ekonomske

Komisarka kritično do Janše: okolje za novinarje se poslabšuje
09. 12. 2020 16.27
Zaustavitev financiranja STA je še eden v vrsti primerov, ki kažejo na poslabšanje delovnega okolja za novinarje v Sloveniji v zadnjih mesecih, komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović opozarja v pismu premierju Janši. Javni mediji so "bistveni element demokratične družbe", zato poziva premierja naj razveljavi odločitev, ki bi lahko resno ogrozila delovanje STA.

Kaj prinaša memorandum o civilnem jedrskem sodelovanju z ZDA?
06. 12. 2020 17.39
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec bo med obiskom v ZDA podpisal memorandum o razumevanju glede strateškega civilnega jedrskega sodelovanja med Slovenijo in ZDA. Ta ni podlaga za konkreten posel, lahko pa služi kot katalizator za dodatno sodelovanju pri prenosu znanj in izkušenj.

'Zaposleni so konstruktivno kritiko vedno znali sprejeti, ne pa neupravičenih blatenj brez osnove'
04. 12. 2020 21.18
Na odboru za kulturo je direktor Ukoma ponovil očitke na račun direktorja STA, ki naj ne bi želel razkriti dokumentov, kar pa slednji zavrača in trdi, da ima pravico v vpogled določenih dokumentov le vlada in ne Ukom. Odgovorna urednica STA je medtem dejala, da so zaposleni in sodelavci konstruktivno kritiko vedno znali sprejeli, "ne sprejemajo pa neupravičenih blatenj brez osnove". Prav tako ne bodo pristali na to, da bo štetje znakov glavno vodilo novinarskega dela. "Nismo stenografi, ampak novinarji."

Protestniki tudi tokrat na ulice z avtomobili, a v manjšem številu
04. 12. 2020 20.49
Po mesecu dni premora so se protestniki pretekli petek ponovno vrnili na ljubljanske ulice, s protesti pa so nadaljevali tudi danes. Na tokratnih protestih je bilo sicer manj ljudi, zbralo se je okoli 30 avtomobilov, ki so krožili po ulicah v centru mesta. Policisti so jih nekaj popisali, kršiteljem pa so večinoma izrekali le opozorila.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'
03. 12. 2020 18.01
Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti
02. 12. 2020 13.39
Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

2429 novih okužb: 'Višji delež pozitivnih lahko pripišemo uvedbi hitrih testov'
02. 12. 2020 09.11
Po podatkih vlade so pristojni v torek opravili 7178 testov in potrdili 2429 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova precej višji, in sicer znaša več kot 33 odstotkov. Torkov višji delež pozitivnih testov lahko pripišemo uvedbi hitrih testov, je ocenila Nuška Čakš Jager z NIJZ. Hospitaliziranih je 1285 pacientov, umrlo pa je 57 bolnikov, kar je drugo največje število v posameznem dnevu doslej.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku
01. 12. 2020 22.35
Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

Nov primer Janševega 'soliranja'? Koalicijske partnerice začudene nad odločitvijo o STA
01. 12. 2020 15.32
V Sloveniji odmeva odločitev vlade, da ustavi financiranje Slovenske tiskovne agencije. Medtem ko opozicija, pričakovano, opozarja na orbanizacijo države ter stranki SMC in DeSUS sprašuje, koliko časa bosta to še omogočali, pa je zanimiv odziv koalicijskih partneric. Sklep, ki so ga sprejeli na seji vlade in bi ga torej morali poznati, jih je očitno presenetil. Njihovi odzivi pa: nesprejemljivo, nedopustno ... Še najmanj ostri so bili v NSi, kjer bodo zgolj zahtevali pojasnila.

Z dveh koles na štiri: policija popisala protestnike, mimo DZ okrog 60 avtomobilov
27. 11. 2020 08.52
Petkovi protestniki so se po mesecu dni premora znova vrnili na slovenske ulice – a tokrat so se z dvokolesnikov preselili v avtomobile in protestirali individualno. Tako so tudi spoštovali vse varnostne ukrepe in ščitili zdravje ljudi, pravijo pri Protestni ljudski skupščini. Po središču Ljubljane se jih vozilo okrog 60, policija pa jih je popisala.

Legendarni 'El Pibe' v zadnjem intervjuju: Bil sem, obstajal sem in srečen sem
26. 11. 2020 10.46
Zadnji intervju pred svojo prezgodnjo smrtjo je legendarni Diego Armando Maradona opravil za ugledni argentinski časnik Clarin, v katerem je izlil dušo in med drugim priznal, da obžaluje določene stvari tako s svoje profesionalne kot tudi življenjske poti. "Da mi Bog nameni en, samo en dan, da ga preživim s staršema ... Z mamo, ki me ponosno opazuje od tam zgoraj," so bile pomenljive besede enega in edinega 'El Pibeja'.

Neprijetna virtualna avdicija: režiser se je kandidatu za opazko opravičil
24. 11. 2020 21.21
Režiser Tristram Shapeero se je znašel v neprijetnem položaju, ko je med virtualno avdicijo komentiral majhno stanovanje 25-letnega igralca Lukasa Gagea. Režiser namreč ni vedel, da ima vklopljen mikrofon.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev
19. 11. 2020 09.34
V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

Na kocki poleg 1824 milijard evrov tudi prihodnost Evropske unije
18. 11. 2020 18.51
Po tem, ko je slovenski premier Janša najpomembnejšim evropskim voditeljem poslal pismo, v katerem je podprl Madžarsko in Poljsko, se je vsulo – doma, pa tudi iz Bruslja. Seveda nas vse najbolj zanima, kaj pravijo naslovniki pisma, torej Charles Michel, Angela Merkel in Ursula von der Leyen, a so vsi trije zadržani. Je pa zadrega zagotovo velika. "Zdaj je Evropa na izjemno pomembni točki, od tega dogovora bo v prihodnosti odvisno marsikaj," pa pravi profesor mednarodnih financ Mojmir Mrak ter dodaja, da bi dogovor pomenil tudi, da je Evropa solidarna in sposobna sama reševati probleme.

Narcisi z ranjenim egom
14. 11. 2020 09.00
Rekordno visoka volilna udeležba v ZDA je po nekajdnevnem preštevanju glasovnic dala zmagovalca. To je Joe Biden, ki bo najverjetneje 20. januarja 2021 zaprisegel kot 46. predsednik ZDA. Prejel je dobrih 75 milijonov glasov, kar je največ v zgodovini ameriških predsedniških volitev, drugo mesto na tej lestvici pa s štirimi milijoni glasov manj zaseda letošnji poraženec Donald Trump.

Umar: Nadaljnje gospodarsko okrevanje negotovo
13. 11. 2020 11.35
Kazalniki razpoloženja ob zaostrovanju epidemioloških razmer septembra in oktobra po navedbah Umarja nakazujejo negotovost glede nadaljnjega okrevanja. Okrevanje evrskega gospodarstva izgublja zagon, podobno velja tudi za Slovenijo, kjer se je razpoloženje v gospodarstvu po večmesečnem izboljševanju oktobra poslabšalo.

'Vemo, kako viharno se je obračal tok zgodovine in kako uspešno smo krmarili'
31. 10. 2020 12.44
V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Letošnji praznik je zaznamovala epidemija koronavirusa, zato je osrednja proslava potekala kot televizijski dogodek.

Fantje, spodletelo vam je!
31. 10. 2020 07.00
Drugi val koronakrize je na vrhuncu. Številke pričajo, da so razmere alarmantne. Državljani se vsak dan spopadajo z izzivom, kako preživeti in ohraniti lastno zdravje in zdravje svojih bližnjih. Stroka na drugi strani dela vse, kar je v njeni moči, da ohrani zdravje državljanov. Politika ljudi poziva, naj se držijo ukrepov, in večina državljanov to tudi počne. Predsednik vlade po drugi strani noče razumeti, da bo kot vodja moštva enkrat moral prevzeti odgovornost za nastale razmere in odgovarjati državljanom za vse, kar se dogaja v vladi.

Vodenje svobodnega sveta, kot ga vidita Trump in Biden
24. 10. 2020 09.22
Volitve za ameriškega predsednika postajajo vse bolj ostre s polno pričakovanj tako za demokrate kot republikance. A svet se zdaj sprašuje, kaj bi potencialna zamenjava predsednika ali pa še en Trumpov mandat pomenila za vlogo ZDA v svetu. V kratkem, ne veliko, saj je zunanja politika vojaško najmočnejše države na svetu bolj podrejena sistemu kot pa predsedniku. A to ne pomeni, da je ne more oseba, ki vodi državo iz Bele hiše, premikati v drugačno smer. Okolje, trgovina in ekonomija so tiste točke, na katere predsednik lahko precej vpliva.

Revizija ugotovila možno odškodninsko in kazensko odgovornost Berločnikove uprave Petrola
23. 10. 2020 21.16
Posebna revizija večjih poslov družbe Petrol od začetka leta 2015 do odhoda nekdanje uprave pod vodstvom Tomaža Berločnika oktobra lani je ugotovila nepravilnosti pri osmih od 30 pregledanih poslov. Revizor meni, da nekatere pomanjkljivosti predstavljajo podlago za odškodninsko odgovornost, zaznal je tudi elemente morebitne kazenske odgovornosti.

Pandemija v ZDA: drugačen način vodenja kampanj in dokaz, da ni vse politično
19. 10. 2020 07.27
Leto 2020, ki smo si ga predstavljali, ko je ura odbila polnoč in smo nazdravili z najbližjimi, zagotovo ni vključevalo scenarijev o koncu življenja, kot ga poznamo. V letu 2020, ki smo ga pričakovali, v sredini oktobra glavna tema ne bi bil nek virus, temveč ameriške predsedniške volitve. A pandemija je seveda, tako kot na vse ostalo, vplivala tudi na kampanji demokratskega in republikanskega predsedniškega kandidata, Josepha Bidna in aktualnega predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?
18. 10. 2020 19.18
Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

UKC Ljubljana poziva zdravnike koncesionarje, da pomagajo
17. 10. 2020 19.26
Slovenija je tik pred izpolnitvijo pogojev za razglasitev epidemije. Zdravniško pomoč potrebuje že 250 bolnikov, 43 intenzivno nego. Se pa, kot ugotavlja vladni govorec, zavedanje, kako pomembna je zajezitev virusa, med ljudmi krepi, kar kaže tudi uporaba mask. Zaradi vse večjih obremenitev pri oskrbi bolnikov s covid-19 pa iz naše največje bolnišnice pozivajo vse zdravnike koncesionarje, ki bi lahko pomagali, naj se vključijo v delo Kliničnega centra.

KOMENTAR: Smo že prišli do pandemske izčrpanosti?
17. 10. 2020 07.00
Pa imamo znova relativno nov izraz, s katerim bomo lahko opisali, kako se počutimo te dni - pandemsko izčrpani. Kaj to pomeni, si lahko vsak predstavlja sam, glede na svojo izkušnjo zadnjih mesecev in verjetno tudi glede na svoj značaj. Tako različno tudi, kot bomo slišali, odzive ljudi opisujejo tisti, ki morajo sporočiti slabo novico, da je test pokazal okužbo z virusom.

Nobelova nagrada za ekonomijo v roke Američanoma Milgromu in Wilsonu za izboljšave na področju dražb
12. 10. 2020 12.32
Letošnja prejemnika Nobelove nagrade za ekonomijo sta Američana Paul R. Milgrom in Robert B. Wilson. Kraljeva švedska akademija znanosti jima jo bo podelila za "izboljšave pri teoriji dražb in iznajdbo novih dražbenih formatov v korist kupcem, prodajalcem in davkoplačevalcem po vsem svetu".

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00
Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

'Združevanje agencij ni nič drugega kot krotenje neposlušnih direktorjev'
05. 10. 2020 07.40
Na gospodarskem ministrstvu so pripravili predlog zakona, po katerem bi v dve agenciji združili osem regulatorjev. Ideja pa je naletela na ostro nasprotovanje opozicije. Marjan Šarec je v oddaji 24UR ZVEČER opozoril, da gre za poskus političnega prevzema agencij s strani Janševe vlada ter prikrivanje potencialno koruptivnih praks.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".