eu

EU o reformi kmetijske politike
31. 03. 1998 09.39
Kmetijski ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju začenjajo prvo obravnavo podrobnih predlogov Evropske komisije za izvedbo najobsežnejše reforme skupne kmetijske politike, od njene vzpostavitve pred 36 leti.

Za Slovenijo določene prednostne naloge po potrditvi za kandidatko v članstvu EU
30. 03. 1998 17.42
Pristopno partnerstvo za Slovenijo - danes na ravni sveta Evropske unije potrjen dokument, ki določa prednostne naloge posamezne srednjeevropske kandidatke na poti vključevanja v povezavo - tako kot v dokumentih, izdelanih za druge kandidatke, poudarja, da se bo morala Slovenija spoprijeti z vsemi temami, ki so bile izpostavljene v oceni njene kandidature, zajete v Agendi 2000.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice
30. 03. 1998 16.26
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti
28. 03. 1998 12.55
Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka
28. 03. 1998 09.39
V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja
27. 03. 1998 17.06
Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia
27. 03. 1998 16.55
Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

ZRJ sprejema Gonzalesa kot predstavnika OVSE in EU za Jugoslavijo
26. 03. 1998 17.43
Jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović je za srbsko državno televizijo izjavil, da ZR Jugoslavija pristaja na misijo Felipeja Gonzaleza kot predstavnika EU in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) za Jugoslavijo. Obenem je dodal, da za Beograd ni sprejemljiv nikakršen posrednik za Kosovo, saj gre za izključno notranjepolitični problem Srbije.

Janez Podobnik sprejel predsednika poljske vlade
26. 03. 1998 08.31
Predsednik slovenskega državnega zbora Janez Podobnik je sprejel predsednika poljske vlade Jerzyja Buzeka, ki je na uradnem obisku v Sloveniji. Srečanja se je udeležil tudi podpredsednik slovenskega državnega zbora Miroslav Luci, so sporočili iz državnega zbora.

Obisk delegacije Evropske komisije za industrijo
24. 03. 1998 17.48
Na povabilo ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje bo jutri na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo prispela delegacija Evropske komisije, ki jo bo vodil generalni direktor direktorata za industrijo Stefano Micossi. V pogovorih s slovenskimi gostitelji bodo ocenili pripravljenost Slovenije za začetek pogajanj na področju konkurenčnosti industrije in harmonizacije tehničnih predpisov kot pomembnega elementa enotnega notranjega trga. Delegacija Evropske komisije se bo srečala z gostiteljem ministrom Metodom Dragonjo, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, predstavniki Urada za standardizacijo in mreoslovje, Slovenske razvojne družbe ter drugih ustanov. Kot sporoča ministrstvo za gospodarske dejavnosti, naj bi gostje iz Bruslja temeljito pregledali startegijo vključevanja v EU, ekonomsko politiko in konkretne programe, ki jih bo podprla Evropska komisija.

Jelinčič: SNS je upravičena do sodelovanja v koordinaciji
24. 03. 1998 16.12
Slovenska nacionalna stranka (SNS) ne pristaja na pogojevanje sodelovanja v koordinaciji parlamentarnih strank s podpisom sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v Evropsko unijo (EU), sta na današnji novinarski konferenci poudarila predsednik stranke Zmago Jelinčič ter poslanka Polonca Dobrajc. SNS je do sodelovanja v koordinaciji upravičena, saj je parlamentarna stranka, pa tudi sicer gre za obliko sporazumevanja glede politike Slovenije do vključevanja v EU in zvezo Nato, ki trenutno celo obravnava meddržavni sporazum med Slovenijo in Izraelom. Sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v EU SNS ne namerava podpisati oziroma ga bo podpisala šele, ko bo sprejete vsaj pol v njem predvidene zaščitne zakonodaje. Od 16 zakonov, ki naj bi jih parlament po sporazumu sprejel pred dokončno uveljavitvijo sprememb 68. člena ustave, polovice v DZ še ni, ostali predlogi pa so v prvi obravnavi, z izjemo enega, ki je v drugi. "SNS pa sporazuma ni podpisala, ker je zaščitna zakonodaja premalo pripravljena," je poudarila Dobrajčeva.

EU o prepovedi uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu
24. 03. 1998 16.06
Na prvem zasedanju pod britanskim predsedovanjem Evropski uniji, ministri petnajsterice za ribolov danes v Bruslju razpravljajo o predlogu za prepoved uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu. Viseče mreže, ki se uporabljajo predvsem za lov na tune, imajo škodljiv učinek na okolje, vanje pa se lovijo tudi druge morske živali, najbolj številno delfini. Več držav petnajsterice močno podpira prepoved teh mrež, vendar pa na takšen predlog zaenkrat ne pristajajo Irska, Italija in Francija, ki viseče mreže uporabljajo. Viri pri svetu unije izražajo upanje, da bo petnajsterica dogovor sklenila do poletja.

EU bo podpisala v Kjotu sprejeti protkol o okolju
24. 03. 1998 11.12
Ministri EU za okolje so na srečanju v Bruslju izrazili namero unije kot skupnosti, pa tudi posameznih članic, da podpišejo protokol iz svetovnega vrha o okolju, ki je bil sprejet v Kjotu. Protokol je za podpis odprt od 16. marca letos, podpis pa je simboličen izraz namena podpisnic za ratifikacijo dokumenta. V veljavo bo stopil, ko ga bo ratificiralo 55 držav.

Podpis sporazuma o vrnitvi Albancev v srbske šole
23. 03. 1998 11.23
Predstavniki srbskih oblasti in kosovskih Albancev so v Prištini podpisali dogovor, ki predvideva postopno vrnitev Albancev v šole in na fakultete, iz katerih so bili izključeni pred sedmimi leti zaradi zavračanja dela po srbskem učnem programu. Dogovor so podpisali srbski minister brez listnice Ratomir Vico, svetovalec vodje kosovskih Albancev Fehmi Agani ter predstavnik rimske katoliške skupnosti Vincenzo Paglia kot posrednik na pogajanjih. Zbor profesorjev srbske univerze na Kosovu je sporočil, da dogovor zavrača. Več kot 20.000 Srbov je v Prištini demonstriralo proti "albanskemu terorizmu" in podpisu sporazuma o izobraževanju.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic
23. 03. 1998 10.31
V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Poos v slovenskem parlamentu
18. 03. 1998 18.10
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

Izraelska kritika Cookovega obiska v Har Homi
17. 03. 1998 10.21
Izrael je danes ponovno ostro kritiziral načrtovani obisk britanskega zunanjega ministra in sedanjega predsedujočega sveta ministrov EU Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa. Izraelski radio je povzel besede nekega predstavnika iz izraelskih vladnih krogov: "Cookova misija je že pred začetkom usojena na propad. EU ne more več nastopati kot posrednik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu." Cook si bo med tridnevno bližnjevzhodno turnejo v imenu EU prizadeval za mir na tem območju. Cook naj bi se danes najprej srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, nato pa še obiskal naselje Har Homa. Tudi ameriški State Department je v ponedeljek kritiziral Cookov namen, da obišče Har Homo v vzhodnem Jeruzalemu. Washington je britansko vlado opozoril, da obisk naselja v arabskem delu Izraela postavlja ostanek turneje po Bližnjem vzhodu v ozadje.

Transportni ministri EU niso podprli kompromisnega sporazuma s Švico
17. 03. 1998 08.26
Ministri Evropske unije za transport so danes na zasedanju v Bruslju zavrnili predlog za kompromisni transportni sporazum s Švico. Večina ministrov je glede na vire pri zasedanju menila, da je predlog Evropske komisije za kompromis nezadosten. Nesoglasja med petnajsterico in Švico blokirajo sklenitev širšega sporazuma med stranema, ki poleg transporta pokriva številna področja, vključno s kmetijstvom, prostim pretokom oseb in javnih naročil. Nerešeno vprašanje, ki se je izkazalo za glavno oviro v pogajanjih, je višina vsote, ki jo morajo tovornjaki EU plačati za tranzit čez Švico. Evropska komisija je predlagala, naj strani skleneta kompromis, ki predvideva ukinitev švicarske prepovedi za tranzit tovornjakov, ki tehtajo več kot 28 ton po letu 2005 in hkrati dovoljenje Bernu, da od tega datuma naprej za vsak tovornjak, ki prečka švicarsko ozemlje, zaračuna v povprečju nekaj več kot 200 ekujev.

Minister Senjur na obisku v Bonnu
16. 03. 1998 17.59
Delegacija slovenskega ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, ki jo vodi minister Marjan Senjur, se je danes v Bonnu sestala z državnim sekretarjem na nemškem ministrstvu za gospodarstvo Lorenzom Schomerusom in predstavniki tega ministrstva. Pogovarjali so se o gospodarskih odnosih med državama ter o slovenskem približevanju Evropski uniji.

Santer pozdravlja vključitev drahme v EMS
16. 03. 1998 16.39
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je danes izrazil zadovoljstvo nad vključitvijo grške drahme v Evropski menjalniški sistem. Grčija je s tem pokazala odločenost, da doseže višjo stopnjo trajne konvergenčnosti, kar je predpogoj za uvedbo evra, je dejal Santer in izrazil spodbudo Atenam, naj nadaljujejo prizadevanja v tej smeri.

Kmetijski ministri EU o embargu na britansko govedino
16. 03. 1998 11.36
Kmetijski ministri Evropske unije bodo danes v Bruslju skušali doseči dogovor o predlogu Evropske komisije za delno odpravo embarga na prodajo britanske govedine, ki ga je unija uvedla pred dvema letoma, ko je Veliko Britanijo zajela kriza norih krav.

EU še vedno zavrača ameriško govedino
15. 03. 1998 10.11
Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom
14. 03. 1998 12.28
Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Poljska ne dosega pogoje EU
14. 03. 1998 09.56
Kot ocenjujejo strokovnjaki svetovne banke, mora Poljska v letu 1998 doseči večjo stopnjo gospodarske rasti in stabilnosti, če želi izpolniti pridružitvene kriterije Evropske unije. Poljska mora več pozornosti posvetiti tudi reformi pokojninskega sistema ter pospešiti procesa privatizacije in decentralizacije. Poljski bruto družbeni produkt je lani zrasel za 6,9 odstotka. Letos pričakujejo na Poljskem 5,8 odstotno gospodarsko rast in 9,5 odstotno inflacijo, ki je bila lani 13,2 odstotna.

EU za ozemeljsko celovitost ZRJ
13. 03. 1998 11.44
Zunanji ministri Evropske unije bodo na neformalnem zasedanju, ki danes in jutri poteka v Edinburghu, predvidoma podrobneje dorekli napoved, da nameravajo odigrati polno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za mirno rešitev kosovske krize.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu
12. 03. 1998 15.25
Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

Začetek ustanovnega zasedanja Evropske konnference
12. 03. 1998 15.18
Na ustanovnem zasedanju Evropske konference so se danes v spremstvu zunanjih ministrov v Londonu sešli voditelji držav Evropske unije in enajstih pridruženih držav. Med udeleženci sta slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?
12. 03. 1998 10.07
ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

EU ustanovila skupino za turizem in zaposlovanje
12. 03. 1998 08.19
Evropska komisija je ta teden ustanovila posebno skupino za turizem in zaposlovanje, ki bo preučila možnosti za večji prispevek turizma k rasti zaposlovanja v Evropski uniji. Skupina bo ustrezne predloge komisiji predložila do oktobra letos. Zaposlovanje je prednostna skrb Evrope, razvoj turizma pa ima ključno vlogo pri boju proti brezposelnosti, je ob tej priložnosti izjavil evropski komisar za turizem Kristos Paputsis.

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.