hrvaških

Hrvaške stranke proti sporazumu

05. 09. 2001 00.00

Na okrogli mizi o slovensko-hrvaški meji je večina hrvaških politikov in strokovnjakov izrazila mnenje, da se je Zagreb po nepotrebnem odrekel velikemu kosu ozemlja.

Lov na Gotovino?

30. 08. 2001 00.00

Hrvaške oblasti so zavrnile medijska ugibanja, da je bila vaja specialne policije blizu Zadra organizirana zaradi aretacije pobeglega generala Gotovine.

Eksplozija v osiješki policiji

23. 08. 2001 00.00

V eksplozijah, ki so ponoči odjeknile na dvorišču policijske uprave v Osijeku, so bili ranjeni trije ljudje.

Račan predstavil vsebino pisma

15. 07. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je na začetku današnje razprave o zaupnici hrvaški vladi v saboru dejal, da Osvobodilna akcija hrvaške vojske Nevihta leta 1995 ni povzročila izseljevanja 150.000 hrvaških Srbov, kot to trdi haaško mednarodno sodišče v obtožnicah proti hrvaškima generaloma. To je povedal v okviru predstavitve vsebine pisma, ki ga je poslal glavni tožilki haaškega sodišča Carli Del Ponte. Premier Račan je med drugim poudaril, da odločitev o izročitvi hrvaških generalov Haagu ne ogroža dostojanstva hrvaške domovinske vojne, ker se bo njeno dostojanstvo najbolje ohranilo s kaznovanjem zločincev in sodelovanjem s haaškim sodiščem. Dejal je še, da je s haaškim sodiščem potrebno še naprej sodelovati, ker bi sicer Hrvaška "pristala v izolaciji in v balkanskem blatu", ob tem pa izrazil upanje, da bodo poslanci na današnji razpravi vladi izrekli zaupnico.

Gotovina si je poiskal odvetnike

12. 07. 2001 00.00

General Ante Gotovina, na katerega naj bi se nanašala ena izmed dveh obtožnic Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, si je poiskal odvetnike, danes piše hrvaški časnik Večernji list.

Gotovina že ima odvetnike

12. 07. 2001 00.00

Organizacija hrvaških vojnih veteranov je napovedala, da bo domnevnega haaškega obtoženca, upokojenega generala Anteja Gotovino, fizično branila pred izročitvijo v Haag. Obenem pa je eden vodilnih predstavnikov organizacij hrvaških veteranov Marinko Liović na včerajšnji novinarski konferenci sporočil, da hrvaški veterani ne bodo blokirali cest v turistični sezoni, saj "ne želijo škoditi interesom hrvaškega naroda".

Budiša odstopil

12. 07. 2001 00.00

V sredo popoldne je z mesta predsednika stranke nepreklicno odstopil predsednik hrvaške socialno liberalne stranke Dražen Budiša. V kratki izjavi je HSLS sporočila, da je Budiša o odstopu s položaja obvestil člane velikega sveta HSLS, vendar pri tem ni navedla razlogov za njegov odstop. Neimenovani predstavnik HSLS pa je za hrvaške elektronske medije izjavil, da Budiša s svojimi stališči ni želel ovirati prihodnosti stranke, ni pa navedel, kakšna so ta stališča.

General Ademi se bo predal

12. 07. 2001 00.00

Hrvaški general Rahim Ademi, ki se po mnenju hrvaških medijev nahaja na zapečateni in tajni obtožnici Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je nocoj v izjavi za hrvaško televizijo dejal, da se je pripravljen odzvati pozivu haaškega sodišča, ko ga bo dobil. V izjavi je poudaril, da obtožnice še ni videl oziroma dobil, temveč je o obtožbi izvedel iz medijev. Ademi, ki je trenutno na počitnicah, je izrazil obžalovanje, da mu je nekdanja hrvaška vlada leta 1998 prepovedala, da preiskovalcem haaškega sodišča poda izjavo o akciji Medački žep. Pred haaškim sodiščem naj bi ga branil zagrebški odvetnik Čedo Prodanović.

Z avtomobilom v tujino

12. 07. 2001 00.00

Zelena karta je eden izmed dokumentov brez katerega se, poleg veljavnega vozniškega in prometnega dovoljenja, ne odpravite na pot v tujino. Zelena karta načeloma ni obvezna, je pa priporočljiva, saj jo bomo potrebovali predvsem v primeru prometne nesreče. Z večino evropskih držav na primer je Slovenija leta 1998 podpisala sporazum o odpravi kontrole zelenih kart na mejnih prehodih.

Kriza zaradi generalov

11. 07. 2001 00.00

General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Hrvati veseli slovenskih turistov

11. 07. 2001 00.00

Slovenija je bila po podatkih Hrvaške turistične zveze (HTZ) po številu turistov, ki so lani obiskali Hrvaško, na drugem mestu, takoj za turisti iz Nemčije. Samo lani je na Hrvaškem gostovalo 819.000 Slovencev, ki so ustvarili pet milijonov nočitev. Po besedah podpredsednika uprave slovenskega turističnega podjetja Kompas Tomaža Visenjaka, ki je danes skupaj s predstavnikom HTZ Goranom Blažičem v Ljubljani spregovoril na novinarski konferenci, namenjeni predstavitvi turistične ponudbe Istre in odprtega teniškega prvenstva Umaga, bo Kompas letos na počitnice v Hrvaško odpeljal približno 30.000 Slovencev in prav toliko tujcev.

Hrvaški tisk o izročitvi generalov

08. 07. 2001 00.00

Dramatična izredna seja hrvaške vlade, na kateri so pozno sinoči sprejeli odločitev o izročitvi hrvaških generalov haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki so obtoženi vojnih zločinov, zaradi česar so štirje člani vlade iz vrst Hrvaške socialno libralne stranke (HSLS) odstopili, je glavna tema naslovnic današnjih izdaj hrvaških dnevnikov.

Obtožnice za Hrvate

07. 07. 2001 00.00

Vlada premiera Račana skupaj s predsedniki petih koalicijskih strank naj bi popoldne za zaprtimi vrati odločila o tem, ali bo za dva obtožena Hrvata izdala nalog za prijetje. Vladne stranke so sicer že v svojih prvih odzivih na obtožnici poudarile, da Hrvaška po zakonu mora sodelovati s sodiščem v Haagu, zato pa desničarske stranke nasprotujejo izročitvi hrvaških generalov. Današnji Feral tribune je objavil vest, da naj se eden od domnevno obtoženih, Ante Gotovina, sodišču ne misli predati prostovoljno.

PP nosilka kakovosti 2001

04. 07. 2001 00.00

Perutnina Ptuj je že tretjič prejela odličje nosilec kakovosti 2001, ki ga je na osnovi ocenjevanj 623 mesnih izdelkov 37 slovenskih, hrvaških in avstrijskih proizvajalcev podelila strokovna komisija z ljubljanske Biotehniške fakultete. Iz Perutnine Ptuj so sporočili, da so na ocenjevanje poslali 42 svojih izdelkov in prejeli 15 zlatih, 24 srebrnih in tri bronaste medalje ter postali podjetje z najvišjim seštevkom najboljših ocen v vseh kategorijah.

Tuji tisk o zaslišanju Miloševića

04. 07. 2001 00.00

Zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu danes ocenjuje vrsta evropskih časnikov.

Deutsche Telekom lastnik hrvaškega telekoma

03. 07. 2001 00.00

Hrvaška vlada je potrdila, da je Deutsche Telekom kupil še 16-odstotni delež v Hrvaških telekomunikacijah (HT) in tako postal večinski lastnik družbe. Nemški telekomunikacijski operater, ki bo za omenjeni delež odštel 500 milijonov evrov, je že oktobra 1999 za 850 milijonov dolarjev kupil 35-odstotni delež v HT, skupaj z najnovejšim nakupom pa se je njegov lastniški delež v HT povečal na 51 odstotkov.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev

20. 06. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Srečanje predstavnikov G4

20. 06. 2001 00.00

V Budimpešti so se v začetku tedna srečali generalni direktorji Slovenskih, Hrvaških, Madžarskih in Avstrijskih železnic, ki delujejo v interesni skupini G4. Spregovorili so o usklajenem razvoju potniškega železniškega prometa v državah, ki so članice te skupine, med drugim o kakovostnem potniškem prometu, ustvarjanju pogojev za nemoteno prehajanje vlakov preko meja ter o rešitvah za povečanje vloge in atraktivnosti prometa na stranskih progah v mejnih regijah. Predstavnika Slovenskih in Madžarskih železnic sta na zasedanju poročala tudi o pomenu nedavno odprte mednarodne železniške povezave med Slovenijo in Madžarsko, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Joras napovedal gladovno stavko

19. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Proces proti Mirku Norcu 25. junija

07. 06. 2001 00.00

Proces proti Mirku Norcu, prvemu hrvaškemu generalu, obtoženemu vojnih zločinov, se bo začel 25. junija na Reki, so sporočili hrvaški pravosodni organi. Norac je osumljen, da je bil oktobra 1991 vpleten v poboj kakih petdesetih srbskih civilistov na območju Gospiča. Poleg Norca bodo 25. junija sodili tudi štirim njegovim nekdanjim sodelavcem, ki naj bi umorili 24 civilistov srbske narodnosti. Gre za Tihomirja Oreškoviča, Milana Šaniča, Ivico Rožiča ter Stjepana Grandiča.

Nov režim na meji s Hrvaško

01. 06. 2001 00.00

Na hrvaških mejnih prehodih s Slovenijo v Bregani in Rupi ter na mejnem prehodu Goričane proti Madžarski so danes uvedli zelene in rdeče vozne pasove za osebni promet. S tem ukrepom naj bi v času turistične sezone pospešili promet in zmanjšali čakalne dobe na mejnih prehodih.

HDZ zmagala v 15 županijah

22. 05. 2001 00.00

Po delnih uradnih izidih, ki jih je objavila hrvaška državna volilna komisija, je na nedeljskih lokalnih volitvah opozicijska Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) posamezno zmagala v 15 od skupno 20 županij. Vladajoča Socialdemokratska stranka (SDP) je največ glasov dobila v Zagrebu in še dveh županijah, medtem ko sta njeni koalicijski partnerki Hrvaška kmečka stranka (HSS) in Istrski demokratični zbor (IDS) zmagali v dveh oziroma v eni županiji.

Na Hrvaškem odprli volišča

20. 05. 2001 00.00

Na Hrvaškem so ob 7. uri odprli volišča na lokalnih volitvah, na katerih volilni upravičenci izbirajo približno 8000 svetnikov mestnih, občinskih ter županijskih skupščin. 3,8 milijona volilnih upravičencev lahko voli na 6430 voliščih po državi, ki jih bodo zaprli ob 19. uri. Prve začasne izide je pričakovati okoli 21. ure, potem ko se bo končal volilni molk, ki velja od petka opolnoči.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem

20. 05. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

Hrvati se vračajo v vojašnice BiH

16. 05. 2001 00.00

Bosansko-hercegovska vlada je danes dosegla dogovor s predstavniki hrvaške skupnosti o vrnitvi hrvaških vojakov v vojašnice. Vojaki so vojašnice zapustili, da bi podprli prizadevanja v skladu z odločitvijo Hrvaškega narodnega zbora o nepriznavanju oblasti federacije in za avtonomijo območij s pretežno hrvaškim prebivalstvom. Na novinarski konferenci po sestanku je obrambni minister Federacije BiH Mijo Anić izjavil, da se bodo vsi hrvaški vojaki in častniki vrnili na delo.

Obletnica operacije Blisk

01. 05. 2001 00.00

Na Hrvaškem se danes spominjajo šeste obletnice vojaške operacije Blisk, ki so jo hrvaške enote začele 1. maja leta 1995 in končale v 31 urah, 2. maja popoldan. V operaciji so hrvaške enote znova prevzele nadzor nad vzhodno Slavonijo, ki so jo med vojno v letih 1991-1995 zasedle enote nekdanje jugoslovanske vojske JNA in srbske paravojaške enote. V posredovanju je sodelovalo približno 7200 hrvaških vojakov in policistov. Osrednjo slovesnost bodo pripravili v Okučanih, te pomembne operacije za končanje vojne na Hrvaškem pa se bodo spomnili tudi v drugih krajih.

Srečanje slovenskih in hrvaških književnikov

27. 04. 2001 00.00

V Metliki bo danes in jutri tretje delovno-družabno srečanje slovenskih in hrvaških književnikov pod motom Beseda na meji v organizaciji knjižne zbirke Beletrina, fundacije Humanitarius, kluba belokranjskih študentov in zavoda za mladinski turizem. V okviru manifestacije bo na Metliškem gradu danes zvečer branje slovenskih in hrvaških literatov.

Izkopavanja na pokopališču v Kninu

13. 04. 2001 00.00

Strokovnjaki haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji naj bi prihodnji torek začeli izkopavanja na pokopališču v Kninu, kjer naj bi bili posmrtni ostanki hrvaških Srbov, ubitih med ofenzivo hrvaške vojske na tem območju leta 1995. Hrvaški dnevnik Jutarnji list, ki navaja sporočilo hrvaške vlade, danes poroča, da bodo skušali strokovnjaki iz Haaga ugotoviti vzrok smrti Srbov, pokopanih v Kninu, in jih identificirati.