eu

Načrti držav članic EU o zaposlovanju

16. 04. 1998 07.48

Večina držav članic EU je do srede, v predvidenem roku, Evropski komisiji predložila akcijske načrte glede boja proti brezposelnosti. Komisija sedaj preverja, če so se vlade držale določil, o katerih so se lani novembra v Luxembourgu sporazumeli predsedniki držav in vlad članic petnajsterice.

Yilmaz znova kritiziral Kohla

15. 04. 1998 16.26

Turški premier Mesut Yilmaz je znova ostro kritiziral nemškega kanclerja Helmuta Kohla. Kohl je odgovoren, da je bila Turčija na decembrskem vrhu EU diskriminirana, je za četrtkovo številko tednika Die Zeit izjavil Yilmaz. Brez nasprotovanja Bonna bi po premierovem mnenju Turčija danes bila pridružitvena kandidatka EU.

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Stopnja brezposelnosti v EU najnižja po letu 1993

09. 04. 1998 09.39

Stopnja brezposelnosti v državah članicah Evropske unije se je konec februarja v primerjavi z istim obdobjem lani zmanjšala za 0,4 odstotka na 10,3 odstotka ter tako dosegla najnižo raven po marcu 1993.

Slovenski veleposlanik pri EU predal poverilno pismo

08. 04. 1998 17.06

Izredni in pooblaščeni veleposlanik in vodja slovenske misije pri Evropski uniji Marko Kranjec je danes predal poverilno pismo predsedniku Evropske komisije Jacquesu Santerju. Ob tej priložnosti se je Kranjec pri Santerju zadržal na krajšem pogovoru. Kot so še sporočili z zunanjega ministrstva, bo Kranjec do konca meseca poverilno pismo predal tudi predsedujočemu Sveta EU Robinu Cooku, s čimer bo postopek akreditacije novega veleposlanika in vodje misije zaključen.

Dini in Primakov: Skladnost pogledov na krize v svetu

07. 04. 1998 19.00

V Moskvi sta se danes srečala zunanja ministra Rusije in Italije, Jevgenij Primakov in Lamberto Dini. Pogovori so pokazali "skladnost pogledov" dveh držav glede kriz na Kosovu, v Iraku in na Bližnjem vzhodu, Dini pa je obsodil tudi napad na rusko veleposlaništvo v Rigi..

Inflacija v EU enaka ameriški, a nižja od japonske

07. 04. 1998 16.33

Povprečna stopnja inflacije v petnajstih državah članicah Evropske unije se je februarja letos v primerjavi z mesecem poprej na letni ravni povečala za 0,1 odstotka na 1,4 odstotka, je sporočil Eurostat, statistični urad EU.

Protesti okoli 50.000 brezposelnih po vsej Nemčiji za delovna mesta

07. 04. 1998 07.29

Brezposelni so po vsej Nemčiji danes že tretjič z zborovanji in drugimi akcijami protestirali proti krizi v zaposlovanju. Po prvih ocenah organizatorjev se je protestov v 300 mestih udeležilo 50.000 do 60.000 ljudi, kar je več kot na drugem protestnem dnevu marca.

Belgija prodala zlato za plačilo dolgov

05. 04. 1998 12.12

Belgija bo prihodek od nedavne prodaje zlata iz svojih rezerv porabila za odplačilo tujih posojil, ki jih mora letos plačati. Skupni zunanji dolg Belgije znaša približno 263 milijard dolarjev.

Skupen projekt za reševanje problemov ob vstopu Slovenije v EU

05. 04. 1998 10.32

Župana Gorice in Nove Gorice, Gaetano Valenti in Črtomir Špacapan, sta na sedežu goriške občine podpisala dokument z naslovom Projekt sožitja med prebivalci Gorice in Nove Gorice. Po navedbah je projekt, ki sodi v okvir programa Phare, namenjen skupnemu reševanju gospodarskih, infrastrukturnih in drugih problemov med mestoma, ki se bodo pojavili z vstopom Slovenije v Evropsko unijo.

EU odobrila združitev kanadskih bank

04. 04. 1998 11.08

Evropska komisija je odobrila načrtovano združitev obeh največjih kanadskih bank Royal Bank of Canada in Bank of Montreal. Finančni ustanovi sta sredi februarja sporočili svojo namero o združitvi v največjo kanadsko banko. Združitev nameravajo uresničiti z zamenjavo delnic v skupni vrednosti 38 milijard kanadskih dolarjev.

EU: Letna rast BDP lani dosegla 2,6 odstotka

04. 04. 1998 11.05

Letna rast bruto domačega proizvoda (BDP) je lani v Evropski uniji dosegla 2,6 odstotka, leto poprej pa je bila na 1,7-odstotni ravni. Kot ugotavlja Eurostat, je največjo rast BDP, 8,3-odstotno, beležila Irska in najmanjšo, 1,4-odstotno, Italija. Niti ena članica petnajsterice ni beležila nižanja rasti BDP.

Frlec v ponedeljek na uradni obisk na Portugalsko

04. 04. 1998 10.46

Zunanji minister Boris Frlec bo v ponedeljek, 6. aprila, odpotoval na povratni uradni obisk na Portugalsko. Poleg dvostranskih odnosov bodo osrednje teme ministrovih pogovorov s kolegom Jaimejem Gamo širitev EU in NATO ter položaj v jugovzhodni Evropi. Ob tej priložnosti bosta ministra podpisala tudi sporazum o sodelovanju na področju izobraževanja, znanosti in kulture.

Evropski parlament za enoten odvzem vozniškega dovoljenja

03. 04. 1998 17.22

Poleg sveta ministrov EU je tudi Evropski parlament podprl predlog o enotnem odvzemu vozniškega dovoljenja pri hudih prekrških, ki bi veljal za vse države unije. Sklep, ki so ga sprejeli danes v Strasbourgu, se nanaša na prekrške, za katere bi kršitelja v državi, v kateri ima stalno prebivališče, tudi sicer kaznovali z odvzemom vozniškega dovoljenja. Mednje sodi pobeg s kraja nesreče in izogibanje preverjanju alkohola ali drog v krvi.

Srečanje litovskega predsednika in poljskega premiera

03. 04. 1998 09.42

Litovski predsednik Valdas Adamkus, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku na Poljskem, se je včeraj sestal s premierjem Jerzijem Buzekom. Sogovornika sta največ pozornosti namenila gospodarskim odnosom ter razmeram na meji med obema državama.

Koordinacija strank o zaščitni zakonodaji

02. 04. 1998 08.14

Koordinacija parlamentarnih strank je včeraj pozno popoldne za zaprtimi vrati začela razpravo o projektu zagotavljanja varovanja javnega oziroma državnega interesa od vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Na je bila predstavljena strategija sprejemanja zaščitne zakonodaje, to je 16 zakonov, ki naj bi bili sprejeti prednostno še pred uveljavitvijo pridružitvenega sporazuma, je pred začetkom razprave povedal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, v kabinetu katerega omenjeno zaščito tudi pripravljajo.

Poljska upa na vstop v EMU do leta 2006

01. 04. 1998 18.50

Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek je v Koebenhavnu danes izrazil upanje, da bo Poljska pripravljena na vstop v Evropsko gospodarsko in denarno unijo (EMU) do leta 2006. Do takrat naj bi namreč izpolnila kriterije iz maastrichtske pogodbe.

Namestnik nizozemskega zunanjega ministra na obisku v Sloveniji

01. 04. 1998 18.21

Na obisku v Sloveniji se mudi namestnik nizozemskega zunanjega ministra in minister za evropske zadeve Michiel Patijn. Gost iz dežele tulipanov se je danes srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem ter s predsednikoma parlamentarnih komisij za mednarodne odnose in za evropske zadeve, Jelkom Kacinom in Lojzetom Peterletom.

Francija bo podpirala Slovenijo pri vključevanju v EU

01. 04. 1998 16.03

"Francija bo Slovenijo tako kot včeraj tudi jutri podpirala v procesu vključevanja v Evropsko unijo, po katerem, kot si iskreno želim, boste postali šestnajsta članica unije," je v nagovoru državnim svetnikom poudaril predsednik francoskega senata Rene Monory, ki se na povabilo državnega sveta mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Ob številnih pohvalnih ocenah o Sloveniji je Monory poudaril, da so rezultati sedem let po osamosvojitvi opogumljajoči.

Slovenija uradno začela pogajanja o članstvu v EU

31. 03. 1998 17.10

Slovenija je danes uradno začela pogajanja o članstvu v Evropski uniji. Postopek je bil sprožen s kratko medvladno konferenco v Bruslju, na kateri so se zbrali zunanji ministri petnajsterice in vodja slovenske diplomacije Boris Frlec v spremstvu ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja.

Zasedanje pridružitvenega sveta Turčije in Turške republike Severni Ciper

31. 03. 1998 12.06

Sočasno z današnjim odprtjem pogajanj o priključitvi Cipra k Evropski uniji v Bruslju se je v Ankari sešel pridružitveni svet Turčije in samooklicane Turške republike Severni Ciper.

EU: Začetek pogajanj o članstvu šestih najbolj pripravljenih, tudi Slovenije

31. 03. 1998 11.07

Dan po začetku celovitega procesa vključevanja enajstih kandidatk za članstvo v Evropsko unijo danes petnajsterica v skladu s sklepi z lanskoletnega vrhunskega srečanja v Luxembourgu s kratkimi medvladnimi konferencami na ravni zunanjih ministrov v Bruslju začenja pogajanja o članstvu šestih za ta korak najbolj pripravljenih kandidatk, med njimi Slovenije.

EU o reformi kmetijske politike

31. 03. 1998 09.39

Kmetijski ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju začenjajo prvo obravnavo podrobnih predlogov Evropske komisije za izvedbo najobsežnejše reforme skupne kmetijske politike, od njene vzpostavitve pred 36 leti.

Za Slovenijo določene prednostne naloge po potrditvi za kandidatko v članstvu EU

30. 03. 1998 17.42

Pristopno partnerstvo za Slovenijo - danes na ravni sveta Evropske unije potrjen dokument, ki določa prednostne naloge posamezne srednjeevropske kandidatke na poti vključevanja v povezavo - tako kot v dokumentih, izdelanih za druge kandidatke, poudarja, da se bo morala Slovenija spoprijeti z vsemi temami, ki so bile izpostavljene v oceni njene kandidature, zajete v Agendi 2000.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice

30. 03. 1998 16.26

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti

28. 03. 1998 12.55

Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka

28. 03. 1998 09.39

V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja

27. 03. 1998 17.06

Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia

27. 03. 1998 16.55

Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.