ekonomist

OECD: Zaradi visoke inflacije bo gospodarska rast padla
22. 11. 2022 15.15
Svetovna gospodarska rast bo prihodnje leto zaradi visoke inflacije z letošnjih 3,1 odstotka zdrsnila na 2,2 odstotka, je napovedala Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Za Slovenijo pričakujejo, da bo rast bruto domačega proizvoda (BDP) z letošnjih pet odstotkov leta 2023 padla na 0,5 odstotka.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca
08. 11. 2022 19.05
Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16
Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00
Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Kaj obljubljajo kandidati za župana Ljubljane Horvat, Sojar in Bregant?
18. 10. 2022 15.50
Kandidat SDS za župana Ljubljane Igor Horvat bo med kampanjo obiskoval četrtne skupnosti, a bo kampanja skromna, in ne "bombastična", je napovedal v izjavi za medije po uradni vložitvi kandidature. Kot je dejal, ponuja alternativo aktualnemu županu Zoranu Jankoviću, saj je imel le-ta v tem mandatu mestnega sveta v njem absolutno večino. Kandidatka NSi za županjo Ljubljane Mojca Sojar pa si želi, da bi bila Ljubljana bolj zdrava. Zavzemala se bo za to, da bodo imeli Ljubljančani in Ljubljančanke osebne zdravnike, pediatre, ginekologe in zobozdravnike. Kandidatka strank SLS in Naša dežela za županjo Ljubljane Tina Bregant pa pravi, da se da v Ljubljani izboljšati predvsem področje zdravstva, med drugim potrebuje regionalno bolnišnico.

Jankovićev izzivalec ne bo Hojs, pač pa Horvat
17. 10. 2022 19.34
Špekulacije, da naj bi v tekmo za ljubljanskega župana vstopil nekdanji notranji minister Aleš Hojs, se niso potrdile, uradni kandidat stranke SDS je postal 49-letni mestni svetnik Igor Horvat. Diplomirani ekonomist gre v volilno tekmo s prioritetami, da Ljubljančani hitreje pridejo do zdravnika, prestolnico je treba digitalizirati in posodobiti javni promet. Medtem ko Janković njegove kandidature še ne komentira, je Hojs prepričan, da SDS v bitko pošilja več kot dobrega kandidata.

Na Hrvaškem septembra rekordna inflacija: 'Največ privarčuješ, če malo ješ'
15. 10. 2022 19.16
Podražitve so prizadele vso Evropo, tudi sosednjo Hrvaško, kjer so septembra zabeležili rekordno inflacijo. Hrana in pijača sta se v primerjavi z lanskim septembrom podražili za skoraj 20 odstotkov, sledijo hoteli in gostinske storitve, izstopajo tudi cene pohištva in opreme za dom, pa nepremičnine in energenti. Hrvate pa še dodatno skrbi prehod iz kun na evre, ki je napovedan 1. januarja.

Delavci v negotovosti: 'Poskrbeli bomo, da ljudje ne bodo izgubljali zaposlitev'
12. 10. 2022 19.18
Delavci papirnice Količevo se bojijo za svojo prihodnost. Pravijo, da jih je napoved množičnega odpuščanja zaradi visokih cen energije in surovin šokirala. Proizvodnjo zaradi visokih cen energentov krčijo tudi v Talumu in Slovenski industriji jekla. Podjetja so v tem času v izjemni poslovni negotovosti, pravi ekonomist Bogomir Kovač. S prstom kaže tudi na vlado, ki naj bi predolgo odlašala s pomočjo podjetniškemu sektorju. In kako bo vlada zdaj pomagala? Minister za delo Luka Mesec zagotavlja: poskrbeli bomo, da ljudje zaradi krize ne bodo izgubljali zaposlitev.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17
Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Kitajska ekonomija drvi v prepad
05. 10. 2022 19.07
Drugo največje gospodarstvo na svetu se krči, kar povečuje možnosti za svetovno recesijo. Kitajska se morda ne spopada s strmo inflacijo, vendar ima druge težave. Sooča se s pomanjkanjem povpraševanja tako doma kot v tujini. Rast ovirajo tudi trgovinske napetosti med Kitajsko in velikimi gospodarstvi, kot je ZDA. V primerjavi z ameriškim dolarjem jim strmo pada tudi uradna valuta, juan. Vse to pa se dogaja ravno v času, ko se pričakuje, da si bo Ši Džinping zagotovil tretji mandat.

Novi predsednik uprave Telekoma Slovenije je Boštjan Košak
03. 10. 2022 17.47
Nadzorni svet Telekoma Slovenije je za predsednika uprave družbe imenoval Boštjana Košaka. Štiriletni mandat bo nastopil 4. oktobra, v 15 dneh pa bo predlagal imenovanje treh novih članov uprave. Na položaju je nasledil Cvetka Sršena, ki se je v začetku septembra z nadzorniki dogovoril za prenehanje mandata.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi
27. 09. 2022 06.00
Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?
26. 09. 2022 13.49
Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

Menjave na vrhu: imenovani novi člani uprave Ina
19. 09. 2022 18.08
Hrvaška vlada je predlagala tri nove člane uprave Ina. To so naftni strokovnjak, ekonomist in pravnik. Ti bodo na službenih mestih zamenjali Niko Dalića, Barbaro Dorić in Darka Markotića, ki so jih zaradi suma goljufije pozvali k odstopu. Podjetje so domnevno oškodovali za več kot 113 milijonov evrov.

Novi podjetniki, novi izdelki in nov voditelj
12. 09. 2022 11.27
Z veseljem in ponosom predstavljamo novih osem mladih podjetniških ekip, ki se bodo v novi, 7. sezoni borili za naziv HIT PRODUKT leta 2022. Poleg novih izdelkov in podjetniških ekip, bo sedma sezona osvežena tudi z novim voditeljem, priljubljenim stand up komikom in dolgoletnim preizkuševalcem izdelkov projekta Štartaj Slovenija, Alešem Novakom. 7. sezona oddaje Štartaj, Slovenija! prihaja na POP TV v nedeljo, 2. oktobra, ob 18.05!

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'
12. 09. 2022 09.53
Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki
10. 09. 2022 18.57
Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Vse slabše stanje kitajskega gospodarstva
09. 09. 2022 14.00
Kitajsko pestijo hude gospodarske težave. Rast je zastala, brezposelnost mladih je rekordno visoka, stanovanjski trg propada in podjetja se spopadajo s ponavljajočimi težavami dobavne verige. Zasluge za tako hud gospodarski padec gredo najbrž kitajski ničelni covid politiki, ki ogroža industrijo. Kitajski voditelj Xi Jinping pa vztraja pri strogemu nadzoru nad covidom, kljub temu, da gospodarstvo resno trpi.

Prehod na nov sistem: 'Ethereum se bo začel obnašati kot Wall Street'
05. 09. 2022 16.20
Druga največja svetovna kriptovaluta Ethereum je tik pred pomembno preobrazbo svojih tehnologij, s katero naj bi zmanjšala emisije ogljika za več kot 99 odstotkov. To bodo pri Ethereumu storili z nadgradnjo njihovega modela blokovne verige, ki za svoje delovanje porablja veliko energije, na okolju bolj prijaznega. Zaradi t. i. združitve se je vrednost njihove valute podvojila, a nad spremembami niso navdušeni vsi – rudarjem bi lahko škodovala.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste
31. 08. 2022 06.00
Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje
29. 08. 2022 13.50
Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Umrl ekonomist in politik Jože Mencinger
27. 08. 2022 10.20
V 82. letu starosti je umrl slovenski pravnik, ekonomist in politik Jože Mencinger. Bil je redni profesor za politično ekonomijo in statistiko na Pravni fakulteti v Ljubljani, član Sveta Banke Slovenije, redni član SAZU ter nekdanji minister za gospodarstvo in podpredsednik vlade.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo
20. 08. 2022 07.00
Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo
13. 08. 2022 11.00
Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Umrl je ekonomist in nekdanji politik Marjan Senjur
11. 08. 2022 21.45
V 78. letu starosti je umrl slovenski ekonomist Marjan Senjur. Na svoji poklicni poti je bil profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti na področju makroekonomije, gospodarskega razvoja in fiskalne politike, pa tudi minister za ekonomske odnose in razvoj ter veleposlanik v Združenem kraljestvu.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov
09. 08. 2022 09.49
Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo
03. 08. 2022 21.06
Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Kritike na napovedane davčne reforme: 'Gre za davčno maščevanje'
02. 08. 2022 20.02
Koalicija in opozicija na okopih glede napovedanih davčnih sprememb, ki se tičejo nas vseh. "Tisti, ki imajo več, morajo sploh v času krize tudi prispevati več," pravi premier Robert Golob ter ob tem dodaja, da ne gre za reformo, temveč za izpolnjevanje predvolilne obljube. A opozicija teh argumentov ne sprejema. Da so levičarske vlade poguba za Slovenijo, meni prvak SDS Janez Janša, jasen pa je tudi vodja Nove Slovenije Matej Tonin, ki pravi, da odganjajo tiste, ki niso povprečni. Nekdanji šef finančne uprave Ivan Simič pa: "Gre za davčno maščevanje."

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca
01. 08. 2022 16.08
Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.