ekonomske

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46
Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini
21. 09. 2020 09.39
Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.

Znan zmagovalec natečaja za prenovo Trga Evrope, ki povezuje Gorici
17. 09. 2020 12.38
Zmagovalni projekti natečaja za prenovo Trga Evrope predstavljajo idejo novega skupnega čezmejnega ozemlja, sešitega z evropsko in kulturno nitjo, je pojasnil novogoriški župan. Prvo nagrado za najboljši projekt si je prislužil italijanski arhitekturni biro Studio Associato di Architettura Baglivo Negrini.

SPS: Nikakor ne moremo sprejeti argumentov, da socialni dialog ne poteka
17. 09. 2020 08.54
Po včerajšnji novici, da se je Svet Policijskega sindikata Slovenije preoblikoval v stavkovni odbor, se je oglasil še Sindikat policistov Slovenije. "Nikakor ne moremo sprejeti argumentov o tem, da socialni dialog ne poteka," pravi predsednik Kristjan Mlekuš in pojasnjuje, da z vodstvom MNZ in Policije že ves čas potekajo pogovori. Dodal je, da je cilj stavkovnega odbora SPS realizacija odprtih zavez stavkovnega sporazuma, nikakor pa ne javno obračunavanje s politiko.

TZS: Škoda ob zaprtju trgovin ob nedeljah bi bila nepopravljiva
16. 09. 2020 12.55
Na trgovinski zbornici so razočarani nad nepripravljenostjo sindikata delavcev trgovine na socialni dialog glede predloga zakona, ki bi uveljavil praktično popolno prepoved nedeljskega dela. A na sindikatu pravijo, da je zbornica k njim prišla z nedostojno ponudbo.

Britanski poslanci potrdili zakon, ki krši sporazum ob brexitu
15. 09. 2020 06.54
Britanski poslanci so na prvem glasovanju potrdili predlog zakona o notranjem trgu, s katerim bi kršili sporazum o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Za je glasovalo 340 poslancev, 263 pa jih je bilo proti, poroča britanski BBC.

'Vlada je trdno odločena, da mora šolski sistem delovati do konca šolskega leta'
09. 09. 2020 06.00
Kot vse kaže, se Sloveniji konec letošnjega leta ne obeta ponovitev spomladanskega scenarija, ko je zaradi širitve okužb z novim koronavirusom prišlo do zaustavitve javnega življenja in gospodarskega krča. Vladni govorec Jelko Kacin je v oddaji 24UR ZVEČER razkril, da si bo Slovenija prizadevala za usklajevanje s sosednjimi državami, pri tem pa je omenil tesnejše sodelovanje z Avstrijo.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'
07. 09. 2020 05.04
"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva
04. 09. 2020 05.45
Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

Ifo glede razpoloženja v nemški avtomobilski industriji: Luč je prodrla v temno klet
01. 09. 2020 10.50
V nemški avtomobilski industriji so avgusta zaznali občutno boljše razpoloženje, pomemben premik se je zgodil tudi pri naročilih. Okrevanje nemške avtoindustrije je pomembna novica tudi za številna slovenska podjetja.

Govorci BSF proti moderatorju. Janša: Javnost, ki šteje, so volivci, ne pa nevladniki ali še kdo
31. 08. 2020 09.13
Na Bledu je potekal 15. strateški forum BSF, ki se ga je letos udeležilo osem voditeljev držav v regiji, šest zunanjih ministrov, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in številni drugi. Pod naslovom Izzivi in priložnosti v svetu po covidu-19 naj bi bila v središču razprava o prihodnosti EU po brexitu in pandemiji, ki pa se je precej usmerila na stanje demokracije v določenih državah in se sprevrgla v precejšnje besedno preigravanje med moderatorjem in politiki.

Katedra za novinarstvo poziva k umiku predlogov medijskih zakonov
31. 08. 2020 10.23
Katedra za novinarstvo ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) politične stranke in druge akterje poziva, naj ne podprejo predlaganih sprememb medijske zakonodaje in si prizadevajo za njihov umik. Predlogi sprememb so po njihovi oceni tako slabo in škodljivo pripravljeni, da jih tudi spremembe posameznih členov ne morejo bistveno izboljšati.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi
31. 08. 2020 09.09
Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Ifimesovo mešanje megle v črnogorskem predvolilnem kotlu
29. 08. 2020 15.11
Po večmesečnih napetostih v Črni gori je pred vrati dan, ko bo več kot pol milijona Črnogorcev imelo pravico odločati o prihodnosti države. Glede na javnomnenjske raziskave se zmaga znova obeta Demokratski stranki socialistov (DPS), a ji hkrati tudi grozi najslabši rezultat do zdaj. Prav zato so oči številnih držav, organizacij in političnih strokovnjakov ta konec tedna uprte v to majhno balkansko državo. Svoj lonček je pri tem znova pristavil tudi Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes).

Izpoved iz Belorusije: Raje zbolim za covidom, kot bežim pred represivnimi državnimi organi
29. 08. 2020 14.26
"Pravica do mirnih protestov in izražanja drugačnega stališča državljanov je zapisana v ustavi Republike Belorusije. Vendar v resnici te pravice organi pregona ne izpolnjujejo in ne upoštevajo," je za 24ur.com povedal Belorus, ki se protestov udeležuje že od prvega dne. Dodal je, da so v 26 letih obstoja režima "pozabili, kako protestirati. Kot se reče, ponovno se bomo morali naučiti hoditi." Prepričan je, da je čas za spremembe, in čeprav sta njegov brat in nečak med protesti utrpela blagi pretres možganov, se bo protestov udeleževal, tudi če dobi koronavirus.

Kitajske ribiške ladje z nezakonitim ribolovom izčrpavajo svetovna morja
25. 08. 2020 17.50
Nihče ne ve točno, koliko rib in morskih sadežev Kitajska vsako leto ulovi v svetovnih morjih. A po nekaterih ocenah kitajska ribiška flota šteje skoraj 17.000 velikih ribiških ladij za ribolov v oddaljenih morjih. Te pogosto kršijo mednarodna pravila, vstopajo v nacionalne vode manjših držav in praktično nenehno izčrpavajo svetovna morja. Kdo jih lahko ustavi?

Izpustili 'brezposelne kriminalce in ovce pod tujim vplivom': Revolucije ne bo
14. 08. 2020 12.21
Beloruske oblasti so začele na prostost izpuščati pridržane protestnike, ki so za zapahi končali zaradi udeležbe na protestih, ki so izbruhnili po volitvah. Nasprotniki voditelja države Aleksandra Lukašenka so namreč prepričani, da je mož, ki državo kot osebno igrišče vodi že 26 let, "ukradel volitve". Oblasti so aretirale okoli 7000 ljudi. Vendar pa izpuščanje upornikov ne napoveduje konca napetosti. Protestniki trdijo, da bodo vztrajali pri tem, da mora Lukašenko oditi. Ta pa je že požugal tudi z uporabo vojske, zaradi česar narašča zaskrbljenost mednarodne skupnosti.

V Murski Soboti zaznamovali dan spomina na žrtve genocida nad Romi
03. 08. 2020 21.05
V Murski Soboti so na spominski slovesnosti zaznamovali svetovni dan spomina na romske žrtve genocida v drugi svetovni vojni. Slavnostni govornik Boštjan Žekš je ob tem poudaril, da je bilo življenje Romov eno samo trpljenje in da ga je ob tem sram.

Poslovil se je Feri Horvat
01. 08. 2020 16.53
V 79. letu starosti je umrl Franc (Feri) Horvat, gospodarstvenik, več mandatov poslanec v Državnem zboru, kratko tudi predsednik DZ in nekoč član jugoslovanske vlade.

'Sedem let gospodarskega napredka izginilo v treh mesecih'
30. 07. 2020 11.47
Nemško gospodarstvo se je v drugem četrtletju leta 2020 skrčilo za 10,1 odstotka v primerjavi s prvim četrtletjem. Kot navaja časnik Welt, je sedem let gospodarskega napredka izginilo v treh mesecih. Kljub nekaterim optimističnim napovedim in spodbudnim številkam v zadnjem času gre za največji padec vodilnega evropskega gospodarstva od konca druge svetovne vojne.

Ifo: Z okrevanjem avtomobilske industrije naraščajo izvozna pričakovanja
28. 07. 2020 08.12
Med nemškimi izvozniki se širi previdni optimizem, ocenjuje Inštitut za ekonomske raziskave Ifo. Izvozna pričakovanja so se julija zvišala z minus 2,2 točke na plus 6,9 točke. Razlog za rast pričakovanj je okrevanje gospodarstva v drugih evropskih državah.

Bencin in dizel še naprej po en evro za liter
27. 07. 2020 16.50
Vlada je na dopisni seji spremenila zneska trošarin glavnih dveh energentov, kljub temu pa ostajata ceni obeh - bencina in dizla - še naprej en evro na liter.

'Svet gre naprej, Slovenija pa je obtičala nekje leta 1986'
27. 07. 2020 16.09
Slovenija bo drago plačala, če ne bo stopila v korak s časom in bolje izkoristila obnovljivih virov energije, opozarjajo v Greenpeace. V Sloveniji namreč iz sončne in vetrne energije pridobivamo le dva odstotka naše elektrike, s čimer se uvrščamo na rep evropskih držav. Medtem pa so obnovljivi viri prvič v zgodovini postali osrednji vir električne energije v Evropski uniji.

Ali slovenska zunanja politika drastično spreminja svojo usmeritev?
25. 07. 2020 06.02
Najprej nasprotovanje migrantskim kvotam, pa Janševe kritike evropskih institucij in nekaterih politikov, ta teden pa še odkrita podpora Madžarski in Poljski, ki nasprotujeta pogojevanju evropske pomoči s spoštovanjem vladavine prava. Se Slovenija vse bolj približuje državam višegrajske skupine ali se oddaljuje od t. i. jedrnih držav? Kaj o tem meni profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič s Fakultete za družbene vede.

Zver v pismu odboru EP za kulturo v bran predlogu medijske zakonodaje
20. 07. 2020 19.22
Evropski poslanec Milan Zver iz vrst Evropske ljudske stranke je v pismu članom odbora Evropskega parlamenta za kulturo stopil v bran predlogu nove medijske zakonodaje v Sloveniji. Po njegovem gre za prvi majhen korak k pluralizaciji in uravnovešenju medijskega prostora v Sloveniji.

Največ bonov izkoriščenih na Obali, na Gorenjskem in v Posočju
20. 07. 2020 09.37
Turistični boni, ki jih je vlada v želji pomagati slovenskemu turizmu podarila vsem prebivalcem Slovenije, so prava uspešnica. Do nedelje popoldne je bilo unovčenih skoraj 150.000 bonov, skupna vrednost pa presega dobrih 20 milijonov evrov. Bone je izkoristilo 130.000 upravičencev, nekateri jih izkoristijo v več delih (takih je okoli 40 odstotkov). Gostje so v povprečju izkoristili bon v vrednosti 140 evrov.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod
19. 07. 2020 12.34
Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

Opozicija zaradi aplikacije za sledenje stikom okuženih napoveduje ustavno presojo
09. 07. 2020 07.41
DZ je potrdil nov protikoronski zakon, ki z namenom preprečevanja širjenja okužb predvideva tudi vzpostavitev in zagotavljanje delovanja aplikacije za pametne telefone, katere namen je obveščanje uporabnikov o stikih z okuženimi in osebami, ki jim je bila odrejena karantena. Ta se zdi opoziciji pretiran poseg v človekove pravice, zato že napoveduje ustavno presojo.

Seznami varnih držav: ko je Slovenija manj 'varna' od Srbije in Turčije
03. 07. 2020 18.48
Večina evropskih držav ima svoje sezname “varnih” držav, ki jim umikajo omejitve za vstop. A pri uvrščanju na te sezname se lahko marsikje upravičeno vprašamo, po kakšnih kriterijih so nekatere države s slabšo epidemiološko sliko bolj varne od tistih, ki bolje obvladujejo širjenje virusa. Vse bolj je jasno, da v številnih primerih ne gre toliko za upoštevanje epidemiologov ali za dejansko varnost neke države, pač pa za politične in ekonomske interese posameznih držav.

Logar, Maas in Silva zagotovili, da je EU bolje pripravljena na drugi val
03. 07. 2020 14.51
Zunanji ministri Slovenije, Nemčije in Portugalske, Anže Logar, Heiko Maas in Augusto Santos Silva, so danes na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju po srečanju zagotovili, da je Evropska unija bolje pripravljena na morebitni drugi val covida-19. Čeprav si ne želijo več strogih ukrepov za zajezitev širjenja virusa, so pripravljeni ukrepati.