni realizem), v predavanju predlaga, da je zahod na tri načine vzročno – ne pa tudi moralno – odgovoren za Putinov prevzem Krima.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Med novimi sankcijami proti Rusiji prepoved uvoza kaviarja, vodke in diamantov v ZDA
11. 03. 2022 17.08
Ameriški predsednik Biden je napovedal, da bo skupaj z državami skupine G7, EU in zveze Nato Rusiji odvzel trgovinski status "države z največjimi ugodnostmi". Kot je dejal, gre za nov uničujoč udarec ruski ekonomiji. Med ukrepi so tudi prepoved uvoza ruskega kaviarja oziroma morske hrane, vodke in diamantov v ZDA. Iz ZDA bo v Rusijo prepovedano prodajati luksuzno blago, da bi na tak način prizadeli oligarhe, ki podpirajo Putina. Rusija tudi ne bo več imela dostopa do posojil pri IMF in Svetovni banki.

Januš Grm
24. 02. 2022 06.00
21-letni študent in velik ljubitelj adrenalinskih športov je kuharsko pot začel kot mamin pomočnik, v zadnjih letih pa s svojimi jedmi navdušil že celotno družino. Januš je zase dejal, da je lahko v kuhinji tako natančen kot tudi eksperimentalen, zaradi neučakanosti pa mu peka sladic ni tako ljuba. Mladenič z visokimi cilji bi se v kuharskem dvoboju nekoč rad soočil s svetovno znano Ano Roš.

Legendarni italijanski nogometaš Francesco Totti in njegova žena Ilary Blasi tik pred ločitvijo?
22. 02. 2022 20.01
Legendarni italijanski nogometaš Francesco Totti in njegova žena Ilary Blasi, ki sta junija lani praznovala 16. obletnico poroke in imata skupaj tri otroke, sta se znašla sredi velike zakonske krize. Kot poročajo številni italijanski mediji, ju do ločitve loči le še uradni podpis. Zdaj je sodu zbil dno strasten poljub med Ilary in igralko Michelle Hunziker med TV-oddajo. Srce 45-letnega nogometaša pa naj bi že bilo v ritmu nove ljubezni.

Pogoja PCT nočejo več niti frizerji, čevljarji, cvetličarji
16. 02. 2022 15.24
Obrtna zbornica Slovenije zahteva odpravo pogoja PCT "za vse storitvene dejavnosti, in sicer kozmetične, frizerske in podobne storitve, gostinsko dejavnost, čevljarsko, tekstilno, fotografsko dejavnost, kemične čistilnice, pralnice, avtopralnice, fotokopirnice, rokodelsko dejavnost, zlatarje, steklarje, cvetličarje, prometno dejavnost, še posebej prevoz potnikov, avtoserviserje, slikopleskarje, gradbince, inštalaterje, kleparje, krovce in ostale". Pri tokratnem sproščanju ukrepov so jih namreč zaobšli.

Trudeau ostro nad konvoj: Lahko protestirate, nimate pa pravice blokirati ekonomije
08. 02. 2022 17.35
Kanadski premier je dejal, da se mora protest tovornjakarjev, ki je paraliziral prestolnico Ottawo, končati. Justin Trudeau je ocenil, da so Kanadčani "šokirani in odkrito zgroženi" nad vedenjem nekaterih protestnikov, saj naj bi v Ottawi poročali tudi o vandalizmu in rasizmu.

Konec obveznega tiskanja računov: izdaja le še na zahtevo posameznika
21. 01. 2022 19.17
Če nas je finančna uprava nekaj let z nagradno igro spodbujala, naj vselej vzamemo račun in prijavimo ponudnike blaga in storitev, ki nam ga ne izdajo, se zdaj pravila obračajo. Od sobote namreč trgovcem, gostincem, obrtnikom in drugim računa sploh ne bo več treba tiskati, dobili ga boste le, če ga boste izrecno zahtevali. Na finančnem ministrstvu poudarjajo, da je poglaviten razlog za to odločitev digitalizacija države, na Fursu izpostavljajo okoljski vidik, na Zvezi potrošnikov pa opozarjajo potrošnike k previdnosti.

Evropski parlament podprl Petroviča za člana Evropskega računskega sodišča
20. 01. 2022 10.28
Evropski parlament je v sredo podprl imenovanje Jorga Kristijana Petroviča za slovenskega člana Evropskega računskega sodišča. Petrovič, ki je trenutno član in prvi namestnik predsednika slovenskega računskega sodišča, bo na položaju zamenjal Sama Jereba, katerega mandat poteče 6. maja.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00
Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih
28. 12. 2021 08.45
Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

Koga ljubi zvezdnica serije Gospod Napačni?
24. 12. 2021 15.00
Priljubljena igralka Özge Gürel, ki jo lahko spremljamo v uspešnici Gospod Napačni ekskluzivno na VOYO, je v zasebnem življenju našla sorodno dušo in svojega "Gospoda Pravega". Da je ljubezen res močna, priča dejstvo, da je zanj pripravljena narediti marsikaj: na primer na vrat na nos sesti na letalo in odpotovati v izbrančev objem.

Fed zaradi inflacijskih pritiskov pospešil ukinjanje izrednega programa pomoči
15. 12. 2021 21.04
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve se je zaradi inflacijskih pritiskov odločil za hitrejše ukinjanje izrednega programa pomoči gospodarstvu zaradi pandemije covida-19. Ker želi, da se razmere trga dela še izboljšajo, ključne obrestne mere sicer še ne bo spreminjal.

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu
11. 12. 2021 07.00
Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Z vsakodnevnim ritualom do še večjih poslovnih idej
27. 11. 2021 00.15

'Vsak od nas lahko koga osreči, vsaka izpolnjena želja šteje'
27. 11. 2021 14.59
Člani društva Uresniči željo tudi letos niso pozabili na tiste, ki se prazničnih dni ne morajo veseliti brezskrbno. Zato pripravljajo decembrsko dobrodelno akcijo, s katero uresničujejo neslišane in zatrte želje ljudi v stiskah. S pomočjo spletnega seznama želja lahko vsakdo obdaruje, društvo pa bo poskrbelo, da bodo pozornosti romale v roke tistih, ki so materialno ogroženi in najbolj izključeni iz družbe. To so uporabnice varnih hiš, družine v materinskih domovih, brezdomci, osebe s težavami z duševnim zdravjem, žrtve nasilja in starejši.

Klopp in Tuchel polna hvale na Rangnickov račun, pri rdečih vragih še skrivnostni
27. 11. 2021 11.11
Čeprav je bolj ali manj že jasno, da bo Ralf Rangnick do konca sezone prevzel trenersko vlogo pri Manchester Unitedu, novice na Old Traffordu še vedno niso uradno potrdili. Sta pa o 63-letnemu rojaku na novinarskih konferencah pred 13. krogom Premier League že spregovorila Chelseajev Thomas Tuchel in Liverpoolov Jürgen Klopp. Oba sta imela za nekdanjega trenerja RB Leipziga izbrane besede. Tuchel je celo dejal, da mu je prav Rangncik pokazal, da je nogomet mogoče igrati na drugačen način.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37
V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Vlada razrešila Ireno Majcen, očita ji nezakonito ravnanje
25. 11. 2021 18.06
Vlada je razrešila Ireno Majcen s položaja direktorice Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Očita ji namreč nezakonito ravnanje, kršitve obveznosti dobrega poslovanja in premalo aktivno vlogo direktorice sklada. Majcnova očitke zavrača. Za eno leto je kot vršilca dolžnosti direktorja imenovala Aleša Tolarja.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?
20. 11. 2021 07.00
Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Covidni kapitalizem: preveč živi, da bi umrli, in preveč mrtvi, da bi živeli
13. 11. 2021 07.00
Današnja družba je prežeta s strahom. Njena osrednja gesla so: "Žrtvujte se, odpovejte se in soglašajte". Kot pravi Giorgio Agamben, se nahajamo v družbi nenehnih izrednih razmer. Družba, ki živi v takšnem stanju, ni svobodna, saj je prav zaradi varnostnih in zdravstvenih razlogov žrtvovala svoje zdravje, svobodo in varnost ter se s tem odpovedala demokraciji; izredne razmere so vedno sijajna priložnost za vpeljavo vseh tistih politik, ki jih ljudje sicer nikoli ne bi dopustili.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44
"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Poročila se je Nobelova nagrajenka Malala Jusafzaj
10. 11. 2021 11.43
Najmlajša Nobelova nagrajenka za mir Malala je na družbenih omrežjih delila fotografije s poroke. V zakon je stopila z Aserjem Malikom, poročna slovesnost pa se je odvila v Birminghamu. Ob veselem dogodku je bila deležna številnih čestitk na Twitterju.