je lahko

Malta bo morala na dopolnitev mnenja o kandidaturi za EU počakati do februarja

06. 11. 1998 14.16

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je danes v Bruslju zunanjemu ministru Malte Guidu de Marcu razložil odločitev Evropske komisije, da bo vnovična ocena veljavnosti leta 1993 podanega pozitivnega odgovora na prošnjo te države za začetek pogajanj o članstvu v Evropski uniji, končana šele sredi februarja prihodnje leto in ne pred dunajskim vrhunskim zasedanjem decembra letos, kot je bilo sprva pričakovano.

Izraelski parlament bo glasoval o mirovnem sporazumu

06. 11. 1998 08.37

Izraelska vlada je v četrtek zvečer prekinila sejo, na kateri razpravlja o sporazumu s Palestinci, sklenjenem v ZDA. Sejo naj bi nadaljevali danes, ko bodo člani vlade glasovali o sporazumu.

Predstavniki vlade ameriškim podjetnikom predstavili Slovenijo

06. 11. 1998 08.36

Po sprejemu predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška je v hotelu Ritz-Carlton v Clevelandu potekal seminar z nazivom ''Možnosti za posle v Sloveniji'', na katerem so predstavniki slovenske vlade ameriškim podjetnikom orisali možnosti za sodelovanje in vlaganje v naši državi.

Teamsystem Bologna - Union Olimpija 63:66 (27:38)

06. 11. 1998 08.28

Košarkarji Uniona Olimpije so v 6. krogu evropske lige (skupina D) na gostovanju v Bologni premagali Teamsystem s 66:63 (38:27).

Tudi vlada o posledicah poplav

06. 11. 1998 08.19

Vlada se je na včerajšnji seji podrobneje seznanila z razmerami na poplavljenih območjih v Sloveniji in ocenila, da je škoda tako na lokalni kot tudi državni infrastrukturi razmeroma velika, nemajhna je tudi na zasebnih objektih. Obenem je sprožila postopke, da bo državna komisija za oceno škode nadaljevala z delom, za aktiviranje občinskih komisij za oceno škod, da se bo lahko čimprej pristopilo k verifikaciji škode ter tudi zagotovila ustrezna sredstva.

Zaslužek Siemensa so požrli stroški prestrukturiranja

06. 11. 1998 07.48

Predstavniki nemškega industrijskega giganta Siemens so sporočili, da so zaradi velikega obnavljanja proizvodnje, ki je stalo 2,4 milijarde dolarjev, zabeležili v finančnem letu, ki se je končalo 30. septembra, izgubo v višini 1,04 milijarde dolarjev.

Še en sestanek brez dogovora

05. 11. 1998 14.53

Tudi zadnja pogajanja med delodajalci in igralci severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA so zašla v slepo ulico. Tokrat so pogovori trajali le dve uri, komisar lige David Stern pa je za zavlačevanje obtožil predvsem menedžerje obeh strani, hkrati pa namignil, da te sezone sploh ne bo.

Slovenija ratificirala konvencijo o človekovih pravicah in biomedicini

05. 11. 1998 14.39

Slovenija je danes ratificirala konvencijo o človekovih pravicah in biomedicini, dodatni protokol h konvenciji o prepovedi kloniranja ljudi in sporazum o prenosu trupel. Kot so sporočili s Sveta Evrope, je dokumenta o ratifikaciji generalnemu sekretarju SE Danielu Tarschysu v Strasbourgu predala stalna predstavnica Slovenije pri SE, veleposlanica Magdalena Tovornik.

Predstavitev zbornika Svet umetnosti

05. 11. 1998 14.06

Včeraj so v prostorih Sorosovega centra za sodobne umetnosti predstavili zbornik Svet umetnosti, s podnaslovom Tečaj za kustose sodobne umetnosti 1998. Zbornik povzema delo na tečaju, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti, ki je v današnjem času precej nepredvidljiva. Poleg uvoda, katerega avtorji so Alenka Pirman, Igor Zabel in Liljana Stepančič - sicer tudi mentorji tečaja- predstavi zbornik potek 8-mesečne delavnice in študijske izmenjave ter razstavo, ki smo si jo v bližnji preteklosti lahko ogledali v Galeriji Škuc, z naslovom Ko umetnost nabija. Posebej pomembni so povzetki predavnaj na temo teorije razstavljanja, ki bodo marsikomu olajšali orientacijo v svetu sodobne umetnosti. Najavili pa so tudi program za leto 1999. Naslov naslednjega tečaja bo Geopolitika in umetnost. Slednja se namreč mnogokrat razglaša za nepolitično, a je vseeno (čeprav nehote) vpeta v ideološke sisteme in je bila v preteklosti nemalokrat izrabljena v čiste konkretne politične naloge. Vpletenost v ideološke sisteme pa je včasih bistvena za položaj in razumevanje umetniški del. Za ta naslov so se odločili, ker se v zadnjem času veliko govori o globalizaciji umetnosti. Tega pojma ni mogoče razumeti, če ne upoštevamo razporeditev in prerazporeditev svetovne ekonomske in politične moči. Predavanja na to temo bodo potekala od februarja do junija 1999 v Galeriji Škuc in bodo odprta za javnost.

Črna lista potnikov britanskih letalskih družb

05. 11. 1998 07.55

Britanski letalski prevozniki bodo uvedli črno listo potnikov, ki zaradi svojega obnašanja ne bodo nikdar več smeli potovati z njihovimi letali, so se odločili na združenju britanskih letaskih prevoznikov.

Ruska umetnost kmalu na ogled v Kanadi

04. 11. 1998 11.52

Kanadski ljubitelji umetnosti bodo lahko kmalu uživali ob ogledu mojstrovin ruskega muzeja Ermitaž iz St. Peterburga. Na prvem srečanju sveta ustanoviteljev Kanadske fondacije za Ermitaž so se namreč dogovorili o izmenjavi razstav med največjo razstavno galerijo v Kanadi, umetnostno galerijo države Ontario ter slavnim muzejem iz mesta ob Nevi. Fundacija je dala med drugim pobudo za restavratorska dela v Ermitažu in tudi v nekaterih drugih ruskih muzejih. Tako so v okviru omenjenega načrta že nanesli zaščitne plasti na več kot 1000 muzejskih oknih.

Visoka morska plima ob slovenski obali

04. 11. 1998 10.28

Zaradi izjemno visoke plime, južnega vetra z valovanjem in dežja je morje zjutraj poplavilo najbolj izpostavljene dele Pirana, Izole in Kopra.

Slavnostna obeležitev 70-letnice slovenskega radia in 40-letnice televizije

04. 11. 1998 08.19

Radiotelevizija Slovenija je sinoči s slavnostnim koncertom v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma počastila dva visoka jubileja, 70-letnico radia in 40-letnico televizije. Prvi del skoraj dveurne prireditve je bil lahkotneje in bolj popularno obarvan, sklenila pa sta ga govora generalnega direktorja RTVS Janeza Čadeža in slovenskega predsednika Milana Kučana. V drugem delu prireditve je glasbeni program nekoliko zahtevnejši in bolj klasičen.

Tudi živali naj bi trpele za avtizmom

04. 11. 1998 07.30

Skupina ameriških in francoskih nevrologov je v reviji New Scientist nedavno objavila rezultate raziskave, ki je pokazala, da tudi živali trpijo za avtizmom. Strokovnjaki s pariške univerze Pierra in Marie Currie, univerze v Rouenu in newyorškega Medical College so ugotovili, da ima vrsta morskih prašičkov, poimenovanih GS, iste nevrološke anomalije kot nekateri pacienti, ki bolehajo za avtizmom. Tudi obnašanje teh živali je tipično za avtizem.

Ustanovili so novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice

03. 11. 1998 18.02

V Strasbourgu so danes ustanovili novo stalno Evropsko sodišče za človekove pravice. Na slovesnosti sta bila navzoča predsednika Švice in Portugalske, 36 zunanjih in pravosodnih ministrov članic Sveta Evrope, številni predsedniki ustavnih sodišč in evropskih vrhovnih sodišč, več sto pravnikov, Slovenijo pa je zastopal ustavni sodnik Boštjan M. Zupančič.

Sarah Ferguson kritizirala knjigo o Diani

03. 11. 1998 16.12

''Črna ovca'' britanske kraljeve družine Sarah Ferguson je kritizirala knjigo, v kateri so zapisane trditve, da je imela princesa Diana izvenzakonsko zvezo prej kot njen soprog, princ Charles. ''Zelo sem nesrečna in jezna zaradi tega,'' je izjavila Sarah. ''Vsi vemo, da Diane ni tukaj, da bi lahko odgovorila na takšne trditve.''

Placido Domingo bo umetniški direktor v Los Angelesu

03. 11. 1998 13.45

Umetniški direktor washingtonske opere in eden svetovno najbolj znanih tenorjev Placido Domingo je sprejel ponudbo opere iz Los Angelesa, da za tri leta postane umetniški vodja te hiše. Novo dolžnost bo Domingo prevzel junija 2000. Hkrati se nadaljujejo pogovori o tem, da bi Domingo še dve sezoni ostal umetniški vodja washingtonske opere, potem ko se mu leta 2002 izteče sedanja pogodba. Domingo mora v Washingtonu v času sezone postaviti osem oper v skupaj 70 izvedbah. V Los Angelesu ga čaka isto število del, vendar v manj izvedbah. Kot je dejal, bo še naprej sestavljal različen repertoar, čeprav ne more zagotoviti, da se nekateri pevci ne bodo ponavljali. ''Če želite odličnega Verdija ali Wagnerja, je razmeroma malo pevcev, ki vam to lahko ponudijo,'' je pojasnil Domingo. Ne pritožuje se nad tem, da bo imel preveč dela, še več, odločen je, da nadaljuje s petjem, in napoveduje snemanje celovite inačice Wagnerjeve opere Tristan in Izolda s sopranistko Jane Eaglen.

Richard Butler poslal pismo Varnostnemu svetu ZN

03. 11. 1998 08.38

Vodja posebne skupine inšpektorjev za nadzor razoroževanja Iraka Richard Butler je v pismu, ki ga je sinoči poslal Varnostnemu svetu ZN, zapisal, da njegova komisija ne more zagotoviti, da bo Irak spoštoval zagotovila, da ne bo nadaljeval oziroma vnovič začel ''prepovedanih dejavnosti''. Poudaril je, da je posledica odločitve Bagdada za prekinitev sodelovanja popolna ustavitev dejavnosti komisije. Kljub temu se je Butler odločil, da bo vse osebje za zdaj ostalo v Iraku, da bi lahko hitro nadaljevali delo, če bi si Bagdad premislil glede svoje odločitve, kot to zahteva Varnostni svet. Tiskovni predstavnik ZN pa je v ponedeljek zanikal, da bi generalni sekretar Svetovne organizacije Kofi Annan iraškemu voditelju Sadamu Huseinu tajno obljubil, da bodo inšpekcije v predsedniških palačah omejene na štiri mesece. To je za tednik New Yorker sicer zatrdil nekdanji član komisije za nadzor razoroževanja Iraka Scott Ritter, ki je avgusta protestno izstopil iz komisije.

Umrl zaradi pretirane uporabe deodorantov

03. 11. 1998 07.39

Neki šestnajstletnik, obseden s tem, da bi prijetno dišal, je po besedah mrliškega oglednika umrl, ker se je več mesecev neprestano deodoriral po vsem telesu. Kot je povedal mrliški oglednik, je imel 16-letni Jonathan Capewell 29. julija, ko je doživel srčni napad in umrl, v krvi desetkratno količino smrtonosne doze propana in butana. Razlog za njegovo smrt pa je pripisati zaprtemu prostoru, kjer je Jonathan pršil spreje, in v katerem je bilo omejeno zračenje. Jonathanov oče je povedal, da se je njegov sin vsaj dvakrat na dan po vsem telesu odišavil z deodorantom. Še celo, ko smo bili v sobi v pritličju, deodoranta nismo samo vonjali, temveč smo ga lahko celo okusili, je povedal oče.

V Sloveniji postopno zniževanje števila poslovnih bank

02. 11. 1998 16.10

Število slovenskih poslovnih bank se je z današnjo združitvijo slovenskih podružnic Creditanstalt in Bank Austria znižalo na 25.

Irak-ZN: London pripravljen uporabiti silo

02. 11. 1998 16.02

Britanska vlada je po odločitvi Bagdada o prekinitvi odnosov s posebno komisijo Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) danes dejala, da ne izključuje ''uporabe sile'' proti Iraku, če bo to potrebno.

Tudi uradno slovo Tombe

02. 11. 1998 15.57

Po oktobrski izjavi o koncu smučarske kariere se je italijanski alpski smučar Alberto Tomba v nedeljo na prireditvi, ki jo je priredila italijanska smučarska zveza v Rimu, tudi uradno poslovil od tekmovanj. Tomba je ob slovesu dejal, da mu ni žal, ker je nehal tekmovati, vsekakor pa ob slovesu ostaja delček nostalgije.

SDS vložila interpelacijo zoper notranjega ministra Bandlja

02. 11. 1998 15.46

Skupina petnajstih poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes vložila interpelacijo zoper notranjega ministra Mirka Bandlja. Razloge zanjo je na novinarski konferenci podrobno pojasnil prvopodpisani pod interpelacijo Janez Janša, neposredni povod za interpelacijo pa je Bandljevo zavračanje parlamentarnega nadzora nad tistim delom ministrstva, ki lahko uporablja posebne metode in sredstva, na to pa naj bi bila vezana še vrsta drugih nepravilnosti v notranjem ministrstvu.

''Nedolžna'' tihotapka odletela s 27 kilogrami diamantov

02. 11. 1998 09.13

Izraelka Galit Kramaš ne bo nikoli pozabila namibijskega sodnika Nika Hanaha, ki ji je kljub temu, da so jo ujeli pri tihotapljenju, dovolil oditi iz države skupaj s 27 kilogrami angolskih diamantov. Rentgenska naprava na mednarodnem letališču v namibijski prestolnici Windhoek je ob diamantih v Galitini prtljagi podivjala, policisti pa niso mogli verjeti očem, ko so iz kovčka izvlekli 27 kilogramov nebrušenih diamantov s prek 122.000 karati. Izkopali so jih v Angoli, odkoder je Izraelka prek Windhoeka in Johannesburga poletela proti Tel Avivu. Po mnenju sodnika pa Galita diamantov ni bila dolžna prijaviti namibijskim oblastem, češ da je bila v Windhoeku ''zgolj v tranzitu''. Tudi to, da bi Galita poskušala podkupiti letališke carinike, po sodnikovih besedah ni bilo nesporno dokazano. Skratka - sodnik je razsodil, da mora policija kovček z diamanti vrniti Galiti, ki iz Namibije lahko odleti ''kamorkoli želi''.

Leopard zaspal pred televizijo

02. 11. 1998 09.11

V indijski zvezni državi Harijana je leopard neopazno stopil v hišo, legel k otroku, gledal televizijo in zaspal, poročajo agencije, sklicujoč se na indijsko časopisje. Ko je štiriletnik mami povedal, da je v spalnici leopard, je Bimla Devi mislila, da ga je videl na televiziji. Ko je žival zagledala v svoji postelji, je začela kričati in vznemirila sosede, ki so poklicali policijo. Policisti sprva niso vedeli, kaj storiti. Šele po štirih urah so nepovabljenega gosta z injekcijo uspavali in pospremili v krajevni živalski vrt. Oblasti še niso ugotovile, kako je leopard lahko neopazno prišel v mesto. Domnevajo pa, da je pritaval iz bližnjega gozda in se umaknil v hišo pred jutranjo prometno gnečo.

Izrael ukinja popolno blokado Zahodne obale in območja Gaze

02. 11. 1998 08.55

Izrael je v nedeljo napovedal, da ukinja popolno blokado Zahodne obale in območja Gaze, kar pomeni, da se bo 80.000 Palestincev lahko vrnilo na delo na izraelsko ozemlje. Odločitev, ki bo začela veljati danes, ko začne veljati tudi sporazum iz Wye Palantationa, so sprejeli potem, ko so palestinske oblasti v zadnjih dneh izvedle ukrepe proti ''terorističnim organizacijam'', je povedal neki predstavnik izraelske vojske. Sicer pa namerava Izrael danes začeti s širitvijo judovskega naselja Kryat Arbqa v Hebronu na Zahodni obali. Odločitev, ki so jo objavili na televiziji, bo po ocenah poznavalcev najverjetneje povzročila nasprotovanje Palestincev, vendar Izrael trdi, da začasni sporazum s Palestinci ne prepoveduje širjenja obstoječih naselij.

Holbrooke potrdil umik enot s Kosova

01. 11. 1998 12.13

Ameriški posrednik za Kosovo Richard Holbrooke je v pogovoru za današnjo izdajo francoskega časnika Le Journal du Dimance potrdil umik srbskih enot s Kosova, a tudi opozoril, da lahko vseeno pride do letalskih napadov, če Srbi ne bodo izpolnili vseh obljub.

Vzhodna Evropa v vse večji revščini

31. 10. 1998 10.53

V 90-ih letih je v državah nekdanjega vzhodnega bloka prag revščine prestopilo več kot 150 milijonov ljudi, v svojem poročilu o socialnem položaju v državah v prehodu ugotavlja Program ZN za razvoj.

Van Damme na sodišču izgubil živce

31. 10. 1998 09.30

Sodnik v Los Angelesu je le s težavo krotil igralca Jean-Claude Van Damma, ki je izgubil nadzor v civilnem procesu proti njemu. Ameriškemu zvezdniku belgijskega rodu je zavrela kri, ko je njegov bivši trener, ki ga toži za 1,5 milijona dolarjev, spregovoril pred sodiščem. ''Moj denar lahko vzameš, ampak roke proč od moje družine,'' je Fredu Duxu zabrusil Van Damme. Dux trdi, da je soavtor scenarija Van Dammovega filma The Quest. Zvezdnik mu je obljubil udeležbo pri dobičku, vendar mu tega ni izplačal. Na koncu filma sicer piše, da je zgodba Van Dammova in Duxova, vendar pa slednji kot pisec scenarija ni omenjen. Dux je v svoji izjavi pojasnil, da mu je Van Damme pred leti prepovedal shajanje s svojo svakinjo. Razlog za to naj bi bilo, da se je Van Damme sam zanimal zanjo. Belgijec je na to izjavo odreagiral tako, da je začel jezno kričati.

Guggenheimov muzej v Bilbau rekordno v prvem letu

30. 10. 1998 11.12

Leto dni po odprtju se lahko Guggenheimov muzej v španskem Bilbau pohvali z odličnimi dosežki. V dvanajstih mesecih je muzej, ki je že postal nekakšen zaščitni znak Baskije, obiskalo kar 1,36 milijona ljudi ali trikrat več, kot so pričakovali. Načrtovani enoletni obisk so izpolnili v pičlih štirih mesecih. Guggenheimov muzej, stvaritev ameriškega arhitekta Franka O. Gehryja, je tako za Pradom in Madridom najpriljubljenejša turistična destinacija v Španiji. Kar 84 odstotkov obiskovalcev muzeja je prišlo v Bilbao samo zato, da bi obiskalo ta umetniški hram, v katerem so na ogled dela umetnikov, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Jean-Michel Basquiat.