golnik

Na Golniku pozvali, da je treba čas po epidemiji izkoristiti za krepitev infrastrukture
01. 06. 2020 16.16
Na slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji so v Kliniki Golnik poudarili, da ta čas po epidemiji zahteva pripravo in krepitev zdravstvenega sistema. Uspeh ali neuspeh pri tem pa bo zaznamoval našo in prihodnje generacije, so opozorili.

Ponovno dovoljeni obiski v (nekaterih) bolnišnicah, a omejitve ostajajo
31. 05. 2020 19.17
S koncem epidemije bodo postopno svoja vrata za obiskovalce odprle tudi bolnišnice. Te se sicer lahko same in vsaka zase odločijo, kdaj so pripravljene na varen sprejem obiskov. Tiste, ki bodo obiskovalce dovolile že jutri, pa so že napovedale, da bo na enega bolnika dovoljen le en zdrav obiskovalec, čas obiska pa bo omejen.

Prelet za zmago: Letala F-16 in pilatus bodo v zahvalo preletela slovenske kraje
29. 05. 2020 12.58
V ponedeljek bo slovensko in ameriško letalstvo pripravilo poseben prelet. Letala F-16 in pilatus bodo preletela slovenske bolnišnice, DSO-je in druge kraje v zahvalo vsem, ki so sodelovali pri preprečevanju širjenja virusa. Prelet se bo zgodil od 13.00 do 14.30, letala pa bodo v formaciji preletela več kot 10 krajev. Na zemljevidu si lahko ogledate predvideno lokacijo in čas preleta.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'
27. 05. 2020 10.20
Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek
26. 05. 2020 06.19
V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Iz proračuna nakazan prvi del sredstev za izplačilo dodatkov v zdravstvenih zavodih
21. 05. 2020 18.47
Na ministrstvu za zdravje trenutno obdelujejo za 31,2 milijona evrov zahtevkov javnih zavodov za izplačilo dodatkov. Rok za oddajo zahtevkov se je iztekel v sredo, zato končnega podatka o obsegu sredstev še ne morejo posredovati. Danes pa je že bil nakazan del sredstev v višini 18,6 milijona evrov, ki ga je vlada v torek razporedila iz rezerve.

Kaj konec epidemije pomeni za ukrepe finančne pomoči?
14. 05. 2020 22.39
Korona statistika nas je zajela 4. marca, epidemijo pa smo razglasili osem dni za tem. To je pripeljalo do ugašanja javnega življenja in gospodarstva – delovna mesta so počasi usihala, število brezposelnih, ki je danes pri 90.000, je naraščalo, število tistih, ki so potrebovali pomoč države prav tako. Kako se bo pobralo gospodarstvo, obrtniki in podjetniki ter kaj bi pomenil drugi val?

Razkuževanje blokov: NIJZ predlaga spremembo, vlada vztraja pri odloku
11. 05. 2020 12.07
Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb je v veljavi že od konca marca. O njegovi smiselnosti se krešejo mnenja. Na NIJZ so že ob sprejemu dejali, da gre za neučinkovit ukrep, zdaj pa so tudi vladi predlagali, da se odlok spremeni iz razkuževanja v čiščenje. Tudi v Združenju upravnikov nepremičnin predlagajo vsaj omilitev ukrepa, če že ne njegove odprave.

V sredo brez smrtnih žrtev. Vlada podaljšala prepoved druženja na javnih krajih
07. 05. 2020 08.47
V zadnjem dnevu smo v Sloveniji potrdili eno novo okužbo s koronavirusom, smrtnih žrtev ni bilo. Plačilo prispevkov za socialno varnost je državo od razglasitve epidemije stalo 90 milijonov evrov. Mariborska vstopna točka za bolnike s sumom na okužbo s covidom-19, kjer opravljajo testiranja z brisom, se seli iz šotora na Cesti proletarskih brigad na Taboru v prostore Zdravstvene postaje Tezno. Medtem pa je vlada na dopisni seji podaljšala prepoved druženja na javnih mestih.

Prekuženost v Sloveniji precej nizka, koronavirus naj bi prebolelo 66.000 ljudi
05. 05. 2020 09.49
Analiza rezultatov raziskave o razširjenosti koronavirusa v Sloveniji še ni končana. Raziskava naj bi sicer pokazala na precej nizko prekuženost prebivalstva. S koronavirusom naj bi se okužil vsak 30. prebivalec oziroma 66.000 ljudi, kar predstavlja 45-krat višjo številko od doslej potrjenih okužb.

Občinske meje so odprte, župani lahko sami odločajo o prepovedih
30. 04. 2020 06.16
S 1252 testi na okužbo s koronavirusom v zadnjem dnevu so potrdili 11 novih primerov, dve osebi sta umrli. Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da bi z 11. majem spet lahko zagnali javni potniški promet. Gibanje med občinami je spet dovoljeno, še vedno pa ostaja prepovedano zbiranje ljudi na javnih površinah. "Kresovanj in drugih zborovanj ob 1. maju letos ne bo," je opozoril notranji minister Hojs.

Na mizi predlog odprave omejitev gibanja med občinami, a datum še ni znan
28. 04. 2020 10.14
V zadnjem dnevu so opravili 683 testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili šest okužb. Umrle so tri osebe. Premier Janša je sporočil, da bo vlada jutri obravnavala načrt sproščanja omejitvenih ukrepov za predvidljivo prihodnost, minister Hojs pa je povedal, da bodo predlagali odpravo omejitev gibanja med občinami. O datumu pa se morajo uskladiti z epidemiologi. Odpirajo se knjižnice, galerije in muzeji, s ponedeljkom pa bo dovoljena tudi strežba na terasah in vrtovih gostinskih lokalov.

Odpirajo se avtopralnice, omejitve gibanja ostajajo v veljavi
24. 04. 2020 09.28
Tudi med prvomajskimi prazniki bo treba spoštovati ukrepe za zajezitev epidemije. Še vedno namreč velja prepoved gibanja izven občin in zbiranja na javnih krajih, kar bo policija tudi preverjala. Gospodarski minister Počivalšek je medtem dejal, da bi se meje lahko odprle v maju, napovedal je tudi sestanek s hrvaškim ministrom za turizem, s katerim bosta konkretneje dorekla, kako bi lahko bila videti letošnja poletna sezona. Se pa kmalu spet odpirajo avtopralnice, znova bodo na delu tudi zavarovalniški posredniki.

Dve novi smrti, a manj okuženih in hospitaliziranih. Raziskava na terenu že v teku
22. 04. 2020 09.58
Aktualni podatki o okužbi z novim koronavirusom v Sloveniji kažejo, da je bilo 21. aprila opravljenih 1459 testov. Pozitivnih na okužbo je bilo devet oseb, zabeležili smo dve novi smrti, hospitaliziranih pa je bilo 82 bolnikov. Na intenzivni negi je 24 pacientov, iz bolnišnice so odpustili osem ljudi. V raziskavi na terenu pa so doslej odvzeli 200 vzorcev, noben ni bil pozitiven. Vabilu se lahko povabljeni odzovejo do petka. Odvzem brisa ni boleč, zagotavljajo oblasti.

Po potrjeni okužbi na Onkološkem inštitutu testirali 68 ljudi
22. 04. 2020 20.42
Na Onkološkem inštitutu, kjer so v ponedeljek potrdili prvo okužbo z novim koronavirusom pri zaposleni, so testirali 68 ljudi, vsi rezultati so negativni. Brise jim bodo ponovno odvzeli na začetku prihodnjega tedna, če bodo še vedno negativni, bodo v torek znova zagnali kirurški program. Na drugih klinikah, kjer je ležala tašča okužene, še preverjajo vse, ki so bili v stiku z njo.

Smrtnost v primerjavi z gripo vsaj desetkrat višja. 'Epidemija ni končana, a jo dobro obvladujemo'
21. 04. 2020 07.21
V ponedeljek smo v Sloveniji zabeležili devet novih potrjenih primerov okužbe s koronavirusom in nobene nove smrtne žrtve. Da epidemija še ni zaključena, a jo dobro obvladujemo, meni vodja Oddelka intenzivne terapije Matjaž Jereb. Dodaja, da je smrtnost pri covidu-19 v primerjavi z drugimi virusnimi boleznimi pomembno višja, v primerjavi z gripo vsaj desetkrat ali celo 35-krat višja. Med dejavniki tveganja so starost, visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Večina obolelih sicer ne potrebuje bolnišničnega zdravljenja, hudo obliko bolezni razvije od tri do pet odstotkov okuženih.

Na Onkološkem inštitutu okužba s koronavirusom
21. 04. 2020 13.16
Na ljubljanskem Onkološkem inštitutu so potrdili prvo okužbo z novim koronavirusom, in sicer pri zaposleni, ki je pomagala na intenzivni negi. Strokovna direktorica OI Irena Oblak je povedala, da bodo za ta teden ustavili kirurški program, ostala zdravljenja pa bodo potekala normalno. Zaposlenim, ki so bili v stiku z okuženo, so vzeli brise, ki so bili negativni. Brise so vzeli tudi petim pacientom intenzivne nege in jih premestili v drugo sobo.

'Cena' epidemije: zadnji žebelj v krsto zdravstva, ki bo odslej (še) dražje
21. 04. 2020 17.48
Zdravstvo bo zaradi epidemije covida-19 dražje. Zato bo treba v kratkem opraviti razmislek o košarici pravic, ki jih krije javna zdravstvena blagajna, sta dve od opozoril, ki so jih izrekli sodelujoči na spletnem pogovoru o nevarnostih in priložnostih za slovenski zdravstveni sistem v času izbruha koronavirusa.

Vlada sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in dovoljuje nekatere oblike javnega prevoza
17. 04. 2020 06.22
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, s katero z 20. aprilom sprošča prepoved opravljanja tehničnih pregledov in ostalih postopkov v zvezi z registracijo motornih vozil ter odpravlja prepoved za nekatere oblike javnega linijskega prevoza. S ponedeljkom vrata med drugim znova odpirajo trgovine z gradbenim materialom, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in nekatere servisne delavnice, med drugim vulkanizerske, na voljo pa bodo tudi nekatere storitve, je sklenila vlada. Frizerski in kozmetični saloni bodo odprti šele s 4. majem.

Odprle se bodo manjše trgovine, kemične čistilnice, frizerski in kozmetični saloni, saloni za nego živali ...
16. 04. 2020 07.16
Z namenom postopnega sproščanja ukrepov je vlada dodala nove izjeme. Med njimi so prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno - inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo, specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles, kemične čistilnice in servisne delavnice, osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, frizerski in kozmetični saloni, nekatere športno-rekreativne storitve, saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali. Odlok stopi v veljavo 20. aprila, nekatere od naštetih izjem pa 4. maja.

Rokavice niso več potrebne, obvezno pa je razkuževanje rok
14. 04. 2020 06.20
Vlada je odpravila obvezno nošenje rokavic v zaprtih javnih krajih in kot obvezno uvedla razkuževanje rok. Razkužila je dolžan zagotoviti ponudnik storitev. V ponedeljek je bilo sicer osem novih potrjenih okužb, ena oseba je umrla. Podatki NIJZ kažejo, da je več kot 80 odstotkov umrlih starejših od 75 let, skoraj 60 odstotkov pa starejših od 85 let.

Kako bo letos s počitnicami? Res ostajamo doma?
14. 04. 2020 07.23
Res letos ne gremo na počitnice v tujino, niti na Hrvaško ne, kjer imajo Slovenci tudi svoja stanovanja, hiše? Po izjavi direktorja Klinike Golnik Aleša Rozmana, da ne bomo šli, je namreč završalo. Je bila napoved prekmalu izrečena? Mnenja so deljena. Pa bi lahko ostale vsaj rezervacije za avgust? Kakšen bo minus? Nas čaka katastrofa? Kritična je tudi svetovno znana kuharska mojstrica Ana Roš. Kaj sporoča politiki in stroki?

Bomo poleti res dopustovali doma? To so politične napovedi, pravijo na ZTAS
13. 04. 2020 19.53
Po izjavi direktorja Klinike Golnik Aleša Rozmana, da moramo na dopust v tujini, torej tudi pri naši južni sosedi, kjer imajo številni Slovenci svoje nepremičnine, letos poleti verjetno kar pozabiti, je završalo. Bomo torej lahko šli na oddih le doma? Pristojni še nimajo odgovorov. Da so takšne katastrofične napovedi v tem trenutku še preuranjene, pa medtem menijo v Združenju turističnih agencij Slovenije.

Prihaja sneg, nevarnost pozebe, a narava se prebuja: alergije so že na pohodu
13. 04. 2020 13.52
Vremenoslovci napovedujejo kratkotrajno, a izrazito ohladitev. Vseeno pa se narava prebuja. Spomladi so tako na pohodu alergije, ki so lahko posebej zoprne za nekatere astmatike. Dostopni podatki sicer ne kažejo, da bi bili alergiki bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom. Posamezniki s kroničnimi boleznimi pljuč, kamor sodi alergijska astma, pa imajo lahko zvišano tveganje za poslabšanje astme ali težji potek covida-19.

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo
12. 04. 2020 07.48
V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

Napoved imunologa: 'Življenje, kot smo ga poznali, ne prej kot jeseni naslednje leto'
11. 04. 2020 19.02
Družba z meter in pol distance, nošenje mask v javnih prostorih, poletje doma, brez počitnic v tujini - to je naša nova realnost, opozarjajo strokovnjaki. In tako bo, se zdi, še vsaj leto in pol, vse dokler ne bo razvito učinkovito in varno cepivo, proizvedeno v dovolj velikih količinah in z njim cepljeno nekaj milijard ljudi.

'V svobodo bomo morali stopati previdno.' Poletja v tujini letos najbrž ne bo
11. 04. 2020 09.23
Čeprav so velikonočni prazniki, še naprej veljajo vsi ukrepi, ki so bili sprejeti za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V domu starejših v Ljutomeru so medtem potrdili okužbo z novim koronavirusom še pri enem oskrbovancu in treh zaposlenih. Vlada je odločila, da bodo osebe, ki bodo od nedelje prišle v Slovenijo, morale za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve, nato se jih bo testiralo na novi koronavirus. Na NIJZ pa opozarjajo, kako pomembno je v tem času - kvalitetno spanje.

Na prvem mestu podporno zdravljenje. Katera zdravila so trenutno učinkovita?
09. 04. 2020 10.35
Čeprav še ni registriranega zdravila za bolezen, ki jo povzroča novi koronavirus, po svetu pri zdravljenju preizkušajo terapije z različnim kombinacijami zdravilnih učinkovin. Za hospitalizirane bolnike je na prvem mestu tako podporno zdravljenje. Hkrati potekajo številne klinične študije, s katerimi ugotavljajo varnost in učinkovitost zdravil.

Kacin: Ta trenutek med predvidenimi odločitvami še ni ukinitve omejitve gibanja med občinami
08. 04. 2020 08.11
V torek so v Sloveniji potrdili še 36 okužb s koronavirusom, opravili so 1214 novih testiranj. Hospitaliziranih je 111 oseb, od tega se na intenzivni negi zdravi 35 pacientov. Bolnišnico je zapustilo pet oseb; štiri osebe pa so umrle – skupno tako 40. Doslej so v Sloveniji opravili 30.669 testiranj na koronavirus. Iz bolnišnične oskrbe so skupaj doslej odpustili 120 ljudi. Pa je ob spodbudnih številkah že čas za sprostitev ukrepov? Ali pa lahko prehitro rahljanje ogrozi zdravstveni sistem?

1202 opravljena testa in 35 novih okužb. Nekatere ukrepe bi lahko sprostili že po veliki noči
07. 04. 2020 09.42
V ponedeljek, 6. aprila, so v Sloveniji opravili 1202 testa in potrdili 35 novih okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da ukrepi, ki smo jih sprejeli, učinkujejo, saj se število težjih bolnikov ne povečuje in ne presega števila 30. Če se bo ta trend nadaljeval, bi nekatere aktivnosti lahko znova zagnali po velikonočnih praznikih, je še dejal.