izbruh bolezni

V Vuhan prispela ekipa WHO, ki bo preiskovala izvor pandemije
14. 01. 2021 07.30
Potem ko so jim prejšnji teden onemogočili vstop v državo (kitajske oblasti sicer trdijo, da je šlo za nesporazum), je ekipa desetih znanstvenikov iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) le prispela v Vuhan. Tam bodo predvidoma pet do šest tednov preiskovali izvor izbruha pandemije bolezni covid-19. "Želimo si, da bi ljudje vedeli, da ne gre za politiko ali iskanje krivca, ampak za iskanje odgovorov na znanstvena vprašanja," je ob tem dejal predstavnik WHO Dale Fischer.

Leto dni od prve potrjene smrti Vuhan vrvi od življenja
11. 01. 2021 12.23
Pred natanko enim letom je Kitajska potrdila prvo smrtno žrtev covida-19. To je bil 61-letnik, sicer redni obiskovalec tržnice v Vuhanu, kjer naj bi novi koronavirus preskočil z živali na ljudi. 12 mesecev pozneje življenje Vuhan vrvi od življenja, medtem ko ostaja tržnica zapečatena. Na Kitajsko pa so namenjeni strokovnjaki WHO, ki bodo poskušali odkriti pravi izvor virusa.

V Marseillu zaradi 'angleškega' seva virusa policijska ura že od 18. ure
10. 01. 2021 10.31
Da bi zajezili hitro širjenje novega koronavirusa, so ponekod v Franciji prestavili policijsko uro. Krajem s strožjimi ukrepi se je pridružil tudi Marseille, kjer so potrdili več primerov okužbe z novim, 'angleškim' sevom koronavirusa. Ukrepe zaostrujejo tudi v Nemčiji, kjer so doslej zabeležili že več kot 40.000 smrti zaradi covida-19.

Upad okužb na Hrvaškem, predsednik Milanović se je cepil pred kamerami
07. 01. 2021 11.51
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 3614 opravljenih testih potrdili 562 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19. Pred televizijskimi kamerami pa se je proti covidu-19 cepil hrvaški predsednik Milanović. Sicer pa prvih 4000 odmerkov cepiva proti covidu-19 ameriške družbe Moderna pričakujejo 11. januarja, je na seji hrvaške vlade povedal premier Andrej Plenković. Spomnil je, da so pri Moderni naročili milijon odmerkov cepiva, do konca marca pa pričakujejo, da bodo dobili približno 90.000 odmerkov tega cepiva.

Mariborskemu UKC montažna stavba za 4,5 milijona evrov
18. 12. 2020 10.44
Mariborski UKC bo dobil dodatne kapacitete. V bolnišnici pravijo, da jih nujno potrebujejo, vlada pa je že potrdila investicijo v vrednosti 4,5 milijona evrov. V načrtu je montažni objekt ob zdajšnjem oddelku za onkologijo, ki bo najprej namenjen dodatnim namestitvam za bolnike s covidom-19, pomembno vlogo pa naj bi igral tudi po koncu epidemije.

Švedska priporočila nošenje mask, Kurz potrdil popolno zaprtje Avstrije po božiču
18. 12. 2020 08.33
Širjenje novega koronavirusa v svetu se nadaljuje. Švedska vlada je priporočila nošenje zaščitnih mask med uporabo javnega prevoza v prometnih konicah, pred tem so se sicer vztrajno izogibali tovrstnim priporočilom. V Nemčiji so prvič od začetka pandemije potrdili več kot 30.000 novih okužb. Italijanska vlada naj bi za božič celotno državo razglasila za koronsko rdeče območje. Kurz potrdil popolno zaprtje Avstrije po božiču.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji
01. 12. 2020 11.03
Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana
29. 11. 2020 11.32
Približno leto je od tega, ko so zdravniki zaznali prve primere zaskrbljujoče nove, kot smo pisali takrat, pljučnice, v kitajskem mestu Vuhan. Ta je kasneje postal epicenter in rojstno mesto novega koronavirusa, ki je spremenil naša življenja. Zdaj je videti, da je Kitajska začela z obsežno propagandno kampanjo, ki bi zasejala dvom v izvor globalne pandemije covida-19. A strokovnjaki opozarjajo, da kitajske oblasti vseskozi otežujejo neodvisno preiskavo o izvoru bolezni.

V bolnišnicah se zdravi največ covidnih bolnikov do zdaj
27. 11. 2020 08.53
V četrtek smo v Sloveniji opravili 6587 testiranj in zabeležili 1609 novih primerov okužbe s koronavirusom, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov tako spet ne pada, ampak se celo rahlo dviguje: v četrtek je bil 24,4-odstoten, dan prej 23,9-odstoten. Umrlo je 48 covidnih bolnikov. V slovenskih bolnišnicah se zaradi okužbe s koronavirusom zdravi 1324 oseb, od tega jih je 206 na intenzivni negi.

'Do vdorov v belo cono prihaja tudi prek zaposlenih, ki ne kažejo znakov okužbe'
23. 11. 2020 09.42
V nedeljo je bilo odvzetih 1742 brisov na novi koronavirus, pri tem pa potrjenih 470 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako 27-odstoten. Umrlo je 45 bolnikov s covidom-19. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1292 obolelih, kar je največ doslej, 201 bolnik je na intenzivni terapiji. "Velikega in težko pričakovanega upada še kar ni, zdi pa se, da se razmere vendarle ne poslabšujejo. Vse to kaže, da je virusa še zlasti na delovnih mestih še vedno več, kot pa ga uspemo identificirati oziroma potrditi," je na novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'
20. 11. 2020 09.00
V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi
16. 11. 2020 07.58
Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov
02. 11. 2020 11.28
Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'
02. 11. 2020 06.22
V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

'Kitajci razumejo pomen skupnega dobrega in zaupajo znanosti'
29. 10. 2020 13.26
Zdravstvena revija The Lancet je objavila poročilo o kitajskem spopadanju z epidemijo covida-19 in izpostavila nekaj ključnih točk, zakaj je Kitajcem uspelo življenje povrniti v normalne tirnice. V nasprotju z zahodnimi državami je Kitajska predvsem uspešno izvajala centralni nadzor nad širjenjem bolezni, prav tako je učinkovito izkoristila izjemne kadrovske, gradbene in tehnološke potenciale.

Karantena 1972: 'Nihče ni smel zapuščati domov, vojska je lahko streljala'
24. 10. 2020 08.24
Javno življenje v Sloveniji se znova zaustavlja in mnogi smo ob izbruhu epidemije novega koronavirusa prvič soočeni z omejitvijo gibanja in druženja. Toda nekatere generacije niso pozabile leta 1972, ko je prebivalcem Jugoslavije grozila epidemija črnih koz, ene najnevarnejših bolezni, kar jih človeštvo pozna. Ukrepi so bili na ozemlju 22-milijonske države različni. Medtem ko so prebivalci Slovenije morali opraviti 'zgolj' cepljenje in se sprijazniti z omejitvami zborovanj, daljših poslovnih potovanj in drugih večjih migracij za dober mesec, pa so bili ukrepi na Kosovu in v nekaterih mestih 'ožje' Srbije, tudi v prestolnici, povsem zaostreni.

Dobitnik petih grammyjev o svoji bitki s covidom-19: Najhujših deset dni mojega življenja
16. 10. 2020 13.50
Ameriški pevec in tekstopisec se je pred kratkim odločil, da spregovori o obdobju, ki ga opisuje kot ''najbolj mračnega v življenju''. Aprila je izvedel, da je pozitiven na koronavirus, ta pa je povzročil izbruh redkega Guillain-Barrejevega sindroma. Zanj je to pomenilo začasno paralizo ter dolgotrajno okrevanje.

Francija uvaja izredne razmere: policijska ura za Pariz in večja mesta
14. 10. 2020 10.08
Po Evropi beležijo visoko število potrjenih okužb. V Franciji so spet uvedli izredne razmere, v Nemčiji so prvič od aprila potrdili več kot 5000 dnevnih primerov, na Poljskem so jih zabeležili 6000 v Belgiji pa več kot 7000. Število okužb je naraslo tudi v Avstriji, Švici, na Nizozemskem in v Rusiji, kjer so potrdili največ primerov od začetka epidemije. Skupno število umrlih je preseglo milijon.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

'Nobeno cepivo proti SARS-CoV-2 ne povzroči spremembe človeškega genoma'
08. 10. 2020 06.00
Že dolgo kakšno dogajanje ni poskrbelo za toliko dezinformacij kot izbruh novega koronavirusa. Širijo se predvsem po družbenih omrežjih, kot so Facebook, Twitter in TikTok. Eno zadnjih takšnih "obvestil" ljudi svari, da jih bodo s cepivom Moderne, ki spada med obetavnejša in težje pričakovana, spremenili v "GSO-koruzo" – torej v gensko spremenjena bitja, kar ne drži. Je pa velika težava takšnih "obvestil", da avtorji spretno kombinirajo resnična dejstva z neresnicami, zaradi česar ljudje težje zaznajo, da gre za dezinformacijo.

Gantar: Cilj vseh ukrepov je omejiti zbiranja in zmanjšati kontakte
05. 10. 2020 09.38
Stvari postajajo resne, čaka nas lahko do 400 okužb s koronavirusom na dan, sporočajo iz Instituta Jožef Stefan. Tudi zato vlada hiti s pripravljanjem novih omejevalnih ukrepov, ki jih predlaga vladna strokovna skupina. Med njimi so omejitev zbiranja ljudi tudi na zasebnih druženjih in zahteva, da morajo v gostinskih lokalih in trgovinah zagotoviti najmanj meter in pol razdalje med gosti.

Poziv iz jeseniške bolnišnice: Spoštujte ukrepe, smo v hudi kadrovski stiski
05. 10. 2020 11.41
V jeseniški bolnišnici so okužbo s covidom-19 odkrili pri 19 zaposlenih, ki so v bolniškem staležu. Poleg tega je šest zaposlenih v karanteni, trije pa v izolaciji. Zaradi izpada kadra imajo zaprte tri oddelke, prekinili so z izvajanjem vseh nenujnih posegov. Na KO za žilne bolezni UKC Ljubljana je deset okuženih bolnikov in prav toliko zaposlenih. En primer so potrdili tudi na oddelku za pljučne bolezni in alergije. V UKC Maribor pa je aktivno okuženih 11 zdravstvenih delavcev in en pacient.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote
13. 09. 2020 10.00
Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Pandemija covid-19 bo morda zaprla vrata parka z ogroženimi živalmi
12. 09. 2020 13.29
Papua Nova Gvineja je otoška država v Oceaniji, ki se lahko poleg peščenih plaž in vulkanskih gora pohvali tudi z raznoliko ter predvsem unikatno floro in favno. Živali, ki jih težko srečamo drugod, živijo tudi v naravnem parku Port Moresby, ki pa bo zaradi vpliva pandemije morda moral zapreti svoja vrata.

Na Češkem rekordnih 1164 novih okužb, maske v zaprtih prostorih spet obvezne
09. 09. 2020 09.45
Na svetu so potrdili že več kot 27,5 milijona primerov okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 897.000 ljudi. V Angliji so prepovedali zbiranje več kot šestih ljudi zaradi strmega naraščanja okužb, rekord pa so postavili tudi na Češkem, in sicer kar 1164. Na Novi Zelandiji, ki se je zaprla pred svetom, pa so v Aucklandu potrdili nove okužbe, povezane z zbiranjem v cerkvi.

Španija postavila nov rekord, v Italiji razmišljajo o skrajšanju karantene na sedem dni
08. 09. 2020 12.55
Španija je od začetka pandemije do zdaj zabeležila že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom in tako postavila rekord med zahodnoevropskimi državami. V Italiji razmišljajo, da bi prepolovili dobo obvezne karantene za okužene s koronavirusom in njihove stike iz 14 na sedem dni. Na Severnem Irskem pa se je v bolnišnici z novim koronavirusom okužilo kar 14 hematoloških bolnikov, štirje so umrli. Vsi so bili v bolnišnico sprejeti brez okužbe, zato zdaj poteka preiskava o tem, kako je virus prišel na oddelek.

V vrtec le cepljeni otroci?
08. 09. 2020 06.00
Bodo necepljeni otroci ostali brez vrtca? Ali bo vlada po novem omejevala tudi obisk prijateljev ali sorodnikov v naših domovih? Nov predlog zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga pripravili na zdravstvenem ministrstvu Tomaža Gantarja, je obdržal tudi možnost, da vam država v primeru epidemije lahko za zdravstvene potrebe zaseže pisarne, domove, tudi vaš avto.

ZDA ne bodo sodelovale z WHO pri razvoju cepiva, Avstralija v recesiji po 29 letih
02. 09. 2020 08.15
Skupno število potrjenih okužb s koronavirusom na svetu se približuje 26 milijonom. V Braziliji, drugi najhuje prizadeti državi, so zabeležili že skoraj štiri milijone primerov, porast okužb opažajo tudi v Indoneziji in Franciji. Večina evropskih učencev se je medtem, z maskami, vrnila v šolske klopi. Američani pa so sporočili, da ne bodo sodelovali s 'pokvarjeno' WHO pri razvoju in pravični distribuciji cepiva, študija, opravljena na Islandiji, pa daje novo upanje.

Odposlanec WHO: Naslovi, da bi se morali primerjati s Švedsko, so zavajajoči
02. 09. 2020 08.46
Naslovi, da bi se morale države primerjati s Švedsko in njeno strategijo za zajezitev širjenja koronavirusa, so zavajajoči, pravi odposlanec WHO za covid-19 David Navarro. V intervjuju za novozelandsko radijsko postajo je med drugim dejal, da je ključ do dolgoročne in trajnostne strategije za zajezitev širjenja virusa zaupanje ljudi, in pri tem kot primer navedel Švedsko. Zdaj poudarja, da ne primerja strategij posameznih držav.

V nedeljo pet novih okužb, na intenzivni negi en bolnik manj
27. 07. 2020 09.33
V nedeljo smo v Sloveniji potrdili pet novih okužb s koronavirusom. Nove primere so odkrili v štirih slovenskih občinah. V enoti Center celjskega vrtca Tončke Čečeve so medtem potrdili še eno okužbo z novim koronavirusom pri strokovni delavki. Karantena je bila odrejena okuženi in še 21 otrokom, ki so bili z njo v stiku. V preteklem tednu so karanteno odredili že za tri strokovne delavke in 23 otrok, enoto Celje pa so zaprli za en teden.