ekonomije

Plačilo taks v občini Grosuplje le še brezgotovinsko
09. 08. 2023 10.28
Občina Grosuplje je s 1. avgustom prešla na brezgotovinsko poslovanje, kar pomeni, da je plačilo upravnih taks mogoče le še kartično ali z univerzalnim plačilnim nalogom. Glede na Zakon o uvedbi evra so evrski bankovci in kovanci sicer edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, kar pomeni, da bi morali trgovci potrošnikom omogočiti plačevanje z gotovino. A hkrati na Ministrstvu za finance poudarjajo sodbo evropskega sodišča, na podlagi katere se obveznost sprejemanja bankovcev načeloma lahko omeji.

'Visoke obrestne mere bodo namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo'
31. 07. 2023 18.46
Ponovno se dražijo tudi krediti. Evropska centralna banka je v boju proti inflaciji osrednjo mero zvišala na 4,25 odstotka, kar pomeni še dražja posojila. Višje obresti so rast stanovanjskih posojil že ustavile, je pa nekoliko več zanimanja za hitre potrošniške kredite. Evropska centralna banka je predolgo "spala", je prepričan ekonomist Maks Tajnikar, ki napoveduje, da bodo visoke obrestne mere namesto nizke inflacije povzročile gospodarsko zimo.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11
Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Andrej Benedejčič novi veleposlanik pri zvezi Nato
19. 07. 2023 17.10
Novi veleposlanik pri zvezi Nato bo državni sekretar za nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu premierja Andrej Benedejčič. V skladu z ukazom predsednice republike Nataše Pirc Musar, objavljenem v uradnem listu, se Benedejčič tako vrača na funkcijo, ki jo je že opravljal med letoma 2011 in 2015.

'Trenutni zdravstveni sistem ustreza lobijem, ki so lepo prisesani na javni sistem'
10. 07. 2023 19.31
Po odstopu ministra Danijela Bešiča Loredana prvi strateg zdravstvene reforme Erik Brecelj pričakuje, da bodo predlogi strateškega sveta hitreje dosegli politiko, bistvenih premikov za to poletje sicer ne napoveduje. Zdravnik in član premierjevega sveta Rok Ravnikar pa politike poziva, naj pri reševanju zdravstva ideologijo vendarle pustijo na strani. Kot pravi, hujskanje levih in desnih bolnikov ne zdravi, le uničuje zadnje ostanke vsem dostopnega zdravstva. Ekonomist Marko Jaklič, ki je zaradi diametralno nasprotnih stališč o delovanju javnega zdravstva na lastno odločitev kot doslej edini iz strateškega sveta izstopil, pa sporoča, da glavni škodljivec zdravstva niso lobiji, temveč pomanjkanje vizije.

Umrl slavni žvižgač vietnamske vojne, ki je razkril zlaganost ameriške vlade
17. 06. 2023 09.09
V 93. letu starosti je umrl Daniel Ellsberg, ki je s predajo dokumentov o vietnamski vojni ameriškim medijem pred 50. leti okrepil dvom Američanov o upravičenosti vojne ter s tem dejansko začel tudi proces, ki je odnesel takratnega predsednika Richarda Nixona.

'Spremljanje cen lahko potrošnike še bolj udari po žepu'
02. 06. 2023 18.38
Napovedano vladno podrobno spremljanje cen v prehranski verigi, da bi država ugotovila, kdo kuje neupravičene dobičke, je otročje in lahko potrošnike še bolj udari po žepu, svari nekdanji minister in profesor ekonomije Maks Tajnikar. O projektu Golobove ekipe dvomijo tudi nekateri kmetje, ki bi sebe in potrošnike radi zaščitili z uvedbo sledljivosti porekla hrane do prvega v verigi.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit
20. 05. 2023 07.00
Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

Ali smo pripravljeni na prihodnost digitalne trgovine?
24. 04. 2023 13.52
Med 3. in 7. majem bo v Umagu in Portorožu potekala konferenca Adria Summit 2023 z naslovom The Future of Digital Commerce. Na njej bo govora o trendih prihodnosti, ki oblikujejo tradicionalno omnikanalno e-trgovino, in bo šla dlje proti tehnologijam in modelom, ki omogočajo izmenjavo popolnoma digitalnega blaga in storitev, ter prihodnosti digitalnega denarja.

Stroko ter javnost želijo vključiti v snovanje javnih politik
20. 04. 2023 19.05
Naslednji teden bo z delovanjem pričel Inštitut 1. maj, ki se po besedah predsednice njegovega strokovnega sveta Anje Kopač v strokovno, družbeno in politično življenje vključuje kot socialdemokratski think-tank. Z institucijo želijo okrepiti razpravo in stroko ter javnost vključiti v snovanje javnih politik, je dejala v izjavi za medije.

Đukanović se po 32 letih poslavlja, novi predsednik Črne gore je Milatović
03. 04. 2023 08.17
Politični novinec Jakov Milatović, ki ga podpira prosrbska vladna koalicija, je v drugem krogu zmagal na črnogorskih predsedniških volitvah. S 60,1 odstotka glasov je premagal Mila Đukanovića, ki je Črni gori kot predsednik vlade in kot predsednik države vladal 32 let.

Učenje angleščine na klasičen način postaja stvar preteklosti
30. 03. 2023 12.37
Učenje angleščine je možno izvajati na več različnih načinov.

Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine
25. 03. 2023 07.00
V World Development, eni najprestižnejših znanstvenih revij za raziskovanje ekonomskega razvoja, je že mesece daleč najbolj bran in medijsko opevan članek, ki ga je lani objavil slavni antropolog in antikapitalist Jason Hickel s kolegom Dylanom Sullivanom. Članek je na Twitterju delilo tisoče ljudi, pogosto z razvnetimi pripisi, da imamo zdaj končno trden statistični in zgodovinski dokaz, da kapitalizem ustvarja ekstremno revščino, namesto da bi jo reševal, kot trdijo neoliberalni apologeti po vzoru Stevena Pinkerja in Billa Gatesa.

Izročanje računov po letu dni spet obvezno
22. 03. 2023 13.13
DZ je sprejel novelo Zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove so po vetu državnega sveta znova prispevali poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Višina globe za kupca, ki računa ne bi prevzel, je določena pri 40 evrih.

Noveli Zakona o davčnem potrjevanju računov se obeta podpora v DZ
21. 03. 2023 10.18
DZ je na seji vnovič soočil mnenja glede novele Zakona o davčnem potrjevanju računov, na katero je državni svet zaradi glob za primer neprevzema računa izglasoval odložilni veto. Koalicija jo podpira, opozicija je proti. DZ bo o noveli znova glasoval v sredo, za potrditev bo potrebnih najmanj 46 glasov, ki so glede na slišano zagotovljeni.

ZDA obljubile bonbončke, prestrašena EU bi multinacionalke zasipala z denarjem
17. 03. 2023 17.13
Velika podjetja unovčujejo strahove Evrope pred industrijskim nazadovanjem. ZDA so namreč z načrtom IRA sprožile tekmo med ZDA in EU o tem, kdo bo dal več subvencij v tekmi za zeleni prehod. Ob tem pa naraščajo strahovi, da bo evropski davkoplačevalski denar na koncu koristil vsem – le EU ne.

Reševanje Credit Suisse: Izposodila si bo več kot 50 milijard evrov
16. 03. 2023 08.30
Druga največja švicarska banka je v likvidnostnih težavah. Po skoraj tretjinskem padcu vrednosti delnic si bo zato za lažje poslovanje izposodila več kot 50 milijard evrov, sredstva bo zagotovila švicarska centralna banka. Credit Suisse bo postala prva večja globalna banka, ki jo bodo rešili po letu 2008. V rdeče številke so medtem zašli azijski finančni trgi, evropskim pa po rdeči sredi kaže nekoliko bolje.

DS z vetom odložil vnovično izročanje računov
02. 03. 2023 15.21
Državni svet je na današnji izredni seji z 20 glasovi za in osmimi proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se vnovič uvaja obveznost izročanja računa potrošniku za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Kot so dejali v utemeljitvi, je nesprejemljivo, da se odgovornost prelaga na kupca.

Izdajanje računov je spet obvezno
23. 02. 2023 13.37
Državni zbor je sprejel novelo zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove za so dali le poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Za kupca, ki računa ne bi prevzel, zakon prevideva 40 evrov globe, a bojazni, da bi nas doletela, ni. Drugače je pri pravnih osebah, zanje so predvidene globe določene v razponu od 1500 pa kar do 75.000 evrov.

Matični odbor potrdil vnovično obvezno izročanje izdanih računov
14. 02. 2023 19.41
Odbor DZ za finance je z osmimi glasovi za in štirimi proti potrdil vladni predlog zakona o davčnem potrjevanju računov, ki s ciljem omejiti obseg sive ekonomije vnovič uvaja obvezno izročanje in prevzemanje izdanega računa za dobavo blaga oz. opravljeno storitev, ki ga je januarja lani odpravila vlada Janeza Janše.

Od začetka decembra za covidom zbolelo 80 odstotkov Kitajcev
23. 01. 2023 13.05
Kitajske oblasti ocenjujejo, da se je v državi od začetka decembra oziroma od začetka sproščanja covidnih ukrepov z virusom okužilo 80 odstotkov prebivalcev. Število smrti zaradi covida naj bi se medtem povzpelo na 72.000, pravijo uradni podatki. Strokovnjaki pa na drugi strani ocenjujejo, da število smrti presega milijon.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18
Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Ali so savdske oblasti za Ronalda in njegovo Georgino zamižale na eno oko?
07. 01. 2023 18.03
Ali nogometni zvezdnik Ronaldo in njegova izbranka, ki kljub izvenzakonski zvezi živita v skupnem domovanju, v Savdski Arabiji res kršita zakon? Ali so savdske oblasti zaradi Ronaldovega zvezdniškega statusa zamižale na eno oko? Taka in podobna vprašanja se zadnje dni pojavljajo v javnosti, a eno je teorija, drugo praksa.

Nova prepoved za ženske v Afganistanu: ne smejo več hoditi na univerze
21. 12. 2022 07.20
Na seznam prepovedi, ki so doletele ženske v Afganistanu, talibani dodajajo novo. Tokrat jim prepovedujejo obiskovanje univerz, kar dodatno omejuje njihovo izobraževanje. Odkar so se talibani vrnili na oblast, so dekletom že prepovedali obiskovanje srednjih šol. Minister za šolstvo je napovedal, da bo prepoved začela veljati takoj in bo trajala, vse dokler ne spremenijo učnega načrta, ki naj ne bi bil primeren.

Zeman v Babišu vidi svojega naslednika
19. 12. 2022 15.47
Češki predsednik Miloš Zeman kot svojega najprimernejšega naslednika vidi nekdanjega premierja in poslovneža Andreja Babiša, ki mu sicer sodijo zaradi zlorabe evropskih sredstev. Babiš velja za favorita in ima glede na zadnje raziskave dobre možnosti za zmago na januarskih predsedniških volitvah.

Zahodno zdravstvo: Nekoč najboljši sistem, trenutno pa 'tempirana bomba'
14. 12. 2022 18.25
S slabimi razmerami v zdravstvu se ne srečujemo le v Sloveniji, ampak jih poznajo praktično vse države Zahodne Evrope. In čeprav so desetletja nacionalni zdravstveni sistemi te regije veljali za ene najboljših na svetu, se zahodno zdravstvo trenutno sooča z različnimi izzivi. Najbolj njegovo stabilnost ogroža staranje prebivalstva, več dolgotrajnih bolezni, stalna kriza zaposlovanja in izčrpanost po covidu-19.

Združili moči: Velika Britanija, Italija in Japonska v razvoj novih bojnih letal
09. 12. 2022 10.24
Velika Britanija bo z Italijo in Japonsko sodelovala pri razvoju nove generacije bojnih letal, ki bodo uporabljala umetno inteligenco, je napovedal britanski premier Rishi Sunak. Nova generacija letal tipa Tempest naj bi začela delovati sredi prihodnjega desetletja.

Macron obiskal Bidna in napovedal obnovitev pogovorov s Putinom
01. 12. 2022 21.13
Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da se bo v prihodnjih dneh pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, s katerim sta nazadnje govorila sredi septembra. Prepričan je, da je treba sodelovati z obstoječimi voditelji in tistimi, ki vodijo državo: "Če verjamemo v suverenost držav, se ne moremo odločiti in reči, da je predpogoj za začetek pogajanj sprememba režima," je pojasnil. Še pred pogovorom s Putinom pa se je v Beli hiši srečal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, s katerim sta med drugim zagotovila nadaljevanje pomoči Ukrajini.

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43
Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

10 potencialnih poklicev prihodnosti, ki ta hip (še) ne obstajajo
20. 11. 2022 10.39
V naslednjem desetletju bo kar devet od 10 delovnih mest zahtevalo znanje digitalnih veščin. Britanski futurolog meni, da bo umetna inteligenca v naši prihodnosti igrala pomembno vlogo. In to se bo odražalo tudi na bodočih delovnih mestih. Arhitekt za Metaverzum, načrtovalec prometa brez emisij CO2 in inženir umetne inteligence v kmetijstvu so le nekateri poklici, ki jih trenutno še ne poznamo, a bodo to lahko že v prihodnjih letih postali eni najbolj iskanih kadrov.