eu

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor

28. 12. 1997 13.39

Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.

Cotti za vstop Švice v EU

28. 12. 1997 08.36

Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?

23. 12. 1997 09.43

Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem

18. 12. 1997 15.31

Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Članice EU se pripravljajo na evro

17. 12. 1997 09.24

Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Posvet o evropskem izobraževanju

17. 12. 1997 08.48

Evropska hiša Maribor bo danes organizirala posvet o evropskem izobraževanju, na katerem bodo analizirali dosedanje in prihodnje vključevanje evropskega izobraževanja v slovenske šole. Posvet, ki se ga bosta med drugim udeležila tudi veleposlanik EU v Sloveniji Amir Naqvi in minister za evropske zadeve Igor Bavčar, je namenjen tudi pripravi na projekt Evropa v šoli.

Koordinacija o zaščitni zakonodaji in o položaju manjšin

16. 12. 1997 16.05

Na sestanku koordinacije parlamentarnih strank je predsednik vlade Janez Drnovšek predsednike strank seznanil z nedavno, za Slovenijo ugodno odločitvijo o širitvi EU. Razprava je tekla predvsem o nadaljnjih potezah pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, o pripravi zakonov za zaščito javnega interesa ter o pripravljenosti Slovenije na pogajanja za polnopravno članstvo v EU. Po nedavni odločitvi hrvaškega sabora, ki je iz ustave črtal slovensko manjšino, pa so izpostavili tudi vprašanje manjšin. O problematiki manjšin naj bi koordinacija podrobneje razpravljala na naslednji seji.

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Širitev EU naj bi trajala še pet let

16. 12. 1997 15.30

Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU

16. 12. 1997 10.14

Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Slovenija uradno povabljena za začetek pogajanja

15. 12. 1997 16.52

V soboto je bila v Luksemburgu sprejeta pomembna odločitev, Slovenija je dobila uradno vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji. To je politična prelomnica v odnosih med Slovenijo in EU, je na novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, da ima Slovenija jasno začrtano pot naprej. Premier Drnovšek je spregovoril tudi o petkovem obisku v Zagrebu, ki je bil po njegovem uspešen. Premier pa izraža presenečenje ob dejstvu, da je Hrvaška isti dan iz svoje ustave črtala slovensko manjšino. Kot je poudaril, niti on niti predstavniki slovenske skupnosti na Hrvaškem o takšni nameri niso bili obveščeni. To po Drnovškovih besedah vsekakor ni dober način komuniciranja med sosedama. Premier je ob tem izrazil upanje, da se položaj Slovencev na Hrvaškem praktično ne bo poslabšal, bo pa vsekakor potrebno iskati ustrezne rešitve.

Premier priredil sprejem za predstavnike diplomatskega zbora

15. 12. 1997 16.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na Brdu pri Kranju priredil tradicionalni prednovoletni sprejem za predstavnike diplomatskega zbora, akreditirane v Republiki Sloveniji. Premier Drnovšek, ki ga je spremljal zunanji minister Boris Frlec, je v nagovoru veleposlanikom in šefom diplomatskih misij izrazil zadovoljstvo nad povabilom Evropskega sveta Sloveniji, naj v prvi skupini držav marca prihodnje leto prične pogajanja za polnopravno članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu

15. 12. 1997 16.27

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU

15. 12. 1997 09.37

V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.

Podobnik na pogovorih o vključevanju Slovenije v EU

14. 12. 1997 11.51

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se bo jutri mudil na enodnevnem delovnem obisku v Luxembourgu. Janez Podobnik se bo dopoldne najprej sestal z namestnikom generalnega direktorja direktoriata za zunanje zadeve Evropskega parlamenta Antoniem Duccijem. Na dnevnem redu je še sestanek z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom, zatem pa še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem. Glavne teme pogovorov bodo vključevanje in pripravljenost Slovenije za Evropsko unijo ter vloga in izkušnje manjših držav članic EU.

Vrh EU začrtal pot širitve

13. 12. 1997 12.24

Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Drnovšek na srečanju držav članic EU

13. 12. 1997 12.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Srečanje članic EU

12. 12. 1997 09.28

Na dvodnevnem vrhunskem srečanju se bodo sešli predsedniki vlad ali držav članic EU. Osrednja tema pogovorov bo širitev EU. Po pričakovanjih naj bi predsedniki držav in vlad petnajsterice načeloma podprli predlog Evropske komisije o začetku pogajanj o polnopravnem članstvu s petimi najbolje pripravljenimi srednjeevropskimi državami, med njimi je Slovenija, in Ciprom. Hkrati naj bi potrdili načelo odprtosti EU za vse kandidatke, ki bodo izpolnile pogoje. Druga pomembna tema vrha bo evropska denarna in gospodarska unija. V soboto se bodo voditeljem evropske petnajsterice pridružili še njihovi kolegi iz pridruženih članic, med njimi bo tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Še vedno velik razkorak med plačami moških in žensk

11. 12. 1997 10.43

Statistični urad Evropske unije v raziskavi, ki jo je opravil v štirih članicah EU, ugotavlja, da je med plačami moških in žensk še vedno velik razkorak. Plače žensk na Švedskem dosegajo 84 odstotkov vrednosti plač moških, v Španiji in Franciji 73 odstotkov in v Veliki Britaniji 64 odstotkov. Eurostat tudi ugotavlja, da so razlike večje v višji starostni skupini. Tako ženske do 20. leta starosti v omenjenih štirih državah zaslužijo 90 odstotkov plače moških.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna

10. 12. 1997 08.56

Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov

09. 12. 1997 14.35

Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Sporazum med Mehiko in EU

08. 12. 1997 16.24

Evropska unija in Mehika sta danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju podpisali dva sporazuma o krepitvi sodelovanja in spodbujanju trgovinske menjave.

Razprava o emisijah toplogrednih plinov se še nadaljuje

08. 12. 1997 09.30

EU je na konferenci o podnebju v Kjotu znova zavrnila vsakršen predlog sporazuma, ki bi določal zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje po državah. Luksemburški minister za okolje Johny Lahure je odločno zavrnil takšen predlog, ki so ga dale ZDA, Japonska in države v razvoju, češ da ne prispeva k napredku pogajanj. Ameriški podpredsednik Al Gore pa je po telefonskem pogovoru s predsednikom Billom Clinotnom zatrdil, da bodo ZDA pokazale več prožnosti na pogajanjih v prizadevanju za zmanjšanje učinka tople grede.

EU in ZDA pripravljata skupno izjavo o Bližnjem vzhodu

06. 12. 1997 10.56

Ameriški predsednik Bill Clinton in vodilni politiki EU so svoje pogajalce na konferenci o podnebnih razmerah v Kjotu pozvali, naj najdejo skupno rešitev. V izjavi po sinočnjem drugem vrhu ZDA in EU v Washingtonu sta obe strani podčrtali pripravljenost za sodelovanje. Clinton se je srečal s sedanjim predsedujočim EU Jean-Claudom Junckerjem in predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. V sporu glede sankcij ZDA proti podjetjem iz Tretjega sveta, ki poslujejo s Kubo, Iranom in Libijo, ni prišlo do napredka. Juncker je označil sankcije kot "nesprejemljive", Clinton pa je jasno povedal, da bo sankcije uvedel, če bo to upravičeno. Luksemburški zunanji minister Jacques Poos pa je v Washingtonu povedal, da EU in ZDA pripravljata skupno izjavo o Bližnjem vzhodu. Dodal je, naj bi o objavi izjave razmislili šele, ko se bo ameriška državna sekretarka Madeleine Albright sestala z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom. Poos je dodal, da si EU želi tesnejše sodelovanje z ZDA pri reševanju krize na Bližnjem vzhodu.

Pred vrhom EU srečanje med Chiracom in Kohlom

05. 12. 1997 17.34

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta se danes v Bonnu sestala na pripravljalnih pogovorih pred vrhom Evropske unije, ki bo sredi decembra v Luxembourgu. Kohl je pred srečanjem povedal, da bosta s Chiracom izmenjala mnenja o celi paleti vprašanj v zvezi z EU.

Avstrija bo sosedam pomagala pri vključevanju v EU

05. 12. 1997 16.01

Finančni ministri Avstrije, Slovenije in Madžarske so se danes sestali v Gradcu na tristranskih pogovorih, s katerimi naj bi obema kandidatkama za pridružitev Evropski uniji olajšali pripravljalno fazo, hkrati pa tudi poudarili velik interes Avstrije za včlanitev Slovenije in Madžarske v unijo. Današnje prvo tristransko srečanje v Gradcu je bilo namenjeno predvsem spoznavanju in izmenjavi stališč. Konkretneje se bodo ministri pogovarjali na naslednjem srečanju, ki bo spomladi 1998 v Ljubljani, ko bodo sodelovali tudi predstavniki centralnih bank.

Škoda poljskega gospodarstva zaradi prepovedi izvoza mleka v EU

05. 12. 1997 15.30

Zaradi prepovedi uvoza poljskega mleka v Evropsko unijo bo poljsko gospodarstvo utrpelo letno škodo v višini med 250 in 300 milijoni dolarjev, je danes v Varšavi povedal poljski minister za evropske zadeve Ryszard Czarnecki.

Letno 45 000 ljudi umre v prometnih nesrečah na cestah EU

05. 12. 1997 11.01

Na cestah Evropske unije vsako leto v prometnih nesrečah umre v povprečju 45.000 ljudi. Približno 150.000 udeležencev prometnih nesreč za vedno ostane invalidnih, poškodovanih pa je vsako leto od 1,5 do tri milijone ljudi, kažejo podatki, s katerimi razpolaga Evropska komisija.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo

04. 12. 1997 18.39

Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.