gospodarskih

Srečanje arbitražnih sodišč v Pulju
15. 09. 2001 00.00
V Pulju poteka dvostransko srečanje stalnih arbitraž slovenske in hrvaške zbornice, kjer obravnavajo aktualnost arbitrarnega prava in prakse v obeh državah.

Avstrijski dan na MOS-u
15. 09. 2001 00.00
Drugi dan 34. mednarodnega obrtnega sejma v Celju je razstavišče obiskala deželna glavarka Štajerske Waltraud Klasnic.

V Celju na ogled ves svet
14. 09. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na celjskem sejmišču uradno odprl 34. mednarodni obrtni sejem. Na sejmu so že izvedli okroglo mizo o vladnem antibirokratskem programu.

Ukrajina naj nadaljuje reforme
11. 09. 2001 00.00
Delegacija EU, ki se mudi na obisku v Ukrajini, je pozvala Kijev naj nadaljuje pot demokratizacije, nadaljnjih gospodarskih, političnih reform ter boj proti korupciji.

Še več posojil za Argentino
09. 09. 2001 00.00
Argentina bo od Mednarodnega denarnega sklada dobila približno 22 milijard dolarjev posojil. Da bi si zagotovila nova posojila, je Argentina obljubila, da bo obseg zadolžitve znižala z uveljavitvijo bolj tržno usmerjene gospodarske politike.

Moulinex pred prisilno poravnavo
08. 09. 2001 00.00
Tretji največji proizvajalec gospodinjskih aparatov v Evropi Moulinex je vložil zahtevo za prisilno poravnavo, potem ko so se pogajanja o financiranju načrta prestukturiranja iztekla neuspešno.

EU in Kitajska za še boljše sodelovanje
05. 09. 2001 00.00
Najpomembnejši zaključek četrtega evropsko-kitajskega vrha je, da bosta Evropska unija in Kitajska okrepili sodelovanje na vseh ključnih področjih. Glede človekovih pravic pa strani še nista uspeli zbližati stališč.

Sloveniji boljša ocena
29. 08. 2001 00.00
Mednarodna bonitetna hiša Dun & Bradstreet je v septembrskem rednem poročilu izboljšala rating Slovenije iz DB3a na DB2d.

Petrinova zadovoljna s konferenco
27. 08. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je udeležila dvodnevne konference ministrov za gospodarstvo in delo držav kandidatk prvega kroga širitve EU.

Na sejmu brez rejcev
26. 08. 2001 00.00
V Gornji Radgoni se nadaljuje 39. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki ga bojkotirajo rejci goveda, svinj in drobnice.

Nedovoljeno financiranje volitev?
21. 08. 2001 00.00
Predsednik ZLSD Borut Pahor je poudaril, da stranka za volitve ni prejela finančne podpore iz tujine in zanjo formalno tudi ni zaprosila.

Obisk beograjske županje
13. 07. 2001 00.00
Beograjska županja Radmila Hrustanović, ki se na povabilo županje Ljubljane Vike Potočnik mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, se je po uradnih pogovorih med delegacijama obeh mest vpisala v zlato knjigo mesta Ljubljana. Ob tem se je Potočnikovi zahvalila za podporo po lanskih spremembah v Srbiji in Jugoslaviji, ki jo je ljubljanska županja kot prva vidnejša tuja gostja izrazila z decembrskim obiskom Beograda. Potočnikova pa je poudarila, da se lahko s sodelovanjem na nivoju mest naredi še veliko več kot s sodelovanjem na državnem nivoju, predvsem v smislu ponovne vzpostavitve gospodarskega sodelovanja med mestoma in državama, ki je v zadnjih letih precej nazadovalo.

Združenje Manager še bolj aktivno
12. 07. 2001 00.00
Novi predsednik Združenja Manager Marko Voljč je ocenil, da tako država kot tudi gospodarstvo in management vstopajo v kritično fazo približevanja Slovenije Evropski uniji, kar med drugim predstavlja pomembne premike v pogojih dela in nove izzive za management. Zato je prvi mož stanovske organizacija slovenskih managerk in managerjev v programu dela združenja za obdobje 2001-2002 med drugim izpostavil, da je vloga managementa pri opredeljevanju nacionalnih gospodarskih interesov ključna. Sicer pa so najvišji predstavniki združenja na današnji novinarski konferenci spregovorili tudi o pripombah k noveli zakona o gospodarskih družbah (ZGD) in o davčnih vidikih opcijskega nagrajevanja.

Kučan sprejel beograjsko županjo
12. 07. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel županjo Beograda Radmilo Hrustanović, ki je na povabilo ljubljanske županje Vike Potočnik na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Pogovarjala sta se o trenutnih razmerah v Beogradu in Srbiji ter o razvoju bilateralnih odnosov med Slovenijo in ZRJ, še posebej o možnostih razvoja gospodarskih odnosov. Del razgovora je bil namenjen tudi razmeram v jugovzhodni Evropi, še posebej krizi v Makedoniji, so sporočili iz predsednikovega urada.

Drugi val odpuščanj pri Compaqu
12. 07. 2001 00.00
Ameriško računalniško podjetje Compaq se očitno ni moglo izogniti drugemu valu odpuščanj: kot so sporočili v torek, bodo odpustili še 4000 delavcev, tako da se bo skupno število zmanjšanja delovnih mest letos povzpelo na 8500, kar je približno 12 odstotkov vseh zaposlenih. Kot razlog za omenjeno odločitev v podjetju navajajo poslabšanje gospodarskih razmer in okrepljeno cenovno vojno v Evropi, še posebej v Veliki Britaniji, Nemčiji in Švici. Compaqov izvršni direktor Michael Capellas je pojasnil, da so prisiljeni v aktivno ukrepanje v obdobju, ko se je povpraševanje po izdelkih bistveno zmanjšalo. Po njegovih besedah je očitno, da se je ohlajanje gospodarstva razširilo tudi na Staro celino, zato bodo potrebne še odločnejše poteze v programih za zmanjševanje stroškov.

Pozitivna ocena srečanja na Brdu
07. 07. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush se je v petek po telefonu pogovarjal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, ki mu je ob tej priložnosti čestital ob 55. rojstnem dnevu, skupaj pa sta med drugim obnovila vtise in teme pogovorov z njunega prvega medsebojnega srečanja v Sloveniji minuli mesec. Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Arija Fleischerja sta oba predsednika v desetminutnem pogovoru poudarila, da je bilo srečanje na Brdu pri Kranju pozitivno in je ustvarilo podlago za produktivnost v ameriško-ruskih odnosih. Predsednika sta govorila tudi o položaju v Makedoniji, Iraku, gospodarskih odnosih med državama in strateških vprašanjih.

Ameriški senatorji o smislu sankcij
05. 07. 2001 00.00
Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih
02. 07. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Drnovšek v Salzburgu
02. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v Salzburgu udeležuje tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma, je imel danes več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem, krajši pogovor pa je imel tudi s Clausom Schwabom, enim od ustanoviteljev in predsednikov Svetovnega gospodarskega foruma, ki prireja srečanje v Salzburgu.

Zemin bi bil Mao
01. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Toča na Štajerskem
28. 06. 2001 00.00
Neurje s točo, ki je v četrtek popoldne zajelo Maribor in okoliške kraje, je prizadejalo nekaterim kmetijskim proizvajalcem veliko škode. Po besedah direktorja Kmetijskega zavoda v Mariboru Boruta Ambrožiča je toča najhuje klestila v osrednjih Slovenskih goricah, zlasti na Zavrhu ter v Selcah, Voličini, Črmljenšaku, Vitomarcih in okoliških krajih.

Šentjurski Tolo v stečaju
27. 06. 2001 00.00
Celjsko sodišče je danes sprejelo sklep o uvedbi stečajnega postopka v Tovarni lahke obutve Tolo iz Šentjurja, katere delavci so zaradi neizplačanih aprilskih plač, regresa za letni dopust in povračila stroškov prevoza na delo stavkali skoraj tri tedne. Kot je povedala predsednica Konfederacije neodvisnih sindikatov Slovenije za celjsko regijo Majda Medved, bo sindikat v prihodnjih dneh podal kazensko ovadbo zoper nadzorni svet Tola, ki po njegovem mnenju ni opravil svoje naloge varuha kapitala, tako kot to veleva zakon o gospodarskih družbah. Po besedah Medvedove je zelo čudno, da nadzorni svet Tola ni sprejel nobenega sanacijskega programa podjetja, saj dolg podjetja s 369 milijoni tolarjev presega vrednost družbe, prijavljenih terjatev pa je bilo za 54 milijonov tolarjev.

Rasni nemiri v Angliji
26. 06. 2001 00.00
Mesta na severu Anglije postajajo prizorišče vse številnejših rasnih nemirov, ki vse bolj skrbijo britansko vlado. Zaradi nemirov v Burnleyu danes obtožbe letijo tudi na policijo. Po rasno motiviranih majskih spopadih med mladimi belci in Azijci v Bradfordu in Oldhamu, je bil zadnje tri noči prizorišče rasnih izgredov in uničevanja Burnleya. Ta in druga mesta na angleškem severu so si zelo podobna, saj gre za postindustrijska mesta v gospodarskih težavah z veliko brezposelnimi, posebej mladimi, z belsko večino in azijsko manjšino, ki živita vse bolj ločeno.

Sedma novela zakona
21. 06. 2001 00.00
Z uveljavitvijo novele zakona o gospodarskih družbah se bo spremenil način upravljanja podjetij, še posebno delniških družb. Novela zakona spreminja ureditev razmerja med delničarji, nadzornimi sveti in upravo, tako da odločanje o delitvi dobička in sprejemu poslovnih poročil prenaša z lastnikov na upravo in nadzorni svet. Bistvene novosti so uvedene tudi pri sestavi letnih poročil, prenovljeni zakon o gospodarskih družbah, za katerega je to že šesta sprememba v osmih letih, pa uvaja še novosti v računovodstvu ter na področju t.i. korporacijskih dejanj. Podrobneje namreč obravnava področje združitev in delitev gospodarskih družb.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Gambit Trade prejel nagrado
20. 06. 2001 00.00
Na letni konferenci, ki se je pod nazivom "The e-business 24 hours" pred dnevi končala v švicarskem Montreuxu, je IBM podelil nagrado za najboljše razvojne hiše IBM CEMA Winning Team podjetju Gambit Trade. Gambit Trade je prvo podjetje v regiji, ki je prejelo to priznanje.

Putin v Jugoslaviji
17. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po prvem srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Sloveniji dopotoval na prvi obisk v Beograd in se sestal z jugoslovanskim kolegom Vojislavom Koštunico, v nadaljevanju pa tudi z zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem in srbskim premierom Zoranom 195144inđićem. Osrednja tema pogovorov je bila kriza na Kosovu in Makedoniji, za katero naj bi Moskva po podatkih Beograda predložila nov mirovni načrt. Sogovorniki naj bi razpravljali tudi o vprašanju visokih dolgov obeh držav.

Oracle širi mrežo v Sloveniji
12. 06. 2001 00.00
V sodelovanju s podjetjem Oracle Slovenija je podjetje Aster pridobilo možnost prodaje Oraclovih izdelkov, ki temeljijo na ASP rešitvah. To jim omogoča status Generic Technology hosting, ki so ga dobili tri leta po pridobitvi statusa Oracle Certified Solution Partner. Prve tovrstne rešitve so v podjetju Aster že pripravljene za eno izmed večjih slovenskih investicijskih bank.

195144inđić na obisku v Sarajevu
12. 06. 2001 00.00
Predsedujoči predsedstvu BiH Živko Radišić je v Sarajevu sprejel srbskega premiera Zorana 195144inđića, ki je na čelu vladne in gospodarske delegacije na enodnevnem delovnem obisku v BiH. Radišić je podprl napore oblasti ZRJ in Srbije pri obrambi državne suverenosti in ozemeljske celovitosti, še posebej pa prizadevanja za ureditev razmer na Kosovu in jugu Srbije. Srbske predstavnike je sprejela tudi delegacija zunanjega ministrstva BiH na čelu z ministrom Zlatkom Lagumdžijo.