finančna

Solana zahteva večjo odgovornost Evrope v zvezi NATO
08. 02. 1998 10.55
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je evropske članice zavezništva pozval, naj prevzamejo večjo odgovornost v Severnoatlantski zvezi. Evropa bi morala igrati varnostno vlogo, ki bi bolj ustrezala njeni gospodarski moči, je dejal Solana na 34. konferenci o varnosti, ki poteka v Muenchnu. Poudaril je še, da bi morali Rusijo tesno vključiti v novo varnostno strukturo zveze NATO. Solana se je zavzel tudi za nadaljnje tesno sodelovanje pri nadaljevanju posega v BiH, potem ko se silam Sfor izteče mandat. Evropo je še pozval, da so za to potrebna finančna sredstva.

Guverner svetovne banke na turneji po azijskih državah
28. 01. 1998 09.49
Guverner Svetovne banke James Wolfensohn bo od 1. do 8. februarja na turneji po šestih azijskih državah, ki jih je prizadela finančna kriza. Namen obiska bo podrobnejša ocena predvsem socialnih potreb na območju, so včeraj sporočili iz Setovne banke. Wolfenshon bo obiskal Tajsko, Singapur, Malezijo, Indonezijo, Filipine in Južno Korejo.

Hongkonška letalska družba odpustila 760 delavcev
20. 01. 1998 08.23
Hongkonška letalska družba Cathay Pacifik je sklenila odpustiti 760 delavcev. Kot so sporočili predstavniki družbe, so v preteklem letu poslovali neuspešno, pozitivnih sprememb pa ni pričakovati niti letos, saj se finančna kriza v Aziji še stopnjuje, prav tako pa se je občutno zmanjšalo tudi število letalskih poletov v Hongkong. V prihodnjih mesecih naj bi se po pričakovanju letalskega sindikata število odpuščenih delavcev še povečalo.

Hude izgube na hongkonški borzi
12. 01. 1998 18.29
Zlom največje azijske investicijske družbe Peregrine Investments Holdings Ltd., višje obrestne mere in dolgotrajna finančna in monetarna kriza v azijskih državah so danes botrovali hudim izgubam na hongkonški borzi. Indeks Hang Seng je prvič po treh letih zdrknil pod mejo 8000 točk in se ob koncu trgovanja zaustavil pri 8121 točkah. Nemir na azijskih trgih se je preselil tudi v Evropo, saj s skoraj vseh evropskih borz poročajo o strmem padanju tečajev vrednostnih papirjev. O tri- do štiriodstotnem padcu tečajev v dopoldanskem delu trgovanja so poročali iz Pariza, Londona, Frankfurta, Bruslja, Osla in celo Moskve, kjer so tečaji nekaterih vrednostnih papirjev zdrsnili kar za 10%.

V Hong Kongu letos manj obiskovalcev
22. 12. 1997 08.14
Bilanca obiskov v iztekajočem se letu 1997 je bila v Hong Kongu glede na ocene občutno nižja od pričakovane. Namesto predvidenega velikega števila obiskovalcev, ki so jih pričakovali v tem zgodovinskem letu, je v nekdanjo britansko kolonijo prišlo 1,2 milijona turistov manj kot v minulem letu oziroma deset odstotkov manj kot leta 1996.

Padec delnic na Daljnem vzhodu vplival tudi na evropske borze
19. 12. 1997 14.53
Najnovejši padci tečajev delnic na azijskih finančnih trgih so danes vplivali tudi na precejšnje pocenitve delnic na evropskih borzah. Tečaji 225 vodilnih delnic na tokijski borzi so se v povprečju znižali za 5,24 odstotka. Trgovci padanje tečajev pojasnjujejo z bojaznimi, da utegne finančna kriza na Japonskem povzročiti propade še več podjetij. Danes se za več kot pet odstotkov pocenile tudi delnice v Južni Koreji, kjer so včeraj potekale predsedniške volitve. V Evropi je nemški indeks delnic DAX kmalu po današnjem začetku trgovanja padel za več kot dva odstotka, indeks ATX na Dunaju pa se je znižal za 0,2 odstotka. Tudi borze v Parizu in Londonu so zabeležile podobne padce tečajev vrednostnih papirjev.

Sestanek zunanjih ministrov članic OVSE
18. 12. 1997 15.49
V Koebenhavnu se je začel šesti sestanek zunanjih ministrov držav članic Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Vodja danske diplomacije in predsedujoči organizacije v letošnjem letu Poul Nyrup Rasmussen je v nagovoru kolegom iz 54 držav poudaril, da je organizacija v letošnjem letu dokazala svojo sposobnost delovanja v premagovanju kriz v več evropskih državah. OVSE je letos prispevala svoje misije med drugim v Bosni in Hercegovini, Čečeniji in Tadžikistanu.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu
15. 12. 1997 16.27
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Privatizacija v Braziliji: v dveh letih 54 milijard dolarjev?
13. 12. 1997 10.42
Brazilija namerava v prihodnjih dveh letih s privatizacijo državnih podjetij zaslužiti najmanj 54 milijard dolarjev, je sporočil minister za načrtovanje Antonio Kandir. Po njegovih besedah je to skrajni minumum, ki bi ga Brazilija morala doseči tudi v primeru, če se bo finančna kriza, ki so jo izzvala nihanja na azijskih borzah, nadaljevala.

Zaradi finančne krize v Indoneziji prodali manj mobilnih telefonskih aparatov
06. 12. 1997 11.21
Zaradi finančne krize v Indoneziji se je ustavila skokovita rast prodaje mobilnih telefonskih aparatov. Padanje tečaja nacionalne valute rupije je namreč uvožene telefone tako podražilo, da se je njihova prodaja od avgusta zmanjšala že za 40 odstotkov, je pokazala anketa med vodilnimi prodajalci mobilnih telefonskih aparatov na indonezijskem trgu: Siemensom, Nokio in Ericssonom. Mobilni telefoni tudi v Indoneziji veljajo za statusni simbol. Finančna kriza je prizadela vse panoge, vključno z dobavitelji mobilnih telefonskih aparatov. V Indoneziji, ki ima uradno 200 milijonov prebivalcev, je bilo leta 1996 še 465.000 lastnikov mobilnih telefonov, letos pa se je njihovo število z 1,1 milijona že več kot podvojilo. Indonezijska rupija je od julija v razmerju do ameriškega dolarja izgubila približno 40 odstotkov vrednosti.

Kriza v Aziji je <i>prikrit blagoslov</i>
13. 11. 1997 00.00
Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes v Singapuru izjavil, da se bo finančna in denarna kriza držav jugovzhodne Azije pokazala kot <i>prikrit blagoslov</i>. Kot je pokazal primer Mehike, lahko gospodarstva, ki jih zdaj preteresa kriza, v nekaj letih pričakujejo ponovno solidno rast. Dejal je še, da obstaja <i>potencial za visoke stopnje rasti v prihodnjih dveh desetletjih</i>. Finančna in denarna kriza na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji in Maleziji je po mnenju Camdessusa kriza zaupanja, resda pa je izgubljeno zaupanje težko povrniti in je za to potrebno nekaj časa.