irsko

V Belfastu nov krog pogajanj

08. 03. 2000 19.23

Predstavniki severnoirskih političnih strank so danes v Belfastu začeli nov krog pogajanj o oživitvi mirovnega procesa v pokrajini. Pogovorov se udeležujejo tudi britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson, irski zunanji minister Brian Cowen in namestnik svetovalca ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jim Steinberg.

Plesni kralj Flateley začel evropsko turnejo

04. 03. 2000 16.34

Irsko-ameriški step plesalec Michael Flatley je sinoči v Erfurtu z novo predstavo Feet of Flames začel evropsko turnejo. 40-letni Flatley je v predstavi združil elemente šova, petja in step plesa. S spektakularno scenografijo in 50 plesalci v neverjetnih kostumih je Flatley 4500 gledalcev popeljal na popotovanje okoli sveta. Plesni kralj je svetovno znan predvsem po predstavi Lord of the Dance. Svoje noge je zavaroval za 40 milijonov dolarjev. Slovi kot najhitrejši plesalec na svetu, saj lahko v minuti naredi 35 step korakov. Z novo predstavo bo do konca leta obiskal več kot 100 evropskih mest.

Minister Bavčar odpotoval na Irsko

02. 03. 2000 15.41

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar se danes in jutri mudi na uradnem obisku na Irskem, kamor ga je povabil Frank Cogan, odgovoren za ekonomske odnose in koordinacijo evropskih integracij na irskem zunanjem ministrstvu, ki je junija 1999 obiskal Slovenijo. Obisk spada v redni dialog Slovenije z državami članicami EU v okviru njenih priprav na članstvo, so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

Za oživitev mirovnega procesa

01. 03. 2000 21.53

Britanski in irski premier, Tony Blair in Bertie Ahern, sta se danes po telefonu dogovorila, da naj bi severnoirski mirovni proces, ki se je po zamrznitvi delovanja severnoirske vlade znašel v slepi ulici, obnovili v treh tednih.

Obiski za krepitev pogajalskih izhodišč Slovenije

01. 03. 2000 15.46

Slovenija je po oddaji vseh pogajalskih izhodišč Evropski komisiji prišla v fazo, ko mora njihovo vsebino in argumente predstaviti tudi državam članicam Evropske unije. V ta namen bosta minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter vodja pogajalske skupine Janez Potočnik v marcu obiskala več članic petnajsterice, je na parlamentarni komisiji za evropske zadeve danes povedal državni sekretar v službi za evropske zadeve Andrej Engelman.

MK izbrala pravljice Oscarja Wilda

23. 02. 2000 16.06

Za zbirko Veliki pravljičarji, ki jo ureja Andrej Ilc, je založba Mladinska knjiga ob stoletnici smrti irsko-angleškega pisatelja fin-de-siecla Oscarja Wilda (1854-1900) izbrala devet njegovih pravljic, ki jih je Wilde izdal v zbirkah Srečni princ in druge pravljice ter Hiša granatnih jabolk. Založba se je za to izdajo poslužila malenkostno popravljenega prevoda, ki ga je po II. svetovni vojni opravil pisatelj Ciril Kosmač. Z ilustracijami pravljic se je spoprijela slikarka Alenka Sottler in se pri črnobelih risbah naslonila, podobno kot pisatelj v svojem načinu pripovedi, na grško mitologijo in japonsko slikarstvo. Obširno spremno besedo h knjigi, ki so jo danes predstavili v klubu Lili Novy, je zapisala Julija Uršič.

Sinn Fein se ne bo pogajala

20. 02. 2000 08.49

Severnoirska republikanska stranka Sinn Fein je danes dala jasno vedeti, da ni pripravljena na nova pogajanja o uresničevanju mirovnega sporazuma. Pomembni politiki stranke so nadalje zahtevali takojšnje prenehanje en teden trajajoče neposredne britanske oblasti nad Severno Irsko.

Rusi za prihod OVSE na Severno Irsko

18. 02. 2000 21.11

Od podpisa mirovnega sporazuma za Severno Irsko pred slabima dvema letoma je bilo v tej nemirni britanski pokrajini v terorističnih napadih ubitih 49 oseb, 2422 pa jih je bilo ranjenih, je včeraj objavilo ministrstvo za Severno Irsko v Londonu.

Srečanje v Londonu brez uspeha

17. 02. 2000 16.24

Srečanje med britansko in irsko vlado in predstavniki sprtih strani na Severnem Irskem se je v rezidenci britanskega premiera Tonyja Blaira včeraj zvečer končalo brez rezultatov. Voditelja ulsterskih unionistov in političnega krila IRA Sinn Fein, David Trimble in Gerry Adams, sta po pogovorih izmenjala jezne obtožbe glede tega, kdo je kriv za nedavno britansko odločitev o zamrznitvi delovanje severnoirske vlade. Blair pa je po neuspelem srečanju izrazil prepričanje, da mirovni proces kljub vsemu ne bo propadel.

Protestantski unionisti o krizi

12. 02. 2000 19.36

Potem ko je britanska vlada opolnoči ponovno prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko, se je v Belfastu na posvetovanjih o severnoirski krizi danes sestala vodilna protestantska unionistična stranka (UUP). Opazovalci pričakujejo, da se bo 860-članski svet stranke strinjal z začasno odpravo severnoirske avtonomije. Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je razpustitev severnoirskih ustanov sinoči utemeljil s pomanjkanjem napredka pri razorožitvi Irske republikanske armade (IRA).

Pripravljenost IRE ni zadoščala

12. 02. 2000 19.36

Nekaj ur pred iztekom roka, ko naj bi britanska vlada prevzela neposredno oblast nad Severno Irsko - ta se je iztekel opolnoči, je Irska republikanska armada (IRA) znova pokazala pripravljenost, da se razoroži.

Britanska vlada odpravila avtonomijo Severne Irske

12. 02. 2000 16.39

Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je v Belfastu danes sporočil, da britanska vlada prevzema neposredno oblast nad Severno Irsko, s čimer se končuje dvomesečno delovanje avtonomnih oblasti v tej pokrajini.

IRA se še ni vdala

11. 02. 2000 17.00

Nekaj ur pred predvideno ukinitvijo avtonomije Severne Irske britanski minister za severno Irsko Peter Madelson še ni dobil pozitivnega signala od Irske republikanske armade (IRA). Mandelson je za neko britansko televizijsko postajo izjavil, da mora vedeti, ali IRA sploh namerava položiti orožje, in kdaj naj bi se to zgodilo.

Zakon o zamrznitvi delovanja institucij Ulstra

11. 02. 2000 07.28

London je včeraj sprejel zakon o začasni zamrznitvi severnoirskih avtonomnih oblasti. Le nekaj ur zatem, ko je zakon potrdila lordska zbornica, ga je namreč potrdila tudi kraljica. S tem, sicer formalnim dejanjem, se je uradno končal postopek sprejemanja zakona.

IRA mora začeti z razoroževanjem

05. 02. 2000 13.23

Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je povedal, da bodo dali Irski republikanski armadi (IRA) sedem dni časa, da dokaže svojo voljo za razoroževanje. Če IRA ne bo začela z razoroževanjem, bo London zamrznil delovanje severnoirskih ustanov.

Bo vlada v Belfastu izgubila pristojnosti?

04. 02. 2000 08.18

Britanska vlada namerava severnoirski vladi odvzeti pristojnosti, če Irska republikanska armada (IRA) ne bo kmalu obljubila, da se bo razorožila, je pred poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta napovedal britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson.

Severnoirska pogajanja še brez rešitve

03. 02. 2000 08.05

Severnoirski voditelji so zaprosili za nekaj dni časa, da bi poiskali rešitev in se izognili razpustitvi severnoirske vlade, potem ko na včerajšnjih pogajanjih v Londonu, Belfastu in Dublinu niso dosegli nobenih rešitev, je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše.

Zadnji poziv UUP organizaciji IRA

31. 01. 2000 19.42

Protestantski politiki na Severnem Irskem so davi zopet pozvali Irsko republikansko armado (IRA), naj začne z razorožitvijo ali pa naj jo vsaj napove. Namestnik predsednika stranke ulstrskih unionistov (UUP) John Taylor je opozoril, da bo v nasprotnem primeru avtonomija, ki jo je Severna Irska dobila šele pred dvema mesecema, v nekaj dneh izgubljena.

Nova telekomunikacijska povezovanja

12. 01. 2000 12.28

Vodilni britanski ponudnik telekomunikacijskih storitev British Telecommunications (BT) je včeraj sklenil dogovor o prijateljskem prevzemu irske družbe Esat Telecom Group, ki jo bo kupil za 1,5 milijarde funtov. Tekmec v boju za irskega ponudnika je bil še norveški Telenor ASA, ki si je želel irsko družbo prilastiti s sovražnim prevzemom.

Okužbe z listeriozo

08. 01. 2000 09.49

Francosko podjetje Coudray je v Nemčijo, Belgijo, Luksemburg, Irsko in Švico izvozilo prašičje klobase in prašičje jezike, ki so domnevno povzročili okužbe z listeriozo.

Poklon žrtvam spopadov

24. 12. 1999 20.26

Ameriški predsednik Bill Clinton, britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern so se v skupni izjavi poklonili spominu na približno 3600 žrtev spopadov, ki so Severno Irsko pretresali 30 let.

Prvo zasedanje britansko-irskega sveta

17. 12. 1999 21.43

V Londonu se je na ustanovnem zasedanju sešel britansko-irski svet, zadnja od treh novih ustanov, ki jih predvideva severnoirski mirovni sporazum, sklenjen aprila 1998. V novoustanovljenem svetu so predstavniki irske in britanske vlade ter predstavniki pokrajinskih vlad Severne Irske, Škotske in Walesa.

Sestanek irske in severnoirske vlade

13. 12. 1999 18.09

Predstavniki irske in severnoirske vlade so se danes prvič po ločitvi irskega otoka leta 1920 v okviru medministrskega sveta sestali v mestu Armagh na jugu Severne Irske.

Žreb za teniško ekipno prvenstvo

02. 12. 1999 21.15

V Carigradu, kjer se bodo teniške reprezentance prve skupine merile na evropskem ekipnem prvenstvu, je bil opravljen žreb nasprotnikov. Slovenci se bodo v 1. krogu pomerili z Irsko, v soboto s Turčijo in zadnji dan še z Avstrijo. V višjo skupino se bo uvrstil le zmagovalec turnirja.

Novo poglavje v odnosih med državama

02. 12. 1999 15.34

Britanska in irska vlada sta v Dublinu podpisali sporazum, ki potrjuje mir v Ulstru in odpira novo poglavje v odnosih med državama. Sporazum sta podpisala britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson in irski minister za zunanje zadeve David Andrews.

Irski župnik spolno zlorabljal mladoletnike

28. 11. 1999 09.50

Kazensko sodišče v irskem mestu Cork je 74-letnega katoliškega župnika Jamesa Kellyja zaradi spolnega zlorabljanja otrok obsodilo na 36 let zapora. Gre za najhujšo kazen, ki jo je za tovrsten zločin izreklo kako irsko sodišče. James Kelly, ki je pripadal redu usmiljenih bratov, je bil spoznan za krivega spolne zlorabe treh mladoletnih fantov, starih od 8 do 18 let.

Umrl nekdanji irski premier

20. 10. 1999 13.21

Nekdanji irski ministrski predsednik Jack Lynch je danes umrl v starosti 82 let, je poročala britanska radijska postaja BBC.

Spremembe v kabinetu

11. 10. 1999 21.23

Britanski premier Tony Blair je prvič po dolgem času poskrbel za večje spremembe v svojem kabinetu.

Irska v Partnerstvu za mir

06. 10. 1999 19.09

Irska vlada je sprejela odločitev, da se bo pridružila programu zveze NATO Partnerstvo za mir, vendar pa v ta namen ne bo pripravila referenduma, kot je republikanska stranka irskega premiera Berthieja Aherna, Fianna Fail, obljubila pred dvema letoma. V dokumentu, ki ga je sprejela, je vlada zapisala, da je omenjena odločitev popolnoma v skladu z irsko politiko vojaške nevtralnosti.

Skupina Bee Gees bo dobila svoje znamke

30. 09. 1999 12.45

Oboževalci priljubljene britanske skupine Bee Gees bodo odslej lahko svojo skupino ''občudovali'' tudi na znamkah. Oblasti v mestecu Douglas, v rojstnem mestu bratov Gibb, na majhnem britanskem otoku Man bodo namreč izdale posebne znamke, s katerimi bodo počastili največje glasbene uspešnice bratov Gibb. Med njimi so Night Fever, Stayin' Alive in I've Gotta Get a Message to you. Serijo šestih znamk bodo izdali ob 50. rojstnem dnevu Robina in Mauricea Gibba. Vendar pa na znamkah ne bodo upodobljeni obrazi Mauricea, Robina in Barrya Gibba, ker britanski poštni zakon prepoveduje, da je na znamkah upodobljena še živeča osebnost, kar pa ne velja za člane britanske kraljeve družine. Otok Man leži v Irskem morju med Anglijo in Irsko.