fosilna

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti
28. 02. 2022 14.13
Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Leta 2019 prodanih le 1,9 odstotka električnih vozil, lani že 9,1 odstotka
10. 02. 2022 12.26
Prodaja električnih vozil je lani v EU porasla drugo leto zapored. Lani je bil tako vsak 11. prodani avtomobil v Uniji popolnoma električen. "Toda ta trend ni samoumeven," so opozorili v organizaciji Focus in pozvali k še bolj ambicioznim ciljem in zakonodaji.

Bruselj naj bi, kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov, jedrsko energijo priznal kot zeleno
01. 01. 2022 16.54
Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so pridobili osnutek predloga komisije.

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi
01. 12. 2021 00.15
Črpalke LG Therma V kar 75 odstotkov energije za svoje delovanje pridobijo iz zraka. Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'
14. 11. 2021 07.33
Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47
Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'
10. 11. 2021 16.25
V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?
21. 10. 2021 15.42
Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

Z načrtovano rabo fosilnih goriv podnebni cilji nedosegljivi
20. 10. 2021 10.41
Načrtovana proizvodnja premoga, nafte in plina, ki jo v tem trenutku načrtujejo svetovna gospodarstva, več kot dvakrat presega količine, ki bi bile skladne z dosego podnebnih ciljev, svarijo Združeni narodi. Poudarili so, da mora svet emisije do leta 2030 prepoloviti, do leta 2050 pa morajo biti te ničelne, če želimo omejiti segrevanje.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Nevladniki v Nemčiji tožijo BMW in Mercedes-Benz
21. 09. 2021 13.20
Nemška nevladna okoljska organizacija Deutsche Umwelthilfe (DUH) je vložila tožbo proti avtomobilskima podjetjema BMW in Mercedes-Benz, ki naj bi s svojim delovanjem poslabševala podnebno krizo. Nevladniki zahtevajo, da podjetji drastično znižata izpuste ogljikovega dioksida svojih vozil v skladu z določili pariškega sporazuma in nemškega podnebnega zakona.

Svetovni voditelji za hitro in odločno ukrepanje: 'Planet je v smrtni nevarnosti'
09. 08. 2021 15.37
Svetovni voditelji so po objavi poročila IPCC pozvali k hitremu in odločnemu ukrepanju proti podnebnim spremembam. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je prepričan, da z ambicioznimi ukrepi ne moremo več odlašati, izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans pa je poudaril, da gre za globalno krizo, ki zahteva skupno ukrepanje.

Znanstveniki so odkrili fosile malega krokodila iz obdobja jure
07. 08. 2021 17.04
Fosili majhnega krokodila, ki je po našem planetu hodil v obdobju jure, paleontologom ponujajo vpogled v razvoj sodobnih plazilcev. Vrsta, ki je v dolžino merila manj kot en meter, si je Zemljo delila z ogromnimi dinozavri, paleontologi pa ugotavljajo, da je imel ta prednik krokodilov verjetno veliko bolj pokončno držo kot njegovi današnji sorodniki.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam
09. 06. 2021 08.14
Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Nobelovi nagrajenci pozvali vlade sveta: 'Fosilna goriva naj ostanejo pod zemljo'
22. 04. 2021 19.04
Več kot sto Nobelovih nagrajencev, na čelu z Dalajlamo, je vlade sveta pozvalo, da se pridružijo zavezi o neuporabi fosilnih goriv, da tako pomagajo v boju proti podnebnim spremembam. Ob svetovnem dnevu Zemlje pa je slišati tudi opozorila, da bodo letošnji izpusti, tudi na račun povečane uporabe premoga v Aziji zaradi prizadevanj po gospodarskem okrevanju zaradi svetovne pandemije, izničili rezultate, dosežene v koronski krizi, ki je ustavila gospodarstva po svetu.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Okrevanje gospodarstva po pandemiji: za zelene naložbe od 1600 milijard le 268 milijard evrov
10. 03. 2021 18.59
Le 18 odstotkov sredstev, ki so jih vlade namenile gospodarskemu okrevanju po pandemiji covida-19, je mogoče obravnavati kot zelene naložbe, so opozorili v Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). To je po njihovih besedah bistveno premalo za uresničitev zelenega okrevanja.

Onesnaženje zaradi fosilnih goriv povzroči eno od petih smrti
10. 02. 2021 07.07
Onesnaženje, povezano s kurjenjem fosilnih goriv, je leta 2018 povzročilo več kot osem milijonov prezgodnjih smrti. To predstavlja skoraj 20 odstotkov vseh smrti med odraslimi po svetu, je razkrilo novo poročilo, objavljeno v znanstveni publikaciji Environmental Research.

Zakonca zaradi zastrupitve pristala v bolnišnici
07. 12. 2020 09.56
V naselje Grgarske Ravne so v nedeljo poklicali reševalce, saj sta se zakonca, sicer državljana Nemčije, zastrupila z ogljikovim monoksidom. Ko so reševalci prišli, je bila ženska še pri zavesti, moški pa ne. Oba so odpeljali v šempetrsko bolnišnico na zdravljenje.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?
16. 10. 2020 06.00
Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

Balanca št. 26: Mama je strela, fotr je grom, če hočeš bit´ moja, priključ´ se na 'štrom'
07. 10. 2020 06.00
Pred novo preizkušnjo svetovnega prvenstva motoGP ta konec tedna v Le Mansu, ko bo šlo za VN Francije, sta naša komentatorja Gaber Keržišnik in Boštjan Skubic pod drobnogled vzela dirkanje z električnimi motocikli, ki bodo v Franciji že zaključili prvenstvo. Vabita vas k ogledu nove spletne pogovorne oddaje Balanca. Že 26. po vrsti.

Avstralski požari pogubni za tri milijarde živali, pozivi k obdavčitvi fosilne industrije
29. 07. 2020 17.52
V gozdnih požarih v Avstraliji, ki so divjali konec lanskega in v začetku letošnjega leta, je umrlo precej več živali, kot so sprva ocenjevali. Poročilo WWF zdaj ugotavlja, da so bili požari pogubni za skoraj tri milijarde živali, ki so poginile ali ostale brez svojega življenjskega prostora. Skupina avstralskih strokovnjakov pa je v svojem poročilu ocenila, da so najbolj uničujoči gozdni požari v moderni zgodovini posledica podnebnih sprememb. Te pa so posledica uporabe fosilnih goriv, zato avstralsko zvezno vlado pozivajo k uvedbi davka na industrijo fosilnih goriv.

Konec 'plastike'? Plastika, ki se razgradi v letu dni, postaja zanimiva tudi za korporacije
18. 05. 2020 19.45
Nizozemsko podjetje Avantium upa, da bodo s pomočjo Kickstarterja luč življenja ugledale njihove plastenke iz bioplastike, ki se lahko razgradijo v letu dni. Podjetje sta pri izdelavi sicer že podprla giganta Coca-Cola in Carlsberg. Podjetji bosta, če bo šlo vse po načrtih, v prodajo dali posebno linijo pijač v embalaži, narejeni iz 'rastlinske' plastike.

Koronavirus in digitalna disrupcija
02. 05. 2020 07.00
"Vsaj 40 odstotkov vseh podjetij bo propadlo v naslednjih 10 letih, če ne bodo ugotovila, kako spremeniti celotno podjetje z namenom prilagajanja na nove tehnologije." (John Chambers, Cisco).

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42
S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Znanstveniki s pomočjo sončne svetlobe razgradili plastiko
12. 01. 2020 07.57
Znanstveniki iz Singapurja so razvili okolju prijazno metodo, ki s pomočjo umetne sončne svetlobe pretvori plastiko v kemikalije za proizvodnjo elektrike. To bi lahko pomagalo v prizadevanjih držav po svetu za zmanjšanje odpadne plastike, vendar znanstveniki priznavajo, da je do tam še dolga pot.

Jedrski strokovnjaki opozarjajo na odmik od trajnostnega razvoja energetike
11. 12. 2019 17.44
Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije je na predstavitvi osnutka nacionalnega energetskega in podnebnega načrta opozorilo, da je glavni cilj razogljičenja v osnutku dober, vendar predlagani ukrepi temu ne sledijo oz. degradirajo ključne stebre trajnostne energetike. Predlaga namreč izgradnjo termoelektrarn na fosilna goriva - zemeljski plin.