golnik

Slovenija presegla nov mejnik: ob 3391 testiranjih 203 nove okužbe
30. 09. 2020 10.16
V torek smo v Sloveniji ob 3391 testih potrdili rekordne 203 okužbe z novim koronavirusom, ena oseba je umrla. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 86 bolnikov s covid-19, od tega jih je 16 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so v domačo oskrbo odpustili osem oseb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 5,99 odstotka, v državi pa je bilo 1736 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Incidenca je po Kacinovih besedah presegla 80 okužb na 100.000 prebivalcev v dveh tednih.

UKC Maribor poka po šivih, sestre na sprejemu deležne tudi groženj
22. 09. 2020 18.08
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so obstoječe zmogljivosti za sprejem bolnikov z novim koronavirusom zapolnjene, vedno večji pritiski pa so tudi na tamkajšnji urgentni center. "Urgenca je bila že prej kronično kadrovsko podhranjena, zdaj poka po šivih," je povedal zdravnik specialist urgentnega centra Gregor Prosen.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00
V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00
V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

113 novih primerov, v bolnišnicah s covid oddelki znova način dela iz časa epidemije
19. 09. 2020 10.49
V petek so v Sloveniji ob 3070 testih potrdili 113 okužb z novim koronavirusom, en bolnik s covidom-19 pa je umrl. Hospitaliziranih je 67 bolnikov, od tega jih 10 potrebuje intenzivno nego. Štiri so v petek odpustili iz bolnišnice. Minister Gantar se je na sestanku s predstavniki bolnišnic, ki imajo oddelke za bolnike s covidom-19, dogovoril, da se znova vzpostavi način dela, kot je veljal v času epidemije.

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni
19. 09. 2020 15.04
V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Kako je koronačas vplival na vse druge bolnike in na slovensko zdravstvo?
19. 09. 2020 09.18
Kako je koronavirus vplival na celotno naše zdravstvo? Kako je z diagnostiko, (ne)dostopnostjo, težavami bolnikov, kako je z denarjem, čakalnimi dobami ... Od bolnišnic do primarnega zdravstva. Od bolnikov z rakom do pregledov nosečnic, od preventivnih programov do posegov ...

82 novih primerov: virus se širi v Pivki, okužbe na Policijski postaji Vič
15. 09. 2020 10.40
V ponedeljek so pristojni v Sloveniji opravili 2247 testov na koronavirus in potrdili 82 novih okužb. V bolnišnici se trenutno zdravi 50 pacientov, od tega deset na intenzivni negi. Največ novih primerov so zabeležili v Ljubljani in Mariboru. Na sprejem bolnikov s covidom-19 se pripravlja Splošna bolnišnica Celje, obolele trenutno zdravijo v UKC Ljubljana in Maribor ter na Kliniki Golnik. Nove okužbe so potrdili v Pivki, med drugim v OŠ Pivka in družbi Pivka perutninarstvo.

Flis: Problem predstavljajo asimptomatski klicenosci, kadrovska stiska velika
15. 09. 2020 07.54
Direktor mariborskega kliničnega centra opozarja, da bolnišnice te dni sprejemajo vse več pacientov, ki potrebujejo hospitalizacijo. Na tamkajšnjem covid oddelku se trenutno zdravi 20 pacientov, bolnišnica pa se sooča s hudim pomanjkanjem osebja, saj jih je veliko v karanteni. Ob vsem tem so na enem od oddelkov zabeležili prenos okužbe z bolnika na zaposlenega. Vojko Flis poudarja, da stvari niso tako nedolžne, covid-19 pa vsekakor ni le nedolžna gripa.

Porast okužb ponekod otežuje delo v bolnišnicah, v UKC napovedujejo plan B
14. 09. 2020 17.30
Povečevanje števila okuženih z novim koronavirusom se kaže tudi v povečanem številu hospitaliziranih. Na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana so od petka sprejeli sedem novih bolnikov s covidom-19, intenzivno nego potrebujejo štirje. Če bo teh bolnikov več, bo treba preiti na plan B, ko bodo bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi selili drugam. Prav tako je povečano število bolnikov ohromilo delo na nekaterih oddelkih v UKC Maribor. Tam se je na oddelku za gastroenterologijo zgodil tudi prenos okužbe z bolnika na zdravstveno osebje.

Strokovnjaki razmišljajo o zaostritvi ukrepov, Krek: Smo med rdečimi državami
13. 09. 2020 19.32
Številke okuženih kažejo, da se virus obsežno širi naprej, pravijo strokovnjaki. Težava je, ker se bolnišnice znova polnijo z obolelimi, spet odpirajo intenzivne oddelke. Glede na velik porast razmišljajo, da bi ukrepe še zaostrili. A države ne bi zapirali kot v prvem valu, šlo bi le za več nadzora in izrekanje primernih kazni. Krek tudi ocenjuje, da je Slovenija že med rdečimi državami, saj smo presegli 40 okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh.

Zakaj maske? 'Osnovno načelo vljudnosti je, da ne popljuvamo drugih'
11. 09. 2020 18.59
Z nošenjem maske preprečimo, da bi se dotikali nosu in ust ter s tem prenašali viruse. To namreč kar v 80 odstotkih storimo z rokami. Potem ko so v začetku drugega vala obolevali večinoma mladi, pa je zdaj virus prodrl tudi v najšibkejše skupine. Z nekom lahko posedamo dalj časa in se ne nalezemo, lahko pa nekdo, ki gre mimo nas, zakašlja in nam prenese virus. Zato smo tudi za skeptike, ki jim ni jasno, kako lahko nošenje različnih zaščit preko naših ust in nosu pomaga, obiskali Kliniko Golnik.

Karanteno ob vstopu v Slovenijo skrajšali s 14 na 10 dni
10. 09. 2020 09.32
V sredo smo v Sloveniji opravili 2489 testov in potrdili 77 novih primerov. Vlada je skrajšala obdobje karantene s 14 na 10 dni ob vstopu v Slovenijo iz držav s slabšo epidemiološko sliko. Sprememba bo uveljavljena v nedeljo, 13. septembra. Izjemi, ko karantena ne bo odrejena, za pogreb bližnjega sorodnika in vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani, pa ne bosta več omejeni na 24 ur. Zahtevana veljavnost negativnega testa se s 36 ur podaljšuje na 48 ur.

Odslej globe za nenošenje mask v zaprtih javnih prostorih, inšpektorji na delo
04. 09. 2020 06.05
Zaradi slabšanja epidemiološke slike oziroma večanja števila okužb z novim koronavirusom je vlada z odlokom začasno določila obvezno uporabo zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. Odslej bodo spoštovanje odloka na terenu preverjali tudi inšpektorji, ki lahko izrečejo globo za neupoštevanje. Obvezno nošenje mask bodo preverjali tudi čez vikend.

Predklinična testiranja uspešna. Štrukelj: Kdor se ne bo želel cepiti, naj nosi stroške zdravljenja
31. 08. 2020 09.09
Ekipa, ki dela na projektu slovenskega cepiva proti covidu-19, je sporočila, da so predklinična testiranja na miših pokazala obetavne rezultate. "Največji pomen raziskave je razvoj nove tehnologije, ki bo uporabna ne samo za ta virus, ampak tudi za cepiva za druge viruse v prihodnje," pravi vodja skupine prof. dr. Roman Jerala.

V hrastniškem domu starejših operativna le tretjina zaposlenih, 25 okuženih
21. 07. 2020 10.10
V Sloveniji je potrjenih 24 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 914 testiranj. Zaradi zapletov, povezanih z okužbo, je umrla ena oseba. Na intenzivni negi so sedaj tri osebe, dve pa sta bili odpuščeni iz bolnišnice. Največje žarišče je še vedno v Domu starejših Hrastnik, kjer je trenutno 25 aktivno okuženih. Kot je povedal župan občine Marko Funkl, je manjše žarišče znotraj Hrastnika tudi v blokovskem naselju, direktor doma Drago Kopušar pa je opozoril na veliko kadrovsko stisko.

Aleš Rozman je novi predsednik Zdravstvenega sveta
17. 07. 2020 12.37
Vlada je na četrtkovi seji imenovala direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana za novega predsednika Zdravstvenega sveta. Imenovala je tudi preostale člane zdravstvenega sveta, njihov mandat je sicer vezan na trajanje funkcije posameznega ministra.

Genski testi za zdravljenje bolnikov z rakom od julija v breme ZZZS
14. 07. 2020 15.06
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je z julijem začel kriti stroške 18 različnih genskih testov, na podlagi česar lahko zdravnik izbere ustrezno zdravljenje s tarčnimi zdravili. Določene bolnice z zgodnjim rakom dojke se bodo lahko na podlagi genskega testa izognile kemoterapiji in nepotrebnim stranskim učinkom.

Slovenija drsi s seznama 'zelenih držav', kaj nas ob tem čaka?
07. 07. 2020 22.02
Mesec dni po preklicu epidemije Slovenija drsi s seznama 'zelenih držav'. Epidemiološka situacija v državi se slabša, s 23 novimi okužbami v zadnjem dnevu Slovenija dosega raven, po katerem bi se morali glede na lastne kriterije uvrstiti na rumeni seznam manj varnih držav. O tem, kje smo in kakšni ukepi nas čakajo, sta v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila direktor Golnika Aleš Rozman in notranji minister v odstopu Aleš Hojs.

Novo žarišče v Cerknici: prenos okužb se je zgodil na zasebni zabavi
07. 07. 2020 09.50
V ponedeljek smo ob 1325 opravljenih testih zabeležili 23 okužb z novim koronavirusom. Kot kaže, je eno novih žarišč v Občini Cerknica, kjer so potrdili kar pet okužb. Prenos se je zgodil na zasebni zabavi. V vipavskem domu starejših Pristan so potrdili eno novo okužbo, prav tako v domu starejših na Krasu. Vlada je sicer vse domove za starejše občane in druge socialnovarstvene zavode razglasila za ogrožena območja. Kacin je omenil tudi možnost omejitve druženja na 10 oseb, če bi se epidemiološka situacija še poslabšala.

Dr. Rozman: Imamo lažen občutek, da je virus oslabel
03. 07. 2020 06.07
Medtem ko vlada o drugem valu epidemije še ne govori, stroka opozarja, da je ta že tu. A minister za zdravje miri, da že zdaj sprejemajo ukrepe, ki bi preprečili ponovitev razmer iz prvega vala. Direktor bolnišnice Golnik svari, da imamo lažen občutek, da je virus oslabel.

Rdeči seznam in karantena: smo s temi ukrepi zajezili prihod drugega vala?
19. 06. 2020 06.38
Pričel je veljati nov režim za vstop v Slovenijo in obvezna 14 dnevna karantena: Bosna in Hercegovina, Srbija in Kosovo so na rdeči listi. Je s temi ukrepi vlada zajezila prihod drugega vala? Covid-test je po novem obvezen tudi za tedenske migrante - denimo delavce iz BiH in Srbije, ki se ob vikendih vračajo domov. Obstajajo pa tudi izjeme - to tako ne velja za prevoznike, a morajo ti Slovenijo zapustiti v 12 urah. Direktor Klinike Golnik Aleš Rozman medtem ocenjuje, da je nevarnost, ki zdaj prihaja z Balkana, še večja kot je bila tista ob prvem valu z zahoda.

'Čas, da se poišče ustrezne spodbude, da v bolnišnicah obdržimo najboljši kader'
12. 06. 2020 21.07
Bolnišnice, ki so v času epidemije zdravile bolnike s covidom-19, so v deklaraciji poudarile pomen javnega in dostopnega zdravstva, ki se je po njihovi oceni potrdil v času, ko so javne bolnišnice neprekinjeno zagotavljale oskrbo. Ob zaključku prvega vala epidemije so tudi pozvale k posodobitvi infrastrukture in ustreznim spodbudam za kadre.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41
"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'
09. 06. 2020 11.38
Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Na Golniku znova prepoved rednih obiskov bolnikov
08. 06. 2020 12.31
Na Kliniki Golnik do preklica ponovno zapirajo vrata za redne obiske bolnikov. Tako so dovoljeni samo obiski paliativnih bolnikov, umirajočih in bolnikov, ki so hospitalizirani več kot sedem dni. Ti obiski so možni s posebno dovolilnico vodje oddelka, kjer leži bolnik.

Pet novih okužb s koronavirusom: štiri na Jesenicah, ena v Ljubljani
06. 06. 2020 11.11
V petek so opravili 715 testiranj z novim koronavirusom in ob tem potrdili pet novih okužb, kar je največ novih primerov v enem dnevu v zadnjem mesecu dni. V bolnišnicah se zaradi bolezni covid-19 zdravi šest oseb, ni pa nihče od bolnikov na intenzivni negi. Po podatkih NIJZ so bile štiri okužbe potrjene na Jesenicah, ena pa v Ljubljani.

O obrazcih za oskrbovance domov: Šlo je le za orientacijo zdravnikom
05. 06. 2020 10.09
Koordinacija, ki je domovom starejših pomagala pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa, oskrbovancem ni zapirala poti v bolnišnico, pravi član koordinacije in direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. Obrazce, ki so zaokrožili v javnosti, so po njegovih besedah pripravili za informiranje dežurnih zdravnikov, ki bolnikov niso poznali. Ministrstvo za zdravje je medtem Zdravniški zbornici Slovenije in Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije poslalo zahtevo za takojšnjo izvedbo izrednega strokovnega nadzora s svetovanjem v domovih za starejše.

Ali so v domovih za starejše res vnaprej odrekli bolnišnično zdravljenje v primeru okužbe?
04. 06. 2020 19.35
Če je karkoli šlo narobe, je to treba popraviti, je vnovič dejal minister za zdravje Tomaž Gantar, ko so ga vprašali o domnevnih seznamih stanovalcev v domovih za starejše, ki naj bi jim v primeru okužbe s koronavirusom vnaprej in brez vednosti tako pacienta kot njegovih svojcev odrekli bolnišnično zdravljenje. Zaradi burnega odziva v javnosti sta Zdravniška zbornica in Komisija za medicinsko etiko ministru Gantarju svetovali, naj odredi sistemski nadzor, a so na ministrstvu sklenili, da ga ne bo. Ali je etično sporno, da se vnaprej določi, kdo bo lahko šel v bolnišnico, koga bodo lahko priključi na respirator, koga pa ne?

Prelet za zmago – slovenska in ameriška letala preletela Slovenijo
01. 06. 2020 12.58
Danes je nad Slovenijo potekal prelet reaktivnih in turbopropelerskih letal v formaciji, kot je še ni bilo. Letala slovenskih in ameriških zračnih sil so s 425 kilometri na uro opravila nalogo v manj kot uri in 15 minut. 1. junij je namreč uradni dan konca epidemije. Ob 11. uri so trije pilatusi poleteli iz Cerkelj proti ljubljanskemu letališču, od koder so malo pred 13. uro poleteli in nadaljevali proti Triglavu. Tam so prestregli Američane, ki so jih spremljali po poti čez Slovenijo. Polet je že končan, med Mariborom in Cerkljami pa je formacijo moral zapustiti en F-16, ostali pa so pot zaključili prej in pred Izolo zavili proti Italiji.