irsko

Irska predčasno izpustila šest članov IRE
01. 08. 1998 11.03
Irska vlada je sinoči predčasno iz zapora izpustila šest članov katoliške podtalne organizacije IRA. Vzrok za pomilostitev je mirovni dogovor o Severni Irski, o katerem so se na velikonočni petek sporazumele severnoirske politične stranke ter vladi Republike Irske in Velike Britanije.

EU: Precejšnje razlike v neto cenah avtomobilskih modelov
14. 07. 1998 10.23
Evropska komisija je v najnovejši raziskavi avtomobilskega tržišča v državah Evropske unije ugotovila, da se neto cene avtomobilov od članice do članice še vedno precej razlikujejo. V povprečju so najdražji avtomobili v Veliki Britaniji in najcenejši na Nizozemskem. V prvi državi je najdražjih kar 60 od 74 v EU najbolj prodajanih modelov, v drugi pa je za najnižjo ceno moč kupiti 34 avtomobilskih modelov. V Španiji in na Portugalskem jih je za najnižjo ceno moč kupiti 14.

London okrepil varnostne enote na Severnem Irskem
07. 07. 1998 17.01
Britanska vlada je napovedala, da bo na Severno Irsko poslala še 800 vojakov, ki bodo v nemirni pokrajini skrbeli za red in varnost, je danes povedal tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva.

V Ulstru podtaknili požar v dve protestantski cerkvi
03. 07. 1998 11.06
Policija je danes sporočila, da je bil v noči na petek na Severnem Irskem podtaknjen požar v dveh protestantskih cerkvah in v katoliški šoli, medtem ko v pokrajini narašča napetost pred napovedanim nedeljskim pohodom oranžencev v Portdownu.

Sprejet predlog za izpustitev skrajnežev
19. 06. 1998 09.06
Spodnji dom britanskega parlamenta je sinoči z glasovi poslancev vladajoče laburistične stranke sprejel predlog za predčasno izpustitev zaprtih članov skrajnih združenj na Severnem Irskem. Parlament je tako ob nasprotovanju konservativnih poslancev v tretjem branju podprl amnestijo za paravojaške organizacije katolikov in protestantov, ki jo predvideva mirovni sporazum za Severno Irsko. O zakonskem predlogu mora sedaj odločati še lordska zbornica.

Poročila Microsofta in BSA o protipiratskih akcijah
16. 06. 1998 12.38
<I><B>Belgija </B></I>

Minister Marinček končal obisk v Litvi in odpotoval na Irsko
11. 06. 1998 12.21
Delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo pod vodstvom ministra Lojzeta Marinčka je končala dvodnevni uradni obisk v Litvi, kjer se je mudila na povabilo litovskega ministra za izobraževanje in znanost Kornelijusa Platelisa, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Elton John pel za severno Irsko
31. 05. 1998 09.26
Več kot 15.000 protestantov in katolikov se je minulo sredo zbralo na koncertu v Stormontu, kjer je Elton John zastonj prepeval ob uspehu referenduma za Severno Irsko. "Tega dogodka sem se že dolgo veselil. Čudovito je spet biti v mestu", je povedal John, ki se je sicer izogibal politike, zato pa je toliko bolj prepeval in razbijal po klaviaturah. Koncert je trajal kar poltretjo uro. Britanska sekretarka za Severno Irsko Mo Mowlam se je pri pevčevi predstavitvi nekoliko zmotila. Dejala je: "Gospod - oh, oprostite - Sir Elton John." Letos februarja mu je namreč kraljica Elizabeta II. podelila viteški naslov. Zaslužek od prodaje vstopnic, ki so bile po 41 dolarjev, bodo poklonili obnovi stavb v Stormontu, kjer bo imel sedež tudi novi severnoirski parlament.

Mirovni sporazum podprli tudi na Irskem
24. 05. 1998 11.26
Po objavi spodbudnih uradnih rezultatov referenduma na Severnem Irskem so rezultati v sosednji Republiki Irski pokazali še množičnejšo podporo mirovnemu sporazumu o prihodnosti Severne Irske. Po preštetju rezultatov v polovici od 41 volilnih okrožij je v sporazum privolilo 94,8 odstotka ljudi. Volilna udeležba je bila skoraj 56-odstotna. Podatki o tem, kako se je 2,7 milijona volilnih upravičencev na Irskem odločilo glede Amsterdamske pogodbe, do tega trenutka še niso znani.

Številna udeležba na referendumu o sporazumu za Severno Irsko
22. 05. 1998 14.53
Na referendumu o mirovnem sporazumu za Severno Irsko, ki danes poteka vzporedno v Ulstru in v Republiki Irski, beležijo številno udeležbo. Na Irskem, kjer obenem odločajo tudi o spremembi ustave, je med prvimi svoj glas oddala tudi irska predsednica Mary McAleese. Že v prvih urah po začetku referenduma so bile pred volišči v Belfastu dolge vrste.

Skupina G-8 pozvala Irce, naj na referendumu podprejo mirovni sporazum za Severno Irsko in napovedala boj proti organiziranemu kriminalu
16. 05. 1998 09.58
Voditelji držav članic skupine G-8 so danes izrazili upanje, da bo mirovni sporazum za Severno Irsko na referendumu, ki bo 22. maja, dobil "kar najširšo podporo" prebivalcev otoka. Osmerica pa je na današnjih pogovorih tudi preučila možnosti za okrepitev boja proti organiziranemu kriminalu, potem ko se je seznanila s poročilom, ki ga je predstavil Roy Penrose, generalni direktor britanske kriminalistične brigade.

Dublin zahteval, naj IRA razglasi konec boja
13. 05. 1998 07.33
Vodilne stranke v irskem parlamentu so Irsko republikansko armado (IRA) pozvale, naj razglasi konec boja proti britanski oblasti. "Čim jasneje bo to povedano, tem bolje bo," je poudaril premier Bertie Ahern.

Blair in Major skupaj podprla mirovni sporazum za Severno Irsko
07. 05. 1998 09.05
Britanski premier Tony Blair in njegov konzervativni predhodnik John Major sta sinoči v Belfastu začela skupno kampanjo, s katero želita prebivalce Severne Irske prepričati, naj na referendumu, načrtovanem za 22. maj, glasujejo za mirovni sporazum o prihodnosti Ulstra.

Smrtna žrtev v napadu teroristične skupine v Republiki Irski
02. 05. 1998 12.10
V sinočnjem poskusu roparskega napada manjše teroristične skupine na Irskem je bil ubit eden od storilcev. Kot je sporočila policija v Republiki Irski, je šest oboroženih moških na cestni zapori južno od Dublina, ki so jo postavili sami, skušalo zadržati vozilo za prevažanje denarja. Po podatkih policije so bili storilci pripadniki manjše republikanske skupine, ki zavrača sprejeti mirovni sporazum za Severno Irsko. Policija je kasneje prijela še preostalih pet storilcev. Pri njih so našli več kosov orožja, med njimi minomet, puško in dve ročni bombi.

ETA se bo zgledovala po organizaciji IRA
29. 04. 1998 15.46
Baskovska separatistična organizacija ETA je v sporočilu za javnost, ki ga je objavil neodvisni dnevnik Egin, zatrdila, da se bo "poskušala učiti" iz mirovnega sporazuma za Severno Irsko. Gre za prvi uradni odziv baskovske organizacije na podpis mirovnega sporazuma za Severno Irsko.

Irski parlament za referendum o mirovnem sporazumu
23. 04. 1998 08.55
Oba domova irskega parlamenta sta v sredo sprejela zakonska določila, ki omogočajo izvedbo referenduma o mirovnem sporazumu za severno Irsko, ki je napovedan za 22. maj.

Mir na Severnem Irskem
21. 04. 1998 14.30
Britanska vlada meni, da je po privolitvi v mirovni sporazum trajen mir na Severnem Irskem "na vidiku". Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je bila danes v parlamentu ob eni od izjav deležna odobravajočih vzklikov, je govorila o mogoči zgodovinski prelomnici.

Bo Sinn Fein podprl mirovni sporazum?
20. 04. 1998 07.48
Kongres političnega krila Irske republikanske armade (IRA), Sinn Feina, ki je ta konec tedna potekala v Dublinu, vzbuja upanje, da bodo tudi katoliški republikanci podprli mirovni sporazum za Severno Irsko, potem ko ga je v soboto množično podprla največja protestantska unionistična stranka.

David Trimble je dobil podporo svoje stranke za podpis mirovnega sporazuma
11. 04. 1998 10.24
David Trimble, voditelj najpomembnejše protestantske stranke, Ulstrskih unionistov (UUP), je danes v Belfastu dobil podporo glavnega odbora stranke glede besedila mirovnega sporazuma za Severno Irsko, ki so ga včeraj podpisali v Belfastu. Kot se je izvedelo iz virov blizu Trimbla naj bi za sporazum glasovalo 110 članov glavnega odbora. Za podporo je bila potrebna podpora dveh tretjin članov glavnega odbora stranke. Kot je znano, so nekateri predstavniki stranke ostro nasprotovali podpisu omenjenega sporazuma. Tako je skrajno krilo stranke Trimbla celo obtožilo izdajstva, saj naj bi suverenost Severne Irske "prodal katoliškim in republikanskim teroristom". Prihodnjo soboto naj bi besedilo mirovnega sporazuma predstavili 800-članskemu svetu Ulstrske unionistične stranke, ki je najvišje telo stranke. Toda, potem ko je dokument potrdil glavni odbor, naj bi bil sprejem sporazuma v svetu stranke le še formalnost.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko
10. 04. 1998 09.54
Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Dosežen mirovni sporazum za Severno Irsko
10. 04. 1998 09.48
Na Severnem Irskem so danes po dolgotrajnih pogajanjih sprejeli mirovni sporazum, je na sklepnem zasedanju povedal vodja pogajanj George Mitchell ter se udeleženima vladama in vsem sodelujočim zahvalil za sodelovanje v dvoletnih pogajanjih. Sporazum so do zadnjega zaznamovala globoka razhajanja v mnenjih med katoliki in protestanti.

Mo Mowlam: Dosežen napredek na vseh področjih
09. 04. 1998 08.44
Kljub dejstvu, da je britanski premier Tony Blair na pogovorih s predstavniki delegacij naletel na "znatna razhajanja" v mnenjih, so vse udeležene strani v težavni sklepni fazi pogajanj o prihodnosti Severne Irske vnovič izrazile voljo za dosego soglasja. Kot je drevi v Belfastu povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam, pa so na vseh področjih dosegli napredek. Mowlamova je obenem izrazila prepričanje, da bo do četrtka zvečer še vedno mogoče doseči soglasje.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem
08. 04. 1998 11.52
Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

London in Dublin vztrajata pri sporazumu do 9. aprila
03. 04. 1998 17.41
Britanska in irska vlada ostajata nepreklicno odločeni razrešiti vse težave na poti do mirovnega procesa na Severnem Irskem do predvidenega datuma, 9. aprila, je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Ministrski predsednik Tony Blair in irski kolega Bertie Ahern sta se zjutraj dvakrat sestala za krajši čas in naj bi se danes še enkrat, je dodal Blairov tiskovni predstavnik. Iz virov blizu pogajalcev pa se je izvedelo, da naj bi predsedujoči pogajanjem o usodi Severne Irske, nekdanji ameriški senator George Mitchell, pogajalcem v Belfastu danes do 20. ure po krajevnem (21. ure po srednjeevropskem) času ponudil predlog mirovnega sporazuma. Blairov tiskovni predstavnik ni skrival, da nekaj znatnih težav še ostaja, a ne toliko med britansko in irsko vlado kot za pogajalsko mizo, okrog katere so zbrane vse stranke na Severnem Irskem.

London računa na dogovor o Severni Irski prihodnji teden
01. 04. 1998 16.21
Britanska vlada računa, da se bodo večstranska pogajanja o prihodnosti Severne Irske končala z dogovorom konec prihodnjega tedna. "Če bodo strani nadaljevale delo tako odločno, nam bo uspelo," je v Belfastu danes povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam.

Virgin Express se seli iz Bruslja
27. 03. 1998 17.34
Po poročanju belgijskih medijev letalska družba Virgin Express načrtuje preselitev svojega sedeža iz Bruslja v Veliko Britanijo ali na Irsko. Družba, znana po ugodnih cenah letalskih vozovnic, bi se na ta način rada izognila izredno visokim obdavčitvam plač v Belgiji. Virgin Express, katere 51-odstotni lastnik je britanski poslovnež Richard Branson, je pred dvema letoma prevzela belgijsko družbo EBA, danes pa je za Sabeno drugi največji prevoznik v državi.

Mowlam: Nadaljnje sodelovanje Sinn Feina bo treba preučiti
13. 02. 1998 11.11
Bodoče sodelovanje političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Feina v mirovnem procesu na Severnem Irskem bo potrebno skrbno preučiti, je danes v Londonu dejala britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam. Po najnovejših ugotovitvah policije je bila namreč IRA vpletena v zadnja dva umora v Ulstru.

Bono: Brazilija naj brca tudi za Irsko
03. 02. 1998 08.20
Pevec irske rockovske skupine U2 Bono Vox je na koncertu v Sao Paolu, ki se ga je minulo soboto odeležilo 95.000 poslušalcev, pozval Brazilce, naj osvojijo naslov svetovnih prvakov v nogometu tudi v imenu Irske. Ta koncert je bil zadnji od treh, ki jih je imela skupina v Braziliji. Bono, oblečen v majico brazilske nogometne reprezentance, je poleg tega voščil vse najboljše enemu največjih brazilskih nogometnih zvezdnikov Romariu, ki je minuli četrtek dopolnil 32 let.

Blair čestital Mowlamovi
10. 01. 1998 11.00
Britanski premier Tony Blair je danes čestital ministrici za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je včeraj obiskala strogo varovani zapor Maze na Severnem Irskem. Blair je hkrati poudaril, da si bo njegova vlada še naprej prizadevala in tvegala za dosego trajnega miru v tej nemirni pokrajini.

Poostrili varnostne ukrepe na Severnem Irskem
02. 01. 1998 15.29
Po še enem kriznem srečanju glede varnostnega položaja na Severnem Irskem so tamkajšnje oblasti še poostrile varnostne ukrepe. Kot je danes po srečanju z britansko ministrico za Severno Irsko Mo Mowlan povedal vodja severnoirske policije Ronnie Flanagan, so na ulicah "občutno" povečali policijske in vojaške patrulje. Po Flanaganovih besedah so v predelih Belfasta, kjer se križajo protestantske in katoliške soseske, namestili več patrulj.