je lahko

Debele ženske so bile ideal kamene dobe
10. 05. 1998 09.39
Ljudem v kameni dobi so bile očitno všeč ženske z obilno postavo. To tezo so postavili znanstveniki na podlagi številnih ženskih kipcev izpred 25.000 let, ki upodabljajo žensko telo z zelo poudarjenimi oblinami in veliko zadnjico.

Spominska slovesnost ob 50. obletnici združevanja Evrope
09. 05. 1998 11.49
Nizozemska kraljica Beatrix je danes v Haagu odprla spominsko slovesnost ob 50. obletnici obstoja Evropskega gibanja. Maja leta 1948 so se v Haagu sestali vodilni zahodni politiki, ki so razpravljali o tem, kako bi lahko v Evropi v prihodnosti preprečili vojne. Nekdanji britanski premier Winston Churchill je zagovarjal "gibanje za evropsko enotnost". 50 let kasneje se je uresničil pomemben del njegovih vizij, je pred politiki iz skoraj vseh evropskih držav, ki so se udeležili slovesnosti, povedala kraljica Beatrix.

Tudi ime naredi človeka, mar ne?
09. 05. 1998 09.38
Birokrati v Quebecu, ki je ena od dveh kanadskih provinc, v katerih imajo oblasti določen vpliv na izbiro imen novorojencev, so zavrnili imeni Lucifer in Cowboy, sedemletna deklica z imenom Ivory (Ebenovina) pa bo ime lahko obdržala, ker so njeni starši najeli odvetnika in zagrozili s sodiščem.

Rim za krizno območje razglasil izredno stanje
08. 05. 1998 16.25
Italijanska vlada je za krizno območje v okolici Neaplja, kjer so zaradi hudih padavin zemeljski plazovi zasuli vasi in mesta, danes razglasila izredno stanje. S tem bi lahko ljudem pomagali hitreje in mimo birokratske poti. Medtem število smrtnih žrtev še naprej raste. Do popoldneva so izkopali že 81 trupel.

Prestrašeni levi in opraskani sloni v cirkusu
08. 05. 1998 07.44
Borci za pravice živali v južni Indiji so ob obisku cirkusa, ki je bil večkrat obtožen mučenja živali, naleteli na prestrašene leve, opraskane slone in nilskega konja s poškodovanim očesom. Skupina, ki je obiskala cirkus Gemini v Bangaloru, je poročilo izročila vladnim uradnikom, ki pa se za zdaj še niso odzvali. Upravnik cirkusa Ayeeprtah Ramachanadra zanika trditve o mučenju živali. Poudarja, da so živali preveč drage, da bi si lahko privoščili, da jim storijo kaj žalega. Pred dvema letoma je Maneka Gandhi, ena najbolj znanih zagovornic pravic živali v Inidiji, povedala, da je iz omenjenega cirkusa rešila dva lepa in paralizirana leva, ki so jih po znakih, ki sta jih kazala, sodeč mučili z elekričnim tokom. Eden od levov je kasneje umrl, drugi pa je v živalskem vrtu v New Delhiju.

Krka prejela nagrado za najučinkovitejše energetsko podjetje
07. 05. 1998 18.26
Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja - minister za okolje in prostor Pavle Gantar se zaradi obveznosti v državnem zboru razglasitve ni udeležil - je danes novomeški Krki vročil priznanje za najučinkovitejše energetsko podjetje, ki je zmagalo na letošnjem natečaju "Energetsko učinkovito podjetje" Agencije RS za učinkovito rabo energije in revije Gospodarski vestnik (GV). Revija GV je povabila Agencijo RS za učinkovito rabo energije k skupnemu razpisu tekmovanja za energetsko učinkovito podjetje ali ustanovo leta, da bi spodbudila varčevanje z energijo, z njim pa skrb za ohranitev okolja. Na razpis, objavljen v medijih, se lahko prijavijo podjetja, šole, zdravstveni domovi, bolnišnice in druge javne ustanove ter večstanovanjske zgradbe s projekti za učinkovitejšo uporabo energije, ki so jih izvedli v minulih petih letih.

Rusija ni pripravljena na pogovore o Kurilskih otokih
07. 05. 1998 15.54
Rusija ni pripravljena na pogovore o Kurilskih otokih z Japonsko, ker bi morali potekati s "položaja moči", je danes sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Sergej Jastržembski. V izjavi za radio Majak je Jastržembski pojasnil, da Rusija trenutno ni v svoji najboljši formi in da bi lahko le močna država rešila ozemeljska nasprotja. Jastržembski je nedavno obiskal Kurilske otoke po aprilskem srečanju ruskega predsednika Borisa Jelcin in japonskega premiera Rjutara Hašimota, ki sta pozvala k rešitvi tega vprašanja.

Končno čas za umetnost: Razstava na avtocestah
06. 05. 1998 09.24
Prvič po dolgem času bodo imeli številni Nizozemci spet čas, da si bodo lahko brez naglice ogledali umetniška dela. Na desetih avtocestah, kjer se najpogosteje oblikujejo zastoji, bodo ta teden na ogled abstraktni objekti velikega formata, delo umetnice Trene Friend. Namen projekta "umetnost za zastoje" je pritegniti tudi tiste ljudi, ki se za umetnost manj zanimajo. Nizozemsko združenje za varnost v prometu se ne boji, da bi utegnila umetniška dela preveč odvrniti pozornost voznikov in bi s tem postala tveganje za varnost. Promet na teh mestih namreč večinoma poteka le zlagoma.

Podgane uživajo v žgečkanju
06. 05. 1998 09.16
Znanstveniki sicer že dolgo poznajo dejstvo, da se podgane lahko smejejo, vendar pa je nek raziskovalec na državni univerzi v Bowling Greenu odkril, da so glodalci, v katerih večina ljudi vidi umazano nadlogo, prav igrivi in se radi žgečkajo. Znanstveniki na omenjeni univerzi so hihitanje podgan snemali s pomočjo detektorja za slepe miši, ki registrira visokofrekvenčne zvoke, ki jih ljudje ne slišimo. Samo hihitanje pa so spodbudili z žgečkanjem. "Slišalo se je kot na otroškem igrišču," je povedal psihobilog Jaak Panksepp, ki je predlagal eksperiment. Panksepp se ne zmeni za pripombe ljudi, češ da je njegovo raziskovanje smešno, saj je njegov cilj skrajno resen - odkrivanje biološkega izvora radosti.

Slovenija na individualnem dialogu z zvezo NATO
06. 05. 1998 08.41
Potem ko je Slovenija marca letos na ministrski ravni z zvezo NATO odprla individualni dialog "nove generacije", je bil včeraj na sedežu zavezništva v Bruslju drugi sestanek v okviru dialoga, tokrat na izvedenski ravni. Slovensko delegacijo je vodil državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ernest Petrič.

Payton izprašil kalifornijske mladince
05. 05. 1998 14.52
Nadzvočniški voz še naprej v veliki meri vleče Gary Payton. V prvi polfinalni tekmi na zahodu v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA je dosegel 25 točk, od tega devet v zadnji četrtini. Pri gostih iz Los Angelesa je bil sam Shaquille O'Neal premalo, saj so kljub njegovim 27 točkam Jezerniki prvo srečanje izgubili kar s 14 točkami (92:106) razlike. Payton, ki je v zadnji tekmi prvega kroga proti Gozdnim volkovom iz Minnesote igral vseh 48 minut, je tokrat 25 točk uspel doseči v 43 minutah. V domači ekipi sta mu na pomoč priskočila še Hersey Hawkins (20) in Jerome Kersey (12). "Vedel sem, da bodo gostje napadli, vendar nisem verjel, da lahko pri nas tudi zmagajo. Zavedajo se, da nam ne smejo prepustiti vodstva z 2:0, zato se bodo na drugi tekmi gotovo mnogo bolj potrudili," je povedal trener domačih George Karl. Jezerniki so srečanje izgubili v končnici zadnje četrtine, saj so še na začetku zadnjega dela vodili z 82:80, a so nato vse niti igre v svoje roke prevzeli Seattlečani in po zaslugi izkušenih Paytona, Hawkinsa in Kerseyja dobesedno povozili gostujoče "mladince". "Kdo pravi, da so zaustavili O'Neala. Konec koncev je dosegel 27 točk in 11 skokov. Težava ni v tem, da bi Nadzvočniki ustavili Shaquilla, težava je v nas samih. Moramo iti naprej in enostavno doma zmagati," je bil nezadovoljen po tekmi trener gostov Del Harris.

Minister Frlec ob robu zasedanja v Strasbourgu tudi z Granićem
05. 05. 1998 07.34
Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec je imel danes ob robu zasedanja odbora ministrov Sveta Evrope v Strasbourgu tudi vrsto dvostranskih pogovorov. Srečal se je s hrvaškim kolegom Matejem Granićem in estonskim zunanjim ministrom Hendrikom Ilvesom, krajše pogovore pa je imel tudi z zunanjima ministroma Rusije in Nemčije Jevgenijem Primakovom in Klausom Kinklom.

Največja križarka na svetu Grand Princess po poti Titanica
04. 05. 1998 09.11
V italijanski ladjedelnici Fincantieri pri Trstu so včeraj dokončali največjo križarko na svetu. Ob slavnostni predaji ladje ameriški družbi Reederei Princess Cruises so naznanili, da bo Grand Princess na svoji prvi poti ubrala isto smer, kot jo je že pred 86 leti slavni Titanic.

Columbia po 16 dneh uspešno pristala
04. 05. 1998 09.07
Včeraj, natanko ob 18.09 po srednjevropskem času, je v Kennedyjevem vesoljskem centru uspešno pristal najstarejši ameriški vesoljski raketoplan Columbia s sedemčlansko ameriško-kanadsko posadko. Raketoplan se je na pristajalni stezi dokončno ustavil minuto kasneje.

Sampras slavil v Duluthu
04. 05. 1998 09.03
Zmagovalec teniškega turnirja v Duluthu v ZDA - nagradni sklad je bil 315.000 ameriških dolarjev - je prvi nosilec in igralec sveta domačin Pete Sampras. Po ogorčenem dvoboju je v finalu s 6:7 (2:7) 6:3 7:6 (7:4) premagal Avstralca Jasona Stoltenberga, sicer drugega nosilca. V konkurenci parov sta slavila Južnoafričana Ellis Ferreira in Brent Haygarth. V finalu sta s 6:3 0:6 6:2 premagala prva nosilca, domačina Alexa OBriena in Richeyja Reneberga. "Tukaj očitno zmagam vsake tri leta. Bil je naporen teden, poleg tega pa je bila tokrat prava vojna v finalu. Tekma je bila solidna, pravzaprav mi ni poklonil niti ene same žoge, tako da bi zlahka lahko zmagal tudi Jason," je po zmagi povedal Sampras.

Za Barkleyja je sezona že končana
03. 05. 1998 12.28
Ameriški košarkarski zvezdnik, sicer član Raket iz Houstona, Charles Barkley, ki so ga to sezoni kar naprej pestile poškodbe, bo moral zaradi še ene poškodbe, tokrat tricepsa, predčasno končati z letošnjo končnico v poklicni košarkarski ligi NBA. "Zanj je končnica že končana. Še enkrat bo moral na pregled, vendar lahko že v ponedeljek, 4. maja, pričakuje operacijo," je povedal predstavnik za stike z javnostmi pri Raketah Tim Frank. Barkleyjev nastop v končnici je bil tako ali tako vprašljiv, saj zaradi težav s kilo ni mogel stoodstotno igrati niti v rednem delu. Sezono mu je tako na petkovem srečanju "pomagal" končati član Utaha Greg Foster, ki se je vanj nesrečno zaletel.

Asiasat 3 bodo poskusili premestiti v pravilno orbito s pomočjo Lune; reševanje brez primere
03. 05. 1998 10.18
Izdelovalci telekomunikacijskega satelita Asiasat 3, ki je od lani v napačni orbiti, so se lotili reševalne akcije brez primere; satelit naj bi premestili na geostacionarni tir kar s pomočjo Lune. Asiasat 3, prvotno last hongkongške družbe Asia Satellite Telecommunications, ki je medtem od zavarovalnice že prejela polno odškodnino za izgubo 215 milijonov dolarjev vrednega satelita, je zaradi okvare četrte stopnje ruske nosilne rakete proton 25. decembra lani "obtičal" v prehodni orbiti visoki med 361 km (v prizemlju) in 35.999 km (v odzemlju) nad Zemljo. Ravnina tira satelita, ki se zdaj neformalno imenuje HGS 1, oklepa z ekvatorjem še vedno kot 51,10 stopinje. V satelitu je bilo seveda premalo goriva za morebiten samostojni prehod nad ravnik in zvišanje prizemlja do višine odzemlja. Strokovnjaki družbe Hughes, ki je izdelala satelit, so se domislili, da bi z 12 vžigi raketnega motorja v prizemlju postopno zvišali odzemlje HGS 1 vse do približno 384.400 km oddaljene Lune in nato za popravek tira satelita uporabili njeno gravitacijo. Po 11 manevrih od 10. aprila letos bo HGS 1 nocoj dosegel tir Lune, 7. maja pa bo zadnji - ključni vžig za njen oblet. Gre za nedvomno prvo uporabo Lunine gravitacije v poslovne namene v zgodovini astronavtike. V primeru, da bo operacija uspela, bi v bodoče s to tehniko lahko utirjali tudi druge satelite. To bi znižalo stroške za njihovo utirjenje v geostacionarno orbito.

Union Olimpija - Kovinotehna S. Polzela 72:57 (39:28)
02. 05. 1998 09.45
Ljubljančani so po pričakovanju že po treh finalnih tekmah zaključili državno prvenstvo, ki jim je sedmič zapored prineslo naslov najboljše ekipe v Sloveniji. O tem praktično ni bilo dvoma že pred začetkom sezone, a vseeno je morala četa Zmaga Sagadina do konca opraviti delo in to ji je sijajno uspelo. S tremi gladkimi zmagami so še enkrat dokazali, da doma nimajo pravega tekmeca, res pa je tudi, da bi lahko Polzelani dali več od sebe, a kaj, ko so cilj dosegli že v polfinalu, ko so porazili Pivovarno Laško, drugouvrščeno ekipo pred končnico, tako da je bil zanje finale le nagrada. Tako kot obe dosedanji tekmi je bila tudi tretja odločena že na začetku. Union Olimpija je povedla z 10:0 (5. minuta) in 20:6 (10.), tako da je bil preostanek le igra mačke z mišjo. Pokal in medalje je najboljšim podelil podpredsednik košarkarske zveze Slovenije Vladimir Brolih.

Poslanec SLS predlaga spremembo zakona o lokalnih volitvah
02. 05. 1998 09.35
Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Kramberger je aprila v zakonodajni postopek vložil predlog za spremembo zakona o lokalnih volitvah, s katero naj bi zagotovili večjo zastopanost vseh lokalnih interesov v občinskem svetu; po zdaj veljavnem zakonu v občinskih svetih niso zastopani niti interesi vseh delov občine, kar je pogosto razlog za odločitev, da se posamezne krajevne skupnosti želijo izločiti iz občine in predlagajo ustanovitev svoje občine. Po mnenju predlagatelja je potrebno omenjeni zakon sprejeti po hitrem postopku, češ da bi ga bilo potrebno uveljaviti še pred razpisom volitev za župane in člane občinskih svetov. Sicer pa zakonska sprememba ne bo povzročala novih obremenitev za državni proračun in proračun občin. Sedanji zakon določa, da se v občinah z manj kot 12-članskim občinskim svetom izvedejo večinske volitve članov tega sveta, drugače pa proporcionalne. Občine s tolikšnim številom članov občinskega sveta štejejo le do 3000 prebivalcev, zato bi bilo po mnenju predlagatelja primerneje, če bi ta prag dvignili, da bi lahko v vseh manjših občinah izvedli večinske volitve članov tega sveta. Predlagana sprememba bi omogočila, da občine izvedejo večinske volitve članov občinskega sveta tudi v primeru, če ta šteje do 20 članov (po predloženi različici - 17 članov). Na podlagi te spremembe bi lahko v večini slovenskih občin izvedli večinske volitve članov občinskega sveta.

Število psihičnih bolnikov narašča
01. 05. 1998 09.45
Število psihičnih bolnikov po svetu po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) vse bolj narašča, saj za shizofrenijo boleha okoli 45 milijonov ljudi, kakih 29 milijonov za dementnimi boleznimi, pri katerih gre za zmanjšanje umskih sposobnosti, taka je na primer Alzheimerjeva bolezen, okoli 340 milijonov ljudi pa trpi zaradi depresij in ostalih duševnih motenj. Po mnenju nemškega psihiatra Michaela Starka od 30 do 40 odstotkov ljudi po vsem svetu v življenju doživi kako psihično krizo, ki je potrebna zdravljenja. Če k temu prištejemo še ostale bolezni, potem se vsak človek najmanj enkrat v življenju neposredno sooči z duševno boleznijo. V prihodnosti lahko po mnenju WHO pričakujemo, da bo število psihično obolelih še naraslo.

Iranski verniki bodo odslej lahko romali prek interneta
01. 05. 1998 09.44
Iranski verniki bodo lahko odslej romali kar doma, in sicer s pomočjo strani na internetu, ki jo je vzpostavila uradna iranska tiskovna agencija Irna. Verniki se bodo lahko virtualno napotili v romarski kraj Karbala v Iraku, kjer je bil leta 680 ubit tretji šiitski imam Husein, ali pa obiskali mavzolej Alija Ben Abija Taleba, bratranca preroka Mohameda v Najafu. Teheranske oblasti so v začetku aprila sporočile, da bodo lahko iranski državljani prvič po koncu iraško-iranske vojne leta 1988 romali v svete šiitske kraje v Iraku.

Hotel nudi popust v primeru potresa
01. 05. 1998 09.44
V hotelu Atami Seaside Resort na japonskem polotoku Izu so se zaradi zmanjšanja števila gostov po nedavnih potresih na območju odločili uvesti popuste, katerih višina bo sorazmerna z močjo potresa. Tako bodo imeli hotelski gostje 50 odstotkov cenejše bivanje ob potresu z močjo štiri stopnje po japonski potresni lestvici, če pa bo potresni sunek dosegel pet stopenj, bodo lahko gostje drugi dan v hotelu nastanjeni zastonj. V zadnjih desetih dneh je japonska meteorološka agencija zabeležila niz potresnih sunkov s središčem pod Tihim oceanom kakih 100 km jugozahodno od Tokia. To območje velja za potresno aktivno.

Buzek, Horn in Havel pozdravili odločitev ameriškega senata v zvezi s širitvijo zveze NATO
01. 05. 1998 09.33
Poljski premier Jerzy Buzek, njegov madžarski kolega Gyula Horn in češki predsednik Vaclav Havel so danes pozdravili odločitev ameriškega senata, ki je sinoči podprl širitev zveze NATO na Poljsko, Madžarsko in Češko. Po Buzekovem mnenju obstaja možnost, da bi se Severnoatlantska zveza razširila še letos. "Obstajajo predlogi, da naj bi Poljska, Češka in Madžarska še letos postale polnopravne članice zavezništva," je dejal poljski premier. "Občutek imamo, da je to pravi konec velike vojne in dejanje pravičnosti proti naši državi. Solidarnost je premagala ravnodušnost in sebičnost," je poudaril poljski zunanji minister Bronislaw Geremek. Buzek in Geremek sta se ameriškemu predsedniku Billu Clintonu zahvalila za njegova prizadevanja. "To je priznanje zaslug Madžarske in madžarskega naroda ter znak, da Madžarska lahko izpolnjuje mednarodne zahteve glede svobode, demokracije in tržnega gospodarstva," je v zvezi z odločitvijo ameriškega senata poudaril Horn. Češki predsednik Havel pa meni, da bo ameriška ratifikacija dokumenta o vstopu Poljske, Češke in Madžarske omogočila poglobitev političnih in gospodarskih vezi z državami Srednje Evrope, hkrati pa bo prispevala k stabilnosti v evoatlantskem prostoru.

Nekdanji ruandski premier priznal krivdo za genocid
01. 05. 1998 09.31
Nekdanji premier Ruande Jean Kambanda je na današnjem sojenju pred mednarodnim sodiščem ZN priznal krivdo za genocid v Ruandi. Obtožnica Kambando bremeni šestih zločinov, med njimi je prvi genocid. Kambanda je prvi obtoženec, ki je krivdo priznal, to pa bi lahko poslabšalo položaj ostalih 23 obtožencev, ki jih obtožnica prav tako obtožuje za genocid. Najvišja kazen, ki jo Kambandi lahko izreče mednarodno sodišče ZN, je dosmrtna ječa.

Prva tekma v Ajdovščini
30. 04. 1998 14.53
V prostorih Nogometne zveze Slovenije (NZS) so izžrebali kraj prve tekme slovenskega pokala. V sredo, 27. maja, se bosta Primorje in Rudar Velenje najprej pomerila v Ajdovščini, v torek, 9. junija, pa bo povratna tekma v Velenju. Uri srečanj zaenkrat še nista znani, saj bo obe srečanji prenašala nacionalna televizija, ki bo imela pri tem zadnjo besedo. Z žrebom so bili bolj zadovoljni Velenjčani: "Lahko rečem, da nam je bil žreb naklonjen. Ker zadetke lažje dosegamo iz protinapadov, pričakujemo, da bomo ugoden izid dosegli že v Ajdovščini. Mislim, da je ekipa ujela pravo formo in da bomo na koncu izpolnili cilj, ki smo si ga zadali pred sezono, ko smo načrtovali uvrstitev v enega od evropskih pokalov," je bil zadovoljen predstavnik Velenjčanov. Pri Primorju, ki se je že tretjič zapored uvrstil v finale, so bili manj zadovoljni: "Žreb nam je že tretjič zagodel, saj bomo že tretjič prvo finalno tekmo igrali doma. Upam, da se nam bo tokrat izšlo. Moštvo se počasi pobira in pričakujemo, da bomo v finalnih srečanjih v najboljši možni formi," so žreb komentirali pri ajdovskem klubu.

Davčne prevare naraščajo
30. 04. 1998 10.18
Evropska komisija ugotavlja, da je bilo lani opaziti naraščanje davčnih prevar v Evropski uniji, ki niso bile omejene na osamljene primere, temveč kažejo na omrežja organiziranega kriminala. Leta 1996 so bile zaradi davčnih prevar članice petnajsterice prikrajšane za 4,8 milijarde ekujev prilivov, od tega 3,3 milijarde pri tobaku in 1,5 milijarde pri alkoholu. Evropska komisija, ki izraža zaskrbljenost nad obsegom neodkritih primerov davčnih prevar, je zato predlagala paket ukrepov, med temi uvedbo računalniškega nadzornega sistema. Danes mora biti pošiljka blaga, ki kroži med državami unije, opremljena z ustrezno dokumentacijo, vendar pa nacionalne oblasti od zadevnih držav ne dobijo vnaprejšnje informacije o določeni pošiljki na svojem ozemlju. Komisija zato meni, da bi z ustreznim računalniškim sistemom lahko odpravili to slabost in zmanjšali tveganje pojavov finančnih utaj.

Deset minut pomaga proti mišji roki
30. 04. 1998 07.40
Dese minutni odmor zadostuje, da preprečimo nastanek t.i. mišje roke. Te mišje roke - v strokovnem jeziku gre za poškodbe, ki so posledica stalne obremenitve (repetitive strain injuries) - lahko nastanejo zaradi stalnega pritiskanja na miško računalnika ali drugih stalno ponavljajočih se kretenj. Zaradi enostranske obremenitve se poškodujejo določene kite, mišice ali sklepi, kar v najhujšem primeru pripelje do nezmožnosti za delo. Po mnenju nizozemske raziskovalne organizacije NIA-TNO lahko to preprečimo s kratkimi pavzami. Strokovnjaki svetujejo, da si poleg opoldanskega premora privoščimo še po dve desetminutni pavzi dopoldne in popoldne. Delodajalci se ne rabijo bati, da bi to škodilo produktivnosti podjetja. Raziskave so namreč tudi pokazale, da so po takih premorih zaposleni celo bolj učinkoviti, poleg tega imajo manj zdravstvenih težav in so redkeje bolni. Raziskava je zajela 60 oseb, zaposlenih za računalnikom in tekočim trakom. Po rednih pavzah so se delavci manj pritoževali nad odrevenelimi rokami in bolečimi prsti.

Rudar - Mura 3:2
29. 04. 1998 07.34
Nogometaši velenjskega Rudarja so bili v dvoboju z Muro boljši tudi v povratni tekmi in ob 50-letnici kluba uresničili cilj, da se uvrstijo vsaj v finale pokalnega tekmovanja, s čimer bi upravičili "slabše" igre v prvenstvu. Maloštevilno občinstvo na stadionu ob Jezeru je navdušila igra obeh moštev in obe ekipi bi si zaslužili uvrstitev v finale, kjer je bilo prostora le za enega. Gostje tokrat niso igrali podrejene vloge. Z malo več sreče bi bili prav lahko finalisti. Od uspeha jih je ločilo le 10 minut, ko so si Velenjčani vendarle zagotovili zmago. Prvi del so bolje začeli domači in v 23. minuti povedli. Lepo akcijo je začel Podvisnki, nadaljeval Pavlovič, realiziral pa Javornik. Po prejetem zadetku so gostje vse bolj prevzemali pobudo in dvakrat je imel lepo priložnosto Cipot, obakrat pa je bil na mestu velenjski vratar. V drugem delu bi bil razplet lahko tudi drugačen, če bi Sulejmanovič v zadnjih trenutkih prvega dela namesto prečke zadel mrežo. Hladno prho so gledalci doživeli že po treh minutah nadaljevanja, ko je Dejan Baranja lepo ukanil Dabanoviča in izenačil. V 77. minuti so bili finalisti Muraši, ko je Ristič po predložku Vogrinčiča še drugič poslal žogo v velenjsko mrežo. Deset minut pred koncem pa se je Vidojevič odkupil za zapravljeno 100-odstotrno priložnost v 58. minuti. Cifer ga je po samostojnem prodoru namreč nepravilno zaustravil in sodnik je kljub nasprotovanju gostujočih igralcev pokazal na belo točko. Uspešen realizator je bil Kosič. Uvrstitev v finale je štiri minute kasneje potrdil Pavlovič.

Microsoftov center za pomoč pri problemu leta 2000
28. 04. 1998 16.57
Microsoft je objavil spletno mesto, namenjeno pomoči strankam pri reševanju tako imenovanega problema leta 2000 (starejša programska oprema ne podpira datumov po letu 1999). Spletno mesto, ki domuje na naslovu <a href=http://www.microsoft.com/year2000/ target="_blank">www.microsoft.com/year2000/</a>, vsebuje številne vire, med njimi vodnik po Microsoftovih izdelkih.

Microsoft Windows 98 podpira novo generacijo strojne opreme
28. 04. 1998 16.57
Kot je sporočil Microsoft, pred izidom operacijskega sistema Windows 98 (izšel bo 25. junija) čedalje več izdelovalcev strojne opreme pripravlja izdelke za univerzalno serijsko vodilo (USB), ki bodo izkoriščali vse prednosti novega sistema. Te periferne naprave, npr. modeme, skenerje, miške, digitalne fotoaparate idr., bo mogoče preprosto priključiti v računalnik in uporabljati.