indeksa

Ali se bo skoraj milijardni projekt drugi tir še podražil?
04. 01. 2023 22.02
Izvajalci na projektu drugi tir so v lanskem letu že zaračunali za slabih devet milijonov evrov podražitev, v teh dneh pa naj bi po neuradnih informacijah 24UR ZVEČER 2TDK Kolektorju Stojana Petriča potrdil kar 14-odstotno podražitev celotnega obsega pogodbenih del. To bi pomenilo slabih 88 milijonov evrov več. In šele zdaj se zares zaplete: medtem ko v družbi 2TDK o takšen zahtevku Kolektorja uradno nič ne vedo, so nam z resornega ministrstva za infrastrukturo potrdili, da so bili o povišanju cen pri izvajanju projekta drugi tir že obveščeni.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro
19. 12. 2022 06.10
Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

Nekateri dijaki si ne morejo več privoščiti šolanja
16. 12. 2022 13.44
V zadnjem času se na dijaške skupnosti in na krovno dijaško organizacijo obrača vse več dijakov z željo po spremembi zakonodaje pri določanju subvencioniranja oskrbnin v dijaških domovih za dijake iz socialno šibkega okolja. Zaradi povečanih življenjskih stroškov, ki so posledica inflacije in energetske krize, prihaja do situacij, ko si dijaki iz socialno šibkih družin, ki za šolanje na izbrani srednji šoli nujno potrebujejo nastanitev v dijaškem domu, tega enostavno ne morejo privoščiti.

Cestnina za Karavanke naslednje leto dražja za 20 centov
08. 12. 2022 16.26
Vlada je danes izdala spremenjeno uredbo o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke, po kateri se bo vožnja skozi predor za vozila do 3,5 tone največje dovoljene mase s 1. januarjem 2023 podražila za 20 centov na 7,80 evra.

Po množičnih protestih Kitajska rahlja stroge covidne ukrepe
06. 12. 2022 08.52
V kitajski prestolnici Peking so v torek lahko ljudje v pisarne, supermarkete in na letališča vstopili brez dokazila o negativnem testu na covid. Gre za enega od zadnjih omilitvenih ukrepov, ki jih je sprejela vlada po zgodovinskih protestih prejšnji mesec.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'
24. 11. 2022 06.31
Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'
11. 11. 2022 06.15
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

Delodajalci proti izredni uskladitvi minimalne plače: 'Breme naj gre na državo'
26. 10. 2022 14.10
Reprezentativne delodajalske organizacije nasprotujejo napovedani izredni uskladitvi minimalne plače, saj ni predvidena v zakonu o minimalni plači in predstavlja odstop od načela predvidljivosti poslovnega okolja. Zanje je sicer mogoča le v primeru, da bo celotno breme nastalih višjih stroškov dela pokrila država iz državnega proračuna.

Cene plina v Evropi na najnižji ravni po juniju
24. 10. 2022 11.23
Cene zemeljskega plina v Evropi so se v trgovanju močno znižale. Ob začetku jutranjega trgovanja je bilo treba za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v novembru odšteti 100 evrov za megavatno uro, kar je najnižja raven po letošnjem juniju. Cene plina v Evropi se sicer od konca avgusta, ko so dosegle rekordnih 342 evrov na megavatno uro, znižujejo. Kljub temu ostajajo na razmeroma visoki ravni.

Neoliberalizem ni pošast, kot jo prikazujejo levičarji, a tudi ne panaceja, kot se motijo desničarji
22. 10. 2022 11.13
V knjigi Kratka zgodovina neoliberalizma, ki je v manj kot dveh desetletjih nabrala več kot 40.000 citatov, kritični geograf David Harvey brezkompromisno sklepa, da je bil neoliberalizem katastrofa za človeštvo. Ugotavlja, da sistem "ni uspel stimulirati gospodarske rasti po svetu" in da je privedel do "katastrofičnih izgub", "stagnacije" in "ekonomskega kolapsa" v večjem delu sveta v razvoju. Naomi Klein ugotavlja podobno v svoji široko brani knjigi Doktrina šoka, pri čemer poudarja ne le rast, ampak predvsem revščino. Neoliberalne reforme, pravi, so ustvarile ogromen in "trajen" podrazred državljanov, ki zajema med 25 in 60 odstotkov prebivalstva. Oba, Klein in Harvey, nadalje vztrajata, da je neoliberalizem v svojem jedru antidemokratično gibanje in da je v nekaterih primerih že uničilo vrsto temeljnih državljanskih in političnih svoboščin, v mnogo primerih jih je vsaj deloma spodrezalo, v spet tretjih pa jih še bo čez čas.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'
22. 10. 2022 07.38
Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04
Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Bruselj predlaga omejevanje cen plina na trgovskem vozlišču TTF
18. 10. 2022 18.09
Evropska komisija predlaga vzpostavitev mehanizma za omejitev cen na glavnem evropskem vozlišču za trgovanje z zemeljskim plinom TTF, je sporočila njena predsednica Ursula von der Leyen. Mehanizem bi bil v veljavi, dokler ne bo oblikovan dodaten indeks za določanje cen plina v pogodbah. Na vrhu EU konec tedna pričakuje dogovor o tem.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec
07. 10. 2022 13.29
Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

'Smo prej umirali, smo manj izobraženi in z manj prihodki'
08. 09. 2022 09.43
Zaradi različnih kriz, predvsem pandemije covida-19, je indeks človekovega razvoja, ki meri življenjsko dobo, stopnjo izobrazbe in življenjski standard po državah, v zadnjih dveh letih nazadoval, svet se je vrnil za pet let nazaj, kaže poročilo programa ZN za razvoj (UNDP).

Papič zagotavlja: Cene malic bodo zamrznjene
01. 09. 2022 11.40
Čeprav je zakon, s katerim bodo zamrznili cene šolskih malic, še v javni obravnavi, minister Papič starše miri, da septembrski računi zato ne bodo nič višji. "Mislim, da je pomembno, da poudarimo, da bo veljal od 1. septembra celotno šolsko leto do konca avgusta," je dejal. Do sprejetja zakona bodo razliko do realnih cen zalagale šole.

Na ministrstvu bi z interventnim zakonom preprečili povišanje cen šolskih malic
25. 08. 2022 12.16
Ministrstvo za izobraževanje je v javno razpravo posredovalo predlog zakona o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju. Ta predvideva, da bi cena šolske malice in oskrbnin v dijaških domovih ne glede na dvig stroškov za uporabnike ostala na ravni lanske. Razliko v ceni bi pokrili iz državnega proračuna.

Po skoraj 35 letih našli morilca 26-letnice
23. 08. 2022 09.10
Oktobra 1988 so v ameriški zvezni državi Pensilvanija našli zadavljeno 26-letno Anno Kane. Vse do letošnjega leta preiskovalci niso našli njenega morilca. Zdaj pa so s pomočjo DNK ugotovili, da je 26-letnico umoril Scott Grim, ki je umrl leta 2018.

Slovenija zopet napredovala na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe
28. 07. 2022 15.26
Objavili so najnovejše poročilo indeksa digitalnega gospodarstva in družbe. Razvidno je, da je Slovenija ponovno napredovala in se uvrstila na doslej najvišje, 11. mesto. V indeksu se uvršča nad evropsko povprečje in tako kot lani zaseda mesto pred Francijo, Litvo, Portugalsko, Latvijo, Italijo, Češko, Ciprom, Hrvaško, Madžarsko, Slovaško, Poljsko, Grčijo, Bolgarijo in Romunijo. Letos smo v digitalnem napredku dodatno prehiteli še Nemčijo in Belgijo.

Bruselj Hrvaški prižgal zeleno luč za prevzem evra
01. 06. 2022 17.12
Z letom 2023 se bodo poslovile hrvaške kune, saj bo Hrvaška postala 20. članica evroobmočja. Še zadnji 'blagoslov' je našim južnim sosedom prižgala Evropska komisija, ki je dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra. Ostale neevrske članice – poleg Bolgarije in Romunije so to še Švedska, Češka, Poljska in Madžarska – izpolnjujejo kriterije le delno.

Še ena napovedana podražitev: Več bomo plačevali za komunalne storitve
26. 05. 2022 11.37
V GZS, Zbornici komunalnega gospodarstva, napovedujejo povišanje cen komunalnih storitev po občinah. Kot pravijo, z zaskrbljenostjo spremljajo inflacijska gibanja in podražitve goriv, energentov, materialov ter storitev, ki so pomembni za izvajanje obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.

Slovenija ni enotna pri tem, kako upoštevati podražitve v gradbeništvu
24. 05. 2022 16.11
Upoštevanje višjih cen materialov in energentov, s katerimi se soočajo izvajalci gradbenih projektov, ni sistemsko urejeno. Nekateri javni naročniki, med njimi Dars kot eden večjih investitorjev, spremembe cen med projektom upoštevajo, nekateri ne, je pokazala razprava na današnjem posvetu o problematiki povišanja cen v gradbeništvu v Ljubljani.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
16. 05. 2022 10.53
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Poiščite senco, UV-indeks bo zelo visok
10. 05. 2022 12.39
Napovedi kažejo, da bomo v četrtek na vzhodu Slovenije dosegli prvo letošnjo tridesetico. Ob toplem in jasnem vremenu pa bo velika tudi izpostavljenost UV-žarkom. V nižinah bodo vrednosti UV-indeksa okoli 7,5, v gorah pa 9. To pa je že izpostavljenost, ko je nevarnost za poškodbe kože sredi dneva zelo velika in se je bolje umikati v senco ali zaprte prostore.

Vreme bo že prav poletno, v četrtek že blizu 30 stopinj Celzija
10. 05. 2022 12.54
Po daljšem obdobju zmerno toplega vremena, ko smo se vsak dan srečevali z možnostjo nastanka krajevnih ploh in neviht, nas bo v prihodnjih dneh že obiskalo zgodnje poletje. Najtopleje bo v četrtek, ko se bodo temperature gibale med 24 in 29 stopinj Celzija, ponekod pa lahko termometri pokažejo tudi 30 stopinj Celzija. A že v petek se nam bo približala fronta, ki bo prinesla krajevne plohe in nevihte.

Kako v teh časih varčevati za svojo pokojnino?
09. 05. 2022 00.15
Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d. o. o.

Cene nafte še višje
06. 05. 2022 08.34
Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej
03. 05. 2022 07.14
Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?
22. 04. 2022 20.50
Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.