evropa

Georgievski vztraja pri začetku postopka

05. 09. 2001 00.00

Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Minister Rupel o širitvi EU

26. 08. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Rupel se v Avstriji udeležuje simpozija Evropskega foruma, na katerem je poudaril, da je prihodnost Evrope predvsem v njeni širitvi.

Atlantis se je združil z MVP

14. 07. 2001 00.00

Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis, ki so ga izstrelili v četrtek, se je davi ob 5.08 po srednjeevropskem času, 368 kilometrov nad severovzhodno obalo Južne Amerike združil z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Lopute med vesoljskima ploviloma so odprli ob sedmi uri po srednjeevropskem času. Petčlanska posadka Atlantisa in tričlanska posadka MVP sta se srečali v ameriškem znanstvenem modulu Destiny. Raketoplan ima v tovornem odseku 164 milijonov dolarjev vreden modul za izstope v vesolje Quest (Iskanje), imenovan tudi Joint Airlock (skupna zračna zapora), ki ga bodo v nedeljo združili s postajo.

Ariane 5 neuspešna

13. 07. 2001 00.00

Potem, ko se je v četrtek dve minuti pred polnočjo po srednjeevropskem času izstrelitev težke evropske nosilne rakete ariane 5 začela uspešno, sta davi v petek trinajstega evropski in japonski geostacionarni satelit Artemis in BSAT-2b obtičala v prenizki orbiti, ki je zanju povsem neuporabna.

EU bo financirala projekte WADA

12. 07. 2001 00.00

Bruselj bo financiral nekatere nove projekte Svetovne antidopinške agencije (WADA), je potrdila evropska komisarka za šport Viviane Reding. Redingova pa je razkrila tudi, da znotraj EU še vedno vlada nestrinjanje o proračunskih sredstvih, ki bodo namenjeni za delovanje antidopinške agencije in da se bodo pogajanja nadaljevala. "Do takrat se bodo morale posamezne države same odločiti, koliko sredstev bodo namenile antidopinški agenciji po letu 2002."

Drnovšek o širitvi EU

09. 07. 2001 00.00

Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Razstava karikaturistov EU

06. 07. 2001 00.00

V prostorih mestne občine Celje bodo do 13. julija na ogled dela karikaturistov iz držav članic in kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Po besedah Barbare Leban s celjske občine bodo med razstavljenimi karikaturami tudi dela slovenskih avtorjev, Marka Kočevarja, trenutno dnevnega karikaturista Dela, in Franca Jurija, ki s karikaturami zdaj bogati naslovnico Dnevnika. Razstavljena dela so nastala februarja letos, ko so karikaturisti v Stockholmu ustvarjali na temo Evropska unija in prednostne naloge v času švedskega predsedovanja EU.

Novi evropski informacijski kotiček

03. 07. 2001 00.00

Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji, veleposlanik Eric van der Linden, in župan občine Novo mesto Anton Starc sta v prostorih novomeščanske občine predstavila prvi evropski informacijski kotiček, informativno stojnico s publikacijami o Evropski uniji in vključevanju Slovenije vanjo, na Dolenjskem. Informacijski kotiček v Novem mestu je sicer četrti kotiček, ki je bil predstavljen širši javnosti.

Drnovšek v Salzburgu

02. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti

25. 06. 2001 00.00

Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Potočnik na forumu v Avstriji

23. 06. 2001 00.00

V avstrijskem mestecu Wachau se je začel dvodnevni evropski forum z naslovom Mobilnost in stabilnost združene Evrope, ki se ga udeležuje tudi vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Potočnik je za 24 ur povedal, da so glavne teme srečanja Evropska unija, regionalno sodelovanje ter kako vzpostaviti čimboljše povezave za prihodnje "skupno življenje" v EU. Potočnik je povedal, da bo tudi Slovenija imela uvodno predstavitev, govorili pa bodo predvsem o problemih, ki se dotikajo ne samo regionalnih povezav, temveč tudi tega, kako vidimo proces širitve od danes, po Goeteborgu, pa tja do samega članstva v Evropski uniji.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo

18. 06. 2001 00.00

Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje

16. 06. 2001 00.00

V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Bush na Poljskem

15. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bush je iz švedskega Goeteburga pripotoval na Poljsko, kjer se je v Varšavi srečal s poljskim predsednikom Kwasniewskim. Bush je v Goeteburgu izrazil zavzemanje za širitev tako Nata, kot Evropske unije, enako stališče je izrazil tudi na Poljskem.

Bush v Goeteburgu

14. 06. 2001 00.00

Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Bush podpira načrte EU

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v Španiji pričel evropsko turnejo. V pogovoru za belgijske medije je podprl načrte Evropske unije za oblikovanje skupne obrambne in varnostne politike pod pogojem, da ta ne bo prizadela enovitosti zveze NATO in da bo Evropa zagotovila dovolj sredstev, s katerimi bo lahko zavezništvo ohranjalo mir v svetu.

Busha čakajo protesti

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Kučan s srednjeevropskimi predsedniki

09. 06. 2001 00.00

V italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore se bo danes končalo osmo srečanje predsednikov srednjeevropskih držav. Letošnjega srečanja, katerega gostitelj je italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, se udeležuje štirinajst predsednikov, med njimi tudi predsednik Slovenije Milan Kučan.

Podpora celovitosti Makedonije

09. 06. 2001 00.00

Srednjeevropski predsedniki so ob koncu dvodnevnega srečanja v italijanski Verbanii podprli ozemeljsko celovitost Makedonije, ob tem pa izrazili upanje v spoštovanje pravic manjšin in medetnični dialog v tej državi. V sklepni izjavi so najostreje obsodili vse oblike ekstremizma, težnje po etnično čisti državi in kršitve človekovih pravic. Gostitelj srečanja, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, je poudaril, da bi predsedniki na prihodnjem srečanju radi videli tudi Makedonijo. Sicer bo prihodnje, deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov potekalo v Sloveniji. Letošnjega srečanja se je udeležilo 14 predsednikov, med njimi slovenski predsednik Milan Kučan, prvič pa tudi predsednika ZRJ in Moldavije, Vojislav Koštunica in Vladimir Voronin.

Filmski festival EU

09. 06. 2001 00.00

Ob praznovanju desete obletnice osamosvojitve Slovenije so v Cankarjevem domu predstavniki veleposlaništev držav članic Evropske unije s švedskim filmom Pokaži mi ljubezen odprli filmski festival Evropske unije. Na njem se bo vsaka od petnajstih članic predstavila z enim filmom, sklenil pa ga bo slovenski film Trdnjava Evropa režiserja Želimirja Žilnika.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Vodafone miruje

04. 06. 2001 00.00

Predsednik telekomunikacijskega velikana Vodafone Chris Gent je v pogovoru za Sunday Telegraph poudaril, da Vodafone trenutno ne načrtuje novih prevzemov. Po njegovih besedah je družba s prevzemi želela pridobiti položaj, ki bo nedosegljiv za ostale tekmece. Sicer pa je zdaj glavna skrb cena Vodafonove delnice, ki je trenutno na najnižji ravni v zadnjih treh letih.

Uspešnost poslovanja preko interneta

30. 05. 2001 00.00

Po podatkih raziskovalnega podjetja IDC bo poslovanje preko interneta do leta 2005 doseglo do 5 bilijonov ameriških dolarjev. Število uporabnikov spleta pa bo predvidoma predstavljalo 15 odstotkov celotne svetovne populacije, kar pomeni skoraj eno milijardo ljudi. Leta 2000 je skupna poraba na internetu znašala 354 milijard ameriških dolarjev. Glede na ta podatek bo povprečna letna rast porabe do leta 2005 70-odstotna.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku

30. 05. 2001 00.00

Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Evropa celovita le s Slovenijo

30. 05. 2001 00.00

Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

Zavezanost kjotskemu protokolu

25. 05. 2001 00.00

S pozivom k boju proti podnebnim spremembam se je v Pekingu končalo srečanje zunanjih ministrov Azija-Evropa (ASEM), ki združuje članice EU in deset azijskih držav. Celotna mednarodna skupnost se mora spoprijeti z resno nevarnostjo, ki grozi zaradi globalnega segrevanja ozračja, so v skupni izjavi zapisali udeleženci srečanja. Zunanji ministri ASEM so s tem poudarili zavezanost svojih držav h kjotskemu protokolu o zmanjšanju emisij škodljivih plinov, katerega ratifikacijo so ZDA zavrnile.

Bavarska podpora Sloveniji

21. 05. 2001 00.00

Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Drnovšek o nujnosti širitve EU

20. 05. 2001 00.00

V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.