golnik

Tuberkuloza je poleg aidsa in malarije ena najbolj smrtonosnih nalezljivih bolezni

24. 03. 2021 06.00

Leta 2005 je bilo obvezno cepljenje novorojenčkov proti tuberkulozi zaradi nizkega števila tuberkuloznih bolnikov v Sloveniji ukinjeno. V Sloveniji je v zadnjih letih število bolnikov s tuberkulozo vedno manjše, kar je posledica stalnega nadzora nad boleznijo, a to ne pomeni, da smo pred tuberkulozo povsem varni. Še vedno po svetu za tuberkulozo vsak dan umre skoraj štiri tisoč ljudi in dnevno zboli približno 28.000 ljudi.

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'

23. 03. 2021 09.36

V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Onkološki inštitut bo cepil onkološke bolnike

18. 03. 2021 11.57

Onkološki inštitut Ljubljana je glede na posodobljeno nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 znova cepilni center, ki organizira cepljenje tudi za onkološke bolnike. Tako začenjajo z zbiranjem prijav za cepljenje bolnikov, ki se zdravijo ali pa so se zdravili pri njih, cepiti pa bodo začeli predvidoma prihodnji petek.

Komentar: Očka, kaj si delal med zadnjo veliko pandemijo?

14. 03. 2021 07.00

Izredne razmere nas vedno zaznamujejo. Iz nas potegnejo najboljše in najslabše. Nič drugače ni bilo v Sloveniji v zadnjem prelomnem letu. Le redki so, ki se jih virus ni tako ali drugače dotaknil. Ko bo vse minilo, pa se bomo pogledali v ogledalo. Si postavili vprašanje. Sem v redu? Sem naredil vse, kar sem lahko, da smo tega vraga skupaj premagali? Kaj bomo odgovorili otrokom, vnukom čez dvajset, trideset let? Kaj smo počeli med pandemijo? Sem bil sila za dobro ali sila za slabo? Sem se držal le ob strani in pustil, da drugi rešujejo človeštvo in življenja? Sem lajšal človeške bolečine ali sem na njih zaslužil?

Manj kot 500 hospitaliziranih, Poklukar k cepljenju poziva šolnike

06. 03. 2021 09.52

Po podatkih vlade so pristojni v petek opravili 5287 PCR-testov in potrdili 920 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 17,4 odstotka. Število hospitaliziranih je padlo pod 500, kar pomeni, da je izpolnjen prvi pogoj za prehod v rumeno fazo. Zdravstveni minister Poklukar medtem poudarja, da je še vedno potrebna previdnost, zlasti ob širjenju različnih sevov. K cepljenju poziva vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju.

Poklukar na Golniku o izgradnji izolacijskega oddelka

06. 03. 2021 14.36

Zdravstveni minister je obiskal kliniko Golnik, eno izmed najbolj obremenjenih klinik v času epidemije. Z direktorjem Rozmanom sta govorila tudi o gradnji izolacijskega oddelka, v katerem bodo uredili sodoben mikrolaboratorij za tuberkulozo, kakršnega Slovenija kot edina država na Balkanu še nima. Rozman pa je sprejel ministrovo vabilo k vodenju zdravstvenega sveta, ki bo imenovan v prihodnjih dneh.

V torek potrdili 1209 okužb z novim koronavirusom

03. 03. 2021 09.37

V torek so opravili 6212 PCR-testiranj na okužbo z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 1209 testov. Umrlo je 11 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah se zdravi 516 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 82. V Brežicah so ob upadanju hospitalizacij že prenehali sprejemati covidne bolnike, drugod to načrtujejo v kratkem.

V Sloveniji potrdili več primerov nigerijskega seva koronavirusa

02. 03. 2021 19.05

Po angleškem in južnoafriškem sevu smo v Sloveniji potrdili še nigerijski sev novega koronavirusa. Potrdili so ga pri najmanj sedmih okuženih. Za zdaj ne kaže, da bi ta različica povzročala težji potek bolezni, podobno kot pri južnoafriškem pa naj bi se z njo lahko okužili kljub preboleli bolezni oziroma cepljenju. Južnoafriški sev je bil medtem v Sloveniji potrjen že 9. februarja. Naraščajo pa tudi primeri angleškega seva, ki so jih laboratoriji po državi doslej potrdili že 62.

V covid-19 skupino se vrača Fafangel, odhajata Rozman in Bitenc

01. 03. 2021 17.42

Novi minister za zdravje Janez Poklukar je po naših informacijah že sestavil oz. preoblikoval vladno svetovalno skupino za covid-19 po svojih željah. Vodilno mesto bo od Bojane Beović prevzela infektologinja Mateja Logar. V skupino se vrača Mario Fafangel, prvi epidemiolog na NIJZ, ki je bil večkrat kritičen do določenih vladnih ukrepov, iz nje pa bosta po novem izključena Aleš Rozman in Marko Bitenc.

Kako do potrdila o prebolelem covidu?

23. 02. 2021 20.00

Vse več Slovencev informacije o prebolelem covidu-19 išče samoiniciativno in samoplačniško. Za nekaj deset evrov nam protitelesa in njihovo koncentracijo v krvi raziščejo v številnih zasebnih in javnih laboratorijih. Toda laboratorijsko dokazovanje protiteles po prebolelem covidu-19 ni dovolj zanesljiva raziskava, menijo člani strokovne skupine, osebni zdravnik pa vam na tej podlagi ne sme izdati potrdila, da ste bolezen preboleli. Na podlagi česa pa vam osebni zdravnik sploh lahko izda potrdilo, ki v praksi služi kot vstopnica za številne dejavnosti?

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Velik vpliv in uspešni posli kirurga Bitenca zaradi politike ali prostozidarjev?

16. 02. 2021 14.58

Pri sodelovanju z državo moraš biti zelo elastičen in prožen, da se odzoveš, kadar pride taka priložnost, pravi Marko Bitenc, lastnik in direktor Zdravstvenega zavoda Zdravje, ki je eden od izvajalcev množičnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi. Kot je mogoče razbrati iz zadnjih podatkov ministrstva za zdravje, gre Bitencu odlično.

Zakaj se v bolnišnico Slovenj Gradec vrača direktor, ki je enkrat že odstopil?

16. 02. 2021 15.13

Janez Lavre je spet direktor v Slovenj Gradcu. Ista bolnišnica. Isto delovno mesto. To je že njegov peti direktorski mandat. Zaradi žaljivih in neprimernih tvitov je moral odstopiti. Nato je kot vršilec dolžnosti prevzel vodenje mariborskega UKC. Odšel je po slabem letu, spremljalo ga je nekaj afer. Na Komisiji za preprečevanje korupcije smo izvedeli, da so obravnavali več prijav zoper njega.

V sredo potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom

11. 02. 2021 09.44

V Sloveniji so pristojni potrdili še 1385 novih okužb z novim koronavirusom, skupno so v sredo opravili 26.270 testiranj. Umrlo je deset bolnikov s covidom-19. Popušča pritisk na bolnišnice, včeraj so namreč na novo sprejeli le 20 covidnih pacientov.

Poveljnik kranjskih gasilcev: Bila je zelo zahtevna intervencija

11. 02. 2021 06.32

V nestanovanjskem objektu na Smledniški cesti v Kranju je malo po tretji uri zjutraj izbruhnil požar. Pol objekta, vključno s trgovino, gostinskim lokalom in skupno kurilnico, je uničenega. Policija je sporočila, da ni bil nihče poškodovan, je pa nastala velika materialna škoda. Da je šlo za zelo zahtevno intervencijo, v kateri je bilo skupno aktiviranih okoli 150 gasilcev, je povedal poveljnik kranjskih gasilcev Andraž Šifrer. Del stavbe, v katerem se nahaja vrtec, je ostal skorajda nepoškodovan, otroke so sicer začasno namestili v telovadnici druge enote kranjskega vrtca.

Večina PCR-testov pri 'pozitivnih' kranjskih šolnikih negativna, otroci spet v šolo

03. 02. 2021 09.51

Testiranje šolnikov v Kranju s hitrimi antigenskimi testi poraja nove dvome o zanesljivosti tovrstnega preverjanja oziroma potrjevanja prisotnosti okužb z novim koronavirusom. Vnovično preverjanje s HAT- in še dodatno s zanesljivejšimi PCR-testi je namreč pokazalo, da večina poprej 'pozitivnih' v resnici ni okužena. Najkrajšo pa pri tem potegnejo otroci, ki so zaradi tega en dan v šoli, nato dva dni ne, potem spet so, opozarjajo ravnatelji. "To ni ničemur več podobno," so jasni. "Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.

Gorenjska zaradi lažno pozitivnih testov skoraj 'počrnela'

03. 02. 2021 13.01

Gorenjska regija se je po ponedeljkovem testiranju šolnikov znašla na robu črnega območja, ko bi se šole in vrtci znova zapirali. A večina testov, ki so v enem samem dnevu tako zelo poslabšali epidemiološko sliko, je bila lažno pozitivna. Na NIJZ zagotavljajo, da jih ne bodo upoštevali v statistiki. Pa je to res?

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'

03. 02. 2021 10.58

"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Dobre novice: situacija v domovih za starejše se bistveno izboljšuje

30. 01. 2021 13.37

Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič je ob obisku Doma Petra Uzarja Tržič povedal, da se situacija v domovih starostnikov po državi bistveno izboljšuje. Vse boljši je tudi odziv na cepljenje. Ob tem je pohvalil pristop tržiškega doma pri osveščanju o prednostih cepljenja.

Mimo nacionalne strategije cepili 297 oseb v 6 zdravstvenih ustanovah

20. 01. 2021 22.58

Vlada se je na seji seznanila s poročilom zdravstvenega inšpektorata o izvajanju nadzora nad obvladovanjem cepljenja proti novemu koronavirusu med 27. decembrom in 16. januarjem. Poročilo razkriva, da so v šestih zdravstvenih ustanovah izvedli 297 cepljenj oseb mimo nacionalne strategije. Največ neskladij je bilo na Onkološkem inštitutu.

Tomičeva: Drži, državni hitri testi ne dosegajo strokovnega kriterija 90-odstotne občutljivosti

19. 01. 2021 17.07

Hitri testi kitajskega proizvajalca Shenzen Ultra – Diagnostics Biotec. Co., Ltd., ki jih je državi za slab milijon evrov dobavilo podjetje Majbert Pharm v lasti Alana Amadeja Eferla in Klemna Nicolettija, ne ustrezajo strokovnemu kriteriju, torej ne dosegajo 90-odstotne občutljivosti, kar potrdi tudi vodja strokovne skupine za hitre teste ministrstva za zdravje Viktorija Tomič. Testi tudi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost. V nacionalnem laboratoriju, kjer so potrdili 81,68-odstotno občutljivost, trdijo, da njihova naloga ni bila preverjati ustreznost izbora testa glede na razpisne pogoje, ministrstvo za zdravje pa navkljub temu vztraja, da testi izpolnjujejo zahteve, skladne s pogodbo.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Slabe razmere na severnem Primorskem: V DSO Ajdovščina pomanjkanje kadra kritično

14. 01. 2021 09.39

Razmere na severnem Primorskem so zaskrbljujoče. V Domu starejših Ajdovščina opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra. S hudimi stiskami se srečujejo tudi v šempetrski bolnišnici. V Sloveniji smo sicer včeraj zabeležili 1767 novih okužb, 23 oseb s covid-19 pa je umrlo.

Potrdili 1752 novih okužb, upada aktivnih primerov ni več

01. 01. 2021 10.02

V četrtek so v Sloveniji opravili 4.073 PCR-testov in 4.841 hitrih antigenskih testov (HAT). Skupno torej 8.914 testiranj. Okužbo so skupno potrdili pri 1752 osebah. Pri PCR-testih je bil delež pozitivnih 35,3-odstoten, pri HAT pa 6,5-odstoten. Umrlo je 31 bolnikov s covid-19.

Cepljenje zaposlenih na Golniku: 'Cepiva smo veseli, jemljemo ga kot darilo za novo leto'

01. 01. 2021 16.20

Na kliniki Golnik v teh dneh cepijo zaposlene s cepivom proti covidu-19. Predvidevajo, da bodo tako zagotovili imunost na virus za blizu 75 odstotkov zaposlenih. "Cepiva smo veseli, jemljemo ga kot darilo za novo leto," je ob tem dejal direktor Aleš Rozman. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je poudaril, da med doslej cepljenimi nikjer po Sloveniji ni bilo stranskih učinkov.

Kdo je v ozadju državnega milijonskega posla za hitre teste?

18. 12. 2020 11.14

Javno naročilo "Nakup hitrih antigenskih testov za diagnostiko covida-19" se odda podjetju Majbert Pharm za pogodbeno ceno 1,9 evra za hitri test. Tako je odločilo ministrstvo za zdravje, pogodbo pa je že včeraj podpisal – zdaj že nekdanji – minister Tomaž Gantar. Posel za dobavo pol milijona hitrih testov je vreden slab milijon evrov. Je v ozadju izbire posla Rok Snežič, prijatelj predsednka vlade Janeza Janše? Snežič odločno: "Jaz nimam zveze niti s tem poslom niti s temi ljudmi". Se je pa s poslom na Instagramu pohvalil nekdanji član podmladka SDS Luka Lah.

Kaj bi lahko sproščali? Beovićeva: Glede na to, da stopicamo na mestu, nič

12. 12. 2020 07.19

Vladni predstavniki so se na dveh ločenih delovnih posvetih na Brdu pri Kranju srečali z direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov ter predstavniki gospodarstva. Prvi so vlado opozorili, da je bolnišničnih rezerv za spopadanje s koronavirusno krizo malo. Prihaja čas drugih obolenj, so posvarili. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin sicer še vidi nekaj rezerv, po njegovem se je treba še bolje organizirati. V veljavo pa so medtem stopili odloki, s katerimi je vlada podaljšala vse ključne ukrepe za zajezitev epidemije covida-19.

Policija preiskuje plakate in napise z grožnjami predstavnikom zdravstvene stroke

11. 12. 2020 20.14

V Ljubljani in Novem mestu so se v zadnjih dneh pojavili grozeči napisi, ki nekatere vidnejše predstavnike zdravstvene stroke v boju z epidemijo covida-19 označujejo kot morilce slovenskega naroda. Policija je potrdila, da okoliščine že preverja in bo po vseh znanih dejstvih ustrezno ukrepala.

Za cepljenje proti covidu-19 še letos predvidoma na voljo 10,5 milijona evrov

08. 12. 2020 15.34

Da bi se lahko življenje normaliziralo, bi bilo treba po oceni strokovnjakov proti covidu-19 cepiti vsaj 60 odstotkov prebivalstva. Prva pošiljka cepiva, ki si jo na ministrstvu za zdravje obetajo konec decembra, bo predvidoma zadostovala za cepljenje 50.000 do 60.000 ljudi. Še letos bi za cepljenje namenili 10,5 milijona evrov.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.