ekonomske

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00
Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Ali v Springfieldu res jedo mačke in pse?
27. 10. 2024 07.03
V Springfieldu v Ohiu priseljenci jedo hišne ljubljenčke domačinov, je samozavestno zatrdil republikanski predsedniški kandidat Donald Trump na edinem predvolilnem soočenju s Kamalo Harris. Čeprav je marsikdo ob poslušanju nekdanjega predsednika le zamajal z glavo, je lažna informacija, ki je sprva zaokrožila na družbenih omrežjih, hitro pridobila na pomembnosti in povzročila svojevrstno nacionalno norijo. V majhno mestece so se zgrinjali mediji, radovedneži in skrajneži, oblasti so zaradi groženj z bombami zapirale šole, meje med fikcijo in dejstvi pa so bile zabrisane.

V Uniorju govora o spremembah, a nič o morebitnih odpuščanjih
24. 10. 2024 16.49
Vodstvo zreškega Uniorja je sklicalo prvi zbor delavcev, odkar je na čelu podjetja Robert Vuga. Na njem so okoli 800 zaposlenih v zreški športni dvorani seznanili s trenutnimi razmerami in morebitnimi spremembami v družbi. Odgovora o morebitnih večjih odpuščanjih niso dočakali, se pa optimizaciji poslovanja ne bo mogoče izogniti.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55
Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06
Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?
17. 10. 2024 13.35
Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Albanija začela vsebinski del pristopnih pogajanj z EU
15. 10. 2024 12.07
Tirana in Bruselj sta odprla prvi sklop poglavij v okviru pogajanj o vstopu Albanije v EU, s čimer se začenjajo vsebinski pogovori med stranema. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto in albanski premier Edi Rama sta to označila za zgodovinski trenutek. Rama je zagotovil, da bo Tirana izpolnila tudi vse nadaljnje obveznosti.

Zobozdravniki: Znesek, ki ga ZZZS plača za belo plombo, ne krije niti stroškov
15. 10. 2024 10.50
Evropska uredba države članice zavezuje, da s 1. januarjem prihodnje leto povsem opustijo uporabo amalgama v zobozdravstvu. Slovenska vlada ga bo sicer opuščala postopoma, v celoti pa do 1. julija 2026. A zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga ZZZS plača za plombe, ne pokrije niti stroškov izdelave.

Nobelova nagrada trojici, ki je analizirala vlogo institucij pri blaginji držav
14. 10. 2024 12.04
Nobelovo nagrado za ekonomijo bodo letos prejeli ameriški profesorji Daron Acemoglu, Simon Johnson in James A. Robinson za svoje delo na področju analiz vpliva družbenih institucij na blaginjo držav in posledično na razlike v razvitosti med državami, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00
Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Medex praznuje 70 let – Znanost in tradicija v službi zdravja
25. 09. 2024 00.15
Podjetje Medex, ki že sedem desetletij povezuje znanost in izjemne naravne pridelke čebel, je včeraj na Brdu pri Kranju praznovalo 70. obletnico poslovanja.

Spremembe pri odmeri dohodnine: neto plače bodo višje
20. 09. 2024 17.00
Socialni partnerji so na seji strokovnega odbora Ekonomsko-socialnega sveta za področje financ in davčne zakonodaje dosegli soglasni dogovor o uskladitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2025 v višini 100 odstotkov rasti povprečne mesečne plače za junij 2024 glede na junij 2023. Za zaposlene to pomeni višje neto plače.

Koliko bi Akrapovič vložil v JEK2?
18. 09. 2024 06.00
Uspešni slovenski gospodarstveniki s Pobudo Jek2 državi sporočajo, naj jim omogoči aktivno vključevanje pri načrtovanju, nadzoru in vlaganju v projekt gradnje drugega bloka jedrske elektrarne. Kako si predstavljajo javno-zasebno partnerstvo pri najmanj devetmilijardnem projektu, koliko denarja bi podjetniki vložili v projekt Jek 2, kako bi poskrbeli za večjo transparentnost in preprečevanje korupcije ter kaj od države pričakujejo v zameno? O tem smo se pogovarjali z enim uspešnejših slovenskih podjetnikov, ki ga pozna ves svet, Igorjem Akrapovičem.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'
04. 09. 2024 08.56
"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Golob: 'Nerazumljiv svet je to, opravka imamo z nepredvidljivimi ljudmi, ki nimajo dobrih namenov'
03. 09. 2024 08.27
Na Bledu bo drugi - in hkrati zadnji - dan tokratnega Blejskega strateškega foruma posvečen iskanju odgovorov na izzive sodobnega sveta. Forum, na katerem sodeluje več kot 180 govorcev iz 48 držav, letos poteka pod naslovom Svet vzporednih realnosti. In o tem, da obstajajo vzporedne realnosti, ki jih je težko preseči, ker smo v zadnjih letih nekje izgubili zmožnost pogovora in se zaprli v lastne aktivistične mehurčke, je bilo prvi dan foruma mogoče videti kar na kraju dogajanja.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27
Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem
31. 08. 2024 07.00
Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

'Opuščanje slabih navad': sladke in žgane pijače ter pivo drugo leto dražji
28. 08. 2024 20.07
Med napovedanimi spremembami so tudi dvig davka na sladke pijače iz 9,5 na 22 odstotkov ter dvig trošarin za pivo in žgane pijače. Slovenski trgovci ob tem opozarjajo, da so v Italiji in Avstriji alkoholne pijače že zdaj cenejše kot pri nas. Pa še ena podražitev prihaja. Vlada je potrdila zvišanje RTV prispevka, ki bo po novem znašal dobrih 14 evrov.

'Norišnica' z imenom Chelsea: za 191 let pogodb in neskončne težave s prestopi
22. 08. 2024 16.25
V zadnjih dveh letih je Chelsea pod vodstvom ameriških vlagateljev postal pravi laboratorij za 'nogometno-ekonomske' eksperimente. Nikoli prej v nogometnem svetu nismo bili priča takšnemu projektu, ki se izvaja na Stamford Bridgeu, kjer ambicije, denar in tveganje presegajo vse meje običajnega delovanja nogometnega kluba. Poleg zapravljanja v kader, ki poleg tega podpiše neznansko dolge pogodbe, je v vsem kaosu tudi prodajanje igralcev, ki so se izkazali za slabe naložbe. Teh pa je bilo pri najuspešnejšem londonskem klubu tega tisočletja vse prej kot malo.

Ambasador znamke: 'Ponosen sem na to, da sem Slovenec in da sem odrasel v Ljubljani'
18. 08. 2024 08.47
Poslovilno tekmo Gorana Dragića, ki bo v Ljubljano pripeljala številna svetovno znana košarkarska imena, bosta Slovenska turistična organizacija (STO) in Spirit Slovenija izkoristila za promocijo države na globalni ravni. Izpostavila bosta znamko I Feel Slovenia ter Slovenijo predstavila kot butično turistično, športno in poslovno destinacijo.

Kijev želi dvigniti davke za financiranje vojne, podjetja na nogah
02. 08. 2024 10.48
Ukrajini, kot kaže, primanjkuje denarja za stroške vojne, zato je napovedala povišanje davkov. Že tako prizadetemu prebivalstvu bi davke zvišali za 2,7 milijarde evrov. Tako domača kot tudi tuja podjetja pa so se burno odzvala. Glede na osnutek bi davčni zakon zvišal tudi vojni davek, ki ga plačujejo ukrajinski prebivalci, ter zvišal dajatve in trošarine na blago, kot sta gorivo in tobak.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17
Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Umrl je prvi predsednik Slovenskega konzularnega zbora Marko Smole
23. 07. 2024 19.13
Umrl je prvi predsednik Slovenskega konzularnega zbora in častni konzul Sejšelov v Sloveniji Marko Smole, je na spletni strani objavil Slovenski konzularni zbor.

Več tisoč Hrvatov podpisalo peticijo proti obveznemu služenju vojaškega roka
20. 07. 2024 16.15
Hrvaška organizacija Center za ekonomsko izobraževanje (CEO) je v petek vladi in ministrstvu za obrambo v Zagrebu predala peticijo z več kot 5000 podpisi proti ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka, ki so jo podprli z ekonomskimi in pravnimi argumenti. Vlada se bo sedaj na peticijo morala odzvati, poročajo hrvaški mediji.

Sodišče EU opredelilo pogoje za odstrel volkov
11. 07. 2024 12.43
Sodišče EU je opredelilo pogoje za odstrel volkov, za katere sicer skladno z direktivo o habitatih velja strogo varstvo. Med drugim mora biti stanje ohranjenosti populacije volkov ugodno, volku, predvidenemu za odstrel, pa morajo pristojni pripisati resno škodo, je zapisalo Sodišče EU, na katerega se je obrnilo deželno upravno sodišče na Tirolskem.

'Pošast' se je zasidrala. Gre za ustrahovanje?
08. 07. 2024 18.09
Kitajska je prejšnji teden zasidrala eno od svojih dveh ladij obalne straže v filipinski izključni ekonomski coni. Filipinski uradnik je dejanje označil za "ustrahovanje", ki prihaja ravno v trenutnem ozemeljskem sporu med Pekingom in Manilo v Južnokitajskem morju. In zasidrala je ladjo CCG-5901, ki velja za "strah in trepet" kitajske obalne straže.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Arriva: Župan občine Jesenice zavajal javnost
19. 06. 2024 16.30
V podjetju Arriva so se ostro odzvali na trditve župana občine Jesenice glede cene šolskih prevozov, ki so jo ponudili občini. Župan je namreč dejal, da je Arriva oddala ponudbo v višini dobrih 1,4 milijona evrov, v Arrivi pa pravijo, da je njihova ponudba bila za skoraj 300 tisoč evrov nižja. Zaradi "povzročitve poslovne škode in širjenja neresnic" so od župana zahtevali preklic napačnih navedb in javno opravičilo. Občina je popravek že objavila na spletni strani.