eu

Pahor na srečanju voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov

10. 03. 1998 16.40

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor se bo jutri v Londonu udeležil srečanja, ki ga na predvečer začetka Evropske konference o širitvi EU prireja britanski ministrski predsednik in vodja laburistov Tony Blair. Na srečanju bodo razpravljali o predlogu deklaracije, v skladu s katero naj bi nadaljnji integracijski procesi v Evropi pomenili predvsem večje možnosti zaposlovanja in ekonomske rasti, ekonomsko učinkovitost in socialno pravičnost, večjo skrb za varstvo okolja ter mir in varnost v vsej Evropi, je na novinarski konferenci povedal Borut Pahor. Sobotni odziv ljubljanskega nadškofa in slovenskega metropolita Franca Rodeta na naslovnico zgoščenke glasbene skupine Strelnikoff po oceni predsednika ZLSD zbuja zaskrbljenost, saj se rimokatoliška cerkev vse bolj vede kot poseben del slovenske družbe, ki se čuti poklicanega odrejati meje moralne sprejemljivosti za vse in vsakogar. ZLSD obsoja nasilje na Kosovu in poziva slovensko in mednarodno diplomacijo, naj pripomore k mirni rešitvi krize.

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca

10. 03. 1998 11.06

Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU

09. 03. 1998 19.14

Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Ministri EU za gospodarstvo o harmonizaciji davčnih sistemov

09. 03. 1998 16.09

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju razpravljajo o potrebnih korakih za harmonizacijo davčnih sistemov v državah petnajsterice. Tema celodnevnega zasedanja so tudi priprave na uvedbo evra oziroma na vrhunsko zasedanje 2. maja letos, ko bodo voditelji unije sprejeli dokončno odločitev o tem, katere države bodo januarja prihodnje leto uvedle skupno evropsko denarno enoto. Ministri za finance in gospodarstvo EU imajo na dnevnem redu še nekatere druge teme, med temi predlog za namembo 100 milijonov ekujev posojila Bosni in Hercegovini.

EU za hitro sklenitev prostotrgovinskega sporazuma z Mehiko

07. 03. 1998 10.06

Evropska komisija se zavzema, da bi Evropska unija z Mehiko po hitrem postopku sprožila pogajanja o prostocarinskem sporazumu. Doslej si je "hiter postopek" za prostotrgovinski sporazum z unijo priborila le Turčija.

Delegacija OMO na obisku na Madžarskem

06. 03. 1998 18.16

Delegacija odbora za mednarodne odnose slovenskega parlamenta pod vodstvom Jelka Kacina se je v Budimpešti danes sestala s predsednikom madžarskega parlamenta Zoltanom Galom. Gal je v luči spodbujanja širitve zveze NATO predlagal ustanovitev italijansko-slovensko-madžarske delovne skupine, ki bi nadzorovala tristransko sodelovanje, Kacin pa je predlog podprl.

Minister Bavčar o pripravah na začetek pogajanj z EU

06. 03. 1998 12.37

Slovenija se pospešeno pripravlja na skorajšnji začetek pogajanj z Evropsko unijo. Ta bodo pravzaprav potekala na treh ravneh. Prva in najpomembnejša naloga je razprava v slovenski javnosti in politiki, poleg samih pogajanj z Evropsko komisijo v Bruslju pa bodo ključni pogovori s posameznimi članicami petnajsterice, je v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo dejal minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Romunski predsednik na Nizozemskem

05. 03. 1998 17.59

Romunski predsednik Emil Constantinescu je z današnjim srečanjem z nizozemskim premierom Wimom Kokom začel dvodnevni obisk na Nizozemskem, med katerim bo skušal dobiti podporo pri prizadevanjih Romunije za priključitev k Evropski uniji in zvezi NATO. V ospredju pogovorov sta EU ter širitev zveze NATO, je dejal tiskovni predstavnik nizozemske vlade Jaap van der Ploeg.

Španski premier izrazil podporo turškemu vključevanju v EU

04. 03. 1998 16.25

Španski premier Jose Maria Aznar je danes izrazil podporo Španije vključitvi Turčije v Evropsko unijo.

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah

04. 03. 1998 16.07

V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Ugodnosti evra bodo najprej zaznali turisti

04. 03. 1998 09.48

Odbor Evropskega parlamenta za gospodarstvo v poročilu o učinkih uvedbe evra ugotavlja, da bodo turisti prvi občutili neposredne prednosti skupne denarne enote, saj jim ne bo treba več plačevati provizije za menjavo valut, prav tako ne bo več problema razlike med odkupnimi in nakupnimi cenami deviz.

Kacin se udeležuje konference o novi Evropi v Londonu

03. 03. 1998 16.52

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se v Londonu udeležuje konference predsednikov zunanjepolitičnih odborov držav članic Evropske unije, evropskega parlamenta in parlamentov pridruženih članic. Gostitelj srečanja z naslovom Nova Evropa je predsednik zunanjepolitičnega odbora britanskega parlamenta Donald Anderson.

Cook potuje v Beograd na pogovore o Kosovu

03. 03. 1998 12.02

Predsedujoči EU, britanski zunanji minister Robin Cook, bo danes odpotoval v Beograd, kjer se bo z jugoslovanskimi oblastmi pogovarjal o položaju na Kosovu, so sporočili iz britanskih diplomatskih virov v Bruslju.

Zaskrbljenost Portugalske zaradi širitve EU na Vzhod

03. 03. 1998 10.27

Portugalski premier Antoino Guterres je med obiskom na Švedskem dejal, da je zaskrbljen zaradi zahtev Švedske in Nemčije po zmanjšanju izdatkov za pomoč revnejšim članicam unije. Guterres je izrazil zaskrbljenost tudi zaradi širitve EU na Vzhod, medtem ko je njegov švedski kolega Goeran Persson glede slednjega optimist in je prepričan, da revnejše članice zaradi širitve ne bodo ob pomoč iz Bruslja.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU

02. 03. 1998 18.27

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.

Izvoz EU v države Srednje in Vzhodne Evrope narašča

02. 03. 1998 16.21

Izvoz Evropske unije v Slovenijo je leta 1996 dosegel 7-odstotni delež v celotnem izvozu EU v države Srednje in Vzhodne Evrope, v danes izdanem poročilu ugotavlja Eurostat.

Redna letalska povezava med Ljubljano in Brusljem

02. 03. 1998 12.11

Z današnjim pristankom novega Adriinega letala Canadair Regional Jet (CRJ) na bruseljskem letališču,je slovenski letalski prevoznik Adria Airways začel z rednimi poleti med Ljubljano in belgijsko prestolnico. Na krajši slovesnosti na bruseljskem letališču so direktor bruseljskega letališča Frans van den Broeck, slovenski veleposlanik v Bruslju Jaša Zlobec in komercialni direktor Adrie Airways Bojan Sodnik poudarili pomen neposredne povezave Ljubljane z Brusljem, predvsem zaradi vključevanja Slovenije v EU.

Nemčija, Francija in Italija zrele za evro

27. 02. 1998 11.27

Nemčija, Francija in Italija glede na višino primanjkljajev v svojih proračunih za leto 1997 sedaj izpolnjujejo pogoje za vstop v Evropsko denarno unijo (EMU). Z deficitom v višini 2,7 odstotka domačega bruto proizvoda Nemčija in Italija ostajata pod dovoljenim deležem treh odstotkov.

Italijanski zunanji minister Dini bo obiskal Iran

26. 02. 1998 17.01

Po sklepu EU o ponovnem zbližanju v odnosih z Iranom bo kot prvi na obisk v Teheran odpotoval italijanski zunanji minister Lamberto Dini. Kot so danes sporočili z zunanjega ministrstva v Rimu, je obisk načrtovan za ta konec tedna.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Špansko gospodarstvo se približuje zahtevam EU

26. 02. 1998 08.37

Španska gospodarska rast je lani znašala 3,4 odstotka, s čimer se je Španija močno približala zahtevam Europske unije ob bližnji uvedbi skupne valute evra. V letu prej (1996) je španska gospodarska rast bila 2,3-odstotna. V španskem finančnem ministrstvu predvidevajo, da bo lanski proračunski primanjkljaj znašal 2,6 odstotka, kar je manj od EU zahtevanih treh odstotkov.

Klestil na Evropski komisiji

25. 02. 1998 12.24

Na obisku na Evropski komisiji se danes mudi avstrijski predsednik Thomas Klestil.

EU poziva h konstruktivnemu dialogu glede Kosova

23. 02. 1998 18.30

Zunanji ministri Evropske unije so danes v Bruslju pozvali oblasti v Beogradu in vodstvo albanske skupnosti na Kosovu, naj nujno vzpostavijo poln in konstruktiven dialog.

Minister Bergauer na konferenci o vlaganju v transportne projekte

23. 02. 1998 16.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer se bo na povabilo evropskega komisarja za promet Neila Kinnocka in britanskega ministra za okolje, promet in regije Johna Prescotta jutri v Londonu udeležil konference o vlaganju javnega in zasebnega sektorja v pomembne transportne projekte.

EU bo z Iranom obnovila stike na ministrski ravni

23. 02. 1998 16.26

Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju odločili, da bodo z Iranom obnovili uradne stike na ministrski ravni.

V Intereuropi tudi lani uspešni

23. 02. 1998 13.06

V koprski družbi Intereuropa so lani po predhodnih podatkih zabeležili 1,08 milijarde tolarjev čistega oziroma 1,304 milijarde tolarjev celotnega dobička, je za Slovensko tiskovno agencijo dejal Jože Kranjc, predsednik uprave, ki je lansko poslovno leto ocenil kot uspešno, saj je ta rezultat za dva odstotka nad načrtovanim.

Lani največ bankrotov v Franciji

23. 02. 1998 08.35

V državah Evropske unije je minulo leto šlo v stečaj 201.891 podjetij oziroma za tri odstotke manj kot v letu 1996. Največ podjetij je bankrotiralo v Franciji, in sicer 61.636. V letu 1996 so v tej državi zabeležili 61.800 bankrotov, ki so v veliki meri posledica večtedenskih stavk. V Veliki Britaniji je minulo leto stečaj doživelo 40.211 družb, vendar pa ta trend zaradi dinamične kmetijske dejavnosti upada. V Nemčiji je v letu 1997 doživelo propad 34.134 podjetij oziroma dvakrat več kot leta 1992. Ta porast pa je predvsem posledica vključevanja podatkov o vzhodnonemških podjetjih po ponovni združitvi dežele. Statistična agencija EU je sporočila, da je bil bruto domači proizvod (BDP) unije v tretjem četrtletju minulega leta večji za 2,8 odstotka kot v enakem obdobju leta 1996.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku

20. 02. 1998 13.39

Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji

19. 02. 1998 16.38

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji

18. 02. 1998 15.49

Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.