ekonomske

Savdski prestolonaslednik o umoru Hašokdžija in odnosih med ZDA ter Iranom
30. 09. 2019 09.37
Savdski prestolonaslednik, kronski princ Mohamed bin Salman, je zanikal osebno vpletenost v umor novinarja Washington Posta Džamala Hašokdžija, a dejal, da prevzema polno odgovornost, saj so "dejanje zagrešili posamezniki, ki delajo za savdsko vlado". Zatrdil je, da za dejanje ni vedel vnaprej. Spregovoril je tudi o vojni v Jemnu in odnosih med ZDA ter Iranom.

Brez dogovora s Hrvaško za odlaganje jedrskih odpadkov: 'Slovenija gre z Vrbino svojo pot'
30. 09. 2019 14.32
Slovenija in Hrvaška na zasedanju meddržavne komisije za Nuklearno elektrarno Krško nista dosegli dogovora glede skupnega odlagališča jedrskih odpadkov na Vrbini. Hrvaška tako nadaljuje z aktivnostmi za svoje odlagališče. Nestrinjanje z lokacijo pa so danes izrazili aktivisti iz BiH.

Vnovič bo treba na 'faks' – 10 naj študentskih filmov
29. 09. 2019 13.23
Če smo vam pred tedni postregli s filmi na temo osnovnih in srednjih šol, se spodobi, da pogledamo še kako je s filmi, ki se dogajajo na univerzah ali da so protagonisti študentje. Nekateri so pač bolj pridni in zavzeti, drugi pa tipično po študentsko odbiti. Ponujamo deset predlogov.

O neoliberalizmu
28. 09. 2019 07.01
Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Šarec o reševanju Adrie: Ljudem je treba jasno povedati, da možnosti niso dobre
26. 09. 2019 11.44
Medtem ko večina letal Adrie Airways ostaja na tleh, njena usoda še naprej ostaja nejasna. Z reševanjem Adrie se ukvarja tudi slovenski politični vrh. Premier Marjan Šarec je dejal, da mu je hudo za potnike ter družine zaposlenih, vendar pa letalska družba ni več v lasti države. Možnosti reševanja družbe po njegovih besedah sicer niso dobre. V stranki Levica pa so medtem vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora za finance.

Hrvaška vlada s finančno injekcijo za Croatia Airlines
26. 09. 2019 15.15
Hrvaška vlada je odobrila izplačilo 100 milijonov kun (okoli 13,5 milijona evrov) za stabilizacijo poslovanja nacionalnega letalskega prevoznika Croatia Airlines. Gre za letošnjo tranšo nove finančne injekcije v skupni višini 250 milijonov kun (približno 34 milijonov evrov), ki so jo odobrili prejšnji teden.

'Ne verjamem, da bo Scola šel v Madrid, ima baskovsko srce'
25. 09. 2019 17.38
Po izvrstni predstavi Argentinca Luisa Scole, ki je med visokimi košarkarji na nedavno končanem SP v košarki na Kitajskem imel najboljšo statistiko, se je njegovo ime hitro začelo povezovati s španskim Real Madridom. No, da tja ne bo odšel, je prepričan njegov reprezerntančni kolega Luca Vildoza.

O eliti ali t. i. 'globoki državi'
21. 09. 2019 07.00
Po mnenju ameriškega sociologa C. W. Millsa elita kot družbena skupina obstaja samo, če obstaja zavest članov posamezne skupine, da so v vertikalnem klasifikacijskem smislu nad največjim številom posameznikov v družbi. Temelj te enotnosti Mills vidi v psihosocialni strukturi pripadnikov te družbene skupine (imenuje jo elita moči).

Evropski poslanci bi podprli preložitev brexita ob utemeljenih razlogih
18. 09. 2019 11.18
Evropski parlament je z močno podporo sprejel resolucijo, v kateri poudarja, da Evropska unija vztraja pri irskem varovalu, ki ga želi britanski premier Johnson odstraniti iz ločitvenega sporazuma. Evroposlanci so sicer izrazili pripravljenost na podporo ponovni preložitvi izstopa Velike Britanije iz EU, če bodo za to obstajali utemeljeni razlogi.

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe
15. 09. 2019 07.00
"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

Država se pripravlja na dan, ko Adria Airways ne bi več letela
29. 08. 2019 14.43
Adria Airways je v slabem finančnem stanju, kar smo že večkrat poročali. Nova nevarnost za poslovanje je prihajajoča stavka, za katero za zdaj še ne kaže, da bo odpovedana. V državnem aparatu je že pred meseci završalo in se govorilo o načrtu B – dnevu, ko Adria ne bi več povezovala Slovenije z Evropo.

Levica predlaga ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
28. 08. 2019 15.22
Levica je predstavila zakonski predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki bi ga prenesli v obvezno zavarovanje. Minister Šabeder na to odgovarja, da mora biti to odločitev stroke, ga pa čudi, da Levica s prelogom zdaj tako hiti. Podobno menijo tudi v koaliciji, kjer načeloma podpirajo predlagano ukinitev, a so kritični do 'soliranja' Levice.

Francoska kandidatka za članico Evropske komisije je Sylvie Goulard
28. 08. 2019 12.31
Sylvie Goulard, francoska kandidatka za članico Evropske komisije, je tesna sodelavka predsednika Emmanuela Macrona. Trenutno je namestnica guvernerja francoske centralne banke, sicer pa poznavalka ekonomskih in evropskih zadev.

Šarec na obisku v Srbiji: državi za krepitev sodelovanja
27. 08. 2019 13.53
Predsednik vlade Marjan Šarec se je v Beogradu sešel s srbsko premierko Ano Brnabić, s katero sta potrdila dobre odnose med državama. Govorila sta o krepitvi tako političnega kot gospodarskega sodelovanja in povečevanju investicij. Gre za prvo uradno bilateralno srečanje in prvi obisk premierja Šarca v Srbiji.

Kdo so kandidati za evropske komisarje?
26. 08. 2019 12.05
Izteka se rok, do katerega morajo države članice EU predlagati svoje kandidate za evropske komisarje. Ursula von der Leyen bo vodila ekipo 26 komisarjev, saj je Velika Britanija že napovedala, da v luči izhoda iz Unije, kar naj bi se zgodilo 31. oktobra, ne bo imenovala svojega komisarja.

O teoriji zarote
24. 08. 2019 15.29
Obstoječe znanje o političnem vedenju volivcev priča o naivnosti prepričanja, da ljudje politične voditelje kot take prepoznavajo zaradi njegovih ali njenih spretnosti, kot so inteligenca, znanje, moč ali druge značajske lastnosti. Figura in značaj političnega voditelja temeljita predvsem na odnosu med voditeljem in njegovimi sledilci v specifičnih okoliščinah.

'Turizem je blagoslov in zlo'
24. 08. 2019 15.41
Podobno kot naše obmorske kraje in glavno mesto tudi slovenske planine, hribe in alpske doline vse bolj preplavljajo turisti, planinci. Višje ležeče destinacije beležijo rekordne obiske, kar na eni strani navdušuje turistične delavce, na drugi pa jim povzroča skrbi. Kdaj je turistov preveč, kje so meje? Kdaj človek postane prevelika obremenitev za okolje in kakšne so rešitve?

Slovenija je mrtva, naj živi neoliberalizem!
17. 08. 2019 07.00
Z razpadom nekdanje federalne države je nacionalistična ideologija pokazala svojo moč preko homogenizacije naroda. Visoka stopnja nacionalne homogenosti je v Sloveniji (in večini drugih jugoslovanskih republik) razvila tako horizontalno kot vertikalno solidarnost. Ampak stanje vsesplošne evforije in zadovoljstva se je hitro končalo.

Tonin po kritikah o premiku 'na sredino': Najbolj glasni so sami delali obrate
16. 08. 2019 16.14
Predsednik NSi Matej Tonin se je na spletni strani stranke odzval na "dvigovanje obrvi", ki jih je povzročila njegova napoved, da se bo NSi z novim programom pozicionirala na sredino političnega spektra. Po njegovem kaj drugega niti ne morejo biti, saj da so levo od njih socialisti, desno pa nacionalisti in zanikovalci globalnega segrevanja.

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

Velika vojna proti emujem leta 1932, v kateri so zmagali emuji
31. 07. 2019 10.27
Redko v zgodovini vojna postane kultna in komična opazka o (ne)sposobnosti avstralske vojske, kot je bila velika vojna proti emujem leta 1932. Še danes, kadar se zgodi neprijeten pripetljaj v vojski, jim prebivalci in mediji radi mečejo pod nos, da bi lahko bilo slabše, "kot recimo takrat, ko so vojake premagale 40- kilogramske ptice".

'Ustvarijo 2,5 odstotka BDP, zaposlujejo 30.000 ljudi, porabijo pa 16,7 odstotka vse energije'
29. 07. 2019 07.05
V Sloveniji vedno govorimo samo o širitvah, pa naj gre za širjenje obvoznic in mestnih vpadnic ali nove elektrarne, pravi naš sogovornik Andrej Gnezda z Umanotere. Premalo pa se ukvarjamo s tem, kako obstoječe vire porabljati bolj učinkovito, opozarja.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'
27. 07. 2019 08.00
EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Pet faz projekta JEK 2 – se bo kdaj zgodil premik s prve?
25. 07. 2019 07.00
Kje leži naša energetska prihodnost? To je vprašanje, ki bi si ga morali postaviti že včeraj. Trenutno v Sloveniji Nuklearna elektrarna Krško letno proizvede več kot pet milijard KWH, kar pomeni približno 40 % vse proizvedene električne energije v Sloveniji. Elektrarna, ki že 39 let deluje v Krškem, bo po načrtih – če bodo izpolnjeni vsi pogoji – obratovala vse do leta 2043. In kaj potem?

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'
24. 07. 2019 06.00
Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

V Evropi porast okužb s sifilisom, izstopa Islandija
12. 07. 2019 15.23
Iz poročila Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je razvidno, da se je v Evropi v minulih letih močno povečalo število novih potrjenih primerov sifilisa. V letu 2017 so zabeležili več kot 33.000 potrjenih primerov sifilisa, kar pomeni, da je bilo teh več kot primerov okužbe s hivom. Spolno prenosljivih bolezni sicer pogosto ne prepoznamo pravočasno.

'Pripravljeni smo bili izvesti napad, dokler nisem vprašal, koliko ljudi bo umrlo'
21. 06. 2019 07.13
Ameriški predsednik Donald Trump je po sestrelitvi ameriškega brezpilotnega letala nad Hormuško ožino ukazal napad na Iran, a si je nato premislil. "Pripravljeni smo bili izvesti napad, ko sem vprašal, koliko ljudi bo umrlo. 150, gospod, je bil odgovor generala," pa je razlog za opustitev napada navedel Trump.

Neskončna neodločnost? London po evropskih volitvah
16. 06. 2019 08.50
Združeno kraljestvo je postalo spreminjajoče se politično in ideološko bojišče, ki bo preoblikovalo britansko politično sceno za mnoga leta. Ali bo s seboj v propad vzelo tudi Evropsko unijo, pa je odvisno od Unije same.

'Zakaj država, ki pobira visoke davke, ponuja vprašljive javne storitve? Kam gre denar?'
13. 06. 2019 14.36
"Finančne prevare hromijo našo družbo, ki bi lahko mnogo bolje delovala, če bi jih bolje obvladovali," tako predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel ob podpisu Skupne izjave partnerjev o sodelovanju v pobudi Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah 2019. O prevarah moramo spregovoriti, ko gre za toleranco do tovrstnega početja pa moramo spremeniti mentaliteto, so opozorili govorniki.

Čas političnih pošasti
08. 06. 2019 07.00
Nemški politolog Herbert Kitschelt je v svoji študiji, nastali pred točno sedemindvajsetimi leti, napovedal, da se bo v prihodnosti v strankarskih sistemih novih demokracij (demokracij Srednje in Vzhodne Evrope med katere spada tudi Slovenija) vzpostavila jasna povezanost med ideološko identiteto in organizacijskimi oblikami političnih strank.