ekonomske

Da bi rešil svojo letalsko družbo pred propadom, Branson ponuja svoj karibski otok

20. 04. 2020 21.43

Letalski družbi Virgin Atlantic in Virgin Australia bosta potrebovali državno finančno pomoč, da bi lahko preživeli ekonomske posledice pandemije koronavirusa. Njun ustanovitelj, milijarder Richard Branson je dejal, da družbi potrebujeta denar od britanske in avstralske vlade, da bi lahko še neprej poslovali. Da bi rešil svoje podjetje, je Branson pripravljen zastaviti tudi svoj karibski otok.

Kaj so 'mokre tržnice' in zakaj jih kljub nevarnosti ne moremo ukiniti čez noč?

19. 04. 2020 17.54

Konsenz med znanstveniki, ki se ukvarjajo z izbruhi nalezljivih bolezni, je, da je novi koronavirus najverjetneje preskočil z živali na ljudi na eni izmed t. i. 'mokrih tržnic' na Kitajskem, kjer prodajajo divje živali, tam pa jih tudi pogosto zakoljejo – od tod tudi ime. Mnogi so prepričani, da bi jih bilo treba preprosto zapreti, a to ni tako preprosto, kot se zdi. Kaj pravzaprav je definicija 'mokrih tržnic' in zakaj so tako pomembne za kitajsko družbo?

Zdravstvene zavarovalnice zavračajo očitke o dobičkih zaradi epidemije

11. 04. 2020 18.59

Mesec dni od razglasitve epidemije covida-19 in korenitih sprememb v delovanju zdravstvenega sistema na ZZZS opozarjajo, da se bodo zaradi tega znašli v finančnih težavah. V Levici so že pozvali k zamrznitvi premij dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj. A zdravstvene zavarovalnice opozarjajo, da zaradi epidemije ne bodo imele prihrankov.

Glavna železniška postaja v Mariboru bo do jeseni obnovljena

10. 04. 2020 16.28

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec si je v družbi državnega sekretarja Aleša Miheliča ter v. d. direktorice Direkcije RS za infrastrukturo Monike Pintar Mesarič ogledal gradbišče nadgradnje železniške postaje Maribor ter gradbena dela nadgradnje železniške proge Zidani Most–Celje. Celoten projekt, ocenjen na 55 milijonov evrov, bo končan septembra.

Koronavirus, kapitalizem in država

11. 04. 2020 07.00

Koronavirus je ohromil svetovni kapitalistični sistem. Države so skoraj povsod po svetu uvedle karanteno, prepoved zbiranja ljudi, samoizolacijo, ponekod celo izredne razmere. Kapitalistično gospodarstvo je posledično obstalo. Vsi ekonomisti, tako najbolj zagrizeni neoliberalni ekonomisti kot tudi (neo)keynesianci, so enotnega mnenja, da mora država v tej popolnoma novi situaciji prevzeti ključno vlogo za blažitev posledične krize in recesije, ki pa je v tem trenutku neizbežna. To se bo tudi zgodilo – države se bodo množično zadolževale z namenom rešiti kapitalizem.

OKS: 'Veseli smo nadaljnje finančne podpore sponzorjev, a to ne bo dovolj'

09. 04. 2020 08.54

V vrstah Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) se zavedajo, da bosta tako vrhunski kot tudi rekreativni šport po koncu pandemije koronavirusa deležna korenitih sprememb. Predvsem finančnega prestrukturiranja, zato pri naši krovni športni organizaciji ničesar ne prepuščajo naključju in so tako na Vlado Republike Slovenije že naslovili dodatne predloge ukrepov za neposredno pomoč slovenskemu športu.

Spletna prodaja kljub skokoviti rasti daleč od tiste v klasični trgovini

08. 04. 2020 18.00

Trgovci so se po sprejetih ukrepih zaradi koronavirusa soočili s skokom prodaje prek spleta. A ta kljub visokim rastem ne dosega prodaje v fizičnih trgovinah pred izbruhom epidemije. Pričakovati je, da bo veliko ljudi, ki so v krizi začeli kupovati v e-trgovini, to navado ohranilo tudi po koncu krize in prenehanju veljavnosti omejevalnih ukrepov, ugotavljajo trgovci.

Vogue Italija prvič v zgodovini revije s popolnoma belo naslovnico

08. 04. 2020 11.33

Medtem ko so trgovine zaprte, ko so tako manekenke kot modni oblikovalci doma in ko ni tednov mode, ni modnih revij, se je tudi legendarna revija Vogue Italija soočila s spremembami. Prvič v zgodovini 'modne biblije' so natisnili izdajo s popolnoma belo naslovnico.

Ronaldo spet v Realu? '90 odstotkov navijačev bi ga sprejelo z navdušenjem'

03. 04. 2020 17.29

Ob poročanju italijanskih medijev, da se zaradi ekonomske krize, v kateri se je oz. bo znašla Italija zaradi epidemije koronavirusa, utegne portugalski zvezdnik Cristiano Ronaldo posloviti od Stare dame, so kost za glodanje nemudoma zagrabili Španci. Ti že naglas razmišljajo o njegovem povratku v Real Madrid.

Kalvarija 'srebrnega' odbojkarja, dolga 1700 kilometrov: 'Bali smo se, kaj bo na mejah'

27. 03. 2020 12.35

Odbojkarski podajalec francoskega kluba Nantes Reze Metropole Gregor Ropret je nadvse zadovoljen, da so se z družino vrnili v domovino, potem ko je bilo treba v hipu spakirati, sesti v avto in se odpraviti na 1700 kilometrov dolgo pot. Z dveletno deklico.

Janša: Kriza ima brez skupnega ukrepanja lahko usodne učinke za EU

27. 03. 2020 06.20

Na ravni EU v času pandemije koronavirusa po besedah premierja Janeza Janše potrebujemo boljšo koordinacijo in hitrejši pretok informacij in izkušenj. "Razsežnosti krize so resnično velike in imajo lahko velike in usodne učinke na koherentnost EU ter ekonomske in monetarne unije," je izpostavil Janša.

Ko se svet ustavi

21. 03. 2020 07.52

Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

Kako delujejo politične stranke?

14. 03. 2020 07.00

V svojem znamenitem delu Ekonomska teorija demokracije (1957) ameriški ekonomist Anthony Downs kot temeljno predpostavko jemlje izhodišče, da je poglavitna pomanjkljivost dotedanjega normativnega pogleda na demokracijo ta, da ni upošteval dimenzije ekonomsko-političnega delovanja.

Delo od doma: kako se nanj pripraviti in kako se izogniti občutku izoliranosti

14. 03. 2020 07.00

V času hitrega širjenja novega koronavirusa in sprejemanja strogih ukrepov za njegovo zajezitev postaja delo od doma naša nova realnost. S prilagajanjem novemu načinu dela lahko omilimo gospodarske posledice hkrati pa naredimo veliko za celotno družbo. Ob tem nekateri z učinkovitimi nasveti že nudijo pomoč tako delodajalcem kot delavcem.

Umar prepolovil napoved rasti za letos

12. 03. 2020 12.14

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je ob veliki negotovosti zaradi širitve novega koronavirusa znižal napoved gospodarske rasti za letos s tri na 1,5 odstotka, za prihodnje leto pa z 2,7 na 2,2 odstotka. Do zdaj je Umar napovedoval triodstotno krepitev gospodarstva.

Prejemniki dodatka na EF: trdijo, da so res bili v stalni pripravljenosti

10. 03. 2020 14.24

Prejemniki dodatka za stalno pripravljenost na ljubljanski ekonomski fakulteti so na naroku na okrožnem sodišču večinoma zatrdili, da je bila stalna pripravljenost dejanska, od njih pa se je večinoma zahtevalo, da so zunaj delovnega časa dosegljivi na telefon ali da se po potrebi zglasijo na fakulteti. Evidenc o opravljenem delu pa niso vodili.

Gazzetta dello Sport: zaključek sezone v Cortini odpovedan

06. 03. 2020 18.10

Italijanski športni medij Gazzetta dello Sport poroča, da je zaključek sezone v alpskem smučanju v italijanski Cortini d'Ampezzo v celoti odpovedan, čeprav je Mednarodna smučarska zveza (Fis) sporočila, da bo dokončno odločitev o izvedbi tekmovanja sporočila v soboto dopoldan.

Karanten, kot so v Italiji, ne bo

03. 03. 2020 15.12

Poveljnik civilne zaščite je zagotovil, da pretiranih ukrepov, kot smo jih videli v sosednji Italiji, pri nas ne bo. Odgovorni so potrdili, da v nobenem načrtu ni predvidena karantena določenega mesta ali območja v državi. Bo pa koronavirus dolgoročno povzročil predvsem gospodarsko škodo.

Tekavčičeva: Afera dodatki je dobro zrežiran proces diskreditacije Dušana Mramorja

25. 02. 2020 13.11

Dekanja ekonomske fakultete Metka Tekavčič je v zagovoru na sodišču povedala, da je bil dodatek za stalno pripravljenost, ki ga je izplačevala fakulteta, del plačnega sistema, za izvajanje katerega so skrbele strokovne službe, ki jim je zaupala. Ocenila je, da je bil namen afere diskreditacija takratnega finančnega ministra Dušana Mramorja.

Mramor: Nisem pobudnik uvedbe dodatka za stalno pripravljenost

21. 02. 2020 16.03

Dušan Mramor, ki mu očitajo zlorabo položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost, je v nadaljevanju zagovora zatrdil, da ni bil pobudnik za uvedbo dodatka in se z njim tudi ni posebej ukvarjal. Je pa potrdil: "Vse, kar sem naredil, je, da sem podpisal sklepe o stalni pripravljenosti."

Mramor zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost

07. 02. 2020 14.09

Nekdanji dekan na ekonomski fakulteti Dušan Mramor je v današnjem zagovoru zavrnil očitke o zlorabi položaja pri izplačevanju dodatka za stalno pripravljenost. Kot je dejal, so imeli za izplačevanje tako zakonsko kot dejansko podlago - med drugim so ga odredili zaradi dodatnega dela ob doseganju cilja, da pridejo med odstotek najboljših fakultet.

Na ljubljanskih Žalah so se z vojaškimi častmi poslovili od Stanovnika

06. 02. 2020 15.33

Na ljubljanskem pokopališču Žale so se z vojaškimi častmi poslovili od nekdanjega predsednika predsedstva Socialistične republike Slovenije Janeza Stanovnika. "Odhaja ena najsvetlejših osebnosti tistega rodu Slovencev, ki je pomembno zaznamoval naše življenje v drugi polovici 20. stoletja," je v žalnem govoru poudaril Milan Kučan.

'Bosna in Hercegovina je dokaz, da obstaja Bog'

02. 02. 2020 10.01

Politični sistem, kot ga ima Bosna in Hercegovina, je edinstven, takšnega sistema ni nikjer na svetu, in to brez balkanske miselnosti, da so vedno nekaj posebnega. Je prekompleksen sistem: toliko oblasti, toliko prekrižajočih se odgovornosti, nalog v takšni mali državi ne more delovati. Država deluje kot disfunkcionalna družina, v kateri ima vsak član družine absolutni veto, ki onemogoča sprejetje karkšnekoli koristne odločitve za družino.

Kučan o smrti Janeza Stanovnika: Odšla je ena najsvetlejših osebnosti njegove generacije

31. 01. 2020 14.30

V 98. letu starosti je umrl Janez Stanovnik, nekdanji predsednik Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB). V letih 1984–1988 je bil član predsedstva SR Slovenije, od 1988 do 1990 pa predsednik predsedstva SR Slovenije.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Muke srednjih let dosežejo vrhunec pri starosti 47 let

19. 01. 2020 07.00

Srednja leta so zelo naporna in ljudje so takrat najmanj zadovoljni s svojim življenjem, kaže nedavna raziskava. Ta ugotavlja, da so ljudje – ne glede na to, kjer živijo in kakšno je njihovo materialno stanje, najbolj nesrečni med 47 in 48 letom starosti.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled

12. 01. 2020 07.47

Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Trump uvedel sankcije proti gradnji plinovodov, Rusi na nogah

21. 12. 2019 16.31

Predsednik ZDA Donald Trump je s podpisom zakona o obrambnem proračunu omogočil tudi uvedbo sankcij proti podjetjem in posameznikom, ki sodelujejo pri gradnji ruskih plinovodov Severni tok 2 in Turški tok. Ameriške oblasti imajo 60 dni časa, da določijo tiste, ki sodelujejo pri gradnji plinovodov. EU in Rusija sta izrazili nasprotovanje sankcijam.