irsko

Nadaljevanje severnoirskih pogajanj v Belfastu

13. 04. 1999 16.07

Pod vodstvom britanske ministrice za Severno Irsko Mo Mowlam so se danes spet začela prizadevanja za uresničitev severnoirskega mirovnega sporazuma. Pogajanja o oblikovanju severnoirske vlade so bila prekinjena 1. aprila.

IRA zavrača izjavo iz Hillsborougha

10. 04. 1999 19.54

Irska republikanska armada (IRA) je danes ocenila za ''neprepričljivo'' izjavo iz Hillsborougha, načrt za oživitev severnoirskega mirovnega procesa, ki sta ga minuli teden predstavili vladi v Londonu in Dublinu. Sicer pa danes mineva eno leto od podpisa mirovnega sporazuma za Severno Irsko.

Oddaljitev od predloga kompromisa o uresničevanju mirovnega sporazuma

04. 04. 1999 10.01

Politično krilo Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein se je v soboto oddaljilo od predloga kompromisa o uresničevanju mirovnega sporazuma za Severno Irsko, ki sta ga predložila britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern. ''Želim pojasniti, da se nismo strinjali s tem, da se o tem nismo pogajali - in kolikor vem, tudi unionisti ne,'' je dejal Gerry Kelly, eden od vodij Sinn Feina na pogajanjih. Ker se mirovni sporazum z 10. aprila 1998 še vedno ne uresničuje, po njegovih besedah obstajata ''frustracija in razočaranje, ki mejita na bes''.

Unescova nagrada za mir Georgeu Mitchellu in Šeik Hasini Wajed

01. 04. 1999 21.33

Mirovno nagrado Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) so danes prisodili ameriškemu senatorju Georgeu Mitchellu in bangladeški premierki Šeik Hasini Wajed za njune zasluge pri reševanju dolgoletnih konfliktov.

Kriza na Balkanu prestavila šest kvalifikacijskih tekem

29. 03. 1999 15.03

Vojaški spodad na Balkanu je povsem spremenil program kvalifikacij za nogometno evropsko prevnstvo leta 2000. Znano je, da je odpadlo sredino kvalifikacijsko srečanje med Slovenijo in Albanijo, skupno pa je morala UEFA prestaviti kar šest tekem.

Severna Irska: Trimble in Adams izključila možnost kompromisa

28. 03. 1999 11.10

Kljub neuspehu, ki grozi severnoirskemu mirovnemu procesu, sta vodja protestantov David Trimble in voditelj političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein Gerry Adams danes izključila možnost kompromisa.

UEFA o preložitvi kvalifikacij v Jugoslaviji in Makedoniji

22. 03. 1999 18.04

Predstavniki Evropske nogometne zveze (UEFA) bodo jutri odločali o usodi kvalifikacijskih tekem za evropsko prvenstvo 2000 med reprezentancama Jugoslavije in Hrvaške ter Makedonije in Irske, ki bi morali biti konec tedna v Beogradu in Skopju.

Blair za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Ulster

19. 03. 1999 16.17

Britanski premier Tony Blair je za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Severno Irsko. Rešili naj bi sporno vprašanje razorožitve organizacije IRA. Po besedah predstavnika naj bi bil Blair pripravljen storiti vse potrebno za rešitev mirovnega procesa.

Pokopali Rosemary Nelson

18. 03. 1999 20.48

V Lurganu zahodno od Belfasta je bil danes pogreb katoliške odvetnice Rosemary Nelson, ki so jo v ponedeljek umorili protestantski skrajneži. Pogreba se je udeležilo več tisoč ljudi, med drugim tudi irska predsednica Mary McAleese.

Slovenija po zdravstvenem stanju na sedmem mestu v Evropi

05. 03. 1999 14.15

Slovenija se je v raziskavi o zdravstvenem stanju v 35 evropskih državah, ki jo je pripravila raziskovalna revija The Economist Intelligence Unit iz Londona, uvrstila na sedmo mesto. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril minister za zdravstvo Marjan Jereb, je to velik uspeh, saj so v Sloveniji stroški za zdravstvo za več kot polovico nižji kot v večini evropskih držav. Slovenija namreč v ta namen letno porabi 1.200 mark na prebivalca, na primer Nemčija pa kar 3.000 nemških mark.

Slovenska parlamentarna misija poletela proti Dublinu

15. 02. 1999 09.35

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je z brniškega letališča s posebnim letalom odletel na tridnevni uradni obisk na Irsko, kjer bo kot gost predsednika tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusa Pattisona opravil številne stike z vidnejšimi predstavniki parlamenta in vlade ter se srečal z irsko predsednico Mary McAleese.

Predsednik DZ Janez Podobnik na uradni obisk na Irsko

14. 02. 1999 10.52

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo jutri, 15. februarja, odpotoval na tridnevni uradni obisk v Republiko Irsko, kjer se bo med drugim sestal s predsednikom tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusom Pattisonom, sprejela pa ga bo tudi predsednica Irske Mary McAleese.

London za mesec dni odložil avtonomijo Ulstra

09. 02. 1999 15.40

Britanska vlada namerava prestaviti datum začetka avtonomije Severne Irske, ki še vedno ni sestavila vlade, na 10. aprila.

EU: od septembra do novembra 0,4-odstotna rast industrijske proizvodnje

06. 02. 1999 09.40

Evropska unija je po najnovejših podatkih Eurostata v obdobju od septembra do novembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečnim obdobjem beležila 0,4-odstotno rast industrijske proizvodnje.

Streli na policijsko postajo v Belfastu

15. 01. 1999 10.34

Na policijsko postajo v zahodnem Belfastu so neznanci ponoči iz vozečega avtomobila izstrelili več strelov.

Dogodki leta 1998 po izboru ameriških novinarjev

02. 01. 1999 12.10

Novinarji ameriške televizijske mreže CNN in revij Life in Time so med najpomembnejše dogodke lanskega leta poleg postopka za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona uvrstili tudi spopade na Kosovu in finančni krizi v Rusiji ter Aziji. Med prvih deset dogodokov so se uvrstile tudi naravne katastrofe, jedrska problematika in protiameriški terorizem, precej visoko pa tudi mirovni sporazum za Severno Irsko.

Pomembni dosežki v severnoirskem mirovnem procesu

18. 12. 1998 17.08

Po šestih mesecih zastojev so v severnoirskem mirovnem procesu danes dosegli dva pomembna dosežka; sklenili so dogovor o vzpostavitvi prihodnjih institucij pokrajine, protestantska paravojaška skupina Sila lojalističnih prostovoljcev (LVF) pa je izročila ''omejeno'' količino orožja. ''To je začetek,'' je ob tem dejala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlan, čeprav je še zelo daleč popolna razorožitev vseh milic, ki jo sporazum predvideva v dveh letih.

Hume in Trimble prejela Nobelovo nagrado za mir

10. 12. 1998 15.40

Severnoirska politika John Hume in David Trimble sta danes v Oslu prejela Nobelovo nagrado za mir za leto 1998.

Britanski premier nastopil pred irskim parlamentom

26. 11. 1998 16.25

Britanski premier Tony Blair je danes v Dublinu poudaril pomen mirne ureditve položaja na Severnem Irskem. ''Ta dolgoročno ne zagotavlja le mirne prihodnosti za Severno Irsko, temveč za celoten irski otok,'' je Blair dejal pred irskim parlamentom.

Najnižja brezposelnost v Republiki Irski v zadnjih 14 letih

15. 11. 1998 09.48

Število ljudi, ki so na Irskem brez dela, je po najnovejših podatkih tamkajšnjega statističnega urada najnižje v zadnjih 14 letih. V državi s približno 3,6 milijona prebivalcev je bilo oktobra letos brez zaposlitve 212.459 ljudi, kar je najmanj po letu 1984. V enem letu, od oktobra lani, se je število brezposelnih zmanjšalo za 31.500, kar je tudi rekord. Stopnja brezposelnosti je bila letošnjega oktobra 8,7-odstotna, oktobra leta 1994 pa 13,2-odstotna. Irsko gospodarstvo je v 90. letih raslo močneje kot druga gospodarstva Zahodne Evrope, predvsem zaradi precejšnjih vlaganj ZDA ter Evropske unije na področjih računalniške elektronike, finančnih storitev in farmacije. Bruto domači proizvod naj bi bil letos glede na lansko leto večji za približno devet odstotkov, prihodnje leto pa naj bi se njegova rast povzpela prek 11 odstotkov.

Predstavnik Sinn Feina: IRA zavrača razorožitev

10. 11. 1998 13.47

Zastoju pri uresničevanju mirovnega sporazuma za Severno Irsko, kot kaže, še ni videti konca. Irska republikanska armada (IRA) še naprej zavrača zaprtje svojega tajnega skladišča orožja in razstreliva, je danes povedal Martin McGuinness, tiskovni predstavnik političnega krila katoliške podtalne organizacije Sinn Feina.

Iskalci zakladov upajo na bogat ulov pred irsko obalo

10. 11. 1998 08.05

Lovci na zaklade upajo, da bodo na razbitini ladje pred zahodno obalo Irske našli zlato in drage kamne v vrednosti ene milijarde funtov (okoli 263 milijard tolarjev). Zaklad naj bi tičal v trezorjih zavezniških ladij, ki so jih v prvi in drugi svetovni vojni potopile nemške podmornice. Dragoceni tovor je bil namenjen za plačilo orožja, nakupljenega v Združenih državah, je v ponedeljek povedal Alan Deville iz družbe za iskanje zakladov Designaztec. Del že odkritih draguljev naj bi sedaj razstavili v Londonu.

Jugoslovanov sedaj ''noče'' tudi UEFA

05. 10. 1998 16.10

Evropska nogometna zveza (UEFA) je kvalifikacijsko srečanje za uvrstitev na evropsko prvenstvo med Jugoslavijo in Republiko Irsko v Beogradu, predvideno za ta konec tedna, prestavila za nedoločen čas. Kot vzrok za to odločitev so pri UEFA navedli težke politične razmere v ZRJ.

Prava Ira se je odločila za prekinitev vojaške dejavnosti

08. 09. 1998 09.03

Severnoirska odpadniška katoliška frakcija Prava Ira, avtorica nedavnega krvavega atentata v Omaghu, je v noči na torek razglasila popolno prekinitev ognja. Organizacija, ki je svoje vojaške dejavnosti začasno prekinila tri dno po atentatu, je v izjavi za irsko radio-televizijo RTE sporočila, da popolna prekinitev velja od ponedeljka opolnoči po lokalnem oziroma torka ob enih zjutraj po srednjeevropskem času.

Voditelji severnoirskih strank o oblikovanju uprave

08. 09. 1998 08.04

Voditelji protestantskih in katoliških strank na Severnem Irskem so včeraj razpravljali o vprašanju, kako razdeliti moči v novi vladi in nadaljevati severnoirski mirovni sporazum, sklenjen aprila letos.

Protestantski Red oranževcev izrazil željo po srečanju s Clintonom

31. 08. 1998 08.57

Protestantski Red oranževcev je izrazil željo po srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki bo ta teden obiskal Severno Irsko. Kot je povedal predstavnik reda George Patton, želijo oranževci ameriškemu predsedniku predstaviti zahteve po ''demokratičnih pravicah ter svobodi gibanja na Severnem Irskem'' in tako izraziti nezadovoljstvo zaradi prepovedi tradicionalnih pohodov protestantov v letošnjem poletju.

Dublin odločen, da bo ''zlomil'' Pravo Iro; Mowlam: premirje je prišlo prepozno

19. 08. 1998 10.58

Podpredsednica irske vlade Mary Harney je danes potrdila odločenost irske vlade, da bo ''zlomila'' Pravo Iro. Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam pa je dejala, da je premirje, ki ga je organizacija včeraj razglasila ''premalo in da je prišlo prepozno''. Prava Ira je včeraj prevzela odgovornost za sobotni atentat v severnoirskem Omaghu, v katerem je umrlo 28 ljudi, 220 pa jih je bilo ranjenih, nato pa še razglasila brezpogojno premirje.

Pogrebne slovesnosti za žrtvami eksplozije v Omaghu

18. 08. 1998 16.52

Približno tisoč ljudi, katolikov in protestantov, se je danes udeležilo prvega pogreba žrtev nedavne bombne eksplozije v Omaghu. Na katoliškem pokopališču v vasici Augher približno 30 kilometrov južno od Omagha so pokopali 30-letno Avril Monaghan, ki bi morala čez mesec dni roditi dvojčka, ter njeno 18-letno hčerko Mauro; 60-letno Mary Grimes, mamo in babico žrtev pa bodo pokopali v sredo.

Aretirali pet osumljencev za bombni atentat v Omaghu

17. 08. 1998 13.42

Severnoirska policija je danes sporočila, da je v okviru preiskave o sobotnem atentatu v Omaghu v dveh bližnjih vaseh aretirala pet moških. Pred tem pa so iz gradu Stormont blizu Belfasta, središča britanske administracije za Severno Irsko, zaradi anonimnega telefonskega sporočila o podtaknjeni bombi evakuirali približno 100 uslužbencev. V gradu naj bi se danes srečala tudi ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam in irski pravosodni minister John O'Dinoghue.

Srečanje botrov mirovnega procesa na Severnem Irskem

17. 08. 1998 08.07

Po sobotnem bombnem atentatu v Omaghu na Severnem Irskem, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi, 220 pa ranjenih, sta se v Belfastu srečala botra mirovnega procesa na Severnem Irskem, britanski in irski premier Tony Blair in Bertie Ahern. Pred srečanjem je Blair poudaril, da atentatorji ne bodo ustavili mirovnega procesa in ne bodo uničili ponujene možnosti oblikovanja dostojne prihodnosti za prebivalce Severne Irske. Napad pripisujejo odpadniški skupini Irske republikanske armade Prava Ira. Blair naj bi se srečal tudi s predsednikom severnoirske vlade, zmernim protestantom Davidom Trimblom, in voditeljem političnega krila Ire Sinn Fein, Gerryjem Adamsom. Irski premier Ahern je po izrednem sestanku odbora za varnost v Dublinu kot odgovorne za atentat označil Pravo Iro ter obenem napovedal ''obračun'' s temi katoliškimi skrajneži. Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je atentat označil kot barbarsko dejanje, naj bi kljub najnovejšim razmeram na Severnem Irskem obiskal območje. 3. septembra ga pričakujejo v Belfastu, nato pa naj bi odpotoval še v Dublin. Podpredsednik španske vlade Francisco Alvarez Cascos bo v ponedeljek odpotoval na Severno Irsko k španskim žrtvam bombnega napada v Omaghu. V atentatu sta bila ubita dva, ranjenih pa 12 Špancev.