ekonomske

'Ta vlada je absolutno protičeška. Služi le Bruslju, ameriški oblasti in Natu'
29. 09. 2022 08.47
V Pragi je več deset tisoč ljudi protestiralo proti vladnim ukrepom glede naraščajočih cen energentov ter proti članstvu v Natu in EU. Na shodu, ki so ga organizirale skrajno desne skupine in nekatere manjše stranke, vključno s komunistično, so pozvali k odstopu vlade in odpravi sankcij proti Rusiji.

Ob izteku roka kandidaturo vložila tudi Sabina Senčar
28. 09. 2022 06.23
Ob polnoči se izteče rok, do katerega je na Državno volilno komisijo (DVK) mogoče vložiti kandidature za volitve predsednika republike. Za zdaj kaže, da se bo na oktobrskih volitvah pomerilo vsaj osem kandidatov, končni nabor pa bo znan v začetku oktobra. Predsedniško kandidaturo je vložila tudi ginekologinja Sabina Senčar s 3261 podpisi volivk in volivcev in s podporo stranke Resni.ca, nekdanji zunanji minister in evropski poslanec Ivo Vajgl pa napovedane kandidature ne bo vložil.

Kljub povprečnim dohodkom komaj shajajo v času podražitev
27. 09. 2022 13.50
Dvig cen že vpliva tudi na družine s povprečnimi slovenskimi dohodki, ki še pred nekaj meseci niso razmišljale, kaj bodo nakupile, koliko kaj stane, danes pa to postaja težava tudi za tiste, ki imajo sicer za naše razmere povsem solidne prihodke.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila
26. 09. 2022 13.02
Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Johnson: Rad bi se zahvalil Vladimirju Putinu za navdihujoče vodstvo
23. 09. 2022 07.34
Nekdanji britanski premier Boris Johnson si je privoščil nov spodrsljaj, ki ga javnost seveda tudi tokrat ni spregledala. V svojem prvem govoru v britanskem parlamentu po odhodu z oblasti se je namreč ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu pomotoma zahvalil za "navdihujoče vodstvo".

Golob: Dogovora o rekonstrukciji vlade v koaliciji ni
22. 09. 2022 20.28
Predsednik vlade Robert Golob je v izjavi za medije dejal, da dogovora o rekonstrukciji vlade ni. S tem se je odzval na izjavo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luke Mesca, da ministrstva za solidarno prihodnost ne bo. Tega naj bi Mesec prevzel po zakonu o vladi, ki ga zaenkrat ovira referendumski postopek.

'Rasizem zastruplja srca in misli, storite več, kot le odložite orožje'
21. 09. 2022 16.43
Pet slovenskih veteranskih organizacij je v Ljubljani na tradicionalnem pohodu za mir nagovorilo vse ljudi, naj odložijo orožje in se ponovno zavežejo življenju v sožitju drug z drugim. Shod je potekal na pobudo Svetovne federacije veteranov in Organizacije združenih narodov na temo 'Konec rasizma – Gradite mir'.

Menjave na vrhu: imenovani novi člani uprave Ina
19. 09. 2022 18.08
Hrvaška vlada je predlagala tri nove člane uprave Ina. To so naftni strokovnjak, ekonomist in pravnik. Ti bodo na službenih mestih zamenjali Niko Dalića, Barbaro Dorić in Darka Markotića, ki so jih zaradi suma goljufije pozvali k odstopu. Podjetje so domnevno oškodovali za več kot 113 milijonov evrov.

'Pandemije covida-19 v ZDA je konec'
19. 09. 2022 08.36
Ameriški predsednik Joe Biden je v nedeljskem televizijskem intervjuju oznanil konec pandemije covida-19 v ZDA. Virus sicer v državi še vedno povzroča težave, bolezen pa vsakodnevno zahteva več kot 100 žrtev.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00
Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

'Ministrstva za solidarno prihodnost ne bo'
16. 09. 2022 16.28
Ministrstva za solidarno prihodnost, ki ga je načrtovala vlada Roberta Goloba, ne bo, je razkril Luka Mesec in dodal, da bo ostal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na ta resor pa bodo prenesena področja stanovanjske politike, dolgotrajne oskrbe in ekonomske demokracije, je napovedal.

Slovenija bo odpovedala pogodbo za nakup oklepnikov boxer
15. 09. 2022 15.31
Po pregledu Revizijskega poročila o smotrnosti nakupa 45 nemških osemkolesnikov boxer je vlada odločila, da bo Slovenija pogodbo za nakup odpovedala. Poročilo naj bi namreč razkrivalo, da posel ni bil izveden najbolj ekonomično, saj bi lahko z izbiro morebitnega cenejšega ponudnika in nadgradnjo obstoječih osemkolesnikov prihranili več sto milijonov evrov. S prekinitvijo pogodbe bo morala sicer Slovenija plačati stroške prekinitve v višini okoli 20 odstotkov vrednosti pogodbe.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00
Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Brezplačna kosila: 'To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje'
13. 09. 2022 06.00
Leta 2008 je Janševa vlada uvedla brezplačne šolske obroke za vse, ki jih je Pahorjeva vlada nato omejila le na socialno najšibkejše. Zdaj pa so brezplačni obroki v šolah spet na tapeti. A šolniki opozarjajo na izkušnje izpred 14 let, ko je ogromno hrane končalo v smeteh, prav tako pa tudi na premajhne kapacitete šolskih kuhinj in prekratek čas za razdeljevanje in uživanje obroka. To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje, opozarjajo. V Inštitutu 8. marec pa trdijo, da je sedanji sistem subvencioniranja izjemno slab in krivičen.

Pahor: Podelitev statusa BiH je geopolitično vprašanje 'par excellence'
12. 09. 2022 06.16
Voditelji držav, ki sodelujejo v pobudi Brdo-Brioni, so danes na srečanju na Brdu pri Kranju poudarili pomen širitve za stabilnost Zahodnega Balkana. EU so pozvali, naj BiH do konca leta dodeli status kandidatke ter uvede brezvizni režim za celoten Balkan ter naj regiji stoji ob strani v ekonomski in energetski krizi.

'Sušnih poletij bo vedno več in temu se bo treba prilagoditi'
10. 09. 2022 07.00
V Sloveniji pitno vodo skoraj v celoti črpamo iz podzemlja – skoraj 98 odstotkov. Vodnih virov je dovolj, težava, ki jo je letošnja suša znova razgalila, pa je v dostopnosti. Medtem ko je v določenih delih Slovenije vode toliko, da suše skoraj ne čutijo, drugje brez ukrepov in varčevanja z vodo ne gre.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'
06. 09. 2022 11.04
Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Demokracija v razredni družbi?
04. 09. 2022 12.40
Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

'Če bomo čez pet let še vedno reševali Balkan, ne bomo akterji'
31. 08. 2022 07.31
Da je širitev Evropske unije na Zahodni Balkan nujna in zaželena, še posebej v trenutni situaciji, ko spremembe v geopolitičnih odnosih narekujejo novo globalno politično arhitekturo, smo na letošnjem BSF slišali večkrat. A države tega dela Evrope, ki želijo v EU, že dolgo čakajo pred vrati, čeprav se – tudi v luči ruskega napada na Ukrajino – poudarja nujnost, da Evropa strne vrste, to pa brez držav Zahodnega Balkana ni mogoče. A na čigavi strani je žoga – na strani držav ali EU?

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44
V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti
26. 08. 2022 12.06
Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Svet zavoda UKC Ljubljana želi prepotrebno obnovo še pred jesenjo
17. 08. 2022 20.16
Svet zavoda UKC Ljubljana je na seji obravnaval aktualne teme glede delovanja in izpostavil, da je glavna stavba UKC prepotrebna obnove. "UKCL nujno potrebuje nova okna v bolniških sobah in novo izolacijo stavbe pred zimo, ki prihaja, boljše prezračevanje in nova dvigala. Potrebuje še veliko drugega, vendar je energetska sanacija v tem trenutku izvedljiva, prioritetna in v dosegu roke," so zapisali v dopis, ki so ga poslali zdravstvenemu ministrstvu. Sanacijo želijo še pred jesenjo/zimo.

Umrl je ekonomist in nekdanji politik Marjan Senjur
11. 08. 2022 21.45
V 78. letu starosti je umrl slovenski ekonomist Marjan Senjur. Na svoji poklicni poti je bil profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti na področju makroekonomije, gospodarskega razvoja in fiskalne politike, pa tudi minister za ekonomske odnose in razvoj ter veleposlanik v Združenem kraljestvu.

Kandidaturo za predsednico napovedala ginekologinja Sabina Senčar
10. 08. 2022 12.45
Ginekologinja Sabina Senčar bo na volitvah za predsednico republike kandidirala s podporo neparlamentarne stranke Resni.ca, s pomočjo katere bo tudi zbirala 3000 podpisov, ki jih v tem primeru potrebuje za vstop v tekmo. Na novinarski konferenci je kritizirala predvsem načine, kako se je politika spopadla z epidemijo covida-19.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?
09. 08. 2022 09.27
Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

'Želeli so samo njoke. Tega nisem hotel postreči, ker to ne more biti dobro'
03. 08. 2022 08.38
Čeprav hrvaški gostinci s svojimi precej zasoljenimi cenami polnijo naslovnice ne le doma, ampak kar po Evropi, so prepričani, da brez pomoči države ne bodo mogli preživeti nove, tokrat ekonomske krize. Če ne bo ukrepov, pravijo, bo korona videti kot otroška igra.

Kakšne cene elektrike nas čakajo jeseni?
01. 08. 2022 18.29
Nekateri distributerji so cene že dvignili, od ponedeljka velja tudi nov cenik za odjemalce pri Gen-I, Petrolove odjemalce nov cenik čaka septembra, prav v času, ko bo začel veljati tudi vladni ukrep omejenih cen elektrike. Na eni strani se bomo tako soočali z višjimi cenami, na drugi pa z olajšavami. Zelo pomembno vprašanje pa je tudi, ali bodo večji poslovni odjemalci elektriko plačevali po vrtoglavih cenah.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost
27. 07. 2022 08.43
Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00
Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.