ekonomist

Ustavno sodišče preprečilo delo in sočasno prejemanje polne pokojnine?

14. 04. 2022 05.56

Po torkovem soočenju v oddaji Svet na Kanalu A, ko so svoja mnenja kresali štirje predsedniki strank – Janez Janša (SDS), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi) – smo novinarji Dejstev dodatno preverjali, ali nekatere izjave držijo. Svojo oceno in izračune sta podala tudi strokovna sodelavca, ustavni pravnik Samo Bardutzky in ekonomist Miha Dominko.

Velika Britanija in Nemčija z najvišjo inflacijo v zadnjih desetletjih

13. 04. 2022 10.49

Vojna v Ukrajini upočasnjuje okrevanje nemškega gospodarstva po pandemiji covida-19, a se to vseeno nadaljuje. Medtem je Velika Britanija marca zabeležila sedemodstotno inflacijo na letni ravni, kar pomeni najvišjo rast cen v zadnjih 30 letih. Poganjajo jo zlasti višje cene energije.

Prvo soočenje na POP TV doseglo visoko gledanost

29. 03. 2022 10.32

V sinočnjem prvem predvolilnem soočenju na POP TV so svoje argumente branili predsedniki strank, ki jim po javnomnenjskih raziskavah za našo hišo kaže najbolje. V studio na Kranjčevo so prišli Robert Golob (Gibanje svoboda), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Marjan Šarec (LMŠ), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo), Alenka Bratušek (SAB) in Aleš Hojs (SDS). Ta je na soočenju nadomestil prvaka SDS Janeza Janšo, ki je bil zaradi službenega obiska v Zagrebu odsoten.

Parlamentarne volitve na POP TV: ODLOČITEV 2022 

15. 03. 2022 10.41

Na POP TV pet soočenj, Dejstvomer in poglobljeni intervjuji.

Bratuškova: SAB na volitve z ekipo, ki je vredna zaupanja in ne bo izdala svojih volivcev

12. 03. 2022 14.01

SAB se na volitve podaja z ekipo, ki je vredna zaupanja in ne bo izdala svojih volivcev, je ob predstavitvi kandidatov SAB za volitve v DZ poudarila predsednica stranke Alenka Bratušek. Prepričana je, da jim volivci lahko zaupajo, da bo Slovenija po volitvah dobila zanesljivo in odgovorno vlado, ki bo Slovenijo postavila nazaj na pravo pot.

Ali je javni dolg Slovenije rekorden, nad- ali podpovprečen v EU?

11. 03. 2022 06.00

Politiki različno ocenjujejo stanje javnega dolga države. Nekateri so do njegove višine kritični, drugi ne. Pod drobnogled smo vzeli tri izjave oz. objave naših politikov glede gibanja javnega dolga, jih preverili, ali držijo. Naš strokovni sodelavec, ekonomist Miha Dominko, pa je podal svojo oceno in opozoril na to, da v času epidemije in vseh ukrepov zagotovo ni bil čas, da bi država zniževala absolutni dolg, saj je morala delovati proticiklično.

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'

09. 03. 2022 20.01

Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

'Kot ekonomista me ne zanimajo le neposredni učinki političnih odločitev, temveč tudi posredni'

05. 03. 2022 12.01

Dr. Miha Dominko, znanstveni sodelavec na Inštitutu za ekonomska raziskovanja v Ljubljani, docent s področja ekonometrije na ljubljanski ekonomski fakulteti in asistent s področja ekonomske analize prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Dejstva in volilna soočenja bo podkrepil z ekonomskim znanjem, razreševal bo dileme in zavračal napačne trditve.

Ruski oligarhi: koliko imajo pod palcem in kam bežijo pred sankcijami?

02. 03. 2022 21.44

Vsak dan spopadov v Ukrajini so zaradi sankcij vse bolj na udaru ruski oligarhi, ki s svojimi milijardami zares tudi financirajo rusko agresijo. Zato ni čudno, da jih je Putin po uvedbi sankcij poklical k sebi. Toda edini, za katerega se zdaj javno ve, da posreduje pri rešitvi rusko-ukrajinskega konflikta, je Roman Abramovič, ki je že napovedal, da bo Ukrajini pomagal tudi z denarjem iz prodaje kluba Chelsea. Koliko imajo pod palcem drugi ruski mogotci - kam in kako bežijo?

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice

24. 02. 2022 17.07

Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?

23. 02. 2022 19.48

Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

Občutno razširili krog upravičencev do pomoči gospodarstvu zaradi cen energentov

18. 02. 2022 14.25

Odbor DZ za gospodarstvo obravnava predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu. Vlada je z dopolnili, ki jih je sprejela na četrtkovi seji, v parlamentarni postopek pa jih je vložila koalicija, krepko razširila nabor upravičencev do pomoči. To pozdravljajo v gospodarskih združenjih.

Vrstijo se pozivi za uveljavljanje predkupne pravice za delež v Savi

09. 02. 2022 11.32

Medtem ko imata SDH in Kad do konca meseca čas za odločitev o uveljavitvi predkupne pravice za Yorkov delež v Savi, se vrstijo pozivi za zaščito strateške turistične infrastrukture. V ZSSS so tak poziv posredovali v DZ, v Zavezništvu za demokratično in pravično Slovenijo pa so politiko pozvali k uveljavitvi predkupne pravice.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Novi predsednik uprave Revoza je Jože Bele

14. 01. 2022 12.15

Mesto predsednika uprave novomeškega proizvajalca avtomobilov Revoz in direktorja tovarne je s 1. januarjem zasedel Jože Bele. Ta je sicer leta 2017 nastopil funkcijo direktorja proizvodnje in bil v tej vlogi tudi imenovan za člana uprave Revoza. Revoz je konec preteklega leta zapustil dotedanji predsednik uprave Kaan Ozkan.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Bomo plačevali več tudi za meso? 'Prehod k rastlinski prehrani je nujen'

11. 01. 2022 19.14

Evropska unija bo v letošnjem letu promovirala prehod k rastlinskemu prehranjevanju ter na drugi strani zmanjšanje prehrane z rdečim in predelanim mesom, ki ga povezujejo s tveganjem za raka. V Kmetijsko gospodarski zbornici težav za slovenske živinorejce ne pričakujejo. Odločitev pa pričakovano pozdravljajo nevladniki, prehod k rastlinski prehrani je nujen, podnebne krize ne moremo rešiti brez sprememb v prehrani.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno

09. 01. 2022 20.55

Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

Inflacija pri rekordnih petih odstotkih

07. 01. 2022 17.16

Letna stopnja inflacije v območju z evrom je decembra znašala pet odstotkov, je prvo oceno objavil evropski statistični urad Eurostat. To je največje povišanje cen na letni ravni, odkar so leta 1997 začeli beležiti te podatke. Novembra je bila letna stopnja inflacije 4,9-odstotna.

Globalna podražitev hrane lani kar 28-odstotna

06. 01. 2022 16.48

Hrana se je lani na globalni ravni podražila za 28 odstotkov, je sporočila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. V letu 2022 ob tem strokovnjaki še ne računajo na občutno izboljšanje razmer na trgih.

V lanskem letu smo doživeli skoraj petodstotno inflacijo

03. 01. 2022 19.37

Ob začetku novega leta se oziramo v preteklo, ki so ga poleg covida-19 zaznamovale tudi številne podražitve. Na prvi pogled izgleda, kot da ni področja življenja, kjer se cene ne bi dvignile. Celoletna inflacija je lani poletela v nebo. Če smo bili pretekla leta vajeni od 1,5- do 2,5-odstotne inflacije, se je ta zdaj podvojila.

Nemci v lanskem letu prihranili rekordnih 7,7 bilijona evrov

02. 01. 2022 15.17

Nemci so bili v preteklem letu še bolj varčni in tako še dodatno povečali svoje prihranke. Njihovo skupno premoženje je naraslo na rekordnih 7,7 bilijona evrov, so sporočili iz DZ Bank.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov

06. 12. 2021 15.39

Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.

Slovenija z gospodarsko rastjo v tretjem četrtletju že na predkrizni ravni

30. 11. 2021 10.54

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju na letni ravni povečal za pet odstotkov, k čemur so po oceni statistikov največ prispevale končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije. V Umarju ob tem izpostavljajo, da je BDP že presegel predkrizno raven, Banka Slovenije pa dodaja, da gospodarske razmere ostajajo ugodne.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Je hrana predraga?

20. 11. 2021 07.00

Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.