irsko

Neredi iranskih navijačev

22. 10. 2001 00.00

Nekaj sto iranskih navijačev se je po porazu nogometne reprezentance proti Bahreinu spopadlo s policijo. Neredi so izbruhnili, ker je iranska nogometna reprezentanca izgubila možnost neposredne uvrstitve na SP 2002.

EU proti slinavki in parkljevki

11. 10. 2001 00.00

Štiri države članice EU, ki jih je prizadela slinavka in parkljevka, bodo za ukrepe ob izbruhu bolezni že iz letošnjega proračuna prejele 400 milijonov evrov.

ZDA objavile seznam terorističnih organizacij

05. 10. 2001 00.00

ZDA so objavile seznam več kot 20 tujih terorističnih organizacij, ki ga sicer objavijo vsaki dve leti, na njem pa je med drugim organizacija glavnega osumljenca za teroristične napade na ZDA Osame bin Ladna, Al Kaida.

Afganistan dobil človekoljubno pomoč

02. 10. 2001 00.00

V afganistansko prestolnico Kabul je prispel prvi konvoj človekoljubne pomoči v okviru svetovnega programa Združenih narodov za prehrano.

Dneva D ne bo

26. 09. 2001 00.00

Britanski obrambni minister Geoff Hoon je zavrnil možnost, da bi protiteroristična vojaška akcija potekala v slogu 'Dneva D', torej podobno kot so se med drugo svetovno vojno zavezniki izkrcali v Normandiji.

Odmrznjena avtonomija Severne Irske

22. 09. 2001 00.00

Potem ko so bile severnoirske avtonomne ustanove en dan razpuščene, je britanski minister za Severno Irsko John Reid opolnoči razglasil njihovo ponovno vzpostavitev.

Severnoirske institucije zopet zamrznjene

21. 09. 2001 00.00

Britanska oblast bo zopet zamrznila severnoirske avtonomne ustanove - predvidoma za 24 ur - in s tem sprtima stranema na Severnem Irskem dala še eno možnost, da oblikujeta vlado.

WWI pod blagovno znamko VEGA

19. 09. 2001 00.00

Družba Western Wireless International (WWI), tretji uradni operater GSM mobilnih komunikacij v Sloveniji, je predstavila svojo blagovno znamko VEGA, pod katero bo na slovenskem trgu ponujala svoje storitve.

Spor na Severnem Irskem

09. 09. 2001 00.00

Bomba, ki so jo protestantski skrajneži vrgli proti katoliškim šolarkam v Belfastu ni bil edini dogodek, ki je minuli teden opozoril na to, kako globoko ukoreninjeno je sovraštvo med 40 odstotki katoličanov in 60 odstotno protestantsko večino na Severnem Irskem.

V Belfastu mirni protesti

07. 09. 2001 00.00

Severnoirski protestanti so danes s tihim protestom nadaljevali svoje akcije proti katoliškim šolarkam v Belfastu.

Protestanti spet nad katoliške otroke

06. 09. 2001 00.00

V severnem Belfastu so katoliške otroke v šolo že četrti dan spremljali policisti, pripadniki protestantske skupnosti pa so otroke izžvižgali.

Eksplozija pred šolo v Belfastu

05. 09. 2001 00.00

V eksploziji molotovke pred katoliško šolo so bili ranjeni štirje policisti, med otroci ranjenih na srečo ni bilo. Zaradi ponovnega zaostrovanja razmer je dopust prekinil tudi John Reid, britanski minister za Severno Irsko.

Poljaki in Španci že na SP

02. 09. 2001 00.00

Pot na svetovno nogometno prvenstvo leta 2002 na Japonskem in Južni Koreji so si že zagotovili Poljaki in Španci, ostala mesta ostajajo še odprta.

Ukrepi EU proti manifestacijam

13. 07. 2001 00.00

Notranji ministri so se v Bruslju zbrali na izrednem zasedanju, za katerega so se dogovorili po junijskem vrhu EU v Goeteborgu, kjer se je Švedska soočila z najobsežnejšimi in najbolj nasilnimi demonstracijami v svoji zgodovini. Ob sprejetih sklepih niso pozabili poudariti pravice državljanov do svobodnega izražanja mnenj na demonstracijah, vendar, kot so opozorili, mora biti ta pravica izvajana v okoliščinah, v katerih je zagotovljena tako varnost demonstratorjev kot policistov, ki demonstracije nadzorujejo.

Spopadi na Severnem Irskem

13. 07. 2001 00.00

Na Severnem Irskem, kjer se je okoli 100.000 pripadnikov britanskega protestantskega reda Viljema Oranskega udeležilo tradicionalnih pohodov in praznovanja ob obletnici zmage nad irskimi katoliki, je prišlo do ostrih spopadov.

Odstop severnoirskega premiera

01. 07. 2001 00.00

Zmerni severnoirski protestant David Trimble je uresničil svoje napovedi, da bo odstopil s položaja predsednika severnoirske vlade, če se Irska republikanska armada do 1. julija ne bo začela razoroževati. Trimble je za svojega naslednika predlagal Rega Empyja, ki v severnoirski vladi opravlja dolžnosti ministra za industrijo in trgovino, obenem pa izrazil pripravljenost, da ponovno nastopi položaj, vendar "le če se na Severnem Irskem ne bo več uporabljalo orožje". Svojo odločitev je še pojasnil z "zaskrbljenostjo glede možnosti popolne uresničitve mirovnega sporazuma iz leta 1998, ki predvideva razorožitev tako protestantskih kot katoliških milic v pokrajini". Britanski premier Tony Blair je izrazil obžalovanje zaradi Trimblovega odstopa. Dejal je, da je bil Trimble dober premier in dodal, da razume razloge, zaradi katerih je odstopil.

Kriza na Severnem Irskem

30. 06. 2001 00.00

Severnoirski premier David Trimble, ki bo uradno odstopil jutri, je za svojega namestnika imenoval ministra za trgovino v njegovi vladi Rega Empeya. To naj bi po Trimblovih besedah od njega zahteval Downing Street, ki se je Trimblu že zahvalil. Zmerni protestantski voditelj je v ponedeljek potrdil, da bo 1. julija odstopil, če se Irska republikanska armada (IRA) do takrat ne bo začela razoroževati.

Prodi na Irskem

22. 06. 2001 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je po včerajšnjih spornih izjavah, da ratifikacija pogodbe iz Nice ni pravni pogoj za širitev Evropske unije, danes v Dublinu sestal še z irskimi nasprotniki širitvenega procesa. Irski nasprotniki pogodbe iz Nice, ki so jih 7. junija na referendumu podprli tudi volivci, s tem pa se je v krizi znašel celoten širitveni proces EU, so že napovedali, da se bodo še naprej borili proti ratifikaciji te pogodbe. Prodi je ob tem dejal, da če Irska pogodbe iz Nice na ponovitvi referenduma ne bo sprejela, bo ta sporazum potisnjen ob stran, v EU pa bo treba odpreti novo fazo pogovorov. "Politično bo širjenje unije sicer zagotovo nemogoče," je še povedal Prodi.

Vnovič pogajanja na Severnem Irskem

22. 06. 2001 00.00

V Belfastu se začel nov niz pogajanj med Londonom, Dublinom in vsemi pomembnimi severnoirskimi političnimi predstavniki. Pogajanja, na katerih sodelujeta tudi britanski minister za Severno Irsko John Reid in irski zunanji minister Brian Cowen, so se začela dan pred letnim zasedanjem vodstva Ulstrskih unionistov predsednika severnoirske vlade Davida Trimbla, ki je zagrozil z odstopom 1. julija, če se Irska republikanska armada (IRA) do takrat ne bo začela razoroževati. Medtem so se v noči na petek nadaljevali spopadi med mladimi katoliki in protestanti in policijo, pri čemer je bilo ranjenih več kot 20 policistov, aretirani pa so bili trije ljudje. Sicer je bilo dopoldne v severnem in zahodnem delu mesta, kjer je bilo prizorišče nemirov, mirno.

Lov na legendarno kačjo pošast

21. 06. 2001 00.00

Mednarodna združba strastnih lovcev na pošasti se je zbrala na Irskem, kjer išče legendarno kačo, ki ima po trditvah očividcev telo jegulje in glavo konja. Lov vodi Šved Jan Sundberg, ki naj bi s sodelavci "prečesal" območje Lough Ree na Irskem in iskal sledi konje glave kače, za katero domnevajo, da je v sorodu s podobno pošastjo norveških jezer, ki jo domačini imenujejo Selma. Lovci naj bi med drugim snemali tudi zvoke.

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU

21. 06. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

Irska predsednica nadaljuje obisk

21. 06. 2001 00.00

Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Irci proti ratifikaciji

09. 06. 2001 00.00

Irci so se na referendumu izrekli proti ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki jo je Evropska unija v sklopu priprav na sprejem novih članic sklenila decembra lani. Po končnih uradnih izidih se je proti ratifikaciji izreklo 53,87 odstotka oziroma 529,478 volilcev, za pa je bilo 46,13 odstotka oziroma 453,461 volilcev.

Inšpekcija spet v skladiščih IRA

30. 05. 2001 00.00

Inšpektorji neodvisne mednarodne komisije so vnovič pregledali skladišča orožja Irske republikanske armade (IRA), je sporočil predsednik komisije, kanadski general John de Chastelain. IRA je marca obnovila stike s komisijo, ki je nastala na podlagi Velikonočnega mirovnega sporazuma za Severno Irsko iz leta 1998. Njena naloga je nadzorovati proces razoroževanja vseh paravojaških milic v Ulstru, je še pojasnil de Chastelain. Poleg njega sta v komisiji še Južnoafričan Cyril Ramaphosa in nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari.

ZDA delno sprostile uvoz živali

26. 05. 2001 00.00

ZDA so delno umaknile prepoved uvoza svinjine in prašičev iz držav Evropske unije, ki so ga uvedle zaradi bojazni pred epidemijo slinavke in parkljevke. Kot so sporočili z ameriškega kmetijskega ministrstva, bodo v ZDA lahko svinjino in prašiče izvažale vse države, v katerih niso zasledili nobenega primera te nalezljive bolezni. Tako velja prepoved izvoza samo še za Veliko Britanijo, Irsko, Francijo, Nizozemsko in Grčijo. Še naprej bodo na vseh ameriških letališčih izvajali poostren nadzor, da bi preprečili vnos bolezni v državo. Obenem je kmetijsko ministrstvo potrdilo še, da prepovedi uvoza govejega mesa in ovac zaradi bolezni norih krav (BSE) ne bodo umaknili.

Sestanek delegacij Irske in Slovenije

20. 04. 2001 00.00

V prostorih državnega zbora v Ljubljani sta pod vodstvom predsednika DZ Boruta Pahorja in predsednika predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusa Pattisona sešli obe parlamentarni delegaciji. Irski gostje se mudijo na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Sogovorniki so med srečanjem izmenjali mnenja in izkušnje v luči priprav Slovenije na vstop v Evropsko unijo.

Slovenija delno odprla meje

07. 04. 2001 00.00

Ublažitev ukrepov pred širjenjem bolezni slinavke in parkljevke, ki so jih ta teden na srečanju v

Grki za skupno kandidaturo

03. 04. 2001 00.00

Grška nogometna zveza se zavzema za skupno kandidaturo s Turčijo za organizacijo nogometnega EP 2008. Za zdaj je zamisel še v povojih, grška nogometna zveza pa je za mnenje o skupni kandidaturi že zaprosila kulturno in športno ministrstvo. V Grčiji sta zaradi domnevnih nepravilnosti v novem športnem zakonu nogometna zveza in vlada sicer že več mesecev sprti, nedavna pogajanja med njima pa je sprožila šele Mednarodna nogometna zveza (FIFA) z grožnjo o izključitvi grških moštev iz mednarodnih tekmovanj.

Novi primeri slinavke in parkljevke

24. 03. 2001 00.00

Na vzhodu Nizozemske v kraju Nijbroek so odkrili četrti primer slinavke in parkljevke. Vsi dosedanji primeri bolezni so se pojavili na vzhodu države, medtem ko bolezen sumijo še na štirih kmetijah v južnem in osrednjem delu države. Izidi testov bodo znani prihodnji teden. V Franciji so včeraj odkrili drugo žarišče slinavke in parkljevke v departmaju Seine-et-Marne vzhodno od Pariza, kjer so na prizadeti farmi sinoči že začeli zakol živine. Stalni veterinarski odbor Evropske unije bo v torek preučil razmere v Franciji in se odločil, ali bo podaljšal embargo na izvoz francoske živine in mesnih proizvodov, ki velja do 28. marca. Zaradi odkritja novega žarišča vzhodno od Pariza skoraj zanesljivo.

Nova žarišča slinavke in parkljevke

12. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so odkrili 17 novih žarišč bolezni parkljevke in slinavke, tako da se je njihovo število povišalo na 181, so sporočili z britanskega ministrstva za kmetijstvo. Sum o pojavu bolezni se je pojavil tudi v severnoirskem kraju Dungannon nedaleč od meje s Irsko, v kateri bolezni doslej še niso odkrili. Na Severnem Irskem so doslej bolezen zabeležili le na eni farmi v grofiji South Armagh.