ekonomske

Finančni komentar: Menjava vodstva
28. 11. 2023 07.29
Prejšnji teden smo poročali o menjavi vodstva pri našem največjem naftnem trgovcu Petrolu. V ZDA je odmevala odločitev upravnega odbora OpenAI, ki je odpustil in znova zaposlil ustanovitelja Sama Altmana. Kripto svet zapušča CZ, prvi mož največje kripto menjalnice na svetu.

'Gre za klasičen kibernetski napad, zahteve po odkupnini nismo prejeli'
26. 11. 2023 15.54
V noči s petka na soboto se je zgodil obsežen kibernetski napad na skupino HSE. Kot so pojasnili, so neznani storilci uporabili programski virus, ki je onemogočil oz. zaklenil dostope. HSE je sicer zagotovil, da elektrarne znotraj njihove skupine obratujejo nemoteno, proizvodnja električne energije pa da zaradi vdora v informacijski sistem ni ogrožena. Zagotovili so tudi, da večjih posledic ne bo, situacija pa je pod nadzorom.

Finančni Popkast: Geopolitična tveganja
23. 11. 2023 07.36
Vojna v Ukrajini ima velik vpliv na slabe gospodarske rezultate v Evropski uniji. V primeru vojaških eskalacij v Tajvanu bi se z gospodarsko recesijo spopadel ves svet. Globalizacije ni več, živimo v multipolarnem svetu.

Širitvene dileme na Zahodnem Balkanu
18. 11. 2023 09.50
Širitvena utrujenost, prenovljena širitvena metodologija francoskega predsednika Macrona, sprva "coupling", nato pa "decoupling", so le nekateri izmed terminov, ki kažejo, kako dolgotrajen, neorganiziran in zmeden je širitveni proces EU na Zahodnem Balkanu. Kakorkoli že, priznati je treba, da del odgovornosti za razmere v tej regiji in zamiranje evropske perspektive nosi tudi EU. Vendar tukaj ne gre za kritiko na račun EU v slogu izjav politikov s srečanj držav pobude Odprti Balkan (Srbija, Severna Makedonija in Albanija), da si "EU ne prizadeva dovolj in stori premalo". Ravno nasprotno! EU naredi zelo veliko ali celo preveč in je težava morda prav v tem.

Sabotažo Severnega toka snoval vrh ukrajinske vojske, Zelenski ni bil obveščen
12. 11. 2023 10.56
Po številnih uradnih in neodvisnih novinarskih preiskavah zgodba o tem, kdo stoji za eksplozijo plinovoda Severni tok, še vedno nima epiloga. Sprva je bila za sabotažo obtožena solastnica Nordstreama Rusija, nato so bili sumi uperjeni proti ZDA, ki so dolgo časa obljubljale preprečitev rusko-nemškega projekta. Sledile so teorije o nevladnih ukrajinskih akterjih, sedaj pa se vse več prstov uperja v sam vrh ukrajinske vojske in obveščevalne službe.

Pogrebi za elito
12. 11. 2023 10.23
Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00
Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

ECB ni spremenila ravni ključnih obrestnih mer
26. 10. 2023 07.40
Svet Evropske centralne banke (ECB) je v skladu z napovedmi ohranil ravni osrednjih obrestnih mer za območje evra. Svet meni, da so te na ravni, na kateri bodo lahko znatno prispevale k temu, da se inflacija čim prej vrne na srednjeročno ciljno raven pri dveh odstotkih.

SDH: V primeru ugotovljenih kršitev ukrepajte s krivdnim odpoklicem s funkcije
24. 10. 2023 13.07
V luči afere Dars se je SDH ločeno srečal z nadzornim svetom in upravo družbe Dars. Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je bil namen obeh sestankov pridobitev vseh relevantnih dejstev in informacij o predmetnih zadevah. Tako nadzorni svet kot tudi upravo Darsa je SDH pozval k več ukrepom, med drugim, naj nemudoma presodijo ravnanje predsednika in članov uprave, pripravijo celovito analizo izvajanja dejavnosti avtovleke in natančen pregled obstoječih procesov nabave.

Bomo še imeli pokojnine?
21. 10. 2023 10.38
Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice
21. 10. 2023 09.03
Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00
Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?
19. 10. 2023 06.00
V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo
16. 10. 2023 11.52
Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

V osnovni polici res tisto, kar se lahko zgodi vsakemu – tudi padec letala?
12. 10. 2023 06.00
V osnovnem zavarovanju hiše ali stanovanja imate zavarovan denimo padec letala, zavarovane so tudi demonstracije. Niso pa v tej isti osnovni polici zavarovane poplave. Zakaj ne? Je v Sloveniji na stanovanjski objekt sploh že kdaj padlo letalo? Anomalij pri zavarovanjih je več, katerih? Ali zavarovalnice oglašujejo tudi produkte, ki jih sploh ne ponujajo? Ali – kot je kritičen odvetnik Luka Švab: "Zavarovalni agenti, ki so plačani tudi od uspešnosti prodaje, morda ne predstavijo ljudem, kaj je res treba zavarovati in v kakšni višini."

Tomaž Smrekar odstopil z mesta direktorja statističnega urada
10. 10. 2023 12.03
Tomaž Smrekar je odstopil z mesta generalnega direktorja Statističnega urada RS, so potrdili na uradu, kjer razlogov za odstop po napovedih ne bodo podrobneje pojasnjevali. Do Smrekarjevega odhoda s čela urada sicer prihaja po obsežnem popravku ocene gospodarske rasti v letu 2022, ki je negativno presenetila vlado in stroko.

Nobelova nagrada za ekonomijo Američanki Claudii Goldin
09. 10. 2023 11.57
Nobelovo nagrado za ekonomijo za leto 2023 je prejela ameriška ekonomistka in profesorica na Harvardu Claudia Goldin "za napredek pri razumevanju uspešnosti žensk na trgu dela", je v Stockholmu sporočila Kraljeva švedska akademija znanosti.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo
06. 10. 2023 06.00
Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz
04. 10. 2023 06.00
Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

Uran kopali osem let, rudnik zdaj zapirajo že 31 let
30. 09. 2023 14.44
Morda kdo ne ve ali pa je pozabil, da smo tudi v Sloveniji nekoč kopali uran. Čeprav država rudnik zapira že 31 let in je za to dala približno 100 milijonov evrov, pa rudnik urana v Poljanski dolini še vedno ni zaprt. Glavni razlog je napaka, ki so jo naredili v času njegove gradnje in zaradi katere v občini Gorenja vas - Poljane državo pozivajo, naj odpelje radioaktivni material kam drugam, če ne namerava sanirati odlagališča Boršt.

Dijaki izdelali prototip e-skiroja, ki zavira avtomatično
28. 09. 2023 20.08
Bo vožnja z električnimi skiroji zaradi ideje, ki je nastala v Sloveniji, bolj varna? Celjska dijaka sta na podlagi ideje študentk Ekonomske fakultete izdelala prototip skiroja, ki začne avtomatično zavirati, ko voznik spusti eno od rok s krmila.

Nemčija v velikih težavah
24. 09. 2023 16.05
Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Naomi Klein v Doktrini šoka ne razvija resne analize neoliberalizma
23. 09. 2023 07.00
Leta 1970 je socialist in marksist Salvador Allende demokratično in z velikim zanosom prišel na oblast čilske države. Tri leta kasneje ga je z oblasti prek nasilnega državnega udara (ki ga je ZDA podpirala) izrinil general Augusto Pinochet, s čimer se je za skoraj 20 let končala čilska demokracija. General je bil brutalen diktator, njegov režim izjemno okruten. Tisoči so bili usmrčeni, več deset tisoč zapornikov je bilo mučenih, več sto tisoč ljudi je bilo potisnjenih v izgon.

Odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu
21. 09. 2023 06.00
Če smo se ob nedavnih katastrofalnih poplavah spraševali, kako je mogoče, da so nekateri gradili na poplavnih območjih, se lahko v primeru nekdanjega rudnika urana Žirovski Vrh vprašamo, kako to, da stoji odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu. V Poljanski dolini so prepričani, da bi se lahko zgodila velika katastrofa za naravo in ljudi. Čeprav so uranovo rudo na tem območju kopali še pred 31 leti in so šli za zapiranje milijoni evrov, rudnik še vedno ni zaprt.

Putin: Možno je vojaško sodelovanje s Severno Korejo
13. 09. 2023 07.47
Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je prispel v na kozmodrom Vostočni v Amurju, kjer ga je sprejel ruski predsednik Vladimir Putin. Po ogledu sodobnega vesoljskega centra sta voditelja med drugim razpravljala tudi o možnosti vojaškega sodelovanja. Kim se je po pogovorih usedel na svoj oklepni vlak in se odpravil nazaj proti jugu.

Tožilstvo BiH vložilo obtožnico proti Dodiku. Če je kriv, ga čaka zapor
11. 09. 2023 17.58
Državno tožilstvo BiH je vložilo obtožnico proti predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku zaradi nepriznavanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta, kar je pred kratkim postalo kaznivo dejanje. Če bo Dodik spoznan za krivega, mu grozi od šest mesecev do pet let zapora.

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'
09. 09. 2023 17.11
Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Erdogan nad inflacijo z zaostrovanjem monetarne politike
06. 09. 2023 15.17
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napovedal občutno spremembo gospodarske politike države. Javno je namreč dejal, da se bo država zniževanja inflacije lotila z zaostrovanjem monetarne politike. Doslej je v boju proti inflaciji v nasprotju s splošnim prepričanjem ekonomistov odločno zagovarjal nizke obrestne mere.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP
05. 09. 2023 14.23
Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Razkorak v rasti BDP: napaka ali načrtno zavajanje?
04. 09. 2023 20.14
Kako je možno, da je lanska gospodarska rast več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni? "Takšnega razkoraka ne pomnim, Slovenijo pa to lahko pahne v finančne težave," opozarja nekdanji finančni minister in ekonomist Dušan Mramor. Da to prinaša dodatno tveganje in lahko pokvari še druge ekonomske kazalce, se strinja tudi drugi bivši varuh javnih financ Andrej Šircelj. Gre pri tem za napako državnih statistikov ali načrtno zavajanje trenutne oblasti? Kaj odgovarjajo v Golobovi vladi?