fosilna

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Tudi Nemčija odstopa od pogodbe o energetski listini

11. 11. 2022 19.40

Nemčija se je pridružila vedno daljšemu seznamu evropskih držav, ki so napovedale odstop od pogodbe o energetski listini, ki po opozorilih kritikov ščiti naložbe v fosilna goriva. Odstop od pogodbe so pred tem med drugimi že napovedale tudi Slovenija, Francija in Nizozemska.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Slovenija sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini

10. 11. 2022 15.02

Vlada je na seji sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini, s tem pa se pridružuje vrsti drugih držav Evropske unije, ki so že odstopile od pogodbe, kot je na primer Italija. Gre za mednarodno pogodbo, ki je namenjena zaščiti tujih naložb, kot so po seji pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo, pa je skozi leta začela izgubljati na pomenu in danes so zaveze v njej preživete in zastarele. Dokončno bo o odstopu od pogodbe odločil DZ.Pogodba je po mnenju stranke Levica sporna predvsem zato, ker ovira prizadevanja za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in druge ukrepe za varovanje okolja.

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub

09. 11. 2022 18.49

Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

Francija bo odstopila od Pogodbe o energetski listini

21. 10. 2022 16.47

Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo Francija odstopila od Pogodbe o energetski listini. Po njegovem 30 let stari mednarodni sporazum močno ščiti zasebne naložbe v fosilna goriva. Povedal je še, da je poteza odstopa "skladna" s podnebnimi ambicijami države in pariškim podnebnim sporazumom.

Članice EU potrdile nov sveženj sankcij, Rusija kritična do cenovne kapice

06. 10. 2022 20.20

Potem ko so članice EU uradno potrdile dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi invazije na Ukrajino, so te z objavo v Uradnem listu EU tudi stopile v veljavo. Sveženj med drugim vključuje pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto in širi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere veljajo sankcije. Ruske oblasti so do uvedbe cenovne kapice kritične.

Rok Vihar prepričal med tristotimi igralci, nastopil v oglasu za prestižni avtomobil

30. 09. 2022 11.25

Igralec, ki so ga gledalci lahko ujeli tudi v serijah Ja, Chef! in Reka ljubezni, je doživel nov karierni uspeh. Med več kot 300 igralci je bil namreč izbran za oglas, v katerem je sedel v Porsche 718 GT4 RS. Snemanje je potekalo na Ferskih otokih, Vihar pa izkušnjo opiše kot eno najlepših v življenju.

Bo registracija avtomobila kmalu še dražja?

20. 09. 2022 20.17

Vlada napoveduje nov, nekaj deset evrov visok prispevek za alternativna goriva, ki naj bi ga vozniki prvič plačali že čez dobro leto dni. S tem, pojasnjuje infrastrukturni minister, pospešujemo prehod v zeleno in se odmikamo od vse dražjih in vse težje dobavljivih fosilnih goriv. To je sicer zgolj eden izmed načrtovanih ukrepov, s katerim namerava vlada še povečati zanimanje za obnovljive vire energije.

V četrtek bodo potniki lahko brezplačno potovali z vlakom

19. 09. 2022 12.06

V okviru Evropskega tedna mobilnosti bo železniški potniški promet v četrtek brezplačen, je napovedal minister Kumer. "Vse vabim k uporabi vlakov, pa ne samo v četrtek, ampak skozi celo leto," je dejal.

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin

13. 09. 2022 18.13

V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

'Novo strateško razmišljanje' EU: konec ruskih fosilnih goriv, reforma trga elektrike

29. 08. 2022 15.58

Ukrajino bomo podpirali, dokler bo treba, je ob začetku Blejskega strateškega foruma zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "S tem bomo Rusiji in svetu dokazali, da je kršenje dogovorjenih mednarodnih pravil povezano z velikimi stroški," je poudarila. To pa pomeni novosti tudi na domačem parketu.

Od torka bencin cenejši za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter

01. 08. 2022 08.12

Od polnoči naprej bodo cene 95-oktanskega bencina in dizla ponovno nekoliko nižje. Na bencinskih črpalkah zunaj avtocest bo liter bencina stal 1,534 evra, liter dizla pa 1,676 evra. Bencin se bo tako pocenil za slabih devet, dizel pa za dobra dva centa na liter. Regulirani ceni bosta ponovno vključevali tudi "takso CO2", s čimer se ponovno uvaja obveznost plačila okoljske dajatve za določena fosilna goriva. Na črpalkah na avtocestah in hitrih cestah cene goriv trgovci še naprej določajo sami.

Dostopna energija - pomembna prednost današnjega časa

01. 08. 2022 06.00

Poletje prebudi številne pohodnike, ljudje se pogosteje odpravimo v naravo in na vrhove naše prelepe domovine. Ste že kdaj pomislili kako zagotavljajo energijo za kuhanje ali ogrevanje na takšnih odročnih območjih?

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe

23. 07. 2022 10.15

V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Nemčija znova zaganja elektrarne na fosilna goriva. Scholz: To je le začasno

16. 07. 2022 21.33

Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da je odločitev Nemčije o ponovnem zagonu elektrarn na premog in nafto, s čimer želijo zmanjšati pomanjkanje energije, ki ga je povzročila vojna v Ukrajini, le začasna. Znova bodo zagnali 16 mirujočih elektrarn, ob tem pa bodo še 11 drugim podaljšali dovoljenje za delovanje. Kot je zagotovil, ostaja njegova vlada namreč zavezana podnebnim ciljem.

V letu 2021 domača proizvodnja elektrike pokrila 83 odstotkov porabe

11. 07. 2022 15.06

Slovenija je v letu 2021 z domačo proizvodnjo pokrila 82,9 odstotka porabe električne energije končnih odjemalcev. Skupna poraba je bila za 3,1 odstotka večja kot leto prej, proizvodnja elektrike v enotah, ki so priključene na prenosni ali distribucijski sistem, pa je bila manjša za 8,4 odstotka, kaže poročilo Agencije za energijo.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Vrhovno sodišče ZDA Bidnu prekrižalo načrte glede regulacije izpustov

30. 06. 2022 19.12

Konservativna večina vrhovnega sodišča ZDA je omejila pooblastila ameriške zvezne agencije za zaščito okolja (EPA) glede regulacije izpustov toplogrednih plinov. Gre za še eno v nizu spornih odločitev sodišča v Washingtonu.

Dizel na avtocesti: na Petrolovih servisih cena pod dva evra, na OMV ne

24. 06. 2022 06.23

Veljati sta začeli uredbi, s katerima se država tudi za dizel, ki ga trgovci prodajajo ob avtocestah, začasno odpoveduje prispevkoma za energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije. S tem naj bi se znižala cena dizla ob avtocestah, vlada pa od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Upravičenost ukrepa bo ministrstvo preverjalo mesečno.

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu

22. 06. 2022 14.27

Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.

Rusija prvih 100 dni vojne v Ukrajini zaslužila 93 milijard evrov

13. 06. 2022 09.22

Center za raziskave energije in čistega zraka (CREA) je s podrobnim sledenjem ruskih pošiljk nafte, plina in premoga razkril obseg prihodkov od fosilnih goriv, ki financirajo rusko nezakonito invazijo na Ukrajino.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Bruselj s priporočili Sloveniji, kako zmanjšati odvisnosti od fosilnih goriv

23. 05. 2022 11.35

Evropska komisija je v okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra Sloveniji priporočila diverzifikacijo uvoza fosilnih goriv in zmanjšanje odvisnosti od tovrstnih goriv z večjo uporabo obnovljivih virov energije in okrepitvijo omrežja za distribucijo elektrike. Slovenija je tako prejela priporočila, kakršna je komisija namenila vsem državam.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Gibanje Svoboda

28. 03. 2022 14.32

Gibanje Svoboda je bilo ustanovljeno kot Stranka Zelenih dejanj (Z.Dej) pod vodstvom nekdanjega okoljskega ministra Jureta Lebna, ki je kasneje odstopil. Na januarskem kongresu so stranko preimenovali v Gibanje Svoboda. Na čelo stranke je 26. januarja letos stopil Robert Golob, za podpredsednico stranke so potrdili nekdanjo sodnico Urško Klakočar Zupančič.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

DZ brez Vizjaka o nacionalnem načrtu za okrevanje in odpornost

23. 03. 2022 12.48

Poslanci so opravili širšo razpravo o odgovoru ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka na vprašanje v zvezi s porabo sredstev v okviru nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost s prejšnje seje. Na drugi strani niso imeli sogovornika, saj se je minister zaradi drugih obveznosti opravičil.

Golob: Ponujamo nov družbeni dogovor, ki ne bo nikogar izpustil in bo kljuboval izzivom časa

19. 03. 2022 07.00

V Gibanju Svoboda so predstavili program in kandidate za državnozborske volitve. Predsednik stranke Robert Golob je ob tem poudaril, da ponujajo nov družbeni dogovor, v katerem ne bodo nikogar pustili zadaj in bo kljuboval izzivom časa. Obljublja, da se z ekipo na volitve ne podajajo iz lastne koristi in se bodo "borili za svobodo do zmage".

Prihranite kar do 85 % stroškov za ogrevanje

07. 03. 2022 00.15

V hladnih dneh si ni težko predstavljati, kako pomembno je imeti učinkovit sistem ogrevanja. Prav to je eno ključnih vprašanj, ki se nam zastavijo pri načrtovanju novogradnje ali prenovi obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih.