ekonomske

V Stožicah predstavili rokometni EP za ženske

11. 01. 2022 17.42

Žensko evropsko rokometno prvenstvo, ki ga bo novembra gostila tudi Slovenija, bo poleg športa v ospredje postavilo trajnost in opravnomočenje žensk v družbi, zaradi česar ima prvenstvo 17 ambasadork.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja

11. 01. 2022 13.08

Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Revizija: Ministrstvo za infrastrukturo neučinkovito pri vodenju projekta 3. razvojne osi

28. 12. 2021 09.58

Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti ministrstva za infrastrukturo ter ministrstva za okolje in prostor pri vodenju in prostorskem načrtovanju projekta 3. razvojne osi. Ugotovili so, da je bil MZI pri vodenju projekta neučinkovit, medtem ko je bil MOP delno učinkovit. Ocenjeni stroški celotnega projekta znašajo 4,2 milijarde evrov, sodišče pa je ugotovilo, da je gradnja posameznih odsekov finančno neupravičena, nekatere investicije pa so upravičene šele ob upoštevanju posrednih družbenih koristi.

Zorčič: V stiski nismo samo kot država, temveč tudi kot družba

23. 12. 2021 19.46

Predsednik DZ Igor Zorčič je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo "v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti". Kot je še dejal, pa je nujno zavedanje, da lahko ustvarjanje delitev koristi posameznikom, zagotovo pa ne družbi. Premier Janez Janša je medtem na osrednji državni proslavi poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev inovacija, Slovenci pa nismo zgodovinsko nikomur nič dolžni.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev

17. 12. 2021 12.16

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

V sojenju Jankoviću glede parkirišč v Stožicah na vrsti priče

14. 12. 2021 12.14

V sojenju Zoranu Jankoviću in soobtoženim zaradi domnevne zlorabe položaja in goljufije na škodo EU, med drugim z najemom parkirišč v centru Stožice, bodo izvedeni vsi predlagani dokazi in zaslišane vse predlagane priče, je odločilo sodišče. Glavna obravnava se bo nadaljevala 20. januarja z zaslišanjem prič.

Po smrti 10-letne turške deklice. Zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države?

13. 12. 2021 20.04

Še vedno odmeva utopitev komaj 10-letne turške deklice, ki je z družino poizkušala prečkati reko Dragonjo. Preživele člane družine je slovenska policija vrnila na Hrvaško, pri nas pa so se pojavila številna vprašanja, zakaj Turki sploh bežijo iz svoje države? Velik porast turških beguncev je v zadnjem letu zaznala tudi policija. Če so jih v celotnem prejšnjem letu prijeli 175, so jih samo do konca oktobra letos 547.

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu

11. 12. 2021 07.00

Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

Podjetništvo v digitalni dobi

04. 12. 2021 07.30

Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Med nagradami effie tudi Mali šef Slovenije in Štartaj, Slovenija!

03. 12. 2021 15.32

Dobra oglaševalska ideja ne pomeni veliko, če na trgu ne deluje. Tistim, ki delujejo, pa so podelili nagrade effie. To so mednarodno priznane nagrade, kjer kreativnost ni edini atribut, ki ga slavijo. Tudi letos se lahko z effie nagrado pohvalita dva naša projekta, in sicer Mali šef Slovenije ter Štartaj, Slovenija!.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Tožilstvo umaknilo obtožnico zoper Senico in soobtožene

23. 11. 2021 14.11

Specializirano državno tožilstvo je umaknilo obtožnico zoper odvetnika Mira Senico in tri soobtožene zaradi zlorabe položaja in pranja denarja pri nakupu delnic Delamarisa, zato je bila obravnava preklicana, so povedali na celjskem okrožnem sodišču. Obtožnico je umaknilo zaradi pričanja izvedenke ekonomske stroke Milene Kosi.

Tožilstvo Jankoviću v zadevi Stožice očita zlorabo položaja

23. 11. 2021 07.16

Tožilstvo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću v primeru Stožice očita zlorabo uradnega položaja za pridobitev financiranja športno-trgovskega centra, soobtoženim pa pomoč pri tem kaznivem dejanju. Obtoženi krivdo zanikajo. Obravnava se bo nadaljevala 14. decembra.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni

22. 11. 2021 09.48

V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?

20. 11. 2021 07.00

Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Dontae Sharpe: moški, ki je 25 let po krivem obsojen preživel v zaporu

13. 11. 2021 15.33

Moški, obsojen za zločin, ki ga ni storil, je za rešetkami preživel kar 25 let. Na svobodo je zakorakal avgusta 2019. Šele zdaj pa ga je guverner Severne Karoline končno pomilostil in mu s tem omogočil, da bo od države lahko zahteval odškodnino. A njegov fokus je veliko ambicioznejši – želi si spremeniti sistem in pomagati drugim, ki delijo enako usodo.

Petkovi protestniki: Začenjamo predvolilno kampanjo ljudstva

12. 11. 2021 14.00

Petkovi protestniki so se znova zbrali na Prešernovem trgu, kjer so, kot so napovedali že pred tem, tudi uradno začeli predvolilno kampanjo ljudstva. "Čas je, da stranke delajo za interese prebivalstva," so poudarili, po uri in pol pa so se zbrani mirno razšli. Policija je bila seznanjena s podatki o javnem shodu na območju centra Ljubljane. Ker shod tudi tokrat ni bil prijavljen so za red poskrbeli policisti. Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo okoli 1000 ljudi.

Ustavno sodišče ima novega sodnika: Svetlič dobil 46 glasov

10. 11. 2021 06.12

Rok Svetlič je kljub številnim spornim spodrsljajem, o katerih smo pisali, postal ustavni sodnik. V državnem zboru so ga potrdili s 46 glasovi. Podpora Svetliču je postala negotova predvsem zaradi očitkov, da za ustavnega sodnika nima potrebnih kvalifikacij, da ima neprimerna stališča glede ravnanja z migranti na mejah, poročali smo tudi o njegovem sodelovanju v glasbeni skupini Žabjak bend, ki v albumu z naslovom Aristokrat med drugim podaja rasistične in šovinistične opazke, homoseksualnost pa izpostavlja kot bolezen. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je opozoril, da Svetlič ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika, saj mora biti ta pravni strokovnjak.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank

08. 11. 2021 17.51

Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'

31. 10. 2021 07.00

Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?

30. 10. 2021 07.00

Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Novela zakona o igrah na srečo v nadaljnjo obravnavo

26. 10. 2021 13.55

DZ je ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev z 39 glasovi za in dvema proti sklenil, da je predlog novele zakona o igrah na srečo primeren za nadaljnjo obravnavo. Novela bi med drugim prinesla delno liberalizacijo področja. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Demokratična recesija je resna že sama po sebi, ne pretiravajmo o njenem obsegu

23. 10. 2021 07.00

Že poldrugo desetletje smo priča globalni demokratični recesiji, ki zajema tako spreobračanje nekaterih novonastalih demokracij nazaj v avtokracije kot tudi zmanjšanje kakovosti v mnogih obstoječih in še stoječih demokratičnih državah. Demokratična recesija je resen in nevaren pojav, ki se je začel okoli leta 2006, ko je bilo na svetu največ demokratičnih režimov v zgodovini človeštva, hkrati pa so bile tudi nasploh politične in državljanske pravice v svetu najbolj spoštovane doslej.

'Dobra ureditev trga iger na srečo rešuje glavni problem varstva potrošnikov in kriminala'

22. 10. 2021 07.00

Poslanci DZ obravnavajo predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim odpira trg klasičnim igram na srečo. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet. V Športni loteriji predlaganim spremembam nasprotujejo, češ da ogrožajo stabilno in sistemsko financiranje slovenskega športa. Strokovnjaka iz podjetja Econ lab pa sta nanizala ključne prednosti ekonomskih učinkov liberalizacije trga športnih stav. Ena od njih je gospodarska korist v obliki višjih davkov.