finančna

Švicarske banke kljub svetovnim krizam optimistične
25. 11. 1998 08.25
Tradicionalno stabilne švicarske banke so letos v luči krize na svetovnih finančnih trgih doživele zelo živahno in predvsem zelo naporno leto, vendar pričakujejo analitiki v letu 1999 mirnejši potek dogodkov in v celoti večje dobičke. Za začetek sta morala letos Credit Suisse Group in novo nastali gigant UBS AG, ki združuje nekdanji Union Bank of Switzerland in Swiss Bank Corp., preživelim in sorodnikom žrtev holokavsta v izogib drugim sankcijam in več milijard vredni tožbi v ZDA plačati 1,25 milijarde dolarjev zaradi krivic in grehov iz druge svetovne vojne. Poročila o združitvi Credit Suisse z Deutsche Bank so potem poleti njene delnice pognale v višine, vendar je Credit Suisse hkrati občutno prizadela finančna kriza v Rusiji, ker je banka glavni vir posojil ruskim podjetjem. Kljub težavam bodo banke tudi letos zabeležile dobiček v pričakovani višini 2,3 milijarde dolarjev, v evropski monetarni uniji pa bo, kot pravijo švicarski strokovnjaki, za švicarske banke, ki niso nacionalno orientirane kot večina drugih evropskih bank, kopica poslovnih priložnosti.

Clinton zadržan glede prizadevanj Tokia za oživitev gospodarstva
20. 11. 1998 11.50
Ameriški predsednik Bill Clinton je na današnji skupni konferenci po srečanju z japonskim premierom Keizom Obučijem v Tokiu ocenil, da je japonski načrt za oživitev gospodarstva zelo dober, dodal pa, da za zdaj ne more vedeti, ''ali bo načrt zadostoval ali ne''. Posebej pa je pozdravil Obučijev načrt za reformo bančnega sistema.

Srečanje Primakova z Zeminom in Goreom
17. 11. 1998 15.05
Ob robu vrha Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) sta se danes v Kuala Lumpurju sestala ruski premier Jevgenij Primakov in kitajski predsednik Jiang Zemin. Pogovarjala sta se predvsem o bližnjem obisku Zemina v Moskvi, Primakov pa je kitajskega sogovornika seznanil z ukrepi za stabilizacijo gospodarstva.

Nižji kitajski izvoz zaradi azijske finančne krize
15. 11. 1998 09.47
Azijska finančna kriza bo kitajski izvoz, ki naj bi letos porasel za približno desetino, zmanjšala za vsaj štiri odstotne točke. Najbolj optimistične napovedi omenjajo šestodstotno rast kitajskega izvoza, vendar bi bila po mnenju enega od tamkajšnjih ekonomskih časnikov glede na padanje obsega svetovne trgovine povsem zadovoljiva tudi štiri- do petodstotna rast izvoza.

Dvanajsterica igralcev AC Milana osumljena utaje davkov
14. 11. 1998 12.05
Italijanska finančna policija je prijavila dvanajsterico nogometašev AC Milana, ki so osumljeni utaje davkov. Kapetan Paolo Maldini, nekdanji libero Franco Baresi, nizozemski zvezdniki Ruud Gullit, Marco van Basten in Frank Rijkaard ter sedem drugih nogometašev naj bi davčni službi med leti 1991 in 1997 utajili 110 milijonov mark prihodkov. O preiskovalnem postopku bo zdaj odločalo državno tožilstvo v Milanu.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev
31. 10. 1998 09.20
Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Srečanje voditeljev držav Evropske unije
27. 10. 1998 08.58
Voditelji Evropske unije in ruski premier Jevgenij Primakov se bodo sestali na Dunaju na vrhunskem zasedanju, ki ga označuje odsotnost ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki je zaradi zdravja prihod odpovedal v zadnjem trenutku. Trpel naj bi namreč za astenijo, splošno oslabelostjo, znižano psihično in fizično močjo.

Danes začetek trgovanja z delnicami pida NFD 1
26. 10. 1998 15.17
Trgovanje na organiziranem trgu vrednostnih papirjev Ljubljanske borze je od danes bogatejše za delnice pooblaščene investicijske družbe (pid) NFD 1, s katero upravlja Nacionalna finančna družba. Enotni tečaj delnice omenjenega pida je današnje trgovanje zaključil pri 746 tolarjih za delnico, za katero je bilo pri vlaganju certifikatov potrebno odšteti 1050 tolarjev. Portfelj pida NFD 1 sta na novinarski konferenci podrobneje predstavila direktor družbe Stane Valant in njegov namestnik Božo Jašovič, ki sta poudarila, da je NFD 1 prvi kotirajoči pid, ki med naložbami nima neizkoriščenih lastninskih certifikatov.

Ruska vlada bo izplačala zunanji dolg
22. 10. 1998 16.07
Ruska vlada bo izplačala zunanji dolg za četrto trimesečje, je danes povedal ruski finančni minister Mihail Zadornov. Celotni zunanji dolg Rusije znaša približno 140 milijard dolarjev.

Nike povečal plače v Indoneziji
17. 10. 1998 12.18
Nike je napovedal 25-odstotno povečanje minimalnih plač delavcev v njegovih indonezijskih tovarnah.

Manjši rating evropskih bank
07. 10. 1998 08.08
Agencija za dodeljevanje kreditnega ratinga Moody's Investors Service se je odločila za zmanjšanje kreditnega ratinga petim vodilnim evropskim bankam zaradi njihovega angažiranja v aktivnostih investicijskih skladov in na tržiščih držav, ki jih je zajela finančna kriza. To so britanska banka Barclay, nemški Deutsche in Dresdner bank, nizozemska ING ter Francoska Pariba.

Finančna kriza vzrok strahu svetovnih denarnih ustanov
06. 10. 1998 08.59
Predsednik newyorške Banke zveznih rezerv William McDonough je ocenil, da se svet sooča z najhujšo finančno krizo po koncu druge svetovne vojne, ki se lahko še poslabša, če ne bomo ničesar storili kolektivno.

Hyundai preklical pogodbo o izdelavi 50.000 avtomobilov v Romuniji
21. 09. 1998 08.53
Južnokorejska avtomobilska tovarna Hyundai je preklicala licenčno pogodbo, po kateri naj bi v tovarnah romunskega avtomobilskega podjetja Dacia izdelali 50.000 avtomobilov znamke Hyundai, so pred dnevi sporočili predstavniki južnokorejskega proizvajalca avtomobilov. V skladu s pogodbo, ki so jo podpisali oktobra lani, naj bi v romunskem podjetju izdelali tudi 100.000 motorjev Hyundai. Direktor romunskega predstavništva Hyundaia Bogdan Pompiliu je odločitev južnokorejskega podjetja utemeljil s težavami, ki jih je povzročila azijska finančna kriza. Sicer pa se za privatizacijo tovarn Dacia zanima več zahodnoevropskih avtomobilskih koncernov, med njimi tudi francoska Renault in Peugeot ter nemški Audi.

Zamuda ob prihodu astronavtov
16. 09. 1998 16.12
Huda ruska finančna kriza je vzrok za zamudo načrtovanega prihoda prvih astronavtov nove mednarodne vesoljske postaje. Zamuda bo pol leta ali pa celo več. Predstavnik Ruske vesoljske agencije Sergej Gorbunov pravi, da se bo prva posadka odpravila leta 2000, razlog za to pa so finančne zamude.

Priprave za OI čez dve leti po načrtih
14. 09. 1998 15.40
Prireditelji olimpijskih iger leta 2000 v Sydneyju in ljubitelji športa bodo 15. septembra začeli odštevati čas do olimpijskih iger, saj bo do otvoritve še natanko dve leti.

Padec vrednosti Lekovih delnic
14. 09. 1998 15.29
Vrednost Lekovih delnic je glede na prodajo tujih investitorjev in trgovcev padla za skoraj 4%.

Poslanci vložili zakon o proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov
10. 09. 1998 15.08
Skupina poslancev državnega zbora, članov skupine Globe Slovenija, je pred poletnimi počitnicami v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o lokalnih neodvisnih proizvajalcih električne energije, katerega cilje so predstavili na današnji novinarski konferenci. Po besedah predsednika Globe Slovenija Borisa Soviča (ZLSD) naj bi z zakonom zagotovili ugodne razmere za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter proizvodnjo elektrike in toplote z visokim izkoristkom pretvorb energije goriv.

EU o finančni krizi v Rusiji
31. 08. 1998 14.11
Evropska komisija bo v četrtek podrobno preučila možnosti za pomoč Rusiji v finančni krizi. Kot so danes povedali na komisiji, bo razpravljala predvsem o ustreznem preusmerjanju programa pomoči Tacis, krepitvi pomoči na področju načrtovanja proračuna, prestrukturiranja zunanjega dolga in reforme bančnega sektorja. Dokončne odločitve so odvisne od tekoče se spreminjajočih razmer v Rusiji in od ruskih pobud. ''Gre za ruski problem, ki terja rusko rešitev,'' so dejali na komisiji.

Tajvanska letalska družba China Airlines v izgubah
30. 08. 1998 09.31
Tajvanska letalska družba China Airlines je po 12 letih poslovanja z dobičkom v letošnjem prvem polletju zabeležila 45 milijonov ameriških dolarjev izgube. Vodstvo družbe ugotavlja, da je za negativen poslovni rezultat kriva predvsem azijska finančna kriza ter znižanje cen letalskih prevozov, za katerega so se v družbi odločili potem, ko sta februarja letos v nesreči njihovega airbusa življenje izgubila 202 potnika.

Po mnenju Dresdenske banke le manjše posledice ruske krize za Nemčijo
30. 08. 1998 09.29
Gospodarska in finančna kriza v Rusiji bo po mnenju glavnega ekonomista Dresdenske banke Klausa Friedricha imela le manjše gospodarske posledice za Nemčijo. Rusija naj bi po njegovih besedah v celotnem nemškem izvozu imela le dvoodstoten delež. Friedrich je v pogovoru za Deutschlandradio Berlin tudi ocenil, da padcu vrednosti indeksa DAX konec tedna ni botrovala ruska kriza, ampak je bil posledica precenjenosti indeksa. Veliko bolj zaskrbljujoče pa je po njegovem mnenju dejstvo, da bi lahko ruska finančna kriza imela nepredvidljive politične posledice. Friedrich je tudi kritiziral ravnanje MDS, ki naj bi Rusiji izplačeval pomoč, kljub temu da Moskva ni izpolnila postavljenih pogojev.

Danes zadnji dan za vpisovanje presežnih certifikatov
28. 08. 1998 15.19
Z današnjim dnem se izteka rok za vpisovanje presežnih certifikatov, ki jih zbirajo pooblaščene investicijske družbe (pid) Infond Zlat, Kmečka družba I. in Nacionalna finančna družba (NFD). Po 28. avgustu zbiranje certifikatov v omenjenih pidih, ki so pridobili dovoljenje agencije za trg vrednostnih papirjev za dodatno vpisovanje certifikatov, ne bo več mogoče. Upoštevali pa bodo še priporočene pisemske pošiljke s petkovim datumom.

SID trenutno ne sklepa zavarovanj izvoznih poslov z Rusijo
21. 08. 1998 14.37
Slovenska izvozna družba (SID), katere osrednja vloga je pospeševanje domačega izvoza na podlagi zavarovalnih poslov in financiranja, trenutno ne sklepa komercialnih in nekomercialnih zavarovanj za posle, ki jih slovenski izvozniki želijo zavarovati na ruskem trgu. Ker je Rusijo prizadela huda finančna kriza, uprava SID zbira informacije iz različnih virov. Komisija za pospeševanja izvoza, ki je v SID pristojna za določanje politik do posameznih držav, bo v kratkem, predvidoma v začetku septembra, na osnovi informacij uprave celovito obravnavala razmere v Rusiji in po vsej verjetnosti sprejela sklepe oz. navodila za prihodnje ravnanje SID na področju zavarovanja poslov v Rusiji, je dejal Marko Plahuta, izvršni direktor za refinanciranje v SID.

Združitev dvanajstih ruskih bank
18. 08. 1998 10.12
Dvanajst velikih zasebnih ruskih bank se je sinoči pod pritiskom hude finančne krize dogovorilo o ustanovitvi skupnega kluba. Tiskovna agencija Interfax je poročala, da so o tem podpisali ustrezno izjavo. Sporazum naj bi omogočil nemoten razvoj plačilnega prometa in stabiliziral finančni sistem države. Za zdaj ne poročajo, ali naj bi imel klub dvanajstih bank lastna finančna sredstva.

Romunskega nogometaša kupili za dve toni cementa
17. 08. 1998 15.58
Romunski drugoligaš Cimentul Fieni iz bližine Bukarešte je prestop 21-letnega Roberta Nite iz Corvinula Hunedoare plačal z dvema tonama cementa, je poročal časnik Libertatea. V Romuniji v obdobju praznih blagajn plačilo z naturalijami, predvsem v drugi ligi, ni nič več nenavadnega. Lani denimo so v drugi ligi prodali enega od igralcev za več ton svinjine.

Ruski in azijski problemi so po Kohlovem mnenju rešljivi
17. 08. 1998 14.06
Nemški kancler Helmut Kohl je o gospodarskih problemih Rusije in nadaljevanju finančne krize v Aziji danes dejal, da sicer povzročajo zaskrbljenost, vendar se jih da rešiti.

Odobren načrt prodaje dveh državnih bank
28. 07. 1998 08.11
Romunska vlada je v četrtek v okviru prve faze privatizacije do konca leta odobrila načrt prodaje dveh državnih bank. 51 odstotkov bo namenjeno strateškim investitorjem, deset odstotkov zaposlenim, možnost nakupa 5-odstotnega deleža pa bosta imeli tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) in Mednarodna finančna korporacija (IFC).

Predlog za ustanovitev svetovne finančne organzacije
28. 07. 1998 08.07
Strokovnjaki Združenih narodov so v četrtek predlagali ustanovitev nove mednarodne ustanove, ki bi spremljala globalna finančna tržišča in preprečevala nastajanje novih kriz s širšimi razsežnostmi, kot je bila azijska finančna kriza. Svetovna finančna organizacija bi nadzorovala banke, družbe za trgovanje z vrednostnimi papirji, zavarovalnice in druga podjetja, ki opravljajo finančne storitve. Nova inštitucija bi bila po besedah Nurula Islama, predsednika komiteja za razvojno planiranje, ''finančna različica'' Svetovne trgovinske organizacije.

Britanska finančna revija Euromoney znova izbrala NLB
21. 07. 1998 17.01
Euromoneyjevo priznanje za odličnost je že drugo leto zapored prejela Nova Ljubljanska banka, prav tako pa je na lestvici The Banker NLB znova kot edina slovenska banka uvrščena med 1000 največjih bank na svetu (Top 1000 World Banks).

OECD: Azijska kriza še ni končana
13. 07. 1998 09.58
Finančna kriza v Aziji po mnenju strokovnjakov Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) še vedno ni popolnoma rešena. V novem poročilu o položaju na finančnem trgu, ki ga je v nedeljo v Parizu objavila OECD, piše, da so številne države v prehodu na tržno gospodarstvo še vedno pod pritiskom. ''Mednarodni vlagatelji so postali previdni,'' so ugotovili v analizi strokovnjaki. Obenem pa azijska kriza po mnenju OECD leta 1997 pri podjetjih ni zmanjšala zanimanja za tuja direktna vlaganja, pač pa v nekaterih od krize hudo prizadetih državah celo spodbudila k nadaljnjim vlaganjem.

Na sodišču v Pescari prvič zaslišali prijetega slovenskega državljana
06. 07. 1998 18.11
Na sodišu v Pescari so dopoldne prvič zaslišali 28-letnega slovenskega državljana Draga Žnidaršiča, ki so ga tamkajšnji policijski agenti v soboto, 4. julija, prijeli s 108 kilogrami heroina, je poročal Radio Slovenija.