izbruh bolezni

Oslovski kašelj v strmem porastu, zdravniki pozivajo k cepljenju
11. 03. 2024 20.08
V zadnjih dveh mesecih so pri nas našteli že več kot 350 primerov oslovskega kašlja, to je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Precepljenost proti oslovskemu kašlju je prenizka, opozarjajo zdravniki. Vsem, ki se v zadnjih petih letih niso cepili, priporočajo poživitveni odmerek, predvsem pa nosečnicam in starostnikom. Zaradi upada precepljenosti se v Evropo vračajo tudi ošpice, ki jih v Sloveniji zadnja leta skorajda ni bilo. Minuli teden so potrdili tri primere, za zdaj pa ne kaže, da bi se razširile.

Skozi objektiv: kaj je prinesel zadnji teden pred prazniki?
23. 12. 2023 15.11
Zadnji predbožični teden so zaznamovale tragedije. Železniška nesreča pri Postojni, streljanje v Pragi in neskončno trpljenje v Gazi. Slovenska vojaška letalska flota je dobila 40. člana, "Martina Krpana", sindikati in vlada so sklenili sporazum, Ljubljano sta dušila megla in smog, iz vesolja so uspešno poslali posnetek mačka. Začelo pa se je spektakularno: z dolgo pričakovanim izbruhom vulkana na Islandiji.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?
19. 12. 2023 08.54
Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Pri žerjavu s Cerkniškega jezera potrjena ptičja gripa
21. 11. 2023 15.51
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je potrdila, da je bila visoko patogena aviarna influenca H5N1 potrjena pri žerjavu s Cerkniškega jezera. Gre za deveti primer pri prostoživečih pticah letos na tem območju.

Izbruh oslovskega kašlja: zdravnike skrbi nizka precepljenost
23. 10. 2023 10.46
V Splitu in Zagrebu se je pojavilo več primerov oslovskega kašlja, ki posebej ogroža zelo majhne otroke. Najprej se je v septembru oslovski kašelj pojavil v Splitu, kjer je trenutno več kot 70 obolelih, v Zagrebu pa so ga potrdili pri treh otrocih. Zdravstveni delavci ob tem opozarjajo na nizko precepljenost v Dalmaciji.

Po poplavah grozi izbruh bolezni, v nesreči umrli humanitarni delavci
18. 09. 2023 08.47
Kar več kot 11 tisoč žrtev in več kot 10 tisoč še vedno pogrešanih po uničujočih poplavah v Libiji. Vrstijo se očitki o prepozni in neusklajeni pomoči. ZN pa so opozorili na zaskrbljujoče stanje še dveh jezov v državi. Medtem pa je v prometni nesreči na poti v Derno umrlo pet članov grške humanitarne misije v Libiji.

Libanon: kjer se prepletata politična nestabilnost in humanitarna kriza
09. 09. 2023 21.11
Humanitarnim krizam že desetletja ni konca, na vseh kotičkih sveta se pojavljajo nove, bolj grozljive in bolj uničujoče. Tudi Libanon ni izjema. Ljudje v Libanonu se namreč spopadajo z visoko stopnjo revščine in nezanesljivo preskrbo s hrano, težave pa so še poslabšali eksplozija v bejrutskem pristanišču leta 2020, epidemija covida-19 in izbruh kolere jeseni 2022. Na pomoč v Libanonu pa je priskočila tudi slovenska nevladna organizacija Zavod Krog, ki tam nudi humanitarno pomoč.

Jada Pinkett Smith: Zdi se, da se lasje želijo vrniti
09. 08. 2023 07.00
Jada Pinkett Smith je na Instagramu razkrila, da so ji po diagnozi alopecije ponovno začeli rasti lasje. Dodala je, da ji deli lasišča še vedno povzročajo težave, a da se veseli napredka. O diagnozi je v preteklosti sicer odprto spregovorila in se z izgubo las tudi sprijaznila. Njena pričeska je bila v lanskem letu povod za zloglasen trenutek na podelitvi oskarjev, ko je Will Smith zaradi neslane šale na račun Jadine gole glave udaril komika Chrisa Rocka.

Izredne zdravstvene razmere v Peruju zaradi porasta nepojasnjene paralize
28. 07. 2023 06.00
Neobičajen porast primerov bolezni, ki za več tednov paralizira ljudi, zbuja skrbi v Peruju. Okuženih je že več kot 200 ljudi, štiri osebe so umrle. Tamkajšnje oblasti so zato razglasile izredne zdravstvene razmere.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč
17. 07. 2023 06.00
Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Afriška prašičja kuga še nikoli tako blizu: odkrili so jo na mejah Hrvaške
25. 06. 2023 14.06
Afriška prašičja kuga povzroča veliko gospodarsko škodo. Je virusna bolezen tako domačih kot divjih prašičev. V Sloveniji primera še nismo zabeležili. Iz Hrvaške pa poročajo, da so jo potrdili v BiH, čisto blizu meje s Hrvaško. Tja se je najverjetneje prenesla iz Srbije.

Brazilija razglasile izredne razmere zaradi več primerov ptičje gripe
23. 05. 2023 16.57
Brazilija je razglasila šestmesečne izredne razmere, potem ko so pri več divjih pticah odkrili primere ptičje gripe. Razglasitev izrednih razmer omogoča vladi, da zdaj lažje uvede ukrepe za preprečitev širjenja zelo nalezljivega virusa H5N1.

Izbruh virusa Marburg: vsaj pet mrtvih in trije hospitalizirani
21. 03. 2023 21.22
V Tanzaniji so v izbruhu virusa Marburg zabeležili pet smrti, tri osebe so še hospitalizirane. Virus Marburg povzroča smrtonosno bolezen, podobno eboli. Zanj ne obstaja zdravilo ali cepivo. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija, je virus Marburg izjemno kužen in pri človeku povzroča hudo obliko hemoragične mrzlice, ki prizadene več organov in je skoraj vedno smrtna.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08
Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske
13. 03. 2023 13.11
V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

V Srbiji izbruh ošpic, potrdili že 43 primerov
13. 03. 2023 11.17
Vse od januarja število okuženih z ošpicami v Srbiji narašča. Največ primerov so zabeležili v Smederevu. Med okuženimi so tako otroci kot odrasli.

V Avstriji potrdili 25 primerov ošpic, pri nas zadnji izbruh leta 2020
22. 02. 2023 12.29
Nedaleč od Slovenije, v avstrijskem Gradcu, se te dni spopadajo z izbruhom ošpic. Do zdaj so skupno potrdili 25 primerov, šest otrok je zaradi težjega poteka bolezni v bolnišnici. Slovenski inštitut za javno zdravje je nazadnje okužbe z ošpicami zabeležil v letu 2020. Vseh šest primerov je bilo predvidoma povezanih z izbruhom v kranjski regiji. Na ravni države je bila leta 2021 najnižja precepljenost v regiji Kranj, najvišja pa v Murski Soboti.

V avstrijskem Gradcu izbruh ošpic
20. 02. 2023 13.19
V avstrijskem Gradcu in okolici so v zadnjih dneh zabeležili več kot 20 primerov ošpic. Šest otrok se zdravi na pediatrični kliniki v Gradcu. V prestolnici avstrijske Štajerske so zato razpisali dodaten termin cepljenja proti ošpicam za otroke, ki še niso bili cepljeni.

V bližini slovenske meje izbruh ptičje gripe
30. 01. 2023 11.33
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin slovenske rejce obvešča, da so v Avstriji v bližini slovenske meje potrdili izbruh ptičje gripe v gospodarskem obratu z nesnicami. Rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov.

Skupni vir okužb s salmonelo je bil biftek iz istega obrata v Sloveniji
25. 01. 2023 13.03
Preiskave in analize, ki jih je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin skupaj z Nacionalnim inštitutom za zdravje izvedla na odvzetih vzorcih okuženih s salmonelo in tatarskega biftka, so potrdile domnevo, da je bil skupni vir novembrskih okužb najverjetneje prav biftek iz obrata Fingušt, Mesnine Štajerske. Okužbe so se pojavile v osmih od devetih slovenskih regij, nobenega primera niso zabeležili le na območju Nove Gorice. Epidemičnega seva Salmonele enteritidis, ki je krožil pri nas, niso zabeležili v nobeni drugi državi, od koder so poslali povratno informacijo.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi
18. 01. 2023 12.09
Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Kitajska ne bo več objavljala dnevnih podatkov o številu okužb
25. 12. 2022 10.19
Odločitev Nacionalne zdravstvene komisije, da bodo prenehali z vsakodnevnimi objavami podatkov o okužbah s covidom-19, prihaja ravno v času, ko se kitajski zdravstveni sistem sooča z velikimi obremenitvami. Po nenadni sprostitvi strogih omejitev je število okužb namreč skokovito naraslo.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'
06. 12. 2022 17.29
V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

Po množičnih protestih Kitajska rahlja stroge covidne ukrepe
06. 12. 2022 08.52
V kitajski prestolnici Peking so v torek lahko ljudje v pisarne, supermarkete in na letališča vstopili brez dokazila o negativnem testu na covid. Gre za enega od zadnjih omilitvenih ukrepov, ki jih je sprejela vlada po zgodovinskih protestih prejšnji mesec.

Porast davice med migranti v Veliki Britaniji, eden umrl
28. 11. 2022 18.43
50 migrantov, ki je pred kratkim prispelo v Veliko Britanijo, je okuženih z davico. Eden izmed njih je v azilnem centru tudi umrl. Približno 500 migrantov so cepili proti hudo nalezljivi bolezni. Za bolezen je značilna vnetna reakcija na sluznici nosu, žrela, kože, kjer se razvije belkasta obloga. Okužba lahko poteka brez simptomov ali pa kot huda smrtna bolezen. Iz žrela se obloga lahko širi v sapnik in sapnice ter povzroči zadušitev, pojasnjujejo na NIJZ.

WHO virus opičjih koz preimenovala v 'mpox'
28. 11. 2022 13.02
Svetovna zdravstvena organizacija je preimenovala virus opičjih koz. Ta se bo po novem imenoval mpox. Dokler se prvotno poimenovanje virus opičjih koz ne izkorenini, bosta eno leto veljavni obe poimenovanji, so še sporočili iz organizacije.

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?
25. 11. 2022 16.55
Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".

Ladja z okuženimi potniki prispela, še pred tem pa se je začel novi val okužb
12. 11. 2022 15.15
Ladja za križarjenja s približno 800 ljudmi, ki so bili pozitivni na koronavirus, se je zasidrala v središču avstralskega Sydneyja. Majestic Princess, ki se je vrnila z Nove Zelandije, je sicer potovala z več kot 4000 ljudmi na krovu. Avstralija od ljudi, ki so bili pozitivni na virus, ne zahteva več izolacije, čeprav so lokalne oblasti izdale smernice, da morajo bolniki, ki se s covidom-19 okužijo na ladjah, v izolaciji preživeti pet dni po pozitivnem testu.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06
Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Po Ugandi se hitro širi ebola, okuženi tudi šolarji
27. 10. 2022 11.27
V Kampali, glavnem mestu Ugande, so odkrili še šest pozitivnih šolarjev na ebolo. Število potrjenih primerov ebole v Ugandi je tako naraslo na 109, izbruh pa je terjal že 30 življenj. Vlada vzpostavlja dodatni center za zdravljenje, blokado mesta in nočno policijsko uro. Okužbo je v mesto prinesel moški, ki je pripotoval iz okrožja, prizadetega z ebolo, šel na zdravljenje v Kampalo in tam umrl. Virus, ki se širi po Ugandi, je sudanski sev ebole, za katerega zaenkrat še ni cepiva.