ekonomije

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno

16. 11. 2022 19.25

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

Tudi z zaposlenimi je treba ravnati trajnostno

05. 11. 2022 13.32

Če bi vsi ljudje na svetu živeli kot Slovenci, bi za preživetje potrebovali več kot tri planete Zemlja. Trajnost tako ne sme biti več zgolj floskula. In čeprav lahko marsikaj naredimo sami, pa bo pri spremembah, potrebnih za naše preživetje, ključna vloga podjetij. Ne gre zgolj za okolju prijazno delovanje, pač pa tudi družbeno odgovorno in ekonomsko. In v Sloveniji imamo na tem področju veliko znanja, pa tudi dobrih praks.

Je premožni novi delničar Fortenove le fiktivni vlagatelj?

04. 11. 2022 10.36

O arabskem vlagatelju, ki se je znašel v središču pozornosti na Hrvaškem zaradi nakupa 43,4-odstotnega deleža Fortenove, je znanega bore malo. Diplomiral je iz računovodstva, pri 33 letih pa je postal vodja urada dubajskega prestolonaslednika. Je bogat vlagatelj v sklade tveganega kapitala, zdaj pa ga, kot kaže, zanima hrvaška živilska industrija. A hrvaški mediji poročajo o možnosti, da je 46-letni šejk v resnici le fiktivni vlagatelj, v ozadju posla pa naj bi stali hrvaški poslovneži, povezani z ruskim kapitalom.

Kdo je Rishi Sunak, novi britanski premier?

24. 10. 2022 11.30

42-letni Rishi Sunak je pri svojih komaj 39 letih postal finančni minister v času Johnsonove vlade. V tem času je oblikoval shemo, ki je med zaprtjem družbe zaradi epidemije covida-19 mnogim zaposlenim zagotavljala edini dohodek. S temi ukrepi se je priljubil javnosti. Njegova politična pot je šla strmo navzgor, a tako hitro, kot se je vzpenjala, je tudi padala. Najbolj mu je škodovalo bogastvo njegove žene, ki zaradi posebnega statusa za dohodke iz tujine ni plačevala davkov v Veliki Britaniji.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Po 38 dneh Trussova odstavila finančnega ministra: 'Zarila mu je nož v hrbet'

14. 10. 2022 14.30

Na Otoku se je po dobrem mesecu končala kariera finančnega ministra Kwasija Kwartenga. Premierka Liz Truss ga je s položaja odstavila tri tedne po njegovem kontroverznem paketu proračunskih ukrepov. Z razrešitvijo je Kwarteng postal finančni minister z drugim najkrajšim mandatom v zgodovini države. Za novega ministra je že imenovala Jeremyja Hunta, ki je tako postal četrti finančni minister v roku štirih mesecev. A z vse bolj glasnimi kritikami se srečuje tudi premierka, ki je na novinarski konferenci po 10 minutah odvihala z odra.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Kitajska ekonomija drvi v prepad

05. 10. 2022 19.07

Drugo največje gospodarstvo na svetu se krči, kar povečuje možnosti za svetovno recesijo. Kitajska se morda ne spopada s strmo inflacijo, vendar ima druge težave. Sooča se s pomanjkanjem povpraševanja tako doma kot v tujini. Rast ovirajo tudi trgovinske napetosti med Kitajsko in velikimi gospodarstvi, kot je ZDA. V primerjavi z ameriškim dolarjem jim strmo pada tudi uradna valuta, juan. Vse to pa se dogaja ravno v času, ko se pričakuje, da si bo Ši Džinping zagotovil tretji mandat.

Za OZS zadnji predlog pri normirancih boljši, a poudarjajo celovitejše rešitve

27. 09. 2022 17.27

Zadnji predlog glede sprememb pri obdavčitvi normirancev, ki zvišuje mejo dohodkov, po kateri bodo veljale spremembe, je korak v pravo smer, ocenjuje vodstvo OZS. V zbornici sicer menijo tudi, da so potrebne bolj celovite rešitve, ki bi jih lahko pripravili v okviru napovedane reforme, med drugim z upoštevanjem posebnosti posameznih panog.

Vračajo se računi – v papirnati ali elektronski obliki

23. 09. 2022 18.54

Po letu dni se zopet vračajo računi. Tako je sklenila vlada, razlog pa je porast sive ekonomije v času, ko tiskanje računov ni bilo obvezno. Kakšni so odzivi? Gostinci denimo pravijo, da so račune večinoma ves čas tiskali potrošnikom, ti pa, da so jih redko vzeli. Tudi v storitveni dejavnosti je tako, ljudje za račune večinoma niso prosili.

30 milijonov evrov na leto za 'eno najpomembnejših panog v Sloveniji'

07. 09. 2022 14.38

V prihodnjih letih bo vlada avtomobilski industriji namenila približno 30 milijonov evrov na leto. Po besedah predsednika vlade gre za eno od strateško najpomembnejših industrijskih panog v Sloveniji. V letošnjem letu bo realizirala rekordnih 5,2 milijarde evrov prodaje, v prihodnjih letih pa ciljajo, da bodo presegli 7,5 milijarde evrov.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča

03. 08. 2022 06.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji

26. 07. 2022 16.36

Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Padali so pod meči in streli

08. 07. 2022 15.55

Politična zgodovina moderne Japonske je prepredena z umori in poskusi umorov najvišjih predstavnikov države in vplivnih akterjev političnega življenja. Tega ni povsem zaustavila niti ekonomska in družbena liberalizacija ter pacifizacija države po drugi svetovni vojni. Umor Šinza Abeja je tako najnovejši v vrsti atentatov na vplivne predstavnike japonske države.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic

08. 07. 2022 10.13

Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Slovenija brez plinohramov in z 90-odstotno odvisnostjo od ruskega plina

07. 07. 2022 18.12

Gospodarska zbornica Slovenije je na srečanju z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom poudarila, da je slovensko gospodarstvo kar 90 odstotkov odvisno od ruskega plina. Ministrstvo so pozvali, naj v Bruselj sporoči, da je Slovenija na evropski ravni zelo specifična, ko govorimo o odvisnosti od plina. Kumer se zaveda, da dodatne težave predstavlja tudi dejstvo, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Obe strani sta se strinjali, da je treba oblikovati nabor ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu.

Cvikl kot kandidat za viceguvernerja zagotovil neodvisno delovanje

28. 06. 2022 13.15

Kandidat za viceguvernerja Banke Slovenije Milan M. Cvikl je na očitke in dvome povezane z njegovim političnim delovanjem odgovorili, da bo delo na mestu viceguvernerja opravljal skrbno, samostojno in strokovno. S to funkcijo, če ga bo nanjo potrdil DZ, bi zaokrožil svoje delovanje, ki ga je v Banki Slovenije začel jeseni 1983, je dejal na javni predstavitvi.

Koliko dirkačev mora še umreti, da se na Isle of Man TT nekaj spremeni?

21. 06. 2022 07.09

Letos se je tradicionalna dirka Isle of Man TT po dveletni prekinitvi zaradi epidemije covida-19 znova vrnila na ulice, ki vsakič znova terjajo nove žrtve. Letos je pet smrtnih žrtev med dirkači skupno število umrlih v zgodovini dirke povzdignilo na 265.

Tacerjeva in Žavbi: funkcionarja s poslansko plačo in študentskim statusom

18. 06. 2022 18.44

V devetem državnem zboru Republike Slovenije od 13. maja sedita tudi študenta – 25-letna Lucija Tacer in 22-letni Lenart Žavbi. Slednji se je s tem izenačil z Andrejem Čušem, ki je doslej veljal za najmlajšega poslanca v zgodovini Slovenije. Čeprav zakon o poslancih določa nezdružljivost opravljanja javne funkcije poslanca z drugimi funkcijami in dejavnostmi, bosta ohranila status študenta. Opravljanje študijskih dejavnosti namreč ni nezdružljivo s funkcijo poslanca. Kaj pa bo z njunimi študentskimi ugodnostmi?

Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, ustvaril 300 milijonov evrov

11. 06. 2022 14.57

Je živ dokaz, da so ameriške sanje mogoče tudi v Sloveniji. Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, je ustvaril 300 milijonov evrov. Je eden redkih, ki si je ob objavi prve lestvice najbogatejših Slovencev upal javno spregovoriti o svojih milijonih. Je svetovni leader v izdelavi elektronskih rulet. Kot mlad podjetnik se ni ustrašil izziva ameriškega trga. Kot prvi Evropejec je dobil igralniško licenco v Nevadi, čeprav so ga tam najprej proglasili za Rusa in agenta KGB. Slovencev nikoli ni puščal ravnodušnih, od Mure, Bežigrajskega stadiona do zaščitnih mask v času korone, za katere pravi, da so ena njegovih največjih napak v življenju. V Las Vegas je na igralniški parket prenesel hologram, v času, ko vlada napoveduje višje davke in progresivno obdavčitev, je na čelu Kluba slovenskih podjetnikov. Zdaj je Slovence presenetil s prodajo Interblocka.

Evropski parlament: Turčija nazaduje

07. 06. 2022 21.55

Na zasedanju v Strasbourgu so člani Evropskega parlamenta izrazili zaskrbljenost nad turškimi kršitvami demokratičnih načel, ki negativno vplivajo na pridružitveni proces, in Turčijo pozvali k spoštovanju vladavine prava.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Hrvaška bi 1. junija lahko dobila pozitivno oceno za uvedbo evra

23. 05. 2022 15.54

Evropska komisija bo 1. junija objavila konvergenčno poročilo, v katerem bi Hrvaška lahko dobila končno oceno o pripravljenosti za uvedbo evra. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da je Hrvaška na evro pripravljena, napovedal pa je tudi začetek intenzivne kampanje pred njegovo uvedbo. Edini negotov kriterij v procesu vstopa Hrvaške v evroobmočje je trenutno stopnja inflacije.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve

21. 05. 2022 10.25

Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'

18. 05. 2022 06.00

Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

Algoritem sovraštva: Sovraštvo, laži in delitve so dobri za posel

16. 05. 2022 15.37

Splet je kraj, kjer še posebej na družbenih omrežjih vladajo močna čustva, padajo težke besede, ljudje si dajo duška, da povedo vse, kar jim pade na misel brez zavor. Medtem ko na vse to vpliva predvsem možnost uporabnikov, da komunicirajo anonimno in so slišni bolj kot kdaj koli prej, pa vse krivde ni mogoče prevaliti na uporabnike. Raziskovalci pravijo, da so lastniki spletnih platform v želji po čim večjem dobičku iz svojih algoritmov naredili stroje za širjenje sovraštva. Platforme, kot je Facebook, obtožbe seveda zavračajo, zatrjujejo, da počnejo vse, da bi bilo manj sovražnega govora in neprimernih vsebin.

Bešič Loredan že sestavil večino ekipe, v zdravstvu od njega veliko pričakujejo

11. 05. 2022 19.39

Danijel Bešič Loredan je tudi uradno kandidat za novega zdravstvenega ministra. V zdravstvu so pričakovanja do novega ministra velika. Na zdravniški strani med drugim pričakujejo ureditev sistema nagrajevanja, v vrstah zdravstvene nege pa sprejetje standardov in normativov ter vzpostavitev socialnega dialoga. Medtem pa je kandidat za zdravstvenega ministra pojasnil, da je večino svoje ekipe že sestavil. Ob tem je napovedal jasno strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki se ne bo spreminjala na dnevni ravni.

Evropa v pričakovanju slovenskih volitev: 'Tesna tekma med Janšo in opozicijo'

22. 04. 2022 12.43

Parlamentarne volitve v Sloveniji so pritegnile tudi pozornost mednarodnega tiska, ki piše o tesni tekmi med "konservativno vlado Janeza Janše in liberalno opozicijo". Financial Times piše, da je Janez Janša odigral vlogo evropskega državnika ob obisku Ukrajine, a hkrati opozarja na njegov "antagonizem" in tesno tekmo z novo opozicijsko stranko.