je lahko

Končno poročilo posebne komisije o nepravilnostih Dars gotovo čez tri mesece?

10. 04. 1998 17.48

Minister za promet in zveze Anton Bergauer je na nedavnem skupnem sestanku posebne komisije pri prometnem ministrstvu in predstavnikov Družbe za avtoceste v Sloveniji (Dars) določil 90-dnevni rok, v katerem naj bi komisija sklenila delo in pripravila končno poročilo o oceni investicij ter pogojih, pod katerimi so bila oddana in izvedena dodatna dela na avtocestnih odsekih Zadobrova - Tomačevo in Šentjakob - Malence. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, bo lahko minister Bergauer na podlagi končnega poročila ustrezno ukrepal in vladi tudi predlagal primerne odločitve. Omenjeno sporočilo za javnost je ministrstvo za promet in zveze pripravilo zaradi različnih informacij, ugibanj in ocen v zvezi z delom in poročilom posebne komisije za oceno investicij, ki naj bi se po nedavnih obravnavah avtocestne problematike v parlamentarnih delovnih telesih in na zasedanjih državnega zbora pojavile v javnosti.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal

10. 04. 1998 17.45

Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

Razstavo razstav bodo za deset dni zaprli

10. 04. 1998 10.32

Iz Muzeja novejše zgodovine v Cekinovem gradu so sporočili, da bo Razstava razstav - posebna razstava, s katero so povzeli in predstavili pestro in bogato zgodovino svoje ustanove - od 16. do 25. aprila začasno zaprta.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko

10. 04. 1998 09.54

Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Potresni jarek pod središčem Los Angelesa

10. 04. 1998 09.30

Pod središčem Los Angelesa se po podatkih geologov razteza domnevni potresni jarek. Kot so na nekem srečanju poudarili znanstveniki, bi utegnil hujši prelom zemeljskih plasti povzročiti sunke z močjo do 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. V Nothridgeu, severno od Los Angelesa, so 17. januarja 1994 zabeležili potres z močjo 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, v katerem je umrlo 72 ljudi. Izvedenci so na torkovem srečanju izrazili bojazen, da bi potres z epicentrom v gosto naseljenem središču Los Angelesa lahko terjal še mnogo več človeških življenj. Jarek pod Los Angelesom - sicer le eden od približno dvajsetih - je dolg 18 kilometrov, globok do približno 17 kilometrov, razteza pa se vse od Hollywooda skozi središče do vzhodnega dela mesta.

Nižji stroški posojil pri Novi Ljubljanski banki

09. 04. 1998 17.08

Nova Ljubljanska banka (NLB) je v začetku letošnjega leta občutno znižala obrestne mere za vse vrste posojil občanom, od prvega do zadnjega dne aprila pa znižuje še del stroškov posojil. To so stroški odobritve, zavarovanja in vodenja posojila, ki tik pred podpisom pogodbe o najetju posojila pogosto presenetijo stranke. NLB ne zaračunava stroškov vodenja posojila, višina stroškov odobritve pa je odvisna od načina odplačevanja mesečne obveznosti in od poslovnega sodelovanja z banko. Tako posojilojemalec, ki poravnava mesečne obveznosti prek trajnega naloga na tekočem računu v NLB, plača za odobritev posojila en odstotek od odobrenega zneska. Če plačuje posojilo prek podjetja ali Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa plača 1,5 odstotka od odobrenega zneska. Za vse, ki še niso stranke NLB, stroški odobritve posojila znašajo tri odstotke od odobrenega zneska. V vseh treh primerih sta najnižji in najvišji znesek stroškov odobritve posojila omejena. Nova Ljubljanska banka v sporočilu za javnost poudarja, da bodo za vse posojilojemalce v aprilu stroški odobritve posojila v poslovalnicah NLB še dodatno znižani, in sicer za tisoč tolarjev. Posojilojemalci si lahko znižajo tudi stroške zavarovanja posojila pri zavarovalnici, če vlogi za odobritev predložijo predračun ali že plačan račun, ki ni starejši od 30 dni. Če je posojilo zavarovano z dvema porokoma, stroški zavarovanja seveda odpadejo.

Blair in Ahern nadaljujeta pogajanja o Severni Irski

09. 04. 1998 11.11

S srečanjem premierov Velike Britanije in Irske Tonyjem Blairom in Bertiejem Ahernom se je v Belfastu danes začel zadnji, odločilni krog mirovnih pogajanj o prihodnosti Severne Irske, na katerem naj bi še pred iztekom ultimata danes opolnoči skušali doseči dogovor o nerešenih vprašanjih.

Jelcin se bo danes sestal s Kirijenkom

09. 04. 1998 10.00

Ruski predsednik Boris Jelcin se bo danes v skladu z načrti sestal z začasnim premierom Sergejem Kirijenkom, je za agencijo Itar-Tass povedal tiskovni predstavnik vlade Sergej Jastržembski, ki pa ni pojasnil, o čem se bosta Jelcin in Kirijenko pogovarjala.

Kofi Annan sprejel vlogo koordinatorja volitev v Kambodži

09. 04. 1998 09.45

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan se je po temeljitem premisleku in oceni razvoja političnega položaja v Kambodži odločil, da sprejme povabilo tamkajšnje vlade za vlogo koordinatorja mednarodnih opazovalcev volitev, napovedanih za 26. julij.

Solana v Parizu

09. 04. 1998 09.14

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je včeraj prispel v Pariz, kjer je začel pogovore o reviziji strateškega koncepta organizacije v skladu z novo razdelitvijo v svetu.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem

08. 04. 1998 11.52

Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

IMF zahteva od Japonske odločne ukrepe

08. 04. 1998 11.48

Mednarodni denarni sklad (IMF) je od Japonske zahteval, naj občutno zniža davke in prestrukturira bančni sektor, saj bo le tako lahko izšla iz gospodarske krize, v katero se pogreza.

Mars Global Surveyor razkril skrivnost obraza na Marsu

08. 04. 1998 08.13

Pred 22 leti je ameriška samodejna sonda vrste viking med kroženjem okoli Marsa na področju imenovanem Cydonia posnela nenavadno oblikovano površinsko tvorbo, ki je močno spominjala na človeški obraz. Novi posnetki t.i. "obraza" na Marsu, ki jih je posnela ameriška sonda Mars Global Surveyor, pa uganko končno pojasnjujejo. Navidezen "obraz" na Marsu je dolga leta buril domišljijo številnih ljudi. Posamezniki so trdili, da gre za umetno ustvarjen predmet, ki ga je lahko izdelala le razumska civilizacija. Nekateri so celo obtoževali ameriško vesoljsko agencijo NASA, da prikriva resnico. Gre verjetno za največkrat objavljeno fotografijo nekega koščka površine rdečega planeta, s katero so se pogosto okoristili manj resni mediji in šušmarji. Nove fotografije, ki so bile posnete minulo nedeljo in jih je zdaj objavila NASA, so bolj kakovostne; razkrivajo povsem običajne naravne površinske tvorbe. Kaže, da je vse ostalo ustvarila igra svetlobe in senc ter človeška domišljija.

Superbakterije lahko mutirajo

08. 04. 1998 07.54

Nove vrste bakterij, ki so odporne na antibiotike, lahko mutirajo v še bolj odporne oblike, so ugotovili švedski znanstveniki. Takoimenovane superbakterije je težko uničiti, najdemo pa jih pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom, ki so jemali veliko zdravil. V časopisu Proceedings of National Academy of Sciences, v katerem so objavili omenjene izsledke, je naveden primer bakterije salmonele, ki je mutirala v nevarne oblike po samo 18 od 36 generacij, kar je za bakterijo zelo kratek čas. Strokovnjaki trdijo, da so se superbakterije, odporne na zdravila, razvile, ker so osebe prepogosto jemale antibiotike.

Dini in Primakov: Skladnost pogledov na krize v svetu

07. 04. 1998 19.00

V Moskvi sta se danes srečala zunanja ministra Rusije in Italije, Jevgenij Primakov in Lamberto Dini. Pogovori so pokazali "skladnost pogledov" dveh držav glede kriz na Kosovu, v Iraku in na Bližnjem vzhodu, Dini pa je obsodil tudi napad na rusko veleposlaništvo v Rigi..

Delegacija Hrvaške banke za obnovo in razvoj pri Slovenski izvozni družbi

07. 04. 1998 16.48

Slovensko izvozno družbo je danes obiskala osemčlanska delegacija Hrvaške banke za obnovo in razvoj (HBOR) iz Zagreba, ki jo je vodil predsednik uprave Anton Kovačev. Gostje so se seznanili z organizacijo in poslovanjem Slovenske izvozne družbe, obenem pa tudi z možnostjo izgradnje informacijskega sistema HBOR.

Inflacija v EU enaka ameriški, a nižja od japonske

07. 04. 1998 16.33

Povprečna stopnja inflacije v petnajstih državah članicah Evropske unije se je februarja letos v primerjavi z mesecem poprej na letni ravni povečala za 0,1 odstotka na 1,4 odstotka, je sporočil Eurostat, statistični urad EU.

Lani začetek hitre rasti neposrednih tujih naložb v Slovenijo

07. 04. 1998 16.19

Stanje neposrednih tujih naložb se je od 1993 do 1996 povečalo od 954 milijonov dolarjev na 1,93 milijarde dolarjev oziroma za 102,7 odstotka. Ekonomisti Urada za makroekonomske analize in razvoj ugotavljajo, da se v tem obdobju ni povečalo le stanje, ampak tudi obseg vsakoletnih prilivov neposrednih tujih naložb.

Žalovanje prek interneta

07. 04. 1998 07.51

Sorodniki, ki želijo počastiti spomin na preminule, pa ne morejo obiskati njihovih grobov, lahko na Tajvanu sedaj žalujejo prek interneta. V ta namen so na internetu odprli stran, kjer objavljajo slike in podatke pokojnikov, njihovi sorodniki pa jim lahko pošljejo sporočila. Omenjeno stran so za žalovalce odprli pred začetkom "čiščenja grobov", dnevom, ko ljudje po tradiciji čistijo grobove pokojnikov in nanje prinašajo hrano in cvetje. Tajvanske oblasti so sporočile, da so bili pred tem pomembnim praznikom vlaki in letala, ki letijo na domači progi, popolnoma zasedeni, prav tako pa je prišlo do zastojev na cestah, ki vodijo do pokopališč.

Zdravilo za raka na dojki

07. 04. 1998 07.47

Nacionalni institut za zdravljenje raka v ZDA je objavil novico, da najnovejše zdravilo proti raku na dojkah, imenovano tamoxifen lahko prepreči to bolezen. Novica je bila objavljena po šestletnih raziskavah, v katerih se je zdravilo pokazalo za uspešno v večini primerov. Hkrati z upanjem pa žal prihajajo tudi kritike. Nekateri opozarjajo, da stranski negativni učinki zdravila še niso zadosti raziskani.

Kitu primanjkuje ubijalski nagon

07. 04. 1998 07.36

Romantična predstava o zvezdi filma Free Willy, kitu Keiku, ki se kot v filmu vrne na odprto morje, je v resnici povsem v nasprotju s realnostjo. Morilskemu kitu primanjkuje ubijalski nagon. Keiko lovi ribe tako slabo, da celo njegovi najbolj optimistični trenerji ugotavljajo, da kit, ki je skoraj celo življenje preživel v bazenu, mogoče sploh ne bo zmožen preživeti v divjini. S pomočjo trenerja, ki ga s piščalko, signali rok in ploskanjem opozarja na plen, je Keiko uspel naloviti le nekaj rib. V glavnem pa svoj plen, ki plava mimo njega, le opazuje. Ne glede na to, ali se bodo njegove lovske sposobnosti izboljšale, ga nameravajo konec leta odpeljati v ograjen zaliv v severnem Atlantiku, kjer ga bodo še naprej hranili. Otroci, ki jih je navdušil film Free Willy, so pred dvema letoma pomagali zbrati denar, da bi kita iz prenapolnjenega akvarija v Mexicu Cityju prepeljali v bazen v Coast Aquarium v Oregonu z upanjem, da ga bodo nekoč vendarle lahko spustili na prostost.

Avstrijsko ministrstvo: Okužene krvi zelo verjetno niso izvozili

06. 04. 1998 17.38

Krvi, okužene z virusom HIV, ki naj bi jo neko avstrijsko podjetje skušalo izvoziti v Azijo, "niso prodali v Avstriji, zelo verjetno pa je tudi niso izvozili," so na Dunaju danes sporočili z avstrijskega ministrstva za zdravstvo. "Upamo, da smo zasegli vso okuženo kri", preden jo je družba lahko prodala, je sporočil predstavnik policije, kot je poročal dnevnik Kronenzeitung. Časnik je danes poročal, da je neko avstrijsko podjetje osumljeno, da je skušalo bolnišnicam na Kitajskem in v Indiji prodati več tisoč litrov okužene krvi, uvožene iz Afrike.

Visoke kazni za Real

06. 04. 1998 08.31

Evropska nogometna zveza UEFA je strogo kaznovala madridski Real zaradi zapletov na polfinalni tekmi lige prvakov proti Borussiji iz Dortmunda, ki so jo Španci dobili z 2:0.

Protesti avtoprevoznikov na celjskem sejmišču

06. 04. 1998 08.01

Več kot tisoč slovenskih avtoprevoznikov se je na celjskem sejmišču zbralo na protestnem shodu, s katerim so vlado in ministrstvo za promet in zveze želeli opozoriti na neurejene razmere v slovenskem prevozništvu. Po njihovem mnenju so glavni problem dovolilnice in cestne takse, ki so se v zadnjem času nenormalno povečale.

Kofija Annana bi bilo treba prebičati

05. 04. 1998 09.14

Te dni je kar nekaj prahu dvignila opazka enega najbolj vplivnih Republikancev v ameriškem kongresu Geralda Salomona, ki je konec marca izjavil, da bi bilo treba generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana "prebičati".

Galerija Uffizi odslej ponuja tudi kavarno

04. 04. 1998 10.59

V enem od najbogatejših in najbolj obiskanih muzejev, galeriji Uffizi v Firencah, si odslej obiskovalci lahko odpočijejo ob skodelici kave. Pred dnevi so namreč mestni predstavniki otvorili prvo kavarno v palači Uffizi. To pa je le zadnji v nizu znakov mini-revolucije v italijanskih muzejih v zadnjih nekaj letih. Med drugim so muzeji odprti dlje, galerije, ki so bile dolgo zaprte, so znova odprli, v galeriji Ufizzi pa so že pred časom uvedli možnost rezervacije vstopnic po telefonu, da bi se tako izognili dolgim čakalnim vrstam.

Ameriški senat potrdil proračun za leto 1999

04. 04. 1998 10.22

Ameriški senat je potrdil predlog zveznega proračuna za davčno leto 1999 v višini 1.730 milijard dolarjev. Ameriški predsednik Bill Clinton je predlog proračuna, ki napoveduje uravnoteženje odhodkov s prihodki in ga je senat danes poslal v kongres, obsodil, češ da pozablja na "več nujnih nacionalnih prioritet".

Slavni Pele odstopil s položaja športnega ministra

04. 04. 1998 10.20

Nekdanji brazilski nogometni zvezdnik Edson Narantes do Nascimento - Pele je v petek odstopil s položaja brazilskega ministra za šport. Kot je povedal Pelejev tiskovni predstavnik Jose Natal, se je slavni nogometaš za takšno potezo odločil, da bi se lahko povsem posvetil svojim reklamnim pogodbam. Od leta 1995, ko je postal minister za šport, se je namreč odpovedal vsem svojim sponzorskim pogodbam, tako da v tem času, razen ministrske plače, ni zaslužil niti dolarja.

Svetovni dan zdravja posvečen materinstvu

04. 04. 1998 10.11

Letošnji Svetovni dan zdravja (7. aprila) bo potekal v znamenju varnega materinstva. Svetovna zdravstvena organizacija, Sklad ZN za pomoč otrokom, Sklad ZN za pomoč prebivalstvu in druge organizacije bodo aktivnosti ob dnevu zdravja posvetile letu 1998, ki je razglašeno za Dan varnega materinstva.