indeksa

Slovenija na indeksu korupcije spet pod evropskim povprečjem

05. 02. 2021 06.00

Ne le brez napredka že deveto leto, Slovenija se je na mednarodnem indeksu korupcije znašla pod evropskim povprečjem. Za primerjavo – prehiteli so nas v Katarju, Tajvanu, celo v Butanu. In to ob tem, da smo lani le dobili kodeks poslank in poslancev, po več kot petih letih pa je v sprejemanju tudi nov protikorupcijski zakon. Kje je torej težava?

Evro v globalnih plačilih prehitel dolar

20. 11. 2020 10.18

Evro je bil prejšnji mesec najpogosteje uporabljena valuta za globalna plačila, prvič pa je od februarja 2013 prehitel dolar. Podatki Društva za svetovne medbančne finančne telekomunikacije (SWIFT), ki obravnava čezmejna plačilna sporočila za več kot 11.000 finančnih institucij v 200 državah, so pokazali, da evru in dolarju sledita britanski funt in japonski jen. Kanadski dolar je pristal na petem mestu in prehitel kitajski juan.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19

10. 09. 2020 06.55

Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Narobe svet? Gospodarstvo na kolenih, delnice v višavah

04. 09. 2020 07.00

Medtem ko svetovno gospodarstvo tone v recesijo, indeks tehnoloških podjetij dnevno na borzah dosega vrhove. Evforija lahko traja še nekaj časa, saj so obrestne mere ničelne, obveznice na razvitih trgih po večini prinašajo negativne donose in denar se tako še naprej seli na delniške trge, pravijo strokovnjaki.

Odgovor Svetu Evrope: 'Izvzeto iz konteksta, levičarji in napadi'

27. 08. 2020 17.31

Premier Janša je z majsko objavo zapisa Vojna z mediji pozval k razpravi o medijskem monopolu in svobodi interneta, pa čeprav na provokativen način, pojasnjuje Stalno predstavništvo RS v Strasbourgu Svetu Evrope in dodaja, da svoboda izražanja ni omejena na nekritično izražanje misli, ampak je lahko podana tudi v obliki informacij, ki šokirajo ali užalijo.

Ifo: Razpoloženje v nemškem gospodarstvu julija boljše

27. 07. 2020 10.46

Razpoloženje v nemškem gospodarstvu se postopoma izboljšuje. Indeks gospodarske klime, ki ga izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, se je julija v primerjavi z junijem zvišal za 4,2 točke, na 90,5 točke. Na inštitutu so izpostavili, da gre že za tretjo zaporedno rast indeksa. Prav tako zaznavajo, da je julijski indeks gospodarske klime najvišji po letu 2018.

Spodbudni rezultati gospodarstva v Evropi: po velikem padcu velika rast

24. 07. 2020 11.20

Po začasnih podatkih raziskav PMI, ki jih izvaja IHS Markit, se je ekonomska aktivnost v evroobmočju povečala prvič po februarju in vzdrževala rast, ki je ni bilo mogoče zaznati že od junija 2018. Pričakovanja v proizvodnji so se izboljšala, hkrati so se povečali tudi prilivi novih naročil in zmanjšale izgube delovnih mest, čeprav je zmanjšanje števila delovnih mest še naprej pričakovano, saj je veliko podjetij še naprej zmanjševalo proizvodnje zmogljivosti.

Tesla drvi v finančno nebo

21. 07. 2020 21.27

ZDA so v primežu trojne krize, zdravstvene, gospodarske in družbene, a takšne malenkosti vlagateljev na ameriškem borznem trgu ne motijo pretirano. Vrednostni papirji so po marčevskem dnu znova v običajnih višavah, prva zvezda postaja avtomobilsko podjetje Tesla. Proizvodni palček je finančni velikan, vreden več kot dolgoletni giganti, ki izdelajo milijone vozil.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Pozabljena pandemija opozarja, da še ni končana

12. 06. 2020 07.33

Ameriški epidemiologi so dolgo opozarjali, da nekatere zvezne države preveč hitijo z opuščanjem ukrepov proti širjenju koronavirusa. Zdaj se te države spoprijemajo s skokovitim naraščanjem novih primerov okužb. Hladen piš realnosti je nemudoma usahnil napihovanje borznega trga.

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice

06. 06. 2020 06.08

V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Koronavirus potaplja borze, padec na ljubljanski 9-odstoten

12. 03. 2020 18.39

Države po svetu sprejemajo vse strožje ukrepe za zajezitev širitve koronavirusa, a vlagatelji so zelo pesimistični glede razvoja dogodkov v povezavi z njim. Na evropskih borzah je prišlo do razprodaje delnic, na dogajanje se je z ukrepi danes odzvala ECB. Zgrmela je vrednost evra, cene nafte so nadaljevale pot navzdol.

Zlato zaradi širjenja koronavirusa najdražje po finančni krizi

06. 03. 2020 12.56

Strm padec tečajev vrednostnih papirjev zaradi širjenja novega koronavirusa po svetu in padanje donosnosti obveznic so potisnili cene zlata na najvišjo raven po letu 2013. Zjutraj je bilo treba na borzi v Frankfurtu za unčo zlata odšteti 1492 evrov. V nadaljevanju trgovanja se je cena spustila do 1489 evrov.

Znanstveniki svarijo: otroke čaka črna prihodnost

23. 02. 2020 07.09

Raziskava svetovne znanstvene organizacije je pokazala, da nobena od držav otrokom ne nudi možnosti odraščanja v neonesnaženem okolju in okolja, ki bi jim omogočalo kakovosten razvoj. Pri prvem kazalcu se je Slovenija uvrstila na 145. mesto, pri drugem na 25. Strokovnjaki svarijo, da podnebne spremembe in družbeno okolje, ki spodbuja nezdrave izbire, predstavljajo tveganje za zdravje otrok in prihodnjih generacij.

'Če človek ve, da bo pridobil veliko korist brez rizika, da bi ga odkrili, bo to pač počel'

26. 01. 2020 07.00

Sedanjemu šefu komisije za preprečevanje korupcije Borisu Štefanecu se izteka mandat, postopek izbire njegovega naslednika ali naslednice je v teku. Koga bo tokrat imenoval predsednik države Borut Pahor? Vsekakor dobra priložnost, da podrobneje pogledamo, kako je s korupcijo in bojem proti njej v naši državi.

Slovenija pod povprečjem EU, napredka že od leta 2012 ne opažamo

23. 01. 2020 06.27

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije Transparency International dosegla 35. mesto in se znova znašla pod povprečjem Evropske unije. Ob tem pri TI Slovenija opozarjajo, da že vse od leta 2012 ne opažamo napredka v boju proti korupciji.

Oblak dima, ki je nastal po avstralskih požarih, bo vsaj enkrat obkrožil Zemljo

14. 01. 2020 08.00

Dim, ki je nastal kot posledica obsežnih gozdnih požarov v Avstraliji, bo kmalu obkrožil Zemljo, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. V rumeno je prvo obarval nebo nad Novo Zelandijo, v Nasi pa so potrdili, da je že dosegel Južno Ameriko.

Družine slovenskih diplomatov zaradi nevzdržnih razmer zapuščajo Canberro

08. 01. 2020 16.48

Na jugovzhodu Avstralije že več mesecev divjajo gozdni požari, v prestolnici Canberri pa so zaradi hudo onesnaženega zraka razglasili izredne razmere. Prebivalce so oblasti pozvale, naj ostanejo v zaprtih prostorih, po naših informacijah pa mesto zapuščajo tudi družine slovenskih diplomatov. Veleposlanik Jurij Rifelj in namestnik vodje misije Andrej Kralj ostajata.

Grozljive razsežnosti požarov v Avstraliji, mesta se dušijo v dimu

06. 01. 2020 08.46

Na jugovzhodu Avstralije, kjer že več mesecev divjajo gozdni požari, je končno padlo nekaj dežja, vročina pa je popustila. V avstralski prestolnici Canberri pa so medtem izredne razmere zaradi hudo onesnaženega zraka. Zaprti so muzeji, galerije, parki, uradi in univerze, prebivalce pa so oblasti pozvale, naj ostanejo v zaprtih prostorih.

Leto 2019 v številkah: kaj je zaznamovalo leto, ki se poslavlja?

26. 12. 2019 06.00

Prvič v 160-letni zgodovini, odkar shranjujemo podatke za Slovenijo, je med prebivalci in prebivalkami več moških kot žensk. Stopnja brezposelnosti je bila ena nižjih po letu 2008 in še ena dobra novica – plače rastejo. A se je po drugi strani gospodarsko razpoloženje precej poslabšalo.

Indeks človekove svobode znaša v Sloveniji 7,97 na lestvici do 10

18. 12. 2019 11.00

Slovenija je v letošnjem poročilu glede indeksa človekove svobode ohranila 35. mesto, ki ga je zasedala že lani. Med 162 državami je sam vrh drugo leto zapored osvojila Nova Zelandija, medtem ko na zadnjih treh mestih vztrajajo Jemen, Venezuela in Sirija.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Štefanec znova za predsednika KPK: Sem boljši kandidat kot pred šestimi leti

09. 12. 2019 13.09

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije je razkril, da ponovno kandidira za ta položaj. Kot je pojasnil na novinarski konferenci, za takšno odločitvijo stojijo tako njegova družina kot sodelavci, sam pa je prepričan, da je "bistveno boljši kandidat" za predsednika KPK, kot je bil pred šestimi leti, saj ima že šest let izkušenj.

Scottie Pippen: Če bi izbiral med Luko in Zionom, bi izbral Dončića

28. 10. 2019 18.31

Legendarni košarkar Scottie Pippen je za ESPN dejal, da ima Luka Dončić pred seboj svetlejšo prihodnost od letošnjega prvega izbora Ziona Williamsona. Na drugi strani priznani ameriški novinar Brian Windhorst pravi, da je 20-letni Slovenec igralec sedanjosti, ne prihodnosti, čeprav se po njegovem mnenju boljša kariera nasmiha Zionu.

Nerazumljiva, a zmagovalna korejska logika

19. 10. 2019 12.17

Hibrid med hibridom in dizlom, po vrhu pa še med lamborghinijem in mcLarnom, ki ima stoenkine luči in sedeže iz katrce, je spaka.

V SDS predstavili predlog resolucije o digitalni preobrazbi Slovenije

11. 09. 2019 17.38

Vodstvo stranke SDS je tako z zainteresirano javnostjo pripravilo predlog resolucije, od vlade pa pričakuje, da jo uvrsti med prioritete pri slovenskemu predsedovanju Svetu EU leta 2021, je na novinarski konferenci povedal prvak SDS Janez Janša. Komentiral pa je tudi resor, ki ga je nova predsednica Evropske komisije dodelila Janezu Lenarčiču, ter ga označil za najbolj nehvaležnega.

Britanski strokovnjaki: tveganje za kap pri vegetarijancih za 20 odstotkov večje kot pri vsejedcih

07. 09. 2019 15.37

Vegani in vegetarijanci imajo za 20 odstotkov več možnosti za nastanek možganske kapi, kot pa vsejedci, trdijo britanski strokovnjaki. Po njihovem mnenju bi lahko razlogi za to tičali v pomanjkanju vitaminov, ki jih človek dobi z uživanjem mesa.

Od kod orkanom uničujoča moč?

06. 09. 2019 13.15

Oči svetovne javnosti so v zadnjem tednu usmerjene na Atlantik, kjer se je po sicer zelo skromnem začetku sezone orkanov ob koncu avgusta razvila tropska nevihta Dorian, ki je v le nekaj dneh prerasla v orkan najvišje kategorije. Gre za najmočnejši atlantski orkan, ki je kadarkoli dosegel kopno, za seboj pa je predvsem na Bahamih pustil pravo razdejanje. Od kod mu tako uničujoča moč?

Britanski poslanci tudi v zadnjem branju potrdili zakon za preprečitev brexita brez dogovora

04. 09. 2019 08.21

Britanski poslanci so v zadnjem branju potrdili nekoliko spremenjen zakon za preprečitev brexita brez dogovora. Za je glasovalo 327 poslancev, proti pa 299. Zdaj mora zakon obravnavati še lordska zbornica. Premier Boris Johnson je v odzivu povedal, da ta zakon "dejansko končuje pogajanja z EU". Vložil je tudi predlog za razpis predčasnih volitev, a so ga poslanci zavrnili.

Pred soncem se zaščitimo tudi v avtomobilu

20. 07. 2019 07.00

Čeprav dermatologi vsako leto znova opozarjajo na nevarnosti prevelike izpostavljenosti soncu, lahko še vedno na plažah in ob bazenih opazimo številne, ki v času največje vročine poležavajo na soncu. Strokovnjaki sicer svetujejo, da se med 10. in 17. uro izogibamo soncu, ki je takrat najmočnejše, prav tako tudi svetujejo, da se pred soncem zaščitimo tudi v avtomobilu.