ekonomist

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam
18. 07. 2022 20.03
Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'
06. 07. 2022 06.00
Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Obsežnejše reforme: ukinitev normirancev, upokojitvena starost 67 let?
05. 07. 2022 06.00
Zdaj je jasno, da Slovenijo čakajo obsežnejše davčne reforme od pričakovanih. Vlada se ne bo lotila samo obdavčitve nepremičnin, ki buri duhove, ampak bodo te davčne reforme šle tudi na druga področja.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Kritike vladni napovedi o košarici izdelkov: 'Ljudje že sami primerjajo cene v trgovini'
01. 07. 2022 19.53
Slovenci smo svetovni fenomen, že zdaj velika večina namreč primerja cene hrane v trgovinah, svoj nakup pa opravi vsaj v treh, na tak način vlada ne more zajeziti draginje. To so prvi odzivi na vladno napoved, da bo pripravljena košarica s 15 izdelki hrane, da bi tako nadzirali njihove cene. Na ta način boste, kot pravi vlada, lahko sami ugotovili, v kateri trgovini se vam nakup posameznega izdelka najbolj splača. Vlada trdi, da je zadeva usklajena s trgovinsko zbornico, ta pa pravi, da posamezni izdelki, ki bodo v košarici, še niso določeni.

Je v skladiščih dovolj plina?
29. 06. 2022 18.52
"Prepričan sem samo v to, da bomo imeli zelo negotovo jesen in začetek prihodnjega leta," tako turbulentne razmere na trgu energentov opisuje ekonomist Matej Lahovnik. Skrb vzbujajoči so že zadnji dnevi, saj so se količine dobavljenega plina na evropskem trgu nekoliko zmanjšale, zato nekatere države po Evropi že zaostrujejo razmere. Bomo morali tudi pri nas ukrepati? Je v skladiščih dovolj plina? Ljubljanski župan zagotavlja: plin bo, vendar me skrbi, po kakšni ceni.

Sloveniji okrog 300 milijonov evrov manj zaradi 'napihnjenega' BDP
29. 06. 2022 15.51
Vlada je sporočila, da je z dogovorom ministrov za okolje o zakonodajnem svežnju Pripravljeni na 55 Sloveniji uspela izpogajati do več 100 milijonov sredstev iz modernizacijskega sklada. Sredstva bodo Sloveniji olajšala spopadanje z vse bolj zaostrenimi gospodarskimi razmerami v svetu. Evropska komisija pa bo predvidoma ta teden objavila najnovejše izračune, koliko nepovratnih sredstev lahko države članice prejmejo iz mehanizma za okrevanje in odpornost. Neuradno naj bi bila Slovenija zaradi dobrih gospodarskih kazalnikov in visokega BDP v času koronakrize ob približno 300 milijonov evrov nepovratnih sredstev.

100 let po Leninu: Rusija ni plačala zunanjega dolga
27. 06. 2022 09.56
V nedeljo je zapadel rok za plačilo zunanjega dolga Ruske federacije, ki ga ta ni poravnala v tuji valuti. Gre za 100 milijonov dolarjev obresti na obveznice, ki jih Rusija dolguje tujim posojilodajalcem. Gre sicer za neobičajno situacijo, saj Rusija denar ima, vendar obresti zaradi sankcij in zamrznitve računov na zahodu ne more plačati. Ruski finančni minister je navedbe o ruskem bankrotu tako označil za "farso".

Dodatne podražitve napovedali tudi gostinci
25. 06. 2022 19.16
Podražitev še kar ni konec. Zdaj so se oglasili gostinci, ki pravijo, da bodo zaradi višjih stroškov morali še dodatno dvigniti cene. V vladi medtem snujejo ukrepe za pomoč kmetom in potrošnikom, predstavili naj bi jih v dveh tednih. Med drugim bodo pripravili košarico petnajstih izdelkov in v sodelovanju z Zvezo potrošnikov spremljali njihovo ceno in kakovost. Tako bo jasno, kje so cene nizke in kateri trgovec ima astronomske marže.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
22. 06. 2022 11.27
Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Bančna konferenca: Odgovor na izzive je povezovanje
16. 06. 2022 14.36
Na bančni konferenci z naslovom Kako najti ravnovesje med zanesljivim – inovativnim – odzivnim na krize, ki jo pripravlja Združenje bank Slovenije, so poudarili, da je odgovor na izzive povezovanje. "Čas je za sistemski družbeni pogovor, kakšno Slovenijo in EU želimo," je dejal predsednik nadzornega sveta ZBS Blaž Brodnjak.

Železne stopinje: Pripadnost in zvestoba glasbi, ki žge
12. 06. 2022 07.00
Ljubitelj metal glasbe Denis Brnčič je približno pet let nazaj obelodanil dokumentarec Železne stopinje o slovenskem metalu in njegovih akterjih. Nedavno nazaj je luč sveta ugledala tudi knjiga, v kateri je povedanega še veliko več oz. tudi vse tisto, kar ste morda v filmu pogrešali. Film je bil odlično sprejet, prvi natis knjige pa prav tako že pohaja. V pogovoru nam je zaupal več o obeh projektih, domačemu metalu in vsem, kar spada zraven.

OECD: Svet bo plačal drago ceno zaradi ruske invazije na Ukrajino
08. 06. 2022 12.58
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zaradi vojne v Ukrajini sklestila napoved letošnje svetovne gospodarske rasti. Ta naj bi bila triodstotna in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra. Svetovno gospodarstvo bo zaradi ruske invazije na Ukrajino plačalo visoko ceno, so zapisali.

Obdavčitve premoženja: je Slovenija res davčna oaza sredi Evrope?
05. 06. 2022 19.22
Napovedi progresivne obdavčitve premoženja razburjajo podjetnike, slišijo se tudi grožnje o selitvi premoženja iz države. A nekateri ekonomisti mirijo in pravijo, da imamo v Sloveniji primerjalno precej nizke obdavčitve predvsem na dobičke in premoženje. Kakšne pa so davčne obremenitve v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami sveta?

Tretji dan kadrovske nevihte: med drugim menjave v nadzornem svetu Elesa
03. 06. 2022 19.10
Vlada nadaljuje s kadrovskimi menjavami. Na dopisni seji je tako Darija Krajčiča imenovala za državnega sekretarja na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Majo Pak za direktorico Javne agencije Republike Slovenije za trženje in promocijo turizma. Pakova je z mesta direktorice STO odstopila novembra lani, kot razlog pa navedla razhajanje pogledov na vodenje STO z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom. Vlada je imenovala tudi člane nadzornih svetov družb Eles, Sodo, Borzen in Dri, so sporočili po seji.

Življenje v Sloveniji zadnjih 20 let še ni bilo tako drago
02. 06. 2022 19.06
V maju je inflacija dosegla 8,1 odstotka, kar je največ po aprilu leta 2002, cene blaga so se v primerjavi z majem 2021 dvignile za skoraj deset, cene storitev pa za približno pet odstotkov. Najbolj so se v zadnjem letu podražili energenti, z njimi pa tudi praktično vse osnovne življenjske potrebščine. Inflacija se z energentov torej širi na blago in storitve. Kaj vse je dražje in za koliko? Se je kaj morda pocenilo?

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin
25. 05. 2022 19.59
Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?
25. 05. 2022 12.43
Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete
16. 05. 2022 14.37
Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Kdo sta kandidata za ministra na gospodarskem in finančnem področju?
12. 05. 2022 19.38
Nad javnimi financami naj bi po novem bdel 49-letni diplomirani ekonomist Klemen Boštjančič, ki je zasedal vodilne položaje v različnih podjetjih, javnost pa ga najbolj pozna v vlogi nekdanjega šefa nadzornikov Vegrada in izvršnega direktorja Adrie Airways. Gospodarstvo, ki je trenutno v precej dobri kondiciji, pa naj bi prevzel 51-letni Matjaž Han iz SD. Ta resor je eno večjih presenečenj bodoče vlade – vanj bo namreč po novem sodilo tudi področje športa, ki je bilo doslej združeno z izobraževanjem in znanostjo.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07
V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29
V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Cene nafte še višje
06. 05. 2022 08.34
Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Vozniki gorivo točijo na zalogo, ponekod je občasno zmanjkalo dizla
30. 04. 2022 08.16
Na bencinskih servisih zaradi napovedane podražitve goriv zaznavajo povečano povpraševanje, a ob tem mirijo, da z vidika stabilnosti oskrbe ni potrebe za paniko. So pa na Petrolu potrdili, da bodo cene zvišali. Kot pravijo, bodo te primerljive s cenami goriva v Avstriji in na Hrvaškem. Domnevno naj bi se cena 95-oktanskega bencina dvignila na 1,6 evra, cena dizla pa na 1,8 evra, kar je največ doslej. Tudi na bencinskih servisih OMV beležijo močno povečano povpraševanje in količinski odjem goriv. V nekaterih krajih prihaja do kratkoročnih izpadov zalog. Strokovnjaki svarijo, da to zagotovo ne bo zadnja podražitev.

Svetovna banka svari: Vojna v Ukrajini bo povzročila največji cenovni šok zadnjih 50 let
27. 04. 2022 10.46
Vojna v Ukrajini bo povzročila največji ’cenovni’ šok v zadnjih 50 letih, svari Svetovna banka. V novi napovedi opozarjajo, da bi lahko motnje, ki jih je povzročil konflikt v Ukrajini, prispevale k rekordnemu dvigu cen blaga – vse od zemeljskega plina, pšenice in bombaža.

Po sestanku spet ugibanja o Putinovem slabem zdravstvenem stanju
22. 04. 2022 10.34
O Putinovem zdravju se je že ugibalo, zdaj pa se govori, da se je njegovo stanje od začetka vojne v Ukrajini še poslabšalo. Posnetek četrtkovega srečanja z obrambnim ministrom, pravijo nekateri, dokazuje, da ne on ne minister nista v redu.

Na Hrvaškem višja inflacija, v Srbiji poziv državljanom: 'Varčujte v dinarjih'
14. 04. 2022 12.10
Medletna inflacija je marca v Srbiji dosegla 9,1 odstotka, več kot dve tretjini pa so k letni inflaciji prispevale višje cene hrane in energentov. Medtem bi letna inflacija na Hrvaškem v povprečju letos lahko dosegla 5,4 odstotka, hrvaška centralna banka pa ob tem napoveduje tudi nižjo gospodarsko rast od prvotno ocenjene.