gospodarskih

Slabše življenjske razmere

23. 04. 2001 00.00

"Ne glede na to, da se po uradnih podatkih zmanjšuje brezposelnost in se povečuje število aktivnega prebivalstva, se delovne in življenjske razmere zaposlenih na Celjskem poslabšujejo," je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik celjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Ladislav Kaluža. Opozoril je tudi, da je delo sindikata poleg prisilnih poravnav lani zaznamovalo tudi kar nekaj stečajev in ugotavljanje preseženih delavcev. "V letu 2000 smo celjski svobodni sindikati pravno pomoč nudili 3446 delavcem, na sodiščih pa smo sodelovali v 88 primerih. Kot posledica slabih gospodarskih razmer smo pravno spremljali 10 stečajev, pet prisilnih poravnav ter eno likvidacijo. Za 2480 naših članov pa smo vložili vse terjatve," je še dejal Kaluža.

Kako proračune uskladiti z EU

22. 04. 2001 00.00

Finančni ministri držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju s finančnimi ministri petnajsterice v švedskem Malmoeju opozorili na težave, ki jih imajo pri usklajevanju proračunov s proračunsko ureditvijo Unije. Posebej za 24 ur je finančni minister Tone Rop ocenil položaj Slovenije na področju finančne ureditve med ostalimi članicami: "Z estonskim finančnim ministrom sva se strinjala, da smo kar precej pri vrhu. Sicer pričakujemo, da bomo poleg opozoril glede problemov in kako jih čim hitreje reševati, slišali tudi kakšne predloge držav članic Evropske unije. Verjetno bo eden od predlogov, da se poleg izmenjave gospodarskih programov držav članic Evropske unije pripravljajo tudi gospodarski programi za kandidatke z enim ciljem, da se jim približamo in da počasi vodimo enotno evropsko gospodarsko politiko. Sicer so tudi na drugih področjih med kandidatkami velike razlike'', je še povedal Rop.

Nove notarske tarife

21. 04. 2001 00.00

Z današnjim dnem so začele veljati spremembe in dopolnitve notarske tarife, ki v precejšnjem delu pomenijo znižanje veljavne notarske tarife. Minister za pravosodje je soglasje k spremembam, ki jih je odvetniška zbornica sprejela in predlagala konec letošnjega marca, podpisal 5. aprila, pomenijo pa celovito prenovo sistema notarskih tarif. Tarife so tako postale preglednejše, odpraviti pa so skušali tudi možnost različnega obračuna enakih storitev s strani različnih notarjev, do česar je prihajalo zaradi različnega tolmačenja tarife.

Turčija za poglobitev odnosov

19. 04. 2001 00.00

Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Ameriške letalske družbe v težavah

19. 04. 2001 00.00

Šest največjih ameriških letalskih družb je naznanilo, da je imelo v prvem četrtletju letošnjega leta izredno veliko izgubo, in sicer zaradi povečanja stroškov delovne sile in goriva, pa tudi zaradi slabih gospodarskih razmer. V skupino šestih največjih ameriških letalskih družb sodita korporacija United Airlines in družba Delta Air Lines, ki sta v prvih treh mesecih letošnjega leta zabeležili znižanje prihodkov. V skupini so tudi korporacija American Airlines, skupina US Airways, korporacija Northwest Airlines in America West Holdings, njihovi prihodki pa so se v omenjenem obdobju nekoliko povečali.

Kopač v New Yorku

19. 04. 2001 00.00

Na sedežu Organizacije združenih narodov (OZN) v New Yorku poteka od 16. do 27. aprila deveto zasedanje Komisije ZN za trajnostni razvoj, ki jo sestavljajo predstavniki 53 držav članic OZN. Zasedanje, ki se ga bo danes udeležil tudi minister za okolje in prostor Janez Kopač, je namenjeno pripravi na svetovni vrh o trajnostnem razvoju, ki bo prihodnje leto, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Uspešen začetek leta za Coca-Colo

19. 04. 2001 00.00

Coca-Cola je v prvem letošnjem četrtletju, kljub temu da je za letos in prihodnje leto znižala načrte za prodajo, zabeležila višji dobiček od pričakovanega. Poslovanje se je tako v primerjavi z enakim obdobjem lani, ko so zabeležili 58 milijonov dolarjev izgube, v prvih treh mesecih letošnjega leta močno izboljšalo, saj je dobiček v tem obdobju znašal 863 milijonov dolarjev. Njihovi prihodki od prodaje so se v tem obdobju povečali za pet odstotkov na 4,47 milijard dolarjev, v prvem četrtletju lanskega leta pa so znašali 4,25 milijard dolarjev.

Pahor sprejel Pattisona

19. 04. 2001 00.00

Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

DaimlerChrysler bo še naprej sodeloval s Hyundaijem

18. 04. 2001 00.00

Nemško-ameriški avtomobilski koncern DaimlerChrysler je zanikal govorice o prenehanju sodelovanja s južnokorejskim podjetjem Hyundai, v katerem je desetodstotni lastnik. Omenjene govorice je sprožila vest o 3,3-odstotnem povečanju deleža DaimlerChryslerja v japonskem avtomobilskem podjetju Mitsubishi, ki po novem znaša 37,3 odstotka. Ob tem DaimlerChrysler poudarja, da je sodelovanje s Hyundaijem za njih pomembno, saj je Koreja eno ključnih azijskih tržišč, poleg tega pa je Hyundai donosno podjetje.

Sejem Megra zapira vrata

14. 04. 2001 00.00

Na Pomurskem sejmu se končuje edini specializirani sejem gradbeništva v Sloveniji, Megra. Na 25.000 kvadratnih metrih razstavnih površin se je od 10. aprila predstavljalo 510 razstavljavcev iz 22 držav. Sejem je bil namenjen strokovnjakom s področja planiranja in projektiranja, trgovine in storitvenih dejavnosti v graditeljstvu in tudi širokemu krogu obiskovalcev, ki gradijo ali se odločajo za kakovostno prenovo.

Razpis za direktorja Pošte Slovenije

13. 04. 2001 00.00

Ministrstvo za informacijsko družbo je danes objavilo razpisa za delovni mesti generalnega direktorja javnega podjetja Pošta Slovenije in njegovega namestnika. Poleg splošnih pogojev, določenih z zakonom o gospodarskih družbah, morajo kandidati poznati problematiko poštne dejavnosti in imeti najmanj tri leta delovnih izkušenj na vodilnih mestih ali v organih velike družbe. Mandat direktorja in njegovega namestnika traja štiri leta.

V Izoli odprli sodobno tovarno Droge

13. 04. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek, predsednik uprave Droge Matjaž Čačovič, zaposleni Droge z najdaljšim delovnim stažem in vodja projektov Mirka Potočnik so včeraj prerezali slavnostni trak ob odprtju nove tovarne Droge v izolski industrijski coni, kjer na 40.000 kvadratnih metrih proizvodnih površin že mesec dni poteka poskusni zagon proizvodnje kave, čaja in mesnega programa. Z novo tovarno je Droga tehnološko posodobila celoten poslovno-proizvodni sistem, s čimer so se proizvodne kapacitete povečale za 50 odstotkov.

Gospodarska kriza v Turčiji

13. 04. 2001 00.00

Turški bruto domači proizvod (BDP) naj bi se letos znižal kar za tri odstotke, inflacija pa naj bi konec leta po napovedih vlade dosegla 50 odstotkov. Analitiki trenutno stanje v Turčiji opisujejo kot najhujšo gospodarsko krizo v novejšem času, država pa čaka na nov sveženj gospodarskih ukrepov, ki sta jih napovedala predsednik vlade Bulent Ecevit in minister za gospodarstvo Kemal Dervis.

195144ukanović razočaran nad pariškimi sklepi

12. 04. 2001 00.00

195144ukanović je izrazil razočaranje nad sklepi, ki jih je včeraj v Parizu sprejela kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo v zvezi z odnosi med Črno goro in Srbijo. 195144ukanović je poudaril, da je mednarodna skupnost "podpirala usmeritev Podgorice za neodvisnost Črne gore, dokler je bil na čelu ZRJ Slobodan Milošević, sedaj pa se zavzema za status quo ZRJ. Svet s takim stališčem podpira srbski nacionalizem, ki se po vseh dosedanjih porazih poskuša uveljaviti v Črni gori", je še ocenil 195144ukanović.

V Veliki Britaniji manj brezposelnih

11. 04. 2001 00.00

Število brezposelnih, ki prejemajo nadomestilo za brezposelnost, se je v Veliki Britaniji v marcu prvič po 25 letih spustilo pod milijon. Po podatkih Mednarodne organizacije za delo pa je bilo število brezposelnih nekoliko večje. Organizacija, ki upošteva tudi tiste, ki do nadomestila niso upravičeni, ocenjuje, da je v Veliki Britaniji marca bilo brez zaposlitve 1,54 milijona ljudi, stopnja brezposelnosti pa je znašala 5,2 odstotka.

Kacin sprejel Remakerja

10. 04. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes sprejel nizozemskega veleposlanika v Sloveniji Joapa Remakerja. Govorila sta o vprašanjih povezanih s širitvijo EU, pa tudi o razmerah na JV Evrope , so sporočili iz DZ.

Evropski ministri o kulturni dediščini

07. 04. 2001 00.00

V Portorožu se je končala dvodnevna peta evropska konferenca ministrov, odgovornih za kulturno dediščino. Udeleženci ministrskega srečanja so kot osrednjo temo obravnavali kulturno dediščino v središču gospodarskih, političnih in družbenih procesov v novem tisočletju.

Evropski ministri o kulturni dediščini

06. 04. 2001 00.00

Če hoče Svet Evrope (SE) uspešno uresničiti cilj graditve enotne Evrope, bo moral pozorno prisluhniti sporočilu, ki ga prinaša kulturna dediščina, pa tudi razlagam o tej dediščini in njeni uporabi. Kulturo in dediščino je treba razlagati tako, da postaneta sredstvi za preprečevanje sporov in za medkulturni dialog, je ob začetku 5. evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, v Portorožu povedal namestnik generalnega sekretarja SE, ki pokriva področje kulture in dediščine, Hans Christian Krueger. Ministrska konferenca se bo končala jutri s sprejetjem dokumentov, katerih predloge je že obravnaval Odbor za kulturno dediščino SE.

Načrt za oživitev japonskega gospodarstva

06. 04. 2001 00.00

Japonska vlada je danes predstavila težko pričakovani sveženj nujnih gospodarskih ukrepov za oživitev gospodarstva, stabilizacijo bančnega sistema ter spodbuditve borze. Vendar pa sveženj vsebuje zelo malo ključnih podrobnosti. Tako ne navaja podrobno, kako ga nameravajo izvesti, koliko javnega denarja bo potrebnega in kdaj bo vlada določila ostale ključne ukrepe. Glavnim domačim bankam je tako postavila dveletni rok, v katerem se morajo znebiti slabih posojil, podjetja pa morajo omejiti število delnic, ki jih zadržujejo od svojih posojilojemalcev.

Ringholm zaključil obisk

04. 04. 2001 00.00

Ob zaključku dvodnevnega obiska v Ljubljani je švedski finančni minister Bosse Ringholm poudaril, da bo petnajsterica s srečanjem finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz 13 kandidatk 21. aprila v Malmoeju na Švedskem s kandidatkami za članstvo začela širok dialog o gospodarstvu, saj je, še posebej če želimo širitev pospešiti, koordinacija gospodarskih aktivnosti EU in kandidatk nujna. Slovenijo je Ringholm v okviru priprav na omenjeno srečanje, na katerega so vabljeni tudi guvernerji centralnih bank vseh držav, obiskal predvsem zato, ker je zadolžena za koordinacijo kandidatk za srečanje.

Preložili gospodarski načrt

04. 04. 2001 00.00

Japonske oblasti so sporočile, da zaradi nesoglasja med oblastjo in koalicijo do petka ne bodo objavile nujno potrebnega gospodarskega paketa ukrepov. Težko pričakovani paket gospodarskih ukrepov naj bi prinesel številne osvežitve, med katerimi so poseben poudarek namenili prenovi bančnega sistema.

Višji tečaji delnic

03. 04. 2001 00.00

Tečaji delnic na tokijski borzi so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je zvišal za 186,61 točke oz. 1,4 odstotka in trgovanje končal pri 13.124,47 točke.

LPP in Holding o nastalem položaju

28. 03. 2001 00.00

Na dopoldanskem srečanju vodstva javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) in predstavnikov Holdinga mesta Ljubljana so želeli najti skupni predlog v pogajanjih s stavkovnim odborom zaposlenih v LPP glede rešitve nastalega položaja v podjetju. Predstavnikov Mestne občine Ljubljana (MOL) na sestanek ni bilo, vodstvo LPP pa je prejelo pismo ljubljanske županje Vike Potočnik, v katerem jih slednja opozarja, da napovedana stavka zaposlenih ni v skladu z zakonom o prevozih v cestnem prometu, ki določa, da mora LPP zagotoviti normalen potek prevoza v okviru voznih redov. Vodstvo podjetja je županjo sicer povabilo na pogovore, ker zakon o stavki določa, da se mora v času stavke v javnih gospodarskih službah v pogovore vključiti tudi lokalna skupnost, je STA izvedela pri vodstvu LPP.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo

27. 03. 2001 00.00

Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.

Del Pontejeva z novimi obtožnicami

26. 03. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, je danes v Sarajevu napovedala izročitev novih obtožnic za vojne zločine proti Srbom, pa tudi Muslimanom in drugim domnevnim zločincem. Del Pontejeva je po srečanju s predsednikom Federacije BiH Karlom Filipovićem dejala, da je prvič doživela tako odprto podporo haaškemu sodišču. "Zdaj čakam na konkretne rezultate in prepričana sem, da bodo prišli," je dejala.

Ameriško gospodarstvo še ni v recesiji

22. 03. 2001 00.00

Glavni ameriški kazalec gospodarskih aktivnosti, ki ga sestavlja deset različnih kazalcev, je februarja padel za 0,3 odstotne točke na 108,7 točke. Kljub temu, da omenjeni kazalec (Index of Leading Economic Indicators) pada, pa ameriško gospodarstvo še vedno ni v recesiji, so ugotovili v raziskovalni agenciji Conference Board.

Brejc znova podpredsednik DZ

21. 03. 2001 00.00

Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Japonska znižuje obrestne mere

19. 03. 2001 00.00

Japonska centralna banka se je danes odločila za ohlapnejšo denarno politiko. Da bi povečali likvidnost finančnega trga, bodo morale poslovne banke svoje devizne rezerve, ki jih imajo pri centralni banki, s sedanjih štirih bilijonov jenov zvišati na približno pet bilijonov jenov (87 milijard nemških mark/44,6 milijarde evrov). Banka Japonske se je s tem izognila neposredni vrnitvi k svoji "politiki ničelnih obrestnih mer". Kljub temu pa strokovnjaki menijo, da bo končni učinek danes sprejetega ukrepa prav znižanje kratkoročnih obrestnih mer v smeri ničle.

Kmalu gospodarske sankcije proti ZRJ?

18. 03. 2001 00.00

Srbski premier Zoran Djindjić je v sinočnjem pogovoru za srbsko televizijo dejal, da ni "nobene možnosti" za to, da bi nekdanjega predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića beograjske oblasti do 31. marca izročile haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "To ni realistično, saj bi v tem primeru prišlo do kršitve prava, česar pa ne podpira nihče v Demokratični opoziciji Srbije (DOS)" je pojasnil Djindjić. "Vendar pa se vsi v DOS zavzemamo za to, da bi bilo pravici zadoščeno in glede tega vprašanja ne pristajamo na nikakršne kompromise.

Japonsko gospodarstvo še vedno v težavah

16. 03. 2001 00.00

Japonska si po najhujši ekonomski krizi po drugi svetovni vojni še vedno ni povsem opomogla. Japonska vlada je tako že drugič zapored v svojem mesečnem poročilu objavila stagnacijo gospodarske rasti, v poročilu pa še poudarja, da naj bi se gospodarstvo samo izkopalo iz sedanjih težav.