gospodarskih

Riceova o vrhunskem srečanju v Ljubljani
07. 06. 2001 00.00
Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je na novinarski konferenci predstavila dnevni red bližnjega obiska predsednika Georgea Busha v Evropi in posebej izpostavila, da Slovenija ne bo samo prizorišče srečanja Busha z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za ZDA naj bi bila posebna in pomembna postaja turneje, ker so Slovenci pokazali, kaj lahko uspešna država v tranziciji doseže. Slovenija je bila po njenem mnenju odlična v gospodarskih reformah. "Pomika se proti odlični politični utrditvi svoje demokracije, njeno vodstvo pa kaže odločenost za uresničitev potrebne gospodarske, pravne in vojaške reforme, da postane članica EU in sčasoma tudi zveze Nato," je dejala Riceova.

Srečanje gospodarstvenikov v Sarajevu
07. 06. 2001 00.00
Na dvodnevnem srečanju v Sarajevu se mudijo predstavniki gospodarskih zbornic Sarajeva, Zagreba in Ljubljane, ki razpravljajo o vzpodbudah izvozno usmerjenemu gospodarstvu in o storitvah, ki jih ponujajo zbornice, so sporočili z GZS. Gospodarska zbornica Sarajevo, ki je tudi gostitelj srečanja, je ob tej priložnosti Območni zbornici Ljubljana podelila priznanje za prispevek k razvoju in pospeševanju sodelovanja med sarajevsko in ljubljansko zbornico. Po koncu srečanja bosta podpredsednica GZS Marta Kos in direktor SŽ

Kučan v Grčiji
06. 06. 2001 00.00
Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Čuk v Seulu
06. 06. 2001 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je odpotoval v Seul, kjer se bo kot eden glavnih govornikov udeležil 2. svetovnega kongresa Mednarodne trgovinske zbornice (ICC). Prvi mož GZS bo predstavil slovensko gospodarstvo in dejavnosti GZS pri pospeševanju vključitve slovenskega gospodarstva v evropske in svetovne gospodarske tokove. Govoril bo tudi o vlogi zbornice v ekonomsko-socialnem dialogu in standardih kakovosti zborničnih storitev. Kongresa ICC se bo udeležilo več kot 600 predstavnikov zbornic iz vsega sveta. Obravnavali bodo vrsto vprašanj s področja globalizacije svetovnega gospodarstva in o nalogah gospodarskih zbornic.

Dvanajst let po Tiananmenu
04. 06. 2001 00.00
Matere žrtev pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru so pred današnjo 12. obletnico krvave zadušitve prodemokratičnega gibanja zahtevale ponovno preučitev uradne razlage dogodkov iz leta 1989. Medtem se kitajske oblasti trudijo, da bi preprečile kakršne koli žalne slovesnosti ob obletnici incidenta. Vojska je, tako uradni Peking, upor zatrla, ker je bila ogrožena nacionalna varnost Kitajske.

Potrč o privatizaciji bank
01. 06. 2001 00.00
Pomembno je, da je program privatizacije obeh državnih bank, Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki ga je včeraj potrdila vlada, "odprt" in da zagotavlja postopnost odločanja, hkrati pa je bil z njim dosežen sprejemljiv koalicijski dogovor, je poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je dejal, program omogoča sodelovanje več strateških investitorjev, tudi domačih, predkupna pravica pa ni vsebina razpisa oz. ni vnaprej obljubljena. Ob tem je poslanec ZLSD Feri Horvat izrazil zadovoljstvo, ker so pri oblikovanju programa privatizacije dveh največjih slovenskih bank vendarle prevladali narodno-gospodarski interesi. Po njegovih besedah program upošteva zlasti "občutljivost" NLB kot pomembnega stebra domačega gospodarstva. "Potrebujemo konkurenčnost v bančništvu, potrebujemo močne banke, potrebujemo pa tudi vlečnega in ne trojanskega konja," pripominja Horvat.

Mejak pojasnjuje
30. 05. 2001 00.00
Vodja slovenske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije Miran Mejak je v zvezi z izjavo pomočnika jugoslovanskega finančnega ministra in vplivnega člana skupine gospodarskih strokovnjakov G-17 Veroljuba Dugalića, da je jugoslovanska delegacija na pogajanjih na Dunaju "vsilila stališče, da se je mogoče pogovarjati samo, če bodo tudi druge udeleženke priznale, da je nasledstvo postopek, ki traja od aprila 1992, dejal, da na Dunaju o tem niso govorili.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Predsednik Kučan na Češkem
28. 05. 2001 00.00
Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.

Podelili prve licence
23. 05. 2001 00.00
Agencija za energijo Republike Slovenije, ki kot neodvisna institucija izvaja nadzor nad delovanjem in liberalizacijo energetskega trga v državi, je danes podelila prve listine licenc za opravljanje energetske dejavnosti. Prejelo jih je 14 različnih podjetij, za 43 energetskih dejavnosti, ki jih opravljajo. Energetski zakon namreč določa, da morajo pravne in fizične osebe pridobiti licenco za vsako od energetskih dejavnosti, ki jih opredeljuje pred poldrugim letom sprejet omenjeni zakon.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Reševanje sodnih zaostankov
20. 05. 2001 00.00
Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Kmalu nova letna poročila
18. 05. 2001 00.00
Udeleženci finančno-borzne konference, ki se je včeraj začela v Portorožu, so se dopoldne seznanili z nekaterimi aktualnimi zakonodajnimi novostmi, med njimi z novelo zakona o gospodarskih družbah in načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini. Člene novele zakona o gospodarskih družbah, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, je predstavil profesor z mariborske pravne fakultete Marijan Kocbek, državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je udeležencem konference povedal, da vlada pripravlja kar šest novih oz. dopolnjenih sistemskih zakonov s področja davkov. Zadržal se je predvsem pri zakonu o dohodnini, ki ga bo potrebno sestaviti na novo, predvideval pa bo obdavčitev tudi nekaterih prihodkov, ki doslej niso bili obdavčeni, denimo obresti na bančne vloge in štipendije.

Koštunica za pogovore
18. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je dejal, da se je o prihodnosti federacije pripravljen pogovarjati z vsemi političnimi dejavniki v Srbiji in Črni gori. Izrazil je prepričanje, da se pogovora o rešitvi tega resnega političnega vprašanja ne sme več prelagati, tako iz političnih kot gospodarskih razlogov. "Pripravljen sem priti v Črno goro in se odprto pogovoriti s predsednikom Milom Djukanovičem, v upanju, da bi tak pogovor pomagal doseči skupen in za vse sprejemljiv kompromis," je poudaril Koštunica. Spomnil je še, da je od volitev v Črni gori minil skoraj mesec dni, vendar tako iz Črne gore kot federacije še ni prišel noben znak za začetek dialoga o prihodnosti ZRJ.

Milošević še ne gre v Haag
18. 05. 2001 00.00
Slobodana Miloševića Beograd pred koncem junija ne bo predal haaškemu sodišču, čeprav se bo 29. junija začela konferenca o gospodarski pomoči Zvezni republiki Jugoslaviji. Kot je znano Združene države Amerike finančno podporo pogojujejo z Miloševićevo izročitvijo.

Pozitivna ocena za Slovenijo
17. 05. 2001 00.00
Predstavniki slovenskega ministrstva za promet in predstavniki ministrstva za gospodarstvo, promet in tehnologijo nemške zvezne države Bavarske so na 2. prometnem simpoziju Slovenija - Bavarska v Münchnu pozitivno ocenili prometne možnosti Slovenije in izpostavili visok strokovni potencial in nivo produktivnosti Slovenije ob močnih tradicionalnih vezeh s tujino. Bavarska Slovenijo ocenjuje kot najuspešnejšo med srednje in vzhodnoevropskimi državami z izjemno dinamičnim razvojem. Bavarci so na simpoziju med drugim izpostavili tudi problem neobveščenost gospodarskih družb na Bavarskem, ki ne poznajo dovolj prednosti prevozov čez Slovenijo ter priznali primerjalne prednosti severno jadranskih luk in posebno Luke Koper.

Dobra ocena za slovenska podjetja
16. 05. 2001 00.00
Po poročilu Gospodarske zbornice Slovenije so slovenska podjetja so med podjetji iz držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo srednje in vzhodne Evrope med najbolje informiranimi o evropski zakonodaji, prav tako pa so razmeroma dobro pripravljena na skupni trg.

Srečanje predsednikov gospodarskih zbornic
11. 05. 2001 00.00
Predsednik gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se je udeležil drugega srečanja predsednikov gospodarskih zbornic držav nekdanje Jugoslavije. Na srečanju, ki je potekalo v organizaciji Gospodarske zbornice Bosne in Hercegovine so bili prisotni še predsedniki gospodarskih zbornic Jugoslavije, Hrvaške, Črne gore ter Federacije BiH in Brčkega. Srečanje je otovorila ministrica za zunanjo trgovino BiH, Azra Hadžiahmetović.

Mednarodni simpozij GZS
09. 05. 2001 00.00
Slovenska podjetja se pri poslovanju s tujimi podjetji srečujejo tudi z gospodarskimi spori, za reševanje katerih pa sodna pot ni nič kaj priljubljena rešitev. Kot privlačna alternativa se ponuja institucija mednarodne trgovinske arbitraže kot mednarodnega organa, pristojnega za izvensodno reševanje mednarodnih gospodarskih sporov. Postopek pred arbitražo je v primerjavi s sodnim postopkom hitrejši, cenejši in bolj učinkovit, bolj podrobno pa se bodo z njegovimi prednostmi seznanili udeleženci prvega mednarodnega simpozija o izvendsodnem reševanju gospodarskih sporov, ki danes in jutri poteka v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Simpozij organizira ljubljanska regionalna gospodarska zbornica v sodelovanju s South European Comparative Law Institute (SECLI) iz Trsta in verificiranim izpitnim centrom Londonske gospodarske zbornice (LCCI).

Predstavitev ministrstva za gospodarstvo
09. 05. 2001 00.00
Ministrstvo za gospodarstvo danes gosti predstavnike diplomatskih misij za gospodarske zadeve iz 30 držav, ki imajo svoja predstavništva v Ljubljani, Zagrebu, Budimpešti in na Dunaju. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu, ki vodi področje odnosov s tujino, Renate Vitez želi ministrstvo omenjeno srečanje izkoristiti za posredovanje informacij o novi organizaciji ministrstva, povedati, da je vlada združila moči za dosego svojih gospodarskih ciljev, ter da je ministrstvo pri vseh instrumentih, ki jih bo uporabilo za uresničevanje svojih ciljev, odprto za sodelovanje. Vitezova je udeležencem srečanja še povedala, da si Slovenija prizadeva za uravnotežen razvoj, pripravlja pa tudi novo strategijo gospodarskega razvoja, ki bo vsebovala tako gospodarske kot tudi socialne in okoljske vidike razvoja.

Prihodnji teden v DZ
05. 05. 2001 00.00
Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Japonske borze zaprte
30. 04. 2001 00.00
Borze na Japonskem so danes zaradi državnega praznika zaprte. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je petkovo trgovanje končal pri vrednosti 13.934,32 točke.

Ugrabitelji izpustili potnike
27. 04. 2001 00.00
V četrtek pozno zvečer je skupina študentov, oboroženih s pištolami in ročnimi granatami, nad Etiopijo ugrabila vojaško letalo in pilota prisilila, da je letalo preusmeril v prestolnico Sudana. Po devet urnih pogajanjih s sudansko policijo so se ugrabitelji predali in izpustili 51 potnikov in članov posadke.

Za prost pretok delovne sile
25. 04. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

Slabše življenjske razmere
23. 04. 2001 00.00
"Ne glede na to, da se po uradnih podatkih zmanjšuje brezposelnost in se povečuje število aktivnega prebivalstva, se delovne in življenjske razmere zaposlenih na Celjskem poslabšujejo," je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik celjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Ladislav Kaluža. Opozoril je tudi, da je delo sindikata poleg prisilnih poravnav lani zaznamovalo tudi kar nekaj stečajev in ugotavljanje preseženih delavcev. "V letu 2000 smo celjski svobodni sindikati pravno pomoč nudili 3446 delavcem, na sodiščih pa smo sodelovali v 88 primerih. Kot posledica slabih gospodarskih razmer smo pravno spremljali 10 stečajev, pet prisilnih poravnav ter eno likvidacijo. Za 2480 naših članov pa smo vložili vse terjatve," je še dejal Kaluža.

Kako proračune uskladiti z EU
22. 04. 2001 00.00
Finančni ministri držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju s finančnimi ministri petnajsterice v švedskem Malmoeju opozorili na težave, ki jih imajo pri usklajevanju proračunov s proračunsko ureditvijo Unije. Posebej za 24 ur je finančni minister Tone Rop ocenil položaj Slovenije na področju finančne ureditve med ostalimi članicami: "Z estonskim finančnim ministrom sva se strinjala, da smo kar precej pri vrhu. Sicer pričakujemo, da bomo poleg opozoril glede problemov in kako jih čim hitreje reševati, slišali tudi kakšne predloge držav članic Evropske unije. Verjetno bo eden od predlogov, da se poleg izmenjave gospodarskih programov držav članic Evropske unije pripravljajo tudi gospodarski programi za kandidatke z enim ciljem, da se jim približamo in da počasi vodimo enotno evropsko gospodarsko politiko. Sicer so tudi na drugih področjih med kandidatkami velike razlike'', je še povedal Rop.

Nove notarske tarife
21. 04. 2001 00.00
Z današnjim dnem so začele veljati spremembe in dopolnitve notarske tarife, ki v precejšnjem delu pomenijo znižanje veljavne notarske tarife. Minister za pravosodje je soglasje k spremembam, ki jih je odvetniška zbornica sprejela in predlagala konec letošnjega marca, podpisal 5. aprila, pomenijo pa celovito prenovo sistema notarskih tarif. Tarife so tako postale preglednejše, odpraviti pa so skušali tudi možnost različnega obračuna enakih storitev s strani različnih notarjev, do česar je prihajalo zaradi različnega tolmačenja tarife.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Ameriške letalske družbe v težavah
19. 04. 2001 00.00
Šest največjih ameriških letalskih družb je naznanilo, da je imelo v prvem četrtletju letošnjega leta izredno veliko izgubo, in sicer zaradi povečanja stroškov delovne sile in goriva, pa tudi zaradi slabih gospodarskih razmer. V skupino šestih največjih ameriških letalskih družb sodita korporacija United Airlines in družba Delta Air Lines, ki sta v prvih treh mesecih letošnjega leta zabeležili znižanje prihodkov. V skupini so tudi korporacija American Airlines, skupina US Airways, korporacija Northwest Airlines in America West Holdings, njihovi prihodki pa so se v omenjenem obdobju nekoliko povečali.