izbruh bolezni

V Afriki odkrili prvi primer otroške paralize po več letih

18. 02. 2022 13.35

Virus otroške paralize tipa 1 so potrdili pri otroku v državi Malavi na jugovzhodu Afrike, in sicer v glavnem mestu Lilongwe, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Gre za prvi primer otroške paralize na tej celini po letu 2016 v Nigeriji.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža

13. 01. 2022 08.34

Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Priprave na dneve cepljenja: 'Vsak odmerek je pomemben'

11. 01. 2022 16.34

V cepilnih centrih po državi se pripravljajo na novo cepilno akcijo oziroma dneve cepljenja. Vodstva zdravstvenih zavodov zaradi hitrega širjenja nove različice virusa omikrona k cepljenju pozivajo tako vse še necepljene prebivalce kot tudi tiste, ki potrebujejo poživitveni odmerek.

V sredo 3829 okužb. Več okužb v DSO-jih, potrjen tudi omikron

06. 01. 2022 09.38

Omikron je že vdrl tudi v domove za starejše. V Domu upokojencev Nova Gorica (DUNG) je okuženih enajst stanovalcev, pri sedmih je že potrjen omikron. Pristojni so sicer ob 10.083 opravljenih testih PCR v sredo potrdili 3829 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 38-odstoten. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 25.752 aktivnih primerov okužbe. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano in na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so s sekvenciranjem do zdaj potrdili 596 primerov različice omikron.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije

31. 12. 2021 12.11

Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Olimpijski centri v Pekingu skoraj pripravljeni, veljali bodo strogi ukrepi

24. 12. 2021 11.26

Pekinške olimpijske vasi se pospešeno pripravljajo na sprejem športnikov in športnih delegacij na zimskih olimpijskih igrah prihodnje leto. Olimpijsko naselje, ki se nahaja severno od Pekinga, vključuje 20 bivanjskih zgradb, v katerih je za športnike na voljo 2338 postelj. Igre bodo potekale med 4. in 20. februarjem 2022.

Povečano število okužb odložilo številne obračune

17. 12. 2021 10.27

Na elitni ravni angleškega nogometa, v Premier league, so vse bolj zaskrbljeni zaradi povečanega števila okužb z novim koronavirusom. Četrtkovo tekmo 17. kroga Leicester - Tottenham so preložili zaradi okužb med igralci Leicestra. Vodstvo lige pa je prestavilo še pet tekem 18. kroga.

Izbruh omikrona v Oslu povezan s službeno božično zabavo

03. 12. 2021 09.24

V norveški prestolnici Oslo so potrdili najmanj 50 primerov nove različice koronavirusa omikron. Primeri so povezani z nedavno božično zabavo, ki jo je eno od podjetij organiziralo za svoje zaposlene v restavraciji. Oblasti pričakujejo, da se bo število potrjenih okužb z omenjeno različico v prihodnjih dneh še povečalo.

Zaradi širjenja okužb na Kitajskem zaprli že tretje mesto

28. 10. 2021 10.51

Kitajske oblasti so za mesto Heihe, v katerem živi 1,6 milijona ljudi, odredile zaprtje javnega življenja, s čimer želijo zajeziti porast števila lokalnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Prebivalci tega mesta lahko svoje stanovanje zapustijo le, če morajo po nujnih nakupih ali če potrebujejo zdravstveno oskrbo. To je že tretje mesto v državi, za katerega je Kitajska uvedla tako stroge zajezitvene ukrepe. Okužbe medtem naraščajo tudi v Rusiji, zaradi česar bodo v Moskvi začeli z izvajanjem strožjih zajezitvenih ukrepov.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Selma Blair o multipli sklerozi: Moje stanje se izboljšuje

17. 08. 2021 09.47

Selma Blair v javnosti velikokrat govori o multipli sklerozi, s katero se bori tudi sama. Tokrat je v napovedniku za prihajajoč film, v katerem bo spregovorila o svojih izkušnjah s to težko boleznijo, povedala dobro novico, da se je njeno stanje izboljšalo.

Na fakultetah pogoj PCT, v srednjih šolah sprva samotestiranje

11. 08. 2021 16.38

Izpolnjevanje pogoja PCT bo v novem študijskem letu pogoj za obisk predavanj, je sporočil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. S tem tudi soglašajo študentske organizacije. V srednjih šolah bo sprva predlagano prostovoljno samotestiranje, ob prehodu v rdečo epidemiološko fazo pa bi tudi zanje veljal pogoj PCT.

V Franciji najmnožičnejši protesti proti covidnemu potrdilu doslej

08. 08. 2021 11.34

V francoski prestolnici in še nekaterih drugih mestih so znova množično protestirali proti nekaterim covidnim ukrepom – skupno se je na ulice podalo skoraj četrt milijona ljudi. Protesti so večinoma minili mirno, po vsej državi so aretirali 35 ljudi. Protesti proti covidnemu potrdilu so potekali tudi v Italiji, a so bili precej manj množični. V Izraelu pa zaradi povečevanja števila novih okužb s koronavirusno različico delta znova uvajajo določene omejevalne ukrepe. Med drugim bodo na dogodkih na prostem z več kot 100 udeleženci znova obvezne maske. Po novem bodo tudi prireditve z manj kot 100 udeleženci lahko obiskovali le cepljeni, prebolevniki in testirani.

Nov izbruh koronavirusa na Kitajskem najhujši po Vuhanu

30. 07. 2021 12.12

Izbruh koronavirusa, ki se je začel v kitajskem mestu Nandžing, se je razširil na pet provinc in Peking, državni mediji pa so ga označili za "najobsežnejši izbruh po Vuhanu". Odkar so okužbo 20. julija potrdili na mestnem letališču, se je okužilo okoli 200 ljudi. Vsi leti z letališča Nandžing pa so do 11. avgusta preklicani.

Fauci razočaran nad necepljenimi, Italija po poti Francije in covidnih potrdil

26. 07. 2021 09.24

Glavni svetovalec ameriškega predsednika za zdravje in koronavirus Anthony Fauci je v nedeljo izrazil razočaranje nad tistimi, ki se nočejo cepiti proti koronavirusu, in dejal, da so se sedaj zaradi njih znašli v nepotrebni stiski. Francoski parlament je v nedeljo potrdil zakonodajo, v skladu s katero bodo morali Francozi od začetka avgusta covidno potrdilo predložiti tudi za vstop v restavracije, kavarne in medkrajevne vlake. Na Kitajskem so medtem potrdili največ novih okužb od januarja.

Zdravniki se bojijo vojaške hunte, bolnike zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov

22. 07. 2021 18.48

V Mjanmaru se po februarskem vojaškem udaru, ko so ljudje na kisikove bombe čakali po več ur, hudo bolni pa, ker so se bali obiskati prenatrpane bolnišnice s premalo zaposlenimi, umirali doma, znova soočajo s hudim valom okužb. Ker so bili zdravniki ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, se bojijo aretacij in mučenja, bolnike pa zato v sklopu skrivne zveze prostovoljcev zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov.

Na Severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice

20. 07. 2021 20.22

Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot vse kaže, pa nimamo le mišjega leta, na Severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Določanje diagnoze pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev

14. 07. 2021 11.05

Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Malta kot prva v EU zapira meje za necepljene turiste

09. 07. 2021 18.39

Malta je sporočila, da bo zaprla svoje meje za vse, ki niso cepljeni proti covidu-19. S tem bo postala prva država v Evropski uniji, ki bo vstop v državo dovolila le cepljenim. Nemška vlada bo medtem zaradi širjenja bolj nalezljive različice delta v nedeljo Španijo uvrstila na seznam rizičnih držav. Španski mediji poročajo, da slaba epidemiološka slika v državi pod vprašaj postavlja uspeh letošnje poletne turistične sezone. Španski turistični delavci si namreč največ zaslužka obetajo ravno od prihoda nemških turistov.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov

10. 06. 2021 19.22

Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja

09. 06. 2021 13.32

Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Precepljenost na Sejšelih 60-odstotna, okužbe kljub temu naraščajo

16. 05. 2021 10.53

Ena najbolj precepljenih držav na svetu se sooča z izbruhom okužb s koronavirusom. Medtem ko se druge države trudijo zagotoviti dovolj cepiv, so Sejšeli v zavidljivem položaju, saj so že v celoti imunizirali več kot 61,4-odstotka prebivalstva. Kot kaže, to še ni dovolj, da bi zaustavili širjenje covida-19. "Nihče od cepljenih na Sejšelih ni umrl in med hospitaliziranimi je velika večina necepljenih," je medtem zapisal Roman Jerala s Kemijskega inštituta in dodal, da številke kažejo, da "cepiva lepo delujejo".

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Ob opravljenih manj testih 20,3 odstotka pozitivnih, okužbe v treh domovih za starejše

20. 04. 2021 10.19

Znani so epidemiološki podatki za ponedeljek. Opravili so 3537 PCR-testov, pozitivnih je bilo 718 – delež je bil torej 20,3-odstoten. Pristojni so v Sloveniji včeraj testirali tudi 39.436 oseb s hitrimi antigenskimi testi, kjer pa pozitivne nato še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. V ponedeljek je umrlo pet covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 12.331 aktivnih primerov okužbe. Regija z najvišjo 14-dnevno in 7-dnevno incidenco ostaja primorsko-notranjska, z najnižjo pa obalno-kraška. Nove primere medtem beležijo v treh domovih za starejše – poleg trboveljskega še v domžalskem in fužinskem.

Letos zabeležili 47 primerov mišje mrzlice: 'Očitno je pred nami mišje leto'

14. 04. 2021 13.39

Epidemiologi opažajo večje število prijavljenih primerov mišje mrzlice. Od začetka januarja so jih zabeležili že 47. Nuška Čakš Jager z NIJZ je zato pozvala k previdnosti ob opravilih, kjer bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki, kot je na primer čiščenje kleti in drvarnic. Bolezen poteka z vročino, slabim počutjem in številnimi drugimi znaki, ob katerih bi lahko posumili na okužbo s covidom-19.

66 let po zmagi nad otroško paralizo: 'Patenta ni. Bi lahko patentirali sonce?'

13. 04. 2021 12.04

Po svetu še vedno potekajo globalni programi za izkoreninjenje otroške paralize. Verjetnost za njen izbruh je sicer največja v necepljenih skupnostih, kjer ljudje živijo v slabih sanitarnih pogojih. V Evropi smo s cepljenjem otroško paralizo izkoreninili, zadnji primer smo v Bolgariji zabeležili leta 2001, ampak to še ne pomeni, da se ne more vrniti. Prav zato je tako pomembno, da precepljenost dosežemo tudi v bolj ogroženih državah. Cepivo, ki je uničilo to hudo bolezen, pa je pred 66 leti razvil ameriški virolog Jonas Salk.

Zaradi izbruha koronavirusa delno zaprli Trumpov elitni klub

21. 03. 2021 08.27

Elitni klub in rezidenca Donalda Trumpa v letovišču Mar-a-Lago v Palm Beachu so delno zaprli zaradi izbruha novega koronavirusa. To so potrdili nekateri člana kluba in tudi receptor. O podrobnostih niso želeli govoriti, znano je le, da so nekatere zaposlene napotili v karanteno. Trump je sicer znan po tem, da je zavračal nošenje mask in zmanjševal pomembnost ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'

03. 02. 2021 10.58

"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic

31. 01. 2021 13.19

Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.