eu

Drugo srečanje finančnih ministrov treh držav

18. 05. 1998 15.28

Na dvodnevnem srečanju finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank Avstrije, Madžarske in Slovenije so največ pozornosti namenili vključevanju Slovenije in Madžarske v Evropsko unijo na področju harmonizacije davčne zakonodaje in modernizacije trga kapitala, so v skupni izjavi po pogovorih povedali finančni ministri in guvernerji.

Srečanje finančnih ministrov Slovenije, Avstrije in Madžarske

18. 05. 1998 08.19

Na Bledu se je včeraj začelo dvodnevno srečanje finančnih ministrov Slovenije, Avstrije in Madžarske. To je že drugo srečanje treh finančnih ministrov, prvič so se sestali septembra lani v avstrijskem Gradcu.

EU: Trije milijoni ekujev za Črno goro

15. 05. 1998 15.33

Evropska unija bo s Črno goro prihodnji ponedeljek, 18. maja, v Bruslju podpisala sporazum o dodelitvi treh milijonov ekujev unijine pomoči Podgorici.

Prodaja avtomobilov aprila v EU manjša; za leto 1998 vseeno napovedana rast

15. 05. 1998 10.17

V Evropski uniji je bilo aprila letos 1.225.500 novo registriranih avtomobilov, kar je po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) za 1,7 odstotka manj kot aprila lani.

Podpisana deklaracija o podpori predpristopni strategiji slovenske carinske in davčne administracije

14. 05. 1998 15.59

Komisar za notranji trg Evropske unije Mario Monti se je po odprtju konference Integracija Slovenije v notranji trg EU srečal z ministrom za finance Mitjo Gasparijem. Po končanih pogovorih sta vodja oddelka za mednarodne zadeve v generalnem direktoratu za carine in posredno obdavčevanje Alberto Oyarzabal in državna sekretarka na ministrstvu za finance Milojka Kolar podpisala deklaracijo o podpori predpristopni pripravljalni strategiji slovenske carinske in davčne administracije.

Pred vrhom G-8 še vrh EU in Rusije

14. 05. 1998 11.03

Tik pred vrhunskim zasedanjem skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije v sestavi G-8, bo jutri v Birminghamu redno letno vrhunsko zasedanje EU in Rusije.

Dana International bo odprla olimpijado za homoseksualce

14. 05. 1998 07.57

Zmagovalka letošnje evrovizijske popevke Dana International iz Izraela bo avgusta v Amsterdamu odprla olimpijado za homoseksualce. Pevka je izjavila, da so homoseksualci in lezbijke zanjo kot družina. Na olimpijadi za homoseksualce bo predvidoma nastopilo približno 15.000 tekmovalcev. Letos bo olimpijada prvič potekala izven ZDA. Razlog je predvsem materialne narave; Amsterdam bo namreč projekt podprl z milijonom guldnov, mošnjiček pa bo odvezala tudi EU, ki bo prispevala 100.000 guldnov.

Evropska komisija zadovoljna z nacionalnimi zaposlovalnimi načrti

13. 05. 1998 15.58

Evropska komisija je danes na seji v Strasbourgu sprejela poročilo, v katerem ugotavlja, da predlogi nacionalnih zaposlovalnih načrtov članic petnajsterice kljub nekaterim pomanjkljivostim kažejo na skupno zavezanost unije, da stori konkreten napredek v boju proti brezposelnosti.

EU močno podpira ustanovitev stalnega mednarodnega sodišča

13. 05. 1998 10.07

Evropska komisija bo za ustanovitev stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) namenila 390.000 ekujev. Denar bo dobila nevladna organizacija Ni miru brez pravice, ki si prizadeva, da bi Združeni narodi sprejeli ustrezno mednarodno pogodbo o ustanovitvi ICC.

Evropska komisija parlament poziva, naj podpre prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov

12. 05. 1998 16.03

Pred današnjim glasovanjem v Evropskem parlamentu o predlogu za postopno uvedbo prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov, je Evropska komisija evroparlamentarce znova pozvala, naj sprejmejo pozitivno stališče do predloga.

Skoraj polovica Norvežanov za ponoven razmislek o EU

12. 05. 1998 15.40

Kar 46 odstotkov Norvežanov meni, da bi morala njihova država znova razmisliti o članstvu v Evropski uniji, če se bo ta še naprej širila, je pokazala raziskava javnega mnenja, katere izide objavlja dnevnik Dagavisen.

Zaradi Janše in Peterleta Jelinčič protestira pri Martinezu

11. 05. 1998 16.33

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) in poslanec Zmago Jelinčič je na predsednika Interparlamentarne unije (IU) Miguela Angela Martineza naslovil pismo oziroma uradno prijavo na pristojni odbor za človekove pravice parlamentarcev pri IU v zvezi s poskusi preprečevanja njegovega članstva v slovenskem delu Pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v Evropsko unijo (EU) s strani Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD).

Predsednik državnega sveta sprejel novega grškega veleposlanika v Sloveniji

11. 05. 1998 16.02

Predsednik državnega sveta Tone Hrovat je na vljudnostni obisk sprejel novega grškega veleposlanika v Sloveniji Charalambosa Christopoulosa. Veleposlanika je ob splošnih političnih vprašanjih, povezanih z vključevanjem Slovenije v EU, še posebej zanimala ustavna vloga državnega sveta, njegovo delovanje ter volitve državnih svetnikov, saj meni, da je lahko organ, kakršen je državni svet, odraz demokratičnih odnosov v družbi, so sporočili iz državnega sveta.

Britanska delegacija na obisku v Sloveniji

11. 05. 1998 10.31

V Slovenijo bo jutri na štiridnevni obisk pripotovala delegacija Britanske skupine v Interparlamentarni uniji. Gre za prvi obisk na parlamentarni ravni iz Velike Britanije v sedanjem mandatu državnega zbora.

Letna konferenca EBRD v Ukrajini

10. 05. 1998 10.13

Ukrajinski premier Valerij Pustovojtenko in Charles Frank, vršilec dolžnosti predsednika Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), sta včeraj v Kijevu odprla letno konferenco te banke. Petdnevno srečanje je po besedah Franka najpomembnejši dogodek za gospodarstvo držav Srednje in Vzhodne Evrope.

Juri v Španiji o dvostranskem sodelovanju in evroatlantskem vključevanju

08. 05. 1998 17.51

Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Franco Juri se je med dvodnevnim delovnim obiskom v Španiji s španskimi sogovorniki pogovarjal o odnosih med državama, slovenskemu približevanju EU in zvezi NATO ter mednarodnih dogodkih. V Madridu so danes tudi slovesno ustanovili Društvo slovensko-španskega prijateljstva, katerega člani so ugledne osebnosti s kulturnega, političnega, gospodarskega in medijskega sveta, so danes sporočili z zunanjega ministrstva.

EU in EBRD ustanovili poseben sklad za Bolgarijo

08. 05. 1998 14.56

Evropska unija in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) sta ustanovili poseben post-privatizacijski investicijski sklad za Bolgarijo, iz katerega bo črpan denar za razvoj malih in srednjih podjetij, tako privatiziranih kot na novo ustanovljenih.

Ustavno sodišče odgovorilo Jelinčiču

07. 05. 1998 17.59

Sekretar ustavnega sodišča Janez Čebulj je danes predsedniku Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagu Jelinčiču - ki je konec aprila ustavno sodišče zaprosil za mnenje v zvezi "z gonjo predsednikov parlamentarnih strank SDS Janeza Janše in SKD Lojzeta Peterleta", ki se ne strinjata z njegovo udeležbo kot predstavnika SNS v slovenskem delu pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v EU - odgovoril, da ustavno sodišče glede na pristojnosti, ki jih določata ustava in zakon o ustavnem sodišču ni pristojno za dajanje takšnih strokovnih mnenj in sprejemanje takšnih odločitev.

Obisk delegacije Europske unije v Sloveniji

07. 05. 1998 15.54

V Slovenijo je popoldne na tridnevni informativni obisk prispela delegacija Evropske unije pod vodstvom Jonathana Scheeleja, vodje DG VII/A/oddelka 1 - Mednarodni odnosi. Delegacija se bo v Sloveniji srečala z ministrom za promet in zveze Antonom Bergauerjem in njegovimi najožjimi sodelavci ter z upravami Slovenskih železnic, DARS-a in Luke Koper, so sporočili iz ministrstva za promet in zveze. Pogovori bodo namenjeni obravnavi tem, ki so povezane s pridruževanjem Slovenije k Evropski uniji, pregledali pa bodo tudi nacionalni program gradnje avtocest ter razvojne možnosti in razmere v Slovenskih železnicah in Luki Koper. Obisk v Sloveniji bo delegacija EU končala v soboto, 9. maja, popoldne po pogovorih v Luki Koper in krožni vožnji po Piranskem zalivu.

Chirac in Kohl v istem hotelu

07. 05. 1998 09.30

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gost, nemški kancler Helmut Kohl, sta morala v Avignonu, prizorišču tokratnega francosko-nemškega vrha, prebivati v istem hotelu.

Dnevi slovenske informatike v Portorožu

07. 05. 1998 08.18

V kongresnem centru portoroškega hotela Emona se je včeraj popoldne začelo 5. redno letno posvetovanje Dnevi slovenske informatike, ki je letos posvečeno odnosu med znanostjo, stroko in podjetništvom. Poleg 300 domačih informatikov in približno 60 avtorjev referatov, se ga udeležujejo tudi tuji strokovnjaki za to področje.

EU potrdila sanacijski načrt banke Credit Lyonnais

06. 05. 1998 09.28

Evropska komisija in Francija sta se sporazumeli za dolgoročno sanacijo velike francoske banke Credit Lyonnais, nekoč največje banke izven Azije. Francoska vlada je privolila v prodajo premoženja banke v vrednosti 185 milijard DEM, hkrati pa se je obvezala, da bo banko še vnaprej finančno podpirala, sporočajo predstavniki omenjene komisije. Credit Lyonnais je lani ustvarila dobiček v vrednosti milijarde francoskih frankov, vendar pri tem ni upoštevana pomoč države, ki je lani za odplačilo posojil omenjene banke namenila 3 milijarde frankov.

Evro bo uvedlo 11 članic EU

04. 05. 1998 09.32

Voditelji držav EU so ponoči sprejeli dokončno odločitev, da bo 1. januarja 1999 evro uvedlo 11 članic povezave. Po 11-urnih pogajanjih o predsedovanju prihodnji Evropski centralni banki (ECB) so dosegli soglasje, da bo za prvega predsednika banke imenovan Nizozemec Wim Duisenberg, zdaj predsednik Evropskega denarnega inštituta. Duisenberg bo na čelo ECB imenovan za celoten osemletni mandat, vendar pa bo "na lastno željo" še pred iztekom mandata odstopil.

Japonska pozdravila uvedbo evra

03. 05. 1998 12.28

Japonski premier Rjutaro Hašimoto je danes čestital Evropski uniji za napredek na poti k "zgodovinski izkušnji" skupne denarne enote in izrazil upanje, da bo uvedba evra koristila celotni mednarodni skupnosti. Hašimoto je v pismu predsedniku Evropske komisije Jacquesu Santerju in britanskemu premieru Tonyju Blairu, predsedujočemu EU, izrazil spoštovanje nad načinom, kako je EU premagala različne težave na poti k evru.

Brezposelnost na Madžarskem upada

03. 05. 1998 10.23

Po podatkih madžarskega ministrstva za delo se je brezposelnost v državi v aprilu v primerjavi z marcem zmanjšala z 10,3 odstotka na 9,8 odstotka. Ministrstvo je za izračun uporabilo podatke o prijavljenih brezposelnih. Zadnjič je bila brezposelnost na Madžarskem manj kot 10-odstotna maja 1992. Državni statistični urad je na osnovi vzorca, ki ga je možno primerjati z mednarodnimi izračuni, tudi ugotovil, da je bilo marca zaposlenih 3,672,500 ljudi, kar je za 60.000 več kot v začetku leta. Po podatkih urada je bila marca brezposelnost 7,9 odstotna, kar je bolje od 10,8 odstotnega povprečja v EU.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?

02. 05. 1998 09.48

Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

EU: Slovensko gospodarstvo razočaralo; nekaj opogumljajočih znakov za možnost bolj dinamične rasti

30. 04. 1998 14.52

Evropska komisija v zadnjem poročilu o gospodarskih razmerah in reformah v srednje- in vzhodnoevropskih državah ugotavlja, da je slovenska gospodarska situacija v letu 1997 razočarala. Bruto domači proizvod je beležil skromno rast, proračunski primanjkljaj se je precej povečal in država ni napredovala na področju manjšanja inflacije in brezposelnosti, ocenjuje komisija. Komisija pri tem ugotavlja, da je bilo vendarle moč zaznati nekatere opogumljajoče znake, ki kažejo na možnost bolj dinamične rasti v prihodnosti. Rast plač je bila precej nižja kot prejšnja leta, neposredna tuja vlaganja končno rastejo in, čeprav počasi, se prestrukturiranje podjetij nadaljuje. Poleg tega so bile sprožene številne pomembne gospodarske in strukturne reforme za pripravo gospodarstva na vključitev v Evropsko unijo. Uspeh te nove strategije bo bistveno odvisen od uspešne in pravočasne izvedbe načrtovanih reform, pravi Evropska komisija.

Minister Frlec pri češkem kolegu

30. 04. 1998 14.52

Zunanji minister Boris Frlec se je danes, drugi dan uradnega obiska v Pragi, sestal s češkim kolegom Jaroslavom Šedivyjem in s predsednikom parlamenta Milošem Zemanom. Ministra Frlec in Šedivy sta ugodno ocenila dvostranske odnose in poudarila nujnost tesnejšega sodelovanja med Ljubljano in Prago v procesu vključevanja v Evropsko unijo, se je izvedelo iz krogov slovenske delegacije v Pragi. Češko-slovenski odnosi so na visoki ravni, med državama, ki imata številne skupne interese, kot je članstvo v EU in zvezi NATO, vladata veliko zaupanje in politično soglasje, sta ocenila ministra. Precej pozornosti sta sogovornika namenila krepitvi gospodarskega sodelovanja, še zlasti višjim oblikam le-tega, za kar je zlasti zainteresirana češka stran. Ministra sta omenila sodelovanje na področju energetike ter v gradnji prometne infrastrukture ter se dotaknila vloge luke Koper, ob tem pa sta poudarila, da bi bilo treba več napora vložiti v promocijo Slovenije na Češkem in obratno.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota

29. 04. 1998 09.31

Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.